Kelionė į Veneciją: stebinantis Italijos miestas ant vandens

Venecija, Italija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Venecija, Italija

Venecija – Italijos miestas, apdainuotas poetų, įamžintas dailininkų drobėse ir ne vieno keliautojo išsvajotas. Adrijos perlu vadinamas miestas daugeliui primena pasaką, į kurią norisi vėl ir vėl sugrįžti. Nesvarbu, laukia ilgesnė kelionė į Veneciją ar tik trumpas sustojimas mieste ant vandens pakeliui į saulėtąją Kroatiją – La Serenissima (it. Nuostabiai rami) tikrai užkariaus Jūsų širdis.

  Pigūs skrydžiai į Veneciją

Lankomiausi Venecijos objektai

Dožų rūmai

Venecija – senas miestas, statyti pradėtas dar V a., todėl mieste labai daug išskirtinių lankytinų vietų. Viena jų, neatsiejama nuo įdomios ir didingos Venecijos istorijos, – Dožų rūmai, stūksantys Didžiojo kanalo prieigose, prie pat garsiosios Šv. Morkaus aikštės. Ilgą laiką tai buvo galingos Venecijos Respublikos valdovų dožų rezidencija, vienu metu rūmų patalpose veikė ir kalėjimas. Miesto simboliu laikomas pastatas – tikras venecijietiškos gotikos šedevras. Pastato fasade ryškūs bizantiškos ir arabiškos architektūros pėdsakai. Tai priminimas, kad kadaise Venecijoje kirtosi Rytų ir Vakarų kultūros. Šiandien Dožų rūmuose veikia muziejus, pristatantis turtingą miesto istoriją ir kultūrą.

Dožų rūmai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dožų rūmai

Šv. Morkaus bazilika

Tarp Venecijos lankytinų vietų minima ir greta Dožų rūmų esanti Šv. Morkaus bazilika. Pastatyta kaip Venecijos Respublikos galios simbolis, šventovė ir šiandien verčia aikčioti keliautojus. Bizantiškų ir arabiškų bruožų turinčio pastato fasadą puošia įspūdingos kolonos ir bronzinės skulptūros. Įžengus vidun, žadą atima paauksuoti altoriai ir net 8000 m2 plotą užimančios auksinės mozaikos. Ne veltui šventovė jau ilgą laiką vadinama „Aukso bažnyčia“. Tarp mozaikų yra ir gerai išsilaikiusių XI a. siekiančių meno kūrinių. Centrinį bazilikos kupolą vainikuoja Venecijos globėjo šv. Morkaus skulptūra. Po ja puikuojasi miesto simbolis – sparnuotas liūtas. Greta Šv. Morkaus bazilikos plyti to paties pavadinimo aikštė – turistų itin pamėgta vieta. Ją supa elegantiški pastatai ir daugelio nuotraukose užfiksuota Šv. Morkaus varpinė, iš kurios atsiveria gražūs miesto vaizdai.

Pasiplaukiojimas gondola

Daugelis keliautojų atvykę į Veneciją Italijoje svajoja pasiplaukioti gondola. Tai įdomi pramoga, bet atvykus į miestą ant vandens nereikėtų kliautis vien romantiškomis svajomis, antraip gali tekti skaudžiai nusivilti. Kadaise gondolos buvo pagrindinė susisiekimo priemonė Venecijoje. Visos gondolos gaminamos rankomis ir privalomai dažomos juoda spalva. Kad išsiskirtų iš kitų, gondolininkai savo laivelius dažnai išpuošia. Norint kuo maloniau praleisti laiką tokio pasiplaukiojimo metu, reikėtų šį tą įsidėmėti. Visų pirma, pasiplaukiojimo gondola Venecijoje kainos yra nustatytos miesto valdžios, kad gondolininkai negalėtų piktnaudžiauti turistų patiklumu. 40 min. pasiplaukiojimas dieną kainuoja 80 eurų, saulei nusileidus – 100 eurų. Vienoje gondoloje telpa 6 keleiviai, todėl keliaujant su grupe arba susiradus bendraminčių kaina asmeniui taps priimtinesnė. Norintiems romantikos geriausia vengti Didžiojo kanalo ir ieškoti gondolininkų, išplaukiančių iš mažesnių, nuošalesnių kanalėlių. Išsirinkus patinkančią gondolą, beliks patogiai įsitaisyti ir į Veneciją pažvelgti kitu kampu. Tik nepamirškite vasarą prisidengti skrybėlėmis arba skėčiais nuo saulės, mat dienos karštį gali būti sunku ištverti.

