Vasara Prancūzijos pietuose: geriausi paplūdimiai ir kurortai

Nicos uostas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nicos uostas

Purslotos bangos, tyliai teškenančios į akmenuotą krantą, ant neaprėpiamos žydrynės besisupančios prabangios jachtos ir ore tvyrantis levandų aromatas – tai tik dalis Prancūzijos Rivjeros žavesio. Pietinė šalies pakrantė, nubarstyta kurortiniais miesteliais ir saulės nutviekstais paplūdimiais, nuo seno traukia atostogautojus iš viso pasaulio. Viešint Žydrojoje pakrantėje galima aplankyti visus Pietų Prancūzijos kurortus arba pasirinkti tik vieną, labiausiai atitinkantį norus ir lūkesčius. Jei sunku apsispręsti, kuris kurortas Prancūzijos pietuose traukia labiausiai, kviečiame susipažinti su pačiais populiariausiais.

  Pigūs skrydžių bilietai

Nica – prabangus kurortas Prancūzijos Rivjeroje

Ką pamatyti Nicoje?

Nica ne veltui vadinama Prancūzijos Rivjeros perlu. Šiame mieste dera ir didmiesčio energija, ir kurorto ramybė. Išnaršius senąsias gatveles kojos pačios nuneša į pakrante besidriekiančią Anglų promenadą, iš kurios atsiveria plati ir žydra Viduržemio jūra. Čia galima stebėti atplaukiančias ir išplaukiančias jachtas, klausytis bangų mūšos arba įsitaisius jaukiame bare gurkšnoti prancūzišką vyną. Regis, puikioms atostogoms tiek ir užtektų, tačiau besimėgaujant viduržemišku gyvenimo ritmu verta apžiūrėti ir Nicos lankytinas vietas.

Daug keliautojų bene pirmiausiai skuba užkopti į Pilies kalną – didžiulę uolą, nuo kurios viršaus atsiveria gražūs Viduržemio jūros ir raudonų Nicos stogų vaizdai. Jei nesinori kopti pėsčiomis, į viršų galima pakilti liftu. Karštą dieną galima pasislėpti medžių pavėsyje, atgaivos teikia ir XVIII a. sukurtas dirbtinis krioklys.

Prancūzijos kurortas Nica garsėja puošnių ir ištaigingų vilų gausa. Viena gražiausių ir lankomiausių – vadinamoji Masenos (Massena) vila, iškilusi XIX ir XX a. sandūroje. Joje veikia Prancūzijos Rivjeros muziejus.

Įdomių vietų Nicoje galima rasti ir atokiau nuo centro. Istorijos ir meno mėgėjams neabejotinai patiks žalumoje skendintis Cimiez kvartalas, kuriame greta Romos imperijos laikų griuvėsių dunkso nuo IX a. veikiantis vienuolynas. Visai šalia – gausią dailininko Anri Matiso (Henri Matisse) saugantis muziejus. Grįžtant iš Cimiez į kurorto centrą taip pat galima užsukti į rusų kilmės menininko Marko Šagalo (Marc Chagall) muziejų.

Nicos įžymių vietų sąrašą papildo ir žemiškesni dalykai – garsieji Saleya gatvės turgūs. Vaikštinėjant prekyvietėse net akys raibsta nuo vaisių, alyvuogių ir gėlių įvairovės. O pirmadieniais prekystalius nugula sendaikčiai – puiki proga lauktuvių parsivežti šio to unikalaus.

Ko paragauti?

Poilsis Nicoje neįsivaizduojamas be gardžių kulinarinių atradimų. Kurortas, iš vienos pusės supamas derlingų Provanso kalvų, iš kitos – gyvybės knibždančios Viduržemio jūros, turi ką pasiūlyti net didžiausiems gurmė. Viešnagės metu, be abejonės, privaloma paragauti Nicos salotų – stebėtinai sotaus ir puikiai suderinto patiekalo. Užsukus į vieną iš daugybės brasserie verta užsisakyti iš Marselio kilusio jūrų gėrybių troškinio bouillabaisse arba garsaus Nicoje sukurto daržovių apkepo ratatouille. Nicos restoranuose taip pat populiarūs žuvų patiekalai, ypač kepimo popieriaus vokelyje kepta žuvis en papillote.

