Viskas, ką reikia žinoti apie skiepus keliaujantiems

Skiepai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Skiepai

Dažnai keliaujantiems kyla klausimų apie skiepus: kurie privalomi, kuriose šalyse imunitetas nuo tam tikrų ligų yra reikalingas, o kada net neverta varstyti gydytojo kabineto durų. Kad planuoti atostogas tolimuose ir artimesniuose kraštuose būtų lengviau, pasidalysime svarbiausia informacija apie skiepus keliaujantiems.

  Pigūs skrydžių bilietai

Ar verta skiepytis?

Išskyrus atvejus, kai skiepai keliaujant yra privalomi (pvz., nuo geltonojo drugio), sprendimas, skiepytis ar ne, priklauso nuo paties keliautojo. Tiems, kurie atostogų metu neišeis iš saugaus kurorto burbulo, susiskiepyti nuo visų įmanomų ligų gal ir neverta. Tačiau norint laisviau jaustis keliaujant, pavyzdžiui, valgyti gatvės maistą arba vykti į mažiau civilizacijos paliestas vietoves, neprošal pasidomėti, kokie skiepai rekomenduojami toje šalyje, ir jais apsirūpinti. Juolab kad pasiskiepijus imunitetas išlieka 15–20 metų. Kartais pakanka vienos vakcinos; kitais atvejais, pvz., skiepijantis nuo hepatitų A ir B, reikalingos kelios dozės. Atminkite, kad imunitetas susiformuoja ne iš karto, tam reikia 6–8 savaičių. Todėl specialistai rekomenduoja skiepytis dar gerokai prieš kelionę. Visi skiepai gali būti įrašomi Tarptautiniame skiepijimo pažymėjime. Turėdami tokią knygelę visada žinosite, kurios vakcinos dar galioja, o kuriomis jau reikia pasirūpinti.
Daug ir intensyviai keliaujantiems asmenims patariama būti pasiskiepijus nuo jau minėtųjų hepatitų, difterijos, stabligės, pasiutligės, vidurių šiltinės. Tuomet būsite tikri, kad lauktuvių parsivešite tik akį džiuginančius suvenyrus arba vietinius skanėstus, o ne sunkią infekciją.
Nuo kelionėms reikalingų skiepų gali atbaidyti galimas šalutinis poveikis. Tačiau jis dažniausiai apsiriboja skausmu ir nedideliu patinimu dūrio vietoje. Skiepytis patartina ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų, ypač tų žmonių, kurie dėl amžiaus arba alergijos vakcinos sudedamosioms dalims skiepytis negali.

Skiepai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Skiepai

Rekomenduojami skiepai vykstantiems į Aziją

Azija – viena populiariausių kelionių krypčių pastaraisiais metais. Vieni renkasi smėlėtus paplūdimius Tailande, kiti – kvapų ir spalvų kaleidoskopą Indijoje arba kelionę motociklu per Vietnamą. Kad ir į kurią šio žemyno valstybę bevyktumėte, patartina prieš kelionę apsirūpinti skiepais. Tai ypač aktualu atostogaujant tuose kraštuose, kur vyrauja dideli karščiai, o į higienos normas neretai žiūrima pro pirštus.
Jei svajojate apie egzotinę kelionę į Pietų Aziją, tikriausiai įdomu, kokie skiepai rekomenduojami keliaujant į Indiją. Privalomų vakcinų vykstant į šią valstybę nėra. Tačiau savo skiepų knygelėje patartina turėti įrašus, bylojančius apie vakcinas nuo hepatitų A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, difterijos ir stabligės. Keliaujant į Indiją iš tam tikrų didelės rizikos kraštų reikalingi skiepai nuo poliomielito ir geltonosios karštligės.
Keliaujant į Tailandą skiepų sąrašas bus panašus, tik tarp rekomenduojamų vakcinų nėra skiepo nuo meningokokinės infekcijos. Šiame atostogautojų pamėgtame Pietryčių Azijos krašte taip pat nėra privalomų skiepų. Tad keliaujant į Tailandą nebus papildomų rūpesčių.
Jei jau esate pasiskiepiję nuo hepatitų A ir B, difterijos, vidurių šiltinės ir stabligės, ramiai galite vykti ir į Vietnamą. Šių skiepų svečiuojantis Vietname tikrai pakaks, kad iš kelionės grįžtumėte sveiki. Vykstant į šią Pietryčių Azijos šalį taip pat nėra privalomų skiepų.
Griežtų reikalavimų dėl privalomų vakcinų neturi ir Indonezija. Tad jei planuojate atostogas Balyje, dėl skiepų galite nesukti sau galvos. Žinoma, nepakenks, jei būsite pasiskiepiję nuo jau aukščiau minėtų infekcijų.
Dažnai keliautojams kyla klausimas, kokie skiepai reikalingi keliaujant į Filipinus. Ši salų valstybė atostogautojus taip pat įsileidžia be privalomų skiepų, išskyrus atvejus, kai atvykstama iš endeminių poliomielito ir geltonosios karštligės kraštų. Tačiau keliaujant į Filipinus kaip ir į kitas Azijos valstybes nepakenks vakcinos nuo labiausiai paplitusių infekcijų.