Pasiplaukiojimas gondola
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pasiplaukiojimas gondola

Rialto tiltas

Dar viena lankytina vieta, kuriai kelionės į Veneciją metu laiko randa tikriausiai visi keliautojai, – elegantiškasis Rialto tiltas, jungiantis Didžiojo kanalo krantus. Tai seniausias Didžiojo kanalo tiltas, atidarytas XVI a. pab. Mūrinis arkinis tiltas buvo suprojektuotas taip, kad jo pakraščiuose galėtų veikti nedidelės krautuvėlės. Nors amžininkų kritikuotas, statinys greitai tapo vienu Venecijos simbolių. Užlipus ant Rialto tilto atsiveria gražūs Didžiojo kanalo ir aplinkinių pastatų vaizdai. Netoli tilto veikia populiarus žuvų ir jūrų gėrybių turgus.

Didysis kanalas

Didysis kanalas, 3 kilometrus vingiuojantis per miesto centrą, – gyvoji Venecijos arterija. Jo vandenis kasdien skrodžia šimtai gondolų ir vandens taksi. Pasiplaukiojimas Didžiuoju kanalu – puiki proga iš vandens apžiūrėti skirtingų architektūros stilių pastatus, besirikiuojančius ant jo krantų. Būtent keliaujant Didžiuoju kanalu geriausiai atsiskleidžia Venecijos istorija – gotikinio ir romaninio stiliaus namus keičia renesanso rūmai ir barokinės bažnyčios. Pastatai vienas už kitą didingesni, nes Venecijos Respublikos klestėjimo laikais prie Didžiojo kanalo gyvenę didikai nėrėsi iš kailio norėdami vieni kitiems nušluostyti nosis. Didįjį kanalą kerta vos keli tiltai, bet į kitą pusę galima persikelti ir tradiciniais laiveliais traghetto.

Magiškasis Venecijos karnavalas

Gražusis Italijos miestas ant vandens didžiulio turistų antplūdžio sulaukia ne tik vasaros sezono metu, bet ir žiemos pabaigoje, kai Venecija nusidažo įvairiausiomis spalvomis. Keliautojus sutraukia karnavalas, Venecijoje vykstantis tik kartą per metus – prieš pat prasidedant Gavėniai. Tai šurmulio ir linksmybių metas. Karnavalo tradicija gimė viduramžiais, renesanso metu įsisiūbavo, o XVIII a. pasiekė aukso amžių. Šiuolaikinis Venecijos karnavalas atgimė 1979 m. Karnavalo metu vyksta gražiausios kaukės rinkimai, kuriuos laimėti – nemenkas iššūkis, mat dalyviai stengiasi vienas kitą pranokti kuo išradingesniais kostiumais. Kelionė į Venecijos karnavalą leis prisiliesti prie šimtmečių senumo tradicijos, įkvėps linksmintis ir šėlti. Karnavalo metu pakanka klaidžioti miesto gatvelėmis ir aikštėmis – visur sukiosis kaukėti linksmybių dalyviai.  O gal ir Jūs atvykę į miestą ant vandens pasipuošite kauke?

Kaukės Venecijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kaukės Venecijoje

Kaip keliauti Venecijoje?

Pažvelgus į Venecijos žemėlapį matyti, kad vietoje mums įprastų asfaltu išklotų arba akmenimis grįstų gatvių ten vingiuoja siauresni ir platesni kanalai. Kaip jau tikriausiai supratote, po Veneciją automobiliu nepasivažinėsi. O ir nereikia – tam yra patogūs ir greiti vandens taksi. Juolab kad įdomios vietos Venecijoje slepiasi nuošalesnėse gatvelėse ir aplinkinėse salose – tuomet belieka pasikliauti kojomis ir keltais, nugabensiančiais į kaimynines Murano, Burano ir Lido salas.

Jei miestą vis dėlto pasiekėte automobiliu, jį reikėtų palikti stovėjimo aikštelėje. Parkavimo aikštelių Venecijoje yra gana daug – vienos susitelkusios tarp traukinių stoties ir keltų terminalo, kitos veikia ties Konstitucijos tiltu. Automobilių stovėjimo kainos Venecijoje nemažos – viena valanda atsieis 3–4,5 euro, o ir garantijos, kad aikštelėse tikrai bus laisvų vietų, nėra. Todėl daug patogiau tokius rūpesčius palikti kitiems, o patiems, išlipus iš kelto, traukinio arba turistinio autobuso, skubėti apžiūrėti lankytinų vietų. Juk tikrai yra ką pamatyti Venecijoje ir geriau tam išnaudoti visą turimą laiką.

5 turistų daromos klaidos

Jei kelionei į Veneciją beveik pasiruošta, belieka išsiaiškinti, ko geriau nedaryti gražiajame mieste ant vandens.

1. Nevalgykite ir negerkite Šv. Morkaus aikštėje. Pagrindinė Venecijos aikštė nuolat pilna turistų, po kurių dažną dieną, deja, lieka šiukšlių kalnai. Policija turi teisę bausti joje užkandžiaujančius žmones, todėl geriau to nedaryti – tiesiog paeikite į nuošalesnę gatvelę, prisėskite maloniame medžių pavėsyje ir numalšinkite alkį ar troškulį. O šiukšles tvarkingai palikite šiukšlinėse.

2. Nemaitinkite paukščių. Venecijos valdžia visais būdais kovoja su sparnuočiais, terščiančiais gražiuosius miesto pastatus. Padėkite jiems ir susilaikykite nemaitinę paukščių.

3. Negyvenkite atokiau nuo centro. Nors viešbučių kaina gali pasirodyti priimtinesnė kitose salose ar atokiau nuo centro, vis dėlto verta apsistoti pačioje Venecijos širdyje. Viena, nereikės kiekvieną vakarą palikti gražiojo miesto, o ryte skubėti į keltą. Be to, iš anksto paieškojus Venecijos centre galima rasti viešbučių kambarių už labai patrauklią kainą.

4. Nesitikėkite, kad gondolininkas jums dainuos. Dainuojantys gondolų vairininkai – Holivudo filmų išpopuliarintas mitas. Gali pasitaikyti, kad jūsų išsirinktos gondolos irklininkas užtrauks dainą, bet taip bus tikrai ne visada. Todėl nenusivilkite, jei jis per visą kelionę taip ir nepražios burnos. Be to, nesėskite į gondolą, jei esate jautrūs kvapams. Kartais nuo kanalų tikrai ne rožėmis dvelkia, todėl, jei bijote sugadinti romantišką nuotaiką, verčiau susilaikykite nuo šios pramogos.

5. Neatsidurkite aklagatvyje. Venecija turi painaus miesto reputaciją. Tai tikra tiesa! Todėl kliaukitės miestą kaip savo penkis pirštus pažįstančio gido nuovoka, tiksliu popieriniu arba elektroniniu žemėlapiu… arba tiesiog atsipalaiduokite. Tikėtina, kad viešnagės metu bent kartą atsidursite niekur nevedančiame aklagatvyje. Nusijuokite ir ieškokite kelio atgalios.

Sakoma, kad Venecijos žavesį savomis akimis reikia išvysti kiekvienam bent kartą gyvenime. Ir verčiau paskubėti, nes keičiantis klimatui miestas ant vandens vis labiau grimzta. Tiek saulėtą pavasarį, tiek karnavalo šurmulyje Venecija nustebins ir sužavės.

Į viršų