Skrydžiai lėktuvu: viskas, ką turite žinoti apie dokumentus, rankinį bagažą ir pigius pasiūlymus

Lėktuvas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Lėktuvas

Skrydžiai lėktuvu – bene patogiausias ir neginčytinai greičiausias keliavimo būdas. Tačiau tam, kad kelionė lėktuvu praeitų sklandžiai, o apsilankymas oro uoste nesukeltų streso, būtina iš anksto pasiruošti: pasirūpinti reikalingais dokumentais, išsiaiškinti oro linijų reikalavimus rankiniam bagažui. Pasidomėti kelionės smulkmenomis neprošal net ir tokiu atveju, jei skrydžių bilietai dar tik planuose – tuomet bus lengviau nuspręsti, kur ir su kokiomis oro linijomis skristi.

Dokumentai skrydžiui lėktuvu – ką turite žinoti?

Paso/asmens tapatybės kortelės galiojimas

Keliaujant lėktuvu būtina turėti galiojantį asmens dokumentą: pasą arba asmens tapatybės kortelę (ATK). Lietuvos Respublikos išduota ATK galioja beveik visoje Europoje: Šengeno zonai priklausančiose ES šalyse, taip pat Norvegijoje, Švedijoje, Islandijoje, Kroatijoje, Serbijoje, Juodkalnijoje ir San Marine. Tuo tarpu vykstant poilsiauti už Europos ribų, taip pat keliaujant į Ukrainą, Rusiją ir Baltarusiją būtina pasiimti pasą. Taip pat derėtų iš anksto pasidomėti, ar valstybė, į kurią ketinate keliauti, nereikalauja įsigyti vizos.

Paso arba asmens tapatybės kortelės galiojimas vykstant į užsienį – svarbus dalykas, apie kurį dažnas, planuodamas kelionę, deja, nepagalvoja. Keliaujant Šengeno zonoje su ATK, dokumentas turėtų galioti bent 3 mėnesius po išvykimo iš užsienio šalies dienos. Tuo tarpu vykstant į valstybę, nepriklausančią Šengeno zonai, pasas turėtų galioti bent 6 mėnesius po kelionės pabaigos. Taigi, ruošiantis kelionei būtina atkreipti dėmesį į asmens dokumento galiojimą – gali būti, kad su trumpai galiojančiu pasu jūsų tiesiog neįleis į svečią šalį.

Skrydis su vaiku

Keliaujant su vaikais skrydžiui pasiruošti reikėtų itin atsakingai. Beveik visos oro linijos vaikus iki 2 metų traktuoja kaip kūdikius ir priima su didele nuolaida (bilietas nekainuoja, mokami tik oro uosto mokesčiai ar pan.) – su sąlyga, kad vaikas neužims sėdimos vietos, t. y., skrydžio metu sėdės vienam iš tėvų ant kelių. Ūgtelėjusiems mažyliams (nuo 2 metų iki kol sukaks 12 metų) jau reikia pirkti atskirą lėktuvo bilietą, o paaugliai nuo 12 metų (imtinai) pagal aviacijos taisykles yra laikomi suaugusiais. Visiems į užsienį keliaujantiems vaikams būtinas galiojantis asmens pažymėjimas – pasas arba ATK. Tačiau vaikų dokumentai galioja trumpiau, viso labo 2–5 metus, todėl prieš planuojant kelionę būtina įsitikinti, ar jos metu pasas arba ATK dar galios.

Jei vaikas ketina keliauti savarankiškai, visų pirma reikėtų išsiaiškinti, nuo kelių metų galima skristi lėktuvu vienam, mat atskiros oro linijos taiko skirtingus amžiaus reikalavimus. „airBaltic“, „SAS“, „Lufthansa“ ir „Finnair“ vaikams vieniems skristi leidžia nuo 12 metų, „Wizz Air“ – nuo 14, o „Ryanair“ – nuo 16 metų. Jaunesnius vaikus privalo lydėti pilnametis (kartais – 16 metų ir vyresnis) asmuo. Jei leistino amžiaus nesulaukęs vaikas keliauja Šengeno zonoje su lydinčiu asmeniu, raštiško tėvų sutikimo nereikia. Tačiau jei vaikas su lydinčiu asmeniu (ne vienu iš tėvų) keliauja už Šengeno zonos ribų, tuomet būtinas notaro patvirtintas leidimas vaikui išvykti į užsienį. Raštiško tėvų sutikimo vykstant į užsienį pavyzdį jums suteiks bet kuris notarų biuras.

