Turkijos pasididžiavimas: ką būtina pamatyti keliaujant po Marmarį?

Atostogos Marmaryje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Marmaryje

Turkijos pietvakariuose esantis Marmaris – turistų itin pamėgtas kurortas. Vaiski saulė, šilta Egėjo jūra, turtingas istorinis paveldas, nuostabiai graži gamta ir nesibaigiančios linksmybės kasmet privilioja vis daugiau poilsiautojų. Trokštantiems aktyvaus ir įdomaus poilsio Marmaris – tobulas pasirinkimas. Taigi, jei įdomu, ką pamatyti Marmaryje, kviečiame artimiau susipažinti su šiuo kurortu ir jo apylinkėmis.

  Pigūs skrydžiai į Marmarį

TOP 5 lankytinos vietos, esančios netoli Marmario

Nors galimybė kiauras dienas teškentis šiltame Egėjo jūros vandenyje ir lepintis saulės voniomis nepaprastai vilioja, viešint Turkijoje būtų tikra nuodėmė neaplankyti bent kelių lankytinų vietų netoli Marmario. Juolab kad kurorto apylinkėse nestinga ir istorinės reikšmės objektų, ir kvapą gniaužiančios gamtos.

1. Efesas

Nors ekskursijai į antikos laikus siekiantį Efesą teks paskirti visą dieną, kelias iki šio miesto tikrai neprailgs grožintis pro šalį slenkančiais Turkijos vaizdais. Pats Efesas nustebins puikiai išsilaikiusiais antikiniais statiniais: šventyklomis, amfiteatrais, pirtimis, miestelėnų namais. Didelį įspūdį paliks ir kadaise daugybę knygų glaudusios Celsijaus bibliotekos fasadas. Vaikštinėjant akmenimis grįstomis gatvelėmis bei aikštėmis lengva įtikėti, kad pavyko grįžti į praeitį. Efese galima prisiliesti ne tik prie antikinės istorijos, bet ir prie krikščionybės užuomazgų. Tikima, kad netoli miesto paskutinius gyvenimo metus praleido Mergelė Marija. Dabar toje vietoje stūkso koplytėlė.

2. Artemidės šventykla

Efeso pakraštyje kadaise dunksojusi Artemidės šventykla antikos žmones stebino dydžiu ir grožiu.  IV a. pr. Kr. iškilusi šventykla buvo priskiriama septyniems pasaulio stebuklams. Jos viduje stovėjusią auksu ir dramblio kaulu dengtą deivės Artemidės skulptūrą supo net 127 balto marmuro kolonos, sustatytos taip tankiai, kad primintų medžius miške. Pačios kolonos buvo labai puošniai išraižytos ir spalvingai nudažytos. Kolonų mišką vainikavo bareljefais dekoruotas frontonas. Deja, įspūdingojo pastato nepavyko išsaugoti. III a. šventyklą apgriovė įsiveržę gotai, o V a. ją su žeme sulygino krikščionys. Šiandien šventyklos vietoje stūkso vienintelė iš likučių surinkta kolona – paminklas antikos žmonių pasiekimams.

3. Daljanas

Į rytus nuo Marmario, ant Daljano upės kranto, dunkso senosios Kauno gyvenvietės griuvėsiai. Juos labai patogu apžiūrėti plaukiant pačia upe – tuomet geriausiai atsiveria uolose iškaldintos Likijos valdovų laidojimo kriptos. Kadaise Kaunas buvo klestintis Egėjo jūros uostas, tačiau laikui bėgant jo reikšmė sumenko, o XV a. kilusi maliarijos epidemija išvaikė likusius gyventojus.

Ši vietovė dėmesio verta ne tik dėl antikinių griuvėsių netoli Daljano. Miestas garsėja gydomosiomis purvo ir vandens voniomis, taip pat jūrinių vėžlių, atplaukiančių iš pačios Pietų Afrikos, lizdais. Ši roplių rūšis, skaičiuojanti net 45 mln. metų, yra saugoma, todėl poilsiautojai turėtų vengti lizdų, pažymėtų į smėlį įsmeigtais mediniais kuolais.

4. Kleopatros sala

Netoli Marmario, Gekovos įlankoje, plyti Kleopatros sala. Pasak legendų, prieš daugiau nei 2000 metų skaidriuose įlankos vandenyse maudėsi pati Egipto valdovė. Salą jai padovanojo Markas Aurelijus, tačiau Kleopatrai tokio meilės įrodymo nepakako. Norėdamas įtikti mylimajai, karvedys smėlį į Gekovos įlankos salą plukdė iš pačios Šiaurės Afrikos. Nors ilgą laiką tikėta, kad tai viso labo legenda, atlikus tyrimus paaiškėjo, jog baltas gydomosiomis savybėmis pasižymintis smėlis aptinkamas tik dviejose vietose: Kleopatros saloje ir Egipto pakrantėje.

5. Pamukalė

Norint pasigėrėti Turkijos gamtos stebuklais, būtina nuvykti į toliau nuo pakrantės esančią Pamukalę. Ši tarytum iš kito pasaulio nužengusi vietovė nuo seno garsėja mineralinėmis šaltosiomis ir šiltosiomis versmėmis. Laikui bėgant kraštovaizdis pasidengė mineralinėmis apnašomis ir susiformavo baltos terasos. Jose telkšančių drumstų mineralinio vandens baseinėlių vanduo naudingas odai ir organizmui. Pasigėrėjus Pamukale neprošal aplankyti ir šalia dunksančius antikinius Hierapolio miesto griuvėsius: nekropolį, romėniškas pirtis, Apolono šventyklą, amfiteatrą.

