Savaitgalis Krokuvoje: ką aplankyti karalių sostinėje?

Krokuva
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Krokuva

Lenkijos pietuose, ant Vyslos upės krantų, plytinti Krokuva – antras pagal dydį šalies miestas ir viena seniausių gyvenviečių regione. Šiam miestui negailima pagyrų ir skambių epitetų: Lenkijos deimantas, karalių sostinė, gražiausias senamiestis Rytų Europoje… Liaupses būtų galima vardinti ir vardinti – ir nieko keisto, nes Krokuvos lankytinos vietos, išlikusios net per pasaulinius karus, nukelia keliautojus į didingą praeitį.

Krokuva – miestas su įspūdinga istorija

Gražuolės Krokuvos šaknys kuklios – kadaise ant Vavelio kalvos buvo tik mažas kaimelis. Bet jis vis augo ir plėtėsi, kol X a. virto regiono prekybos centru. Krokuvos įtaka vis labiau stiprėjo, galiausiai Krokuva tapo Lenkijos sostine – mūriniais bokštais pasipuošusiu karalių miestu. Politinės įtakos miestas neprarado iki pat XVI a. pab., o jo klestėjimo ženklai vis dar išlikę pačioje širdyje – senamiestyje, įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

  Pigūs skrydžiai į Krokuvą

Vavelis – karaliaus Jogailos rezidencija

Būtent Krokuvos senamiestyje reikia ieškoti karališkosios praeities pėdsakų. Daugiausia jų ant kalvos stūksančiuose valdovų rūmuose, nuo kurių sienų atsiveria puikūs Vyslos krantų vaizdai. Krokuvos Vavelis kelis šimtmečius buvo Lenkijos valdovų rezidencija, šių rūmų menėse kadaise vaikštinėjo ir Jogaila – Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis. Tai viena didžiausių pilių Lenkijoje, jos eksterjere susilieja romaninės, gotikinės, renesanso ir baroko architektūros elementai. Nors kadaise Vavelio vartus peržengti galėjo tik išrinktieji, šiandien juose mielai laukiami visi, norintys susipažinti su svarbiu Lenkijos istorijos etapu. Vavelio pilyje veikia meno muziejus. Tikriausiai vertingiausias jo eksponatas – Leonardo da Vinčio drobė „Dama su šermuonėliu“.

Greta rūmų bokštus į dangų kelia ir paauksuotu kupolu puikuojasi Krokuvos katedra. Joje ilsisi iškilių Lenkijos valdovų, įskaitant ir karalių Jogailą, palaikai. Katedros varpinėje kabo 11 tonų sveriantis Žygimanto varpas, bet išgirsti jo gausmą pasiseka tik tiems, kurie ekskursiją į Krokuvą surengia svarbių valstybinių švenčių metu.

Krokuvos pilies panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Krokuvos pilies panorama

Pasivaikščiojimas po gražiausią senamiestį Rytų Europoje

Turgaus aikštė

Krokuvos senamiestis, kurio pagailėjo XX a. audros, laikomas vienu gražiausių ne tik Rytų Europoje, bet ir visame žemyne. Po jį smagu pasivaikščioti, nes dauguma gatvių skirtos tik pėstiesiems. Apsilankymą senamiestyje derėtų pradėti nuo Krokuvos Turgaus aikštės – vietos, kurioje verda miesto gyvenimas. Aikštė pavydėtinai simetriška, jos pakraščiuose rikiuojasi kelios bažnyčios, Turgaus halė ir senoji miesto rotušė. Pastaroji tikrai patenka į Krokuvos įdomių vietų sąrašą, mat jos bokštas pakrypęs 55 cm. Nors nuokrypis nedidelis, dėl didelio bokšto aukščio jis matomas plika akimi.

Bene didžiausia Turgaus aikštės puošmena – Šv. Marijos bazilika, išsiskirianti dviem skirtingais bokštais. XIV a. pastatydinta šventovė – puikus lenkiškosios gotikos pavyzdys ir vienas labiausiai fotografuojamų objektų Krokuvoje. Nevalia praleisti ir Turgaus halės. Pirmame jos aukšte galima įsigyti suvenyrų, o antrame – apžiūrėti lenkų dailininkų kūrinius.

Visai netoli Turgaus aikštės galima apžiūrėti ir XIV a. atidarytą Jogailos universitetą, padėjusį Krokuvai tapti švietimo ir kultūros centru. O kirtus senąją miesto dalį supantį parką prieš akis iškyla Krokuvos Barbakