Susipažinkite su didinguoju Budapeštu

Budapešto panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Budapešto panorama

Nuo keltų gyvenvietės iki klestinčios imperijos sostinės ir galiausiai šiuolaikinio daugiaspalvio miesto – Budapeštas gali papasakoti ilgą ir įdomią istoriją. Vengrijos sostinė, apglėbusi Dunojaus krantus, keliautojus pasitinka puošnių pastatų gausa, karštosiomis versmėmis ir kunkuliuojančiu naktiniu gyvenimu. Ką lankytojams reikėtų patirti ir pamatyti Budapešte? Pasidalysime įkvėpimu turiningai viešnagei.

  Pigūs skrydžių bilietai

Du miestai, skiriami Dunojaus: Buda ir Peštas

Šiandieninis Budapeštas – tai kelių skirtingų miestų samplaika. Pagrindiniai du, sukūrę dabartinį Vengrijos sostinės veidą, buvo Buda vakariniame Dunojaus krante ir Peštas rytiniame. Budoje dunksojo didingi valdovų rūmai, o Pešte šurmuliavo gyvenimas. Panašus skirtumas išlikęs iki šiol: Buda laikoma ramesne miesto dalimi, tuo tarpu Pešte netrūksta pramogų ir linksmybių. Šie miestai tapo vienu XIX a., kuomet Dunojaus krantus sujungė tiltai. XIX šimtmečio pabaiga laikoma Budapešto klestėjimo amžiumi – tada vieni po kitų kilo puošnūs statiniai, miestas augo ir tapo imperijos sostine. Prisiminimas tų dienų iki šiol gyvas didmiesčio gatvėse barokinių, neoklasikinių ir moderno stiliaus pastatų pavidalu. XX a. Budapeštui teko ištverti neramumus (jų ženklai – statiniuose kulkų paliktos skylės), tačiau laikui bėgant miestas atgavo andainykštę didybę ir nuspalvino ją šiuolaikiškais potėpiais. Visą istoriją papasakos Budapešto lankytinos vietos.

Lankytinos vietos

Budapeštas patiks ir istorijos mėgėjams, ir kosmopolitišką energiją vertinantiems keliautojams, ir šeimoms su vaikais. Lankytinų vietų Budapešte daug, o kurios vertos didžiausio dėmesio?

Turistai Budapešte
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Turistai Budapešte

Parlamento rūmai

Vengrijos sostinės simbolio toli ieškoti nereikia – tai pačiame centre ant Dunojaus kranto stūksantys Parlamento rūmai. Šis neogotikos stiliaus pastatas tobulai įkūnija Budapešto didybę. Šokančias fasado smailes ir arkas vainikuoja didžiulis kupolas, o interjeras niekuo nenusileidžia eksterjerui. Parlamento rūmuose vykdomos ekskursijos, kurių metu galima apžiūrėti kelis iš šimtų prabangiai įrengtų kambarių.

Šv. Stepono bazilika

Dar vienas nuostabus statinys rytiniame Dunojaus krante – daugiau nei pusšimtį metų statyta Šv. Stepono katedra. Šventovė svarbi ne tik architektūriniu, bet ir religiniu požiūriu, mat joje saugoma bažnyčios globėjo šv. Stepono ranka. Apsilankius verta pakilti iki kupolo, iš kur atsiveria pasakiški Budapešto vaizdai.

Zoologijos sodas

Kiek toliau nuo Budapeštą dalijančios upės veikia zoologijos sodas – vienas seniausių pasaulyje. 1866 m. įsteigtas Budapešto zoologijos sodas – namai daugiau nei 1000 rūšių gyvūnams, tarp kurių yra komodo varanai ir vombatai. Šiame gamtos kampelyje prieglobstį rado ir ne vienas išskirtinis moderno stiliaus statinys, tad sodas patiks ir architektūros mėgėjams.