Jei alkis vaikštinėjant Nicos gatvėmis užkluptų netikėtai, geriausia traukti į boulangerie – kepyklėlę. Joje greta tradicinių kruasanų ir bagečių tikrai rasite pikantiško pyrago pissaladiere su svogūnais, ančiuviais ir alyvuogėmis.

Desertui rinkitės bandeles su šokoladu, kruasanus su migdolais arba obuolių pyragą. Ir, žinoma, nepamirškite puodelio kvapnios kavos.

Maisto kainos Nicoje nėra žemos – juk tai populiarus kurortas. Tačiau yra nemažai užeigų, siūlančių nebrangiai pavalgyti. Jei norite sutaupyti, traukite į greta Saleya gatvės turgaviečių veikiančias užkandines, kuriose įprastai lankosi prekeiviai.

Pyragas „pissaladiere” su svogūnais, ančiuviais ir alyvuogėmis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pyragas „pissaladiere” su svogūnais, ančiuviais ir alyvuogėmis

Įspūdingi Žydrosios pakrantės paplūdimiai: kur pailsėti?

Plage Paloma – dailininko Pikaso dukros vardu pavadintas paplūdimys

Prancūzijos Rivjeros lankytinų vietų sąraše bene svarbiausi yra saulės nutvieksti paplūdimiai. Keliaujant palei Žydrąją pakrantę, prancūziškai vadinamą Cote d’Azur, galima rinktis ir iš populiaresnių, ir iš atokesnių pajūrio ruožų. Tarp jų gražiausiu ir įspūdingiausiu neretai tituluojamas Ferrat iškyšulyje netoli Nicos esantis Palomos paplūdimys, taip pavadintas garsaus dailininko Pikaso dukters garbei. Šią jaukią įlankėlę mielai lanko ir eiliniai turistai, ir pasaulio grietinėlė. Greta akmenuoto viešojo paplūdimio yra ir privatus restoranui priklausantis pajūrio ruožas, kuriame sezono metu linksmybės netyla nuo ryto iki pat vėlyvo vakaro. Skaidrus įlankos vanduo tinka ne tik maudynėms, bet ir paviršiniam nardymui.

Plage Pampelonne – magiškasis paplūdimys Sen Tropeze

Atostogautojai, kuriems labiau patinka smėlėtos pakrantės, mieliau renkasi garsenybių pamėgtą Plage Pampelonne paplūdimį netoli Sen Tropezo. Plačioje smėlėtoje pakrantėje galima ne tik pasideginti ar pamirkti šiltoje Viduržemio jūroje, bet ir apsilankyti viename iš paplūdimio restoranų bei barų. Smagiausia Plage Pampelonne dar neįsibėgėjus turistų sezonui, o rugpjūčio mėnesį, kai visa Prancūzija atostogauja, šiame pajūrio ruože gali būti sunku rasti laisvą vietelę.

Plage Mala – Rivjeros rubinu pramintas paplūdimys

Išsiilgusiems nuošalumo ir puikių vaizdų verta užsukti į Prancūzijos Žydrosios pakrantės rubinu pramintą Plage Mala paplūdimį, esantį tarp Nicos ir Monako. Paplūdimys plyti įlankėlėje, kurią galima pasiekti keliaujant pėsčiomis arba plaukiant laiveliu. Pajūris čia akmenuotas, dalis jo prieinama visiems, dalis priklauso restoranams. Vietas juose rekomenduojama rezervuoti iš anksto. Plage Mala atostogautojai giria dėl nuostabių vaizdų ir šilto skaidraus jūros vandens.