Keleiviai oro uoste
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Keleiviai oro uoste

Ką daryti pametus dokumentus

Prieš išvykstant rekomenduojama pasidaryti skaitmenines arba popierines asmens dokumento kopijas, o keliaujant pasą ir ATK (jei turite abu dokumentus) laikyti atskirai. Tačiau net laikantis atsargumo priemonių kelionės metu gali nutikti nemalonumų, pavyzdžiui, pradingti asmens dokumentai. Pametus dokumentus reikėtų nepanikuoti ir kuo skubiau laisvos formos raštišku pranešimu informuoti artimiausią Lietuvos diplomatinę atstovybę arba konsulinę įstaigą. Tuomet jums bus išduotas vadinamasis asmens grįžimo pažymėjimas – laikinas dokumentas, leidžiantis grįžti į Lietuvos Respubliką. Su šiuo dokumentu kitur keliauti negalima.

Populiariausių oro linijų rankinio bagažo reikalavimai

Matmenys

Skrydžio bilietas suteikia teisę į lėktuvo saloną įsinešti rankinį bagažą. Tačiau prieš apsikraunant daiktais būtina išsiaiškinti, kokio dydžio lagaminą arba kuprinę galima įsinešti, mat rankinis bagažas įprastai gana griežtai ribojamas. Atskiros oro linijos taiko skirtingus reikalavimus.

Skrendant su „airBaltic“ rankiniu bagažu laikomas vienas 55 × 40 × 23 cm dydžio krepšys ir vienas asmeninis 30 × 40 × 10 cm dydžio bagažas. „Small Planet“ oro linijos į saloną leidžia įsinešti vieną 56 × 45 × 25 cm dydžio krepšį arba lagaminą, taip pat asmeninių daiktų.

Tuo tarpu populiarios oro linijos „Ryanair“ ir „Wizz Air“ keičia rankinio bagažo taisykles ir rankinį bagažą įsinešti į lėktuvo saloną leidžia tik įsigijus papildomą paslaugą („Ryan Air“ – „Priority & 2 Cabin Bags“, „Wizz Air“ – „WIZZ Priority“). Kitu atveju rankinis bagažas atiduodamas prie įlaipinimo vartų saugojimui registruojamo bagažo skyriuje ir atskridus atsiimamas kartu su registruojamu bagažu, o skrydžio metu salone galima turėti tik nedidelį asmeninį daiktą (piniginės ar mažos rankinės tipo). Užsisakius „Priority“ paslaugą į lėktuvo saloną pasiimamo bagažo išmatavimai reguliuojami gana griežtai: su „Ryanair“ galima įsinešti vieną krepšį, kurio matmenys neviršytų 55 × 40 × 20 cm, ir vieną papildomą nedidelį krepšį, neviršijantį 35 × 20 × 20 cm dydžio; su „Wizz Air“ rankinio bagažo išmatavimai panašūs – 55 × 40 × 23 cm.

Lagaminas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Lagaminas

Svoris

Laikantis daugumos populiariausių oro linijų taisyklių, rankinis bagažas – lagaminas arba krepšys – negali viršyti 10 kg svorio. 10 kg svorio taisyklė galioja „Ryanair“ ir „Wizz Air“ vykdomuose skrydžiuose, „airBaltic“ svorio riba – 8 kg. Tuo tarpu „Small Planet“ oro linijos taiko griežtesnę politiką – į jų lėktuvus galima įsinešti tik 5 kg sveriantį rankinį bagažą.

Skysčiai ir maistas

Nepaisant leidžiamo rankinio bagažo svorio limito, jo turiniui visos oro linijos taiko tuos pačius reikalavimus – negalima gabenti pavojingų daiktų, sprogstamų medžiagų, ginklų ir t. t. Specialios taisyklės taikomos ir skysčiams. Rankiniame bagaže skysčiai privalo būti supilti į ne didesnius nei 100 ml talpos buteliukus, o šie – sudėti į permatomą užspaudžiamą ne daugiau nei 1 l tūrio maišelį. Atliekant saugos patikrą, maišelį su skysčiais privaloma išimti iš rankinio bagažo ir paruošti apžiūrai. Darbuotojai skysčius, likusius rankiniame bagaže, gali išmesti arba konfiskuoti, todėl prieš saugos patikrą būtinai įsitikinkite, kad rankinės dugne neliko kvepalų buteliuko arba rankų kremo pakuotės.

Taisyklės dėl rankiniame bagaže gabenamo maisto kur kas lankstesnės – iš esmės nepatartina gabentis tik tų maisto produktų, kurie turi skysčio, pvz., įvairių konservų, mėsos ir pieno produktų sūryme, salotų padažų. Griežtesni reikalavimai atsiranda tik keliaujant už Šengeno zonos ribų – kai kurios valstybės neleidžia įsivežti gyvūninės ir augalinės kilmės produktų, todėl keliaujant į kai kurias Azijos šalis arba Australiją tą kvapnią rūkytą dešrą gali tekti išmesti. Tačiau jei keliaujate Europoje, tokios populiarios oro linijos kaip „Wizz Air“ ar „Ryanair“ rankiniame bagaže maistą gabenti leis.

