14 unikalių dalykų, kuriuos galite nuveikti Balio saloje

Svajonių atostogos Balio saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Svajonių atostogos Balio saloje

Balio sala – viena populiariausių kelionių krypčių pietryčių Azijoje. Ir ne veltui – šis nedidelis Indonezijai priklausantis sausumos lopinėlis gali pasigirti turtinga kultūra, gražia gamta ir atpalaiduojančia atmosfera. Jei laukia kelionė į Balį, pasiūlysime, ką nuveikti, kad atostogos būtų tikrai įsimintinos.

  Pigūs skrydžių bilietai

Pasivaikščiojimas Tegalalango ryžių laukuose

Jei nebuvote Tegalalango ryžių laukuose, nebuvote Balyje. Galbūt šiek tiek perdedame, bet šią vietą salos širdyje aplankyti tiesiog būtina. Laibakamienių palmių apsuptyje žaliuojančios ryžių terasos traukia akį, kviečia pasivaikščioti ir fotografuoti, fotografuoti… Netoliese ieškokite ir garsiųjų Balio sūpuoklių, įtaisytų aukštai virš medžių viršūnių. Puiki proga į žaliuojančią Balio salą pažvelgti iš paukščio skrydžio.

Ryžių laukas Indonezijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ryžių laukas Indonezijoje

Apsilankykite Balio drugelių parke

Už valandėlės kelio nuo Tegalalango ryžių terasų laukia įspūdingasis Balio drugelių parkas. Spalvingieji jo gyventojai sužavės ir mažus, ir didelius. Parke galima pasigėrėti net 15 Indonezijoje aptinkamų rūšių drugeliais, laisvai skrajojančiais nuo vieno tropinės gėlės žiedo prie kito. Kai kurios rūšys yra saugomos, stengiamasi atkurti jų populiaciją. 1 ha užimančiame parke taip pat veikia mokomoji ekspozicija, pristatanti vabzdžių ir voragyvių įvairovę.

Atsipalaiduokite jogos centruose

Kelionė į Balio salą ne vienam tampa ne tik turistine, bet ir dvasine patirtimi. Sakoma, kad saloje tvyranti atpalaiduojanti atmosfera padeda nurimti kūnui ir protui. Kodėl nepasinaudojus šia galimybe ir nesuplanavus viešnagės viename iš daugybės jogos centrų? Vešlių atogrąžų miškų apsuptyje jogos užsiėmimų metu bus dar lengviau atrasti kūno ir dvasios pusiausvyrą, o laisvu metu lauks įspūdingos ekskursijos į įžymias Balio salos vietas. Didžioji dalis pasaulinio lygio jogos centrų susitelkę Ubude ir sostinėje Denpasare, tačiau jei norisi pabėgti nuo pasaulio, dairykitės studijų, įsikūrusių ant vandenyno kranto. Tegul jus užliūliuoja bangų mūša.

Išmokite plaukioti banglente

Norisi aktyvesnio poilsio? Praturtinkite atostogas Balio saloje nepamirštama patirtimi – išmokite plaukioti banglente. Balis jau seniai tapo banglentininkų pamėgta vieta, saloje yra ir pradedantiesiems, ir asams tinkamų paplūdimių. Jei ant banglentės stosite pirmą kartą gyvenime, keliaukite į pietvakarinėje salos pakrantėje esančius Kutos paplūdimius. Tuo tarpu patyrusiems banglentininkams labiau patiks pietinio Bukito pusiasalio pakrantės. Tinkamiausias sezonas banglenčių sportui Balio saloje – balandžio–rugpjūčio mėnesiai.

Banglentininkas Balio saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Banglentininkas Balio saloje

Įveikite Ubudo beždžionių mišką

Balio salos gilumoje plyti vadinamasis beždžionių miškas – 12,5 ha teritorija, kurioje karaliauja makakos. Vešliose džiunglėse taip pat galima apžiūrėti XIV a. pastatytas induistų šventyklas, tačiau pagrindinis traukos objektas – smalsios ir šiek tiek pavojingos beždžionės. Šiuos gyvūnus vilioja maistas, maišeliai, apyrankės ir net akiniai nuo saulės, tad į beždžionių mišką geriausia keliauti viską palikus viešbutyje arba saugiai susidėjus į kuprinę. Ją, beje, beždžionės gali lengvai atsegti. Nederėtų gyvūnų erzinti, nuo jų bėgti, o jei beždžionė įsitaisys ant peties, nerėkite – tai gali ją tik dar labiau įaudrinti. Jei elgsitės atsargiai, beždžionių mišką pavyks įveikti be nuostolių ir įkandimų.

Atostogos Balio saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Balio saloje

Apsilankykite kavos plantacijoje

Nepraleidžiate nė dienos be kvapnios kavos puodelio? Balio sala Indonezijoje – puiki vieta artimiau susipažinti su šio gėrimo kultūra. Saloje plyti ne viena kavos plantacija, jose galima apsilankyti, daugiau sužinoti apie kavamedžių auginimą, padegustuoti skirtingų rūšių kavos. Ypač dėmesio vertos brangiausia pasaulyje tituluojamos luwak kavos plantacijos. Nepamirškite parsivežti šios išskirtinės kavos namo.

Tyrinėkite Balio šventyklas

Įdomių Balio salos vietų sąraše garbingą vietą užima puros – tradicinės induistų šventyklos. Visos jos viena už kitą gražesnės, tad siūlome neapsiriboti viena, o atostogų metu aplankyti bent kelias. Pradėti galima nuo populiariausių – bangų mūšos plakamos Tanah Lot šventyklos, Ulun Danu Beratan šventyklos ant Beratano ežero kranto, Agungo šlaite stūksančios Besakih, istorinės šventyklos Goa Gajah griuvėsių arba Uluvatu šventyklos, dunksančios ant vandenyno kranto.