Ekskursijos Marmaryje, kurių negalima praleisti

Pats Turkijos kurortas taip pat turi ką pasiūlyti smalsiems ir aktyviems poilsiautojams. Norint geriau jį pažinti, patartina leistis į pažintines ekskursijas po Marmarį. Pradėti verta nuo pačiame miesto centre, nedideliame iškyšulyje, dunksančios Marmario pilies. Tvirtovė iškilo XVI a. prireikus apginti nuo uostamiestį puldinėjusių Rodo salos gyventojų. Dabar pilyje veikia meno ir istorijos muziejus, supažindinantis su Marmario praeitimi, kultūra ir menu.

Jei norisi pabėgti nuo kurorto šurmulio, galima užsisakyti ekskursiją į nacionalinį Marmario parką. Tai žmogaus nepaliestas laukinės gamtos kampelis, kuriame prieglobstį randa įvairūs gyvūnai. Parkas garsėja nuostabiais ir atokiais paplūdimiais. Jame įrengtos stovyklavietės norintiems pailsėti arba pernakvoti gamtos apsuptyje.

Ką veikti Marmaryje ras ir ekstremalių pramogų mėgėjai. Nuo nardymo skaidrioje jūroje iki pasiskraidymo parasparniais – kurorte užsiėmimų ras net patys išrankiausieji. Itin populiari vandens pramoga Marmaryje – raftingas (liet. plaukimas pripučiamaisiais plaustais). Kurorto apylinkėse nestinga sraunių upių, todėl norintiesiems išmėginti savo jėgas tereikia susirasti labiausiai viliojantį pasiūlymą.

Na, o jei visos lankytinos vietos Turkijos pakrantėje jau apžiūrėtos, galima užsisakyti ekskursiją Marmaris–Rodas. Ši Graikijos sala plyti visai netoli Turkijos krantų. Išvyka į Rodą – puiki proga trumpam pakeisti aplinką ir artimiau pažinti graikišką kultūrą. Tuo tarpu norint patekti iš Marmario į Koso salą, taip pat esančią netoli Turkijos pakrantės, prireiks automobiliu arba autobusu pasiekti Bodrumą – tik iš ten reguliariai plaukia keltai į Kosą.

Vasaros kelionė į Marmarį
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Vasaros kelionė į Marmarį

Ką reikėtų žinoti apie Marmario viešbučius?

Marmaris jau seniai įsitvirtinęs tarp lankomiausių Turkijos kurortų, todėl ir vietų apsistoti jame nestinga. Viešbučiai Marmaryje pritaikyti įvairiems poilsiautojams – patinkantį ras ir romantikos išsiilgusios porelės, ir vakarėlių liūtai, ir ramybės norinčios šeimos. Renkantis, kur apsistoti, reikėtų apsvarstyti, kokių atostogų norite – ramių ar trankių. Naktinis gyvenimas Marmaryje trankus ir linksmas, o trokštantieji visada būti linksmybių sūkuryje turėtų rinktis viešbutį kurorto centre. Čia ir didysis turgus, ir geriausi Marmario restoranai, barai, naktiniai klubai. Ir pagrindiniai paplūdimiai netoli, jei visą naktį šokus nebesinorėtų toli eiti.

Tačiau jei atostogų metu norisi išvengti šurmulio, geriau rinktis toliau nuo centro esančius viešbučius, pvz., Dora Beach Hotel Marmario vakarinėje dalyje. Dar daugiau ramybės ir nuošalumo pasiūlys netoli Marmario esančios gyvenvietės: İçmeler, Turunc, Kumlubük. Jose nestinga įvairaus lygio viešbučių, restoranų ir smagių pramogų.

Kokių orų tikėtis Marmaryje?

Poilsis Turkijoje keliautojus vilioja dėl itin palankių orų. Pietvakarinėje šalies dalyje vyrauja Viduržemio jūros regiono klimatas – karštos vasaros ir šiltos, drėgnos žiemos. Orai Marmaryje vasaromis sausi, tačiau liepos–rugpjūčio mėnesiais gali būti labai karšta. Todėl keliautojai, vykstantys į šį kurortą, ypač norintys poilsiauti Turkijoje su vaikais, mieliau renkasi atostogauti rugsėjį. Spalį prasideda lietingasis sezonas, trunkantis iki kovo pabaigos. Pavasarį lietingų dienų mažėja, o temperatūra dienomis šokteli ir iki 25 °C. Tuo tarpu vandens temperatūra Marmaryje net vėsiausiais mėnesiais nenukrenta žemiau 16 °C. Vis dėlto palankiausias metas maudynėms – gegužės–rugsėjo mėnesiai.

Kelionė į Marmarį – puiki proga atitrūkti nuo kasdienybės, suderinant ir aktyvų, ir ramų poilsį. Turtinga krašto istorija, įvairios pramogos ir saulės nutvieksti paplūdimiai garantuoja, kad nuobodžiauti neteks, o išsiilgę linksmybių visada ras ką veikti šurmuliuojančiame kurorto centre.

Į viršų