Zanzibaras: ką lankyti, išgirsti ir paragauti?

Egzotiškos atostogos Zanzibare
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Egzotiškos atostogos Zanzibare

Balto smėlio paplūdimiai ir turkio spalvos vandenynas – tokie vaizdai iškyla mintyse pagalvojus apie Zanzibarą – Tanzanijai priklausančią pasakiško grožio salą. Šis mėlynų vandenų supamas sausumos lopinėlis – viena priežasčių, kodėl pastaraisiais metais kelionės į Tanzaniją tampa vis populiaresnės. Tačiau tarp Zanzibaro lankytinų vietų – ne vien saulės įšildyti paplūdimiai. Kuo ši sala ypatinga ir kodėl verta ten nuvykti bent kartą gyvenime? Visi atsakymai – šiame straipsnyje.

  Pigūs skrydžiai į Zanzibarą

Ką tikrai verta pamatyti Zanzibare?

Daugeliui kelionė į Zanzibarą, dar vadinamą Ungudža (Unguja) siejasi su pasyviu poilsiu drybsant ant šilto smėliuko ir dairantis į Indijos vandenyno tolius. Tačiau ši sala prie Tanzanijos krantų – daugiau nei išpuoselėti kurortai. Dėl patogios strateginės vietos Zanzibaras nuo seno traukė prekybos tinklą vystyti siekusių valstybių dėmesį. Saloje pėdsakus paliko arabai, portugalai, britai, indai. Vargu ar kas geriau atspindi šį unikalų kultūrų mišinį nei Stountaunas – salos sostinės Zanzibaro senamiestis. Nuo jo ir prasideda pažintis su Zanzibaru, mat Stountaune veikia keltų terminalas, jungiantis salą su žemyne esančiu Dar es Salamu – buvusia Tanzanijos sostine.

Stountaunas – tikras muziejus po atviru dangumi. Klaidžiojant siauromis arabų kvartalo gatvelėmis į akis krenta vienos už kitas puošnesnės kaustytos medinės durys. Taip prieš du šimtus metų turtingi arabų pirkliai varžėsi, kurio iždas gausesnis, o užmojai didesni. Išnirus iš kerinčių gatvelių, malonu pasivaikščioti pakrante. Vienas įspūdingiausių objektų joje – senasis fortas, iškilęs XVII–XVIII a. sandūroje. Tai seniausias iki šių dienų išlikęs pastatas Zanzibare. Greta jo – kone dviem šimtais metų jaunesnis Stebuklų namas, didžiausias ir aukščiausias pastatas Stountaune. Kadaise tai buvo Zanzibaro sultono rezidencija, o šiuo metu veikia istorijos ir kultūros muziejus. Visai netoli keltų terminalo stūkso gražiausiu Stountauno statiniu tituluojama Senoji vaistinė. Šis pastatas – tikras Zanzibaro simbolis, mat jo fasade susilieja indų ir europiečių architektūros elementai, taip pat vietinis salos paveldas. Muzikos gerbėjai turėtų keliauti į Stountauno pakraštį – čia tebestūkso namas, kuriame gimė ir augo garsusis „Queen“ grupės vokalistas Fredis Merkuris. Šiuo metu name veikia muziejus, o dėl galimybės pernakvoti dainininko kambaryje rikiuojasi eilės.

Pasigėrėjus Stountauno pastatais, neprošal užsukti į  spa – šią tradiciją į salą hamamų pavidalu atvežė arabai. Viešint Stountaune taip pat patartina aplankyti Daradžanio turgų – tikrąją miesto širdį. Prekyvietėje gausu šviežių gėrybių, nuo žuvų iki vaisių ir prieskonių. Norint patirti tikrąją turgaus atmosferą, geriausia į jį keliauti ryte.

Nors Stountauno turguje gausu kvapnių prieskonių, lauktuvėms šių pagardų geriau ieškoti už miesto ribų – vienoje iš prieskonių plantacijų. Zanzibaras ne veltui vadinamas prieskonių sala – čia auga gvazdikėliai, pipirai, muskato riešutai ir cinamono medžiai. Ekskursijos į prieskonių plantaciją metu ne tik geriau pažinsite šiuos pagardus ir jų panaudojimo būdus, bet ir galėsite pigiau įsigyti kvapnių lauktuvių.