Žvejų bastionas

Kirtus upę ir atsidūrus Budoje būtina aplankyti Žvejų bastioną – tai viena įžymiausių Budapešto vietų. Ši pasakų pilį primenanti tvirtovė iškilo XIX–XX a. sandūroje. Bokštais, parapetais ir arkomis pasipuošusiame statinyje susipina neogotikos ir neoromantikos bruožai. Septynis bokštus turinčios tvirtovės prieigos – puiki vieta pažvelgti į miestą ir mėlyną Dunojaus juostą iš aukštai.

Žvejų bastionas Budapešte
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Žvejų bastionas Budapešte

Karaliaus rūmai – Budos pilis

Karališkąją Budapešto praeitį mena Budos pilis – daug istorijos audrų ištvėrę valdovų rūmai. Šioje vietoje karaliaus pilis pirmąkart iškilo XIII a. vid., tačiau po keturių šimtmečių rūmai buvo nušluoti nuo žemės paviršiaus. Habsburgų dinastija atkūrė karališkąjį Budapešto paveldą. Šiandien įspūdingame pastate įsikūrusi Nacionalinė Vengrijos galerija, muziejus ir nacionalinė biblioteka.

Žydų kvartalas

Nedidelis Žydų kvartalas rytiniame Dunojaus krante – viena įdomiausių Budapešto vietų. Siauros jo gatvės atveria skaudų istorijos puslapį – kvartale tebestūkso buvusio geto sienos dalis. Tuo pačiu tai vilties kupinas miesto rajonas, pastaraisiais dešimtmečiais prisikėlęs naujam gyvenimui. Atgyjanti žydų kultūra, įdomūs butikai ir trankus naktinis gyvenimas – tokia šiuolaikinio Žydų kvartalo formulė. Klaidžiojant jo gatvėmis būtina aplankyti Didžiąją sinagogą, Europoje neturinčią lygių.

Tradiciniai terminio vandens baseinai

Dar Romos imperijos laikais vieta, kurioje dabar plyti Budapeštas, garsėjo terminio vandens šaltiniais. Tad svarstant, ką aplankyti Budapešte, būtina įtraukti maudyklas. Kurios pirtys Budapešte geriausiai padės atsipalaiduoti?

Sėčėnio maudyklos

Greta Budapešto zoologijos sodo įsikūrusios Sėčėnio maudyklos – atgaiva ne tik kūnui, bet ir akims. Itin puošnus kompleksas – didžiausias visame mieste. Jame veikia 15 vidaus ir trys milžiniški lauko baseinai. Sėčėnio maudyklos tokios didelės, kad jums prireiks žemėlapio. Šie terminiai baseinai veikia kiaurus metus, o vasaromis komplekse vyksta vakarėliai, kurių metu mirkti sveikatinančiuose vandenyse galima klausantis didžėjaus parinktų melodijų.

Sėčėnio maudyklos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sėčėnio maudyklos

Gellert kompleksas

Dar viena Budapešto terminių baseinų įžymybė – Gellert kompleksas, įsikūręs moderno stiliaus pastate. Čia taip pat galima rinktis iš daugybės lauko ir vidaus baseinų, be to, veikia pirtys, o privatumo norinčioms poroms siūlomi maži terminiai baseinai. Plaukioti romėniškų kolonų apsuptyje – tikras malonumas, todėl tai vienas populiariausių spa kompleksų Budapešte.

Rudas terminė pirtis

Apsilankymas Rudas terminėje pirtyje – tai lyg kelionė į praeitį. Šis turkiško stiliaus kompleksas Budapešte veikia nuo pat XVI a. Pagrindinis baseinas įrengtas po įspūdingu kupolu, o ant komplekso stogo veikia šiuolaikiškas lauko baseinas, iš kurio atsiveria vaizdai į Dunojų. Savaitgaliais Rudas terminė pirtis veikia iki paryčių, taigi, pamirkti vandenyje spės net ir tie keliautojai, kurie į Budapeštą atvyko trumpam.

