Kelionė į Tunisą: antikiniai griuvėsiai ir nuostabūs kurortai

Tunisas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tunisas

Pastaraisiais metais kelionės į Tunisą sulaukia vis didesnio atostogautojų dėmesio. Turtingas istorinis ir kultūrinis paveldas, kontrastinga gamta, auksiniai paplūdimiai ir skaidrus šiltas Viduržemio jūros vanduo – tobulų atostogų formulė. Jei ši turistams draugiška šalis dar nėra jums pažįstama, kviečiame drauge išsiaiškinti, kur yra Tunisas ir kuo jis ypatingas.

  Pigūs skrydžiai į Tunisą

Istorinis Tunisas: nuo Kartaginos griuvėsių iki Kairuano mečečių

Šiaurės Afrikoje plytinčio Tuniso istorija ilga ir marga, prasidėjusi prieš kelis tūkstančius metų, kai krašte įsikūrė berberų protėviai. Vėliau teritoriją prie Viduržemio jūros atrado finikiečiai, pakrantėje įkūrę net kelias kolonijas. Bene žinomiausias Tuniso istorijos etapas susijęs su kadaise klestėjusiu Kartaginos miestu, kurį po nuožmių kovų su žeme sulygino Romos imperija. Miesto aukso amžių menantys Kartaginos griuvėsiai ir šiandien sulaukia didelio keliautojų dėmesio. Ši lankytina vieta, prigludusi  prie dabartinės Tuniso sostinės, nukelia į laikus, kai Kartagina buvo didelis ir galingas Viduržemio jūros miestas. Čia galima apžiūrėti romėnų vilų ir viešųjų pastatų griuvėsius.

Aplankius Kartaginą būtina užsukti ir į greta esantį žavingą pajūrio miestelį, kuriame galima pasijusti it Graikijoje. Sidi Bou Saidas garsėja baltasieniais nameliais, pasidabinusiais vaiskiai mėlynais stogais. Miestelis, keliautojus įsileidęs tik XIX a., išsaugojo autentišką veidą ir tapo įkvėpimo šaltiniu ne vienam garsiam dailininkui.

Sidi Bou Said miestelis Tunise
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sidi Bou Said miestelis Tunise

Lankytinos vietos Tunise rikiuojasi ne tik Viduržemio jūros pakrantėje. Istorinių ir kultūrinių paminklų nestinga ir šalies gilumoje. Štai nuo sostinės Tuniso keliaujant į pietus galima apžiūrėti El Džemo amfiteatrą, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Puikiai išsilaikęs Romos imperijos laikus siekiantis statinys keliautojus nustebina dydžiu. Tai vienas didžiausių amfiteatrų pasaulyje, turėjęs sutalpinti apie 35 tūkst. žiūrovų. Išsamiau su romėnų architektūra galima susipažinti apsilankius Dugoje – Tuniso istorinio paveldo brangakmenyje. Tai geriausiai išsilaikęs romėnų miestelis visoje Šiaurės Afrikoje. Lankantis jame galima apžiūrėti senovinių šventyklų, vilų ir pirčių griuvėsius.

O štai į šiaurės vakarus nuo El Džemo esantis Kairuanas pristato musulmoniškąją Tuniso pusę. Tai svarbus religinis ne tik Tuniso, bet ir viso musulmonų pasaulio centras. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame Kairuano senamiestyje viena po kitos rikiuojasi daugybė šimtmečių senumo mečečių.

Visą turiningą Tuniso istoriją išsamiai ir įdomiai pristato Bardo muziejus, veikiantis sostinės Tuniso priemiestyje. Muziejaus kolekcija viena turtingiausių ne tik Šiaurės Afrikoje, bet ir visoje Viduržemio jūros pakrantėje. Ji pristato romėnų, kartaginiečių ir arabų kultūros reliktus.

Kairuano didžioji mečetė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kairuano didžioji mečetė

Ištisus metus karščiu alsuojantys Tuniso miestai

Ne vien senoji architektūra ir per šimtmečius išsaugota autentiška kultūra masina atostogautojus rengti keliones į Tunisą. Turistus į šią Šiaurės Afrikos šalį traukia ir saulėti pakrančių bei dykumų miestai. Tunise saulės ir šilumos tikrai netrūksta, todėl tai puiki vieta anksčiau pradėti vasarą arba ją pratęsti atostogaujant rugsėjo–lapkričio mėnesiais. Ištroškusiems karščio neišdildomą įspūdį paliks kelionė į pietinę Tuniso dalį, kur prasideda Sacharos dykuma. Sausringos teritorijos prieigose plyti Matmatos miestas – senoji berberų gyvenvietė. Ji unikali tuo, kad vietiniai iki šiol gyvena urvuose įrengtuose būstuose. Tokie namai, vadinami trogloditais, būtinybė sausringame ir karštame dykumų klimate. Matmatos mieste buvo filmuojamas garsusis filmas „Žvaigždžių karai“. Filmavimo aikštele šiai kino juostai virto ir El Džerido ežeras – didžiulė druskingo vandens plynė, sausuoju laikotarpiu visiškai nusenkanti ir virstanti milžinišku dangaus veidrodžiu.