Skiepai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Skiepai

Privalomi skiepai keliaujantiems nuo geltonojo drugio

Jau užsiminėme apie privalomus skiepus keliaujantiems nuo geltonosios karštligės, dar vadinamos geltonuoju drugiu. Tai uodų platinama infekcinė liga, paplitusi Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Tad vykstant į tokias valstybes vidurio Afrikoje, pvz., Dramblio Kaulo Krantą, Ganą, Angolą, CAR ir kt., privaloma pasiskiepyti nuo šios infekcijos. Įrašo skiepų knygelėje apie geltonosios karštligės vakciną taip pat reikalauja kitos tropinio klimato valstybės, jei yra atvykstama iš kraštų, kuriose infekcija yra endeminė.
Jei keliaujate į valstybę, kurioje geltonasis drugys yra endeminis, bet skiepai neprivalomi (pvz., Braziliją arba Kolumbiją), sprendimą dėl vakcinacijos galite priimti atsižvelgę į atostogų vietovę. Planuojant daug laiko praleisti aukštikalnėse skiepytis nėra būtina. Ir priešingai – jei daug laiko leisite drėgnose džiunglėse, vakcina nepakenks. Tačiau net ir pasiskiepijus būtina saugotis uodų įkandimų: vakarais nelaikyti atidarytų langų, miegoti po tinkleliais, dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis. Šie patarimai pravers ir tuose kraštuose, kuriuose paplitusi maliarija. Nuo šios infekcijos skiepų nėra, tačiau vykstant į didelės rizikos zonas patartina vartoti antimaliarinius vaistus.

Ar reikia skiepytis vykstant į Egiptą?

Kadangi geltonoji karštligė paplitusi Afrikoje, gali kilti klausimas, ar reikalingi skiepai keliaujant į Maroką, Egiptą arba kitą atostogautojų pamėgtą Šiaurės Afrikos valstybę. Dėl kitokio klimato šiuose kraštuose geltonojo drugio atvejų neužfiksuojama. Tad keliaujant į Egiptą skiepai nuo šios infekcinės ligos nereikalingi. Atostogoms pasirinkus vieną šios šalies kurortų rekomenduojama nebent pasiskiepyti nuo jau ne kartą minėtų infekcijų: hepatitų A ir B, vidurių šiltinės, difterijos ir stabligės. Tai ypač aktualu tiems keliautojams, kurie ketina neužsisėdėti viešbučio teritorijoje. Jei imunitetą joms jau turite, dėl skiepų vykstant į Egiptą nereikės sukti galvos.

Skiepai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Skiepai

Skiepų lentelė

Kad būtų lengviau suprasti, kurie skiepai rekomenduojami vykstant į vieną ar kitą šalį, dalijamės glausta skiepų lentele. Joje rasite informacijos apie vienas populiariausių keliautojų krypčių. Patarimų dėl vakcinų keliaujant taip pat rasite Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro tinklalapyje. Turėkite omenyje, kad skiepas nuo stabligės rekomenduojamas net mažai keliaujantiems asmenims, nes infekcija gali užklupti bet kur.

Rūpintis sveikata reikia kasdien, tačiau keliaujant gera savijauta ypač svarbi. Skiepai vykstant į kelionę – būdas pasirūpinti, kad infekcijos aplenktų, o atostogos paliktų tik pačius maloniausius ir linksmiausius prisiminimus. Sprendimą, ar skiepytis keliaujant į vieną arba kitą šalį, galite priimti pasidomėję užkrečiamųjų ligų situacija joje ir pasitarę su imunologu.

Į viršų