Pereikite į kitą upės pusę didingais tiltais

Dunojaus krantus jungiantys tiltai – svarbi Budapešto architektūros ir istorijos dalis. Žengiant jais miesto panoramos atsiveria visu gražumu, o apačioje srūvantis upės vanduo nuteikia itin romantiškai.

Grandinių tiltas

Grandinių arba Sėčėnio tiltas – seniausias Budą ir Peštą jungiantis tiltas, pastatytas XIX a. vid. Tai neabejotinai ir gražiausias Budapešto tiltas. Įspūdingiausiai jis atrodo saulei nusileidus, kai miestą užlieja šviesos. Vos atidarytas Grandinių tiltas buvo mokamas, tačiau šiandien juo žengti gali kas panorėjęs.

Laisvės tiltas

Toliau pasroviui esantis Laisvės tiltas atsirado daugmaž pusšimčiu vėliau. Šis metalinių konstrukcijų statinys – trumpiausias Budapešto tiltas. Jį XIX a. pab. atidengė pats imperatorius Pranciškus Juozapas. Laisvės tilto stulpus puošia skulptūros, vaizduojančios turul – mitologinį vengrų paukštį.

Laisvės tiltas Budapešte
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Laisvės tiltas Budapešte

Margaritos tiltas

Margaritos tiltas jungia abu Dunojaus krantus su Margaritos sala. Šis neobarokinio stiliaus statinys vienas nuosaikiausių Budapešte. Jo grožis slypi detalėse: įmantriose skulptūrose, grakščiai išlenktose arkose ir elegantiškuose žibintuose.

Ko privalu paragauti Budapešte?

Aplankius viską, ką verta pamatyti Budapešte, būtina pasistiprinti. Laimė, vengriška virtuvė įtiks net išrankiausiems gurmanams, o šalies sostinėje vis daugėja išskirtinių restoranų, gaivinančių Vengrijos kulinarines tradicijas. Turbūt neverta net priminti, bet nuvykus į Budapeštą būtina paraugti tikro vengriško guliašo. Tinkamai išvirtas jis tiesiog tirpsta burnoje. Dar vienas klasikinis patiekalas – vištienos paprikašas. Tai minkštutėlė vištiena ryškiai raudoname padaže, patiekiama su skryliais ir lašeliu grietinės. Jei laiko užsukti į restoraną nėra, išgelbės gatvės prekeivių paruoštas langos – gruzdintas tešlainis. Tai puikus pasirinkimas vėsesnę žiemos dieną. Šaltuoju metų laiku būtina paragauti ir pyragaičių kürtőskalács (pažodžiui – kamino pyragas). Šis cukruotas gardumynas tikrai pavergs jūsų širdis. Jei pyragaitis tik sužadino apetitą desertui, užsukite į vieną daugelio Budapešto kavinių šokoladu pertepto dobos torto. O pats geriausias akcentas užbaigti dieną Budapešte – taurė tokajaus – saldaus vengriško vyno.
Lankydamiesi Vengrijos sostinėje ne tik patys ragaukite, bet ir parsivežkite skanių lauktuvių artimiesiems. Jų geriausia ieškoti viename Budapešto turgų. Rinkitės prieskonius, pvz., paprikas, vietinį vyną arba brendį palinka. Maisto kainos Budapešte nedidelės, tad drąsiai galite išlaidauti.

Vengrijos sostinė Budapeštas – stilingas, gyvybingas ir įdomus miestas, daugelį keliautojų pakerintis savita dvasia. Bent trumpam pasinerkite į didingą praeitį, atsipalaiduokite terminiame baseine, atraskite skaniausias vietas pavalgyti ir taip turiningai praleiskite savaitgalį Budapešte.

Video
Timelab Pro video.  Budapeštas
Į viršų