Į vakarus nuo Matmatos yra Duzo miestas – vadinamieji vartai į Sacharą. Būtent iš čia vykstama apžiūrėti didžiausios pasaulio dykumos, pajodinėti kupranugariais, nesibaigiančių smėlio kopų apsuptyje palydėti saulės ir apžiūrėti kontrasto sausai dykumai suteikiančių oazių. Vienoje jų įsikūręs Tauzaras garsėja gražiomis mečetėmis ir atgaivą nuo kaitrios saulės teikiančiomis palmėmis.

Turistai ir Beduinai Sacharos dykumoje, Duzo miestas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Turistai ir Beduinai Sacharos dykumoje, Duzo miestas

Enfida, Susas, Hamametas ir kiti. Kuris Tuniso kurortas jums tinkamiausias?

Ruošiantis poilsinei kelionei į Tunisą būtina atsakingai išsirinkti kurortą. Nors visuose Tuniso kurortuose nestigs nei saulės, nei auksinio smėlio, nei šiltų bangų, prieš užsisakant kelionę derėtų įvertinti savo lūkesčius. Vienas didžiausių poilsiautojų traukos objektų – Susas, Tuniso šiaurės rytuose esantis miestas. Jis tiks visiems, atostogų metu nenorintiems pabėgti toli nuo civilizacijos. Pagulinėjus paplūdimyje galima apžiūrėti istorinius miesto objektus, apsilankyti jaukiose kavinėse ar triukšmingose prekyvietėse paieškoti suvenyrų. Suse taip pat nestinga viešbučių, siūlančių talasoterapijos – sveikatinimo procedūrų, kuriose naudojamas jūros vanduo, – paslaugas.

Visai greta esantis Monastyras – Tuniso turizmo centras. Miestas atostogautojus vilioja saulės ir vandens voniomis, turtinga architektūra ir galimybe išpuoselėtuose aikštynuose pažaisti golfą.

Į šiaurę nuo Suso esantį Hamametą Tunise renkasi tie poilsiautojai, kurie nori šurmulio. Kurorte dažną naktį šėlstama iki paryčių, o gulinėjimą paplūdimyje keičia kavinių ir restoranų lankymas, pasivaikščiojimai vaizdingomis kuklią miestelio praeitį menančiomis gatvelėmis.

Monastyro krantinė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Monastyro krantinė

Hamametas ir Susas tarp populiariausių kurortų išlieka dar ir todėl, kad abu įsikūrę netoli vieno tarptautinių oro uostų Tunise – Enfidos. Visai netoli šio oro uosto veikia nedidukas, bet įdomus Friguia zoologijos sodas. Viešnagė jame paįvairina poilsiautojų kasdienybę ir supažindina su Afrikos gyvūnija. Vienas iš zoologijos sodo steigėjų tikslų – rūpintis nykstančių gyvūnų išsaugojimu.

Dar vienas populiarus atostogautojų traukos centras Tunise – vaizdinga Džerbos sala. Sakoma, kad joje galima pasijusti kaip Karibuose. Žydras vanduo, kiek akis užmato besidriekiantys auksinio smėlio paplūdimiai ir galimybė pabėgti nuo pasaulio kasmet privilioja vis daugiau turistų.

Dėl saugumo jaudintis neverta

Niekada nesilankiusiems Afrikoje arba musulmoniškuose kraštuose Tunisas – puikus langas į šio žemyno ir arabiškos kultūros pasaulį. Tunisiečiai garsėja kaip draugiški, nuoširdūs ir paslaugūs žmonės. Prekeiviai turgavietėse nėra įkyrūs, o didžiųjų miestų gatvėse tvyro gana liberali atmosfera. Nors lankantis mečetėse reikėtų prisidengti pečius ir kelius (moterims – ir galvas), gatvėse dėl atviresnių drabužių niekas turistų nesmerkia. Tiesa, šviesiaplaukės moterys turi nusiteikti didesniam dėmesiui.

Keliautojai neretai nerimauja dėl saugumo Tunise. Nors 2011 m. įvykusi revoliucija ir po jos vyravę neramumai jau pasimiršo, šalies valdžia gali be išankstinio perspėjimo įvesti komendanto valandą arba paskelbti nepaprastąją padėtį. Keliautojams prieš išvykstant į Tunisą patartina užsiregistruoti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje ir sekti naujienas. Vis dėlto pernelyg nerimauti nederėtų. Kurortuose įsikūrusiuose Tuniso viešbučiuose keliautojams niekas negresia, lygiai taip pat ramiai galima vykti į ekskursijas.

Vykstant į šią Šiaurės Afrikos šalį nereikia nerimauti ir dėl biurokratinių formalumų – Lietuvos Respublikos piliečiams, atvykusiems trumpesniam nei 90 dienų laikotarpiui, Tuniso vizos nereikia.

Nuo gaivių Viduržemio jūros bangų iki vilnijančių Sacharos kopų – Tunisas yra graži ir vaizdinga, kontrastų kupina šalis, išskėstomis rankomis laukianti keliautojų. Tą patvirtina ir keliavusiųjų po Tunisą atsiliepimai. Atostogautojai teigia iš šio Šiaurės Afrikos krašto parsivežę tik geriausius įspūdžius.

Į viršų