  Skrydžių bilietai internetu

Kokiais būdais galima įsigyti skrydžių bilietų?

Skrydžių bilietai internetu

Jei jau aišku, kaip pasiruošti skrydžiui, pats metas ieškoti skrydžių bilietų. Šiais laikais tai patogiausia daryti internetu. Yra įvairių skrydžių paieškos svetainių, kuriose, įvedus išvykimo ir atvykimo oro uostus, pateikiama išsami skrydžių informacija – nuo kainos iki trukmės ir persėdimų skaičiaus. Paieška internetu praverčia tada, kai norisi palyginti kelių oro linijų skrydžius ta pačia kryptimi. Internetu galima kreiptis ir į kelionių agentūras, kurios, atsižvelgusios į jūsų pageidavimus, pasiūlys tinkamiausius variantus.

Skrydžio bilietai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Skrydžio bilietai

Skrydžių bilietai telefonu

Ieškant lėktuvų skrydžių pravers ir telefonas, ypač jei internetu randama informacija tik susuka galvą. Į kelionių agentūras, teikiančias skrydžių bilietų užsakymo paslaugas, galima kreiptis tiesiogiai telefonu. O skambutis į oro linijų klientų aptarnavimo centrą padės pašalinti visus neaiškumus ir pasiruošti sklandžiam skrydžiui.

Šiais laikais dauguma oro linijų turi savas programėles, kurias galima nemokamai parsisiųsti iš „Google Play“ arba „App Store“ parduotuvių. Programėlėse galima atlikti greitą skrydžių paiešką, užsisakyti ir nusipirkti bilietus, įsiregistruoti į skrydį. Be to, naudojant programėles nebereikės spausdinti įlaipinimo kortelės – pakaks telefone parodyti QR kodą. Tiesa, ši galimybė pasiekiama ne visuose oro uostuose, todėl prieš skrendant reikėtų pasitikrinti.

Skrydžių bilietai oro uoste

Kelionė lėktuvu paskutinę minutę – skamba romantiškai, tiesa? Susikrauni lagaminą, pasiimi pasą arba asmens kortelę ir trauki į oro uostą, dar nežinodamas, kur skrisi atostogauti. Tokį filmo scenarijų primenantį nuotykį galima patirti ir tikrame gyvenime. Oro uostuose dažniausiai veikia oro linijų ir kelionių agentūrų bilietų kasos, į kurias galima kreiptis nusprendus, kad nori skristi lėktuvu, tik dar nežinia kur. Be jokios abejonės, toks spontaniškas poelgis yra gana rizikingas – gali būti, kad laisvų bilietų į artimiausius skrydžius tiesiog nebus. Bet ir tuomet nevalia nusiminti – galima įsigyti skrydžio bilietą kitai dienai, o naktį praleisti viešbutyje greta oro uosto.

Pigūs skrydžių bilietai: kaip jų ieškoti?

Žodžiai „pigūs skrydžių bilietai“ masina ne vieną keliautoją – juk daug maloniau sutaupytus pinigus išleisti pramogoms arba prabangesniam viešbučiui. Norint pigiau įsigyti lėktuvo bilietus, patartina sekti įvairių oro linijų pasiūlymus ir akcijas. Taip pat galima internetu užsisakyti vieno arba kelių maršrutų kainų naujienas – vos tik kainoms pasikeitus, sistema atsiųs elektroninį laišką. Taip matysite, bilietai į pageidaujamą šalį pinga ar brangsta. Itin pigių skrydžių bilietų pasitaiko oro linijoms paskelbus klaidingas kainas (pavyzdžiui, neįtraukus oro uosto mokesčių). Tokie pasiūlymai greitai išgraibstomi, todėl reikėtų nesnausti ir pirkti, o jau tada tikėtis, kad oro linija to skrydžio neatšauks. Neprošal pasidairyti ir paskutinės minutės pasiūlymų, kuriuos pateikia kelionių agentūros. O jei radus pigų skrydį paieškos sistema antrąkart parodo didesnę kainą, naršyklėje įsijunkite „Incognito“ režimą – neretai oro linijos manipuliuoja bilietų kainomis ir tyčia jas didina, ragindamos kuo skubiau pirkti.

Jei skrydžių bilietai jau nupirkti, dokumentų galiojimas patikrintas, o rankinis bagažas sukrautas, belieka pasitikrinti, kiek laiko prieš skrydį reikia būti oro uoste, ir nusiteikti lengvai, patogiai kelionei.

 
Į viršų