Tuo tarpu į vakarus nuo Zanzibaro esanti Kalėjimo arba Čangu sala atskleidžia tamsesnį šio regiono istorijos laikotarpį. Ilgą laiką Zanzibare klestėjo prekyba vergais. Neklusnieji buvo išsiunčiami į kalėjimą nuošalioje saloje, kurią potvynių metu užliedavo Indijos vandenynas. Šiandien atole, menančiame skaudžią praeitį, veikia sausumos vėžlių prieglauda.

Afrikos grožis: gamta ir gyvūnija

Kelionė į Afriką – galimybė pažinti visiškai kitokią gamtą. Nors Zanzibaras – palyginti nedidelė sala, joje gausu kerinčių gamtos kampelių, netrūksta tik jai būdingų gyvūnų. Norintieji susipažinti su vandenų pasauliu dažnai keliauja į šiauriausią Zanzibaro tašką. Seklūs priekrančių vandenys ir spalvingi koralų atolai vilioja ne tik paviršinio nardymo entuziastus, bet ir įvairiausias žuvų bei gyvūnų rūšis. Štai Mnembos atole galima paplaukioti su rajomis ir delfinais, o jei pasiseks, draugiją po vandeniu palaikys nykstantys žalieji vėžliai.

Unikali Afrikos gyvūnija Zanzibare slypi ne tik po vandeniu, bet ir atogrąžų miškų glūdumoje. Saloje netrūksta vešlių džiunglių, o daugumą keliautojų vilioja į pietryčius nuo sostinės plytintis Džozanio miškas, kuriame įsteigtas vienintelis saloje nacionalinis parkas. Įžengus į smaragdinę tankmę, atsiveria visiškai kitoks pasaulis: medžiuose šokinėja beždžionės, aplink žiedus sukiojasi drugeliai, o žemę knaisioja krūmyninės kiaulės. Džozanio miške gyvena nykstanti beždžionių rūšis – Zanzibaro rudieji kolobai. Taip pat tikima, kad naktimis į medžioklę išsiruošia legendomis apipintas zanzibarinis leopardas. Šis plėšrūnas laikytas išnykusiu, bet neseniai viena kamera užfiksavo leopardą miške, ir viltys, kad šių gyvūnų dar yra saloje, atgijo.

Rudasis kolobas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Rudasis kolobas

Ką papasakoti gali Zanzibaro gyventojai?

Nors Zanzibaras oficialiai priklauso Tanzanijai, šis autonominis salų regionas pasižymi savita kultūra, tradicijomis ir netgi tikėjimu. Štai pagrindinė Tanzanijos religija – krikščionybė, tačiau Zanzibare didžioji dauguma gyventojų yra musulmonai. Jie laikosi islamo papročių, įskaitant ramadaną, o šiam pasibaigus surengia triukšmingą trijų dienų šventę, vadinamą Eid el Fitr. Religija zanzibariečiams diktuoja tam tikras elgesio taisykles, kurių pravartu laikytis ir keliautojams. Valgyti maistą, ypač tradicinį, reikėtų dešine ranka, mat kairioji laikoma nešvaria. O atostogaujančioms porelėms patariama viešumoje nesibučiuoti – daugumos Zanzibaro moterų nuomone, jausmus geriausia reikšti viešbučio kambaryje arba uždarame kurorto kieme.

Zanzibariečiai garsėja kaip geraširdžiai ir visada besišypsantys žmonės, kuriuos labai sunku išvesti iš kantrybės. Tikriausiai todėl, kad saloje priimta vadovautis posakiu „hakuna matata“. Ši skambi frazė, daugeliui žinoma iš animacinio filmo „Liūtas karalius“, išvertus iš svahilių kalbos reiškia „jokių problemų“. Tai raginimas nesijaudinti, nesinervinti ir nesikrimsti. Zanzibare priimta neskubėti ir visus reikalus tvarkyti iš lėto – ar ne puikus atostogų tempas?

Poilsis Zanzibare
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Poilsis Zanzibare

Zanzibaras: orai, skiepai ir kitos praktinės smulkmenos

Iš visų pusių Indijos vandenyno glostomas Zanzibaras pasižymi tobulu atostogų klimatu ištisus metus. Kadangi sala netoli pusiaujo, Zanzibaro orai gana pastovūs, nėra ryškių metų laikų, o gamtos ritmą diktuoja tik dusyk per metus stojantys musonų sezonai. Lietingiausi mėnesiai yra kovas, balandis, gegužė, lapkritis ir gruodis. Tuo tarpu mažiausia kritulių tikimybė – liepos–rugpjūčio mėnesiais. Tuo metu Zanzibare vėsiausia – „vos“ 28 °C šilumos. Atostogauti Zanzibare palankiausia rugsėjį–spalį, o jei norisi pabėgti nuo lietuviškos žiemos, vykite į salą sausio–vasario mėnesiais.