Borobuduro šventykla
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Borobuduro šventykla

Įkopkite į Baturo kalną prieš saulėtekį

Riedant vingiuotais Balio keliais nuolat lydi dangų remiančios ugnikalnių viršūnės. Šiaurinėje salos dalyje stūkso Baturo kalnas – aktyvus 1717 m aukščio ugnikalnis. Nuo jo atsiveria pasakiški Balio vaizdai, tačiau nusiteikite pasportuoti. Ir anksti atsikelti, nes įprasta į Baturą kopti pasitikti saulėtekio. Apie dvi valandas trunkantis žygis prasideda visiškoje tamsoje, tad apsirūpinkite žibintuvėliais ir patogiais batais. Pasiekus viršūnę visos pastangos ir nemiegota naktis atsipirks – prieš akis drieksis švintantis dangus, o tolumoje tamsuojantis aukštesnis Agungo kalnas kvies naujiems nuotykiams.

Išmokite gaminti tradicinį maistą

Poilsis Balio saloje gali būti ir edukatyvus. Jei mėgstate sukiotis virtuvėje, nepraleiskite progos nueiti į tradicinio maisto gamybos pamoką. Jų pasirinkimas tikrai platus, o prieš pamoką dažnai pasiūloma užsukti į vietinį turgų įsigyti šviežių ingredientų: žuvies, mėsos, vaisių ir daržovių. Jei norite didesnės autentikos, rinkitės kulinarijos mokyklą, kurioje maistą galima ruošti tradicinėje balietiškoje virtuvėje, mūrinėse malkomis kūrenamose krosnyse. Tai nepamirštama patirtis – ne tik pavalgysite skanaus maisto, bet ir išmoksite naujų gaminimo būdų.

Pasinerkite į Balio kultūrą

Būdų patirti daugialypę ir nepaprastai įdomią Balio kultūrą yra ne vienas. Jei vertinate menus, užsukite į Ubudo rūmus pažiūrėti baleto Ramayana arba susiraskite, kur paklausyti gamelan koncerto. Gamelan – tai tradicinė Balio muzika, kurioje svarbų vaidmenį atlieka mušamieji instrumentai. Puikus būdas pasinerti į vietinę kultūrą – išmokti tradicinių amatų, pavyzdžiui, batikos. Jei domitės dvasiniais dalykais, apsilankykite Tirta Empul vandens šventykloje ir atlikite apsivalymo ritualą.

Indonezija, Balis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Indonezija, Balis

Palydėkite saulę Kutos paplūdimyje

Pasitikus saulę ant Baturo viršukalnės geriausia ją palydėti ilsintis viename iš Balio salos paplūdimių. Neapsiriksite pasirinkę vieną iš pakrantės ruožų vakarinėje salos dalyje, tačiau bene geriausias paplūdimys saulėlydžiui stebėti yra Kuta. Nėra nieko geriau nei po aktyvios dienos atrandant Balio salą prisėsti paplūdimyje ir stebėti, kaip saulė leidžiasi į baltomis keteromis pasipuošusias jūros bangas. O po to pasinerti į naktinės Kutos linksmybių šurmulį.

Leiskitės užburiami Kecak ugnies šokio

Atostogų Balyje metu norite nepamirštamų įspūdžių? Nuvykite į Uluwatu šventyklą stebėti užburiančio Kecak ugnies šokio. Tai nuostabus būdas užbaigti dieną, mat tradicinio šokio pasirodymas amfiteatre prie šventyklos prasideda saulei leidžiantis, o fonas jam – platusis Indijos vandenynas. Apie 90 min. trunkantis pasirodymas – įtraukiantis spektaklis, pasakojantis princo Ramos istoriją.

Įsigykite dirbinių iš vietinių menininkų

Balis, Indonezijai priklausanti sala, garsėja gražiais vietinių menininkų dirbiniais, todėl lauktuvių parsivežkite ne nuvalkiotų magnetukų, bet meno kūrinius primenančių objektų. Tuo pačiu paremsite vietos gyventojus, kuriems tai svarbus pragyvenimo šaltinis. Ieškokite batikos būdu išmargintų audinių arba drabužių, sidabro papuošalų, smilkalų lazdelių dupa, medžio raižinių ir keramikos dirbinių. Ne ką mažiau puikus pasirinkimas – tradiciniai baliečių drabužiai sarongai. Tegul atostogos tęsiasi ir grįžus namo!

Akvarelės dažymas ant audinio
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Akvarelės dažymas ant audinio

Išbandykite imtynes purve

Kelionės į Balį metu norisi šiek tiek adrenalino? Išbandykite neįprastą pramogą – balietiškas imtynes purve mepantigan. Nors vietiniams tai kovos menas ir būdas susilieti su žeme, turistams paruoštos pramogos purve kur kas linksmesnės. Tai ne tik puikus būdas išlieti susikaupusią energiją šokant ir žaidžiant, bet ir sveikatinanti procedūra. Juk purvo vonios naudingos odai. O jei nenorite patirti purvo vonių, mepatingan imtynes galima stebėti kaip žiūrovui.

Balio sala keliautojams gali pasiūlyti labai daug, tad atostogos šiame Indonezijos kampelyje nė trupučio neprailgs. Nuo kerinčių saulėlydžių paplūdimyje iki ryžių terasų ir kavos plantacijų salos gilumoje – patirčių kraitelė po viešnagės Balyje bus kaupina.

Video
The World Travel Guy video.  Indonezija
Į viršų