Cote d’Azur, Prancūzija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Cote d’Azur, Prancūzija

Gražiausi pakrantės miesteliai Pietų Prancūzijoje

Kanai – kinematografiškas kurortas

Kanų miestas, esantis tarp Nicos ir Sen Topezo, garsus visame pasaulyje. Už tokią šlovę kurortas turėtų dėkoti kasmet gegužę vykstančiam Kanų kino festivaliui, sutraukiančiam daugybę įžymybių. Tačiau garsenybių paradas Kanų gatvėse ir restoranuose tęsiasi kone ištisus metus – iškilius keliautojus į šį Pietų Prancūzijos kurortą traukia šilta jūra, gražūs vaizdai ir ore tvyranti išskirtinumo atmosfera.

Gali kilti klausimas, ar be garsenybių ir prabangių jachtų bei automobilių dar yra ką pamatyti Kanuose. Laimė, kurortui pavyko išsaugoti dalelę autentikos, todėl Kanai gali pasigirti įdomiomis lankytinomis vietomis. Miestelio dvasia labiausiai jaučiasi senamiestyje Le Suqeut, kuriame dunkso viduramžius siekianti pilis ir XI a. iškilęs bokštas. Greta vingrių senųjų gatvelių prigludęs uostas, kuriame švartuojasi prabangios jachtos. Kanų pažiba – La Croisette bulvaras, besidriekiantis palei pakrantę. Vaikštinėjant šešėliuota promenada galima gėrėtis jūros peizažu ir ištaigingais pastatais.

Kanų pakrantė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kanų pakrantė

Sen Tropezas: ką nuveikti?

Kanai – ne vienintelė garsių ir turtingų žaidimų aikštelė Pietų Prancūzijoje. Erdvėlaivius primenančios jachtos, prisišvartavusios nedideliame Sen Tropeze, byloja, kad tai taip pat įžymybių pamėgtas kurortas. Tačiau jame nestinga ramių užkampių, o pasibaigus turizmo sezonui Sen Tropezas virsta jaukiu ir ramiu Prancūzijos miestu.

Ekskursiją po Sen Tropezo lankytinas vietas geriausia pradėti nuo tvirtovės, dunksančios virš miestelio. Nuo ten atsiveria puikūs senamiesčio, uosto ir apylinkių vaizdai. Nusileidus į apačią laukia XVIII a. pastatyta Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia, miesto rotušė ir šiek tiek toliau esanti Place des Lices aikštė – pagrindinė Sen Tropezo gyventojų susibūrimo vieta. Netoli uosto XVI a. koplyčioje veikia muziejus, turintis įspūdingą paveikslų kolekciją. Savito žavesio turi ir senasis žvejų kvartalas La Ponche.

Sen Tropezo senamiestis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sen Tropezo senamiestis

Graso miestelis: tarp Nicos ir Kanų

Lankant Prancūzijos kurortus prie Viduržemio jūros verta nutolti nuo pakrantės ir aplankyti jaukius, žavingus levandomis kvepiančius Provanso miestelius. Bene kvapiausias – į šiaurę nuo Kanų esantis Grasas (Grasse), pelnytai tituluojamas Provanso ir net visos Prancūzijos parfumerijos sostine. Šiame mieste nuo pat XVI a. klesti kvepalų pramonė, iki šiol veikia apie 30 kvepalų gamintojų. Nieko stebėtino, kad tarp Graso lankytinų vietų karaliauja su parfumerija susiję objektai. Rekomenduojama užsukti į Tarptautinį parfumerijos muziejų, o sendaikčių mėgėjams neabejotinai patiks gausią vintažinių kvepalų buteliukų kolekciją eksponuojantis Molinard muziejus. Su kvepalų gamybos procesu galima susipažinti Parfumerie Fragonard gamykloje. Ten pat galima užsisakyti ir kvepalų gamybos pamoką. Jei įdomu, kur auginami išskirtinai Dior kvepaluose naudojami augalai, teks nukeliauti į Graso priemiestyje esantį Le Domaine de Manon sodą. Dėl apsilankymo jame reikia susitarti iš anksto.

Prancūzijos kurortai prie Viduržemio jūros alsuoja prabanga, vilioja gražiais paplūdimiais, skaniu maistu ir ore tvyrančia atostogų nuotaika. Bent kartą gyvenime verta pasimėgauti Žydrosios pakrantės išskirtinumu, pasigėrėti jos lankytinomis vietomis.

Į viršų