Keliaujant į Zanzibarą skiepai neprivalomi, tačiau ruošiantis atostogoms neprošal atnaujinti skiepų pasą ir pasitikrinti, ar tebegalioja apsauga nuo hepatitų A ir B, difterijos, vidurių šiltinės, stabligės. Saloje egzistuoja maliarijos pavojus, todėl keliautojams rekomenduojama naudoti uodus atbaidančias priemones ir, pasitarus su šeimos gydytoju, vartoti vaistus nuo maliarijos.

Vykstant į Zanzibarą reikalinga Tanzanijos viza. Visais su kelionių dokumentais susijusiais klausimais reikėtų kreiptis į artimiausią Tanzanijos ambasadą, veikiančią Stokholme. Nors nuo 2018 m. veikia elektroninių vizų sistema, patirsite mažiau rūpesčių, jei šiuos reikalus sutvarkyti patikėsite kelionių agentūrai. Vizą taip pat galima įsigyti nuvykus į Tanzaniją – ji vienam keliautojui atsieis apie 50 JAV dolerių.

Ką verta paragauti Tanzanijoje?

Tanzanijos ir Zanzibaro virtuvė – puikus per šimtmečius susiformavusios kultūrinės amalgamos atspindys. Zanzibaro klimatas palankus prieskoniams auginti, o pakrančių vandenys turtingi jūrų gėrybių, todėl atostogų metu tikėkitės gardžių kulinarinių atradimų. Tik atminkite: prieš valgydami maisto neuostykite, kad ir kaip gardžiai jis atrodo. Vietiniai tai gali palaikyti nepagarbos ženklu.

Bene geriausiai kultūrinę Zanzibaro įvairovę atspindi soti ir tiršta urojo sriuba, kurios neretai galima paragauti tiesiog gatvėje. Iš gatvėje ruošiamų patiekalų taip pat išsiskiria mėsa įdaryti tešlos paplotėliai, vadinami Zanzibaro pica, prieskoniais gardinti mishkaki iešmeliai ir mandazi – svahilietiškos spurgos. Viešėdami Stountaune nepraleiskite progos paragauti autentiškos arabiškos kavos, o prie jos puikiai derės zanzibarietiškas „šokoladas“ – batonėliai iš medaus ir sezamo sėklų.

Zanzibaras – puiki vieta atrasti indišką ir persišką virtuvę. Paragaukite Zanzibaro stiliaus birjanio su ožkiena arba kario su aštuonkojais. Šias jūrų gėrybes taip pat valgykite keptas ant grilio – tikras gardumėlis!

Pietūs Zanzibare
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pietūs Zanzibare

Visiems įdomu: atsiliepimai apie Zanzibarą

Keliautojai, pabuvoję nedidelėje saloje prie Afrikos krantų, dūsauja: „Tai tikras rojus žemėje“. Dalydamiesi atsiliepimais apie Zanzibarą atostogautojai dažniausiai mini tobulus balto smėlio paplūdimius, šiltą žydrą Indijos vandenyną ir nepaprasto grožio koralus. Daugelį sužavėjo salos kultūra, spalvingas vietinių gyvenimas ir šiltos zanzibariečių šypsenos. Keliautojai net per trumpas atostogas tvirtino užsikrėtę „hakuna matata“ filosofija ir pradėję į gyvenimą žvelgti paprasčiau.

Didelį įspūdį atostogautojams paliko ir gardus vietinis maistas – kvapnūs prieskoniai, šviežios jūrų gėrybės ir aromatinga kava, paruošta vienoje iš Stountauno gatvelių. Liaupsių negailėta ir Zanzibaro miestui, ypač jo senamiesčiui. Keliautojų teigimu, nors salos paplūdimiai ir kurortai tiesiog kerintys, verta skirti laiko pažinčiai su gyvenvietėmis, atogrąžų miškais ir Zanzibaro istorija.

Pavydą keliantys paplūdimių vaizdai, skanus maistas ir turtinga istorija – kelionė į Tanzanijos salą Zanzibarą prilygsta tobuloms atostogoms. Šį sausumos lopinėlį atranda vis daugiau keliautojų, išsiilgusių autentikos ir šilto veriamai žydro vandens. Galbūt ir jums metas susipažinti su Zanzibaru?

Video
Pavel Saprygin video.  ZANZIBAR 2017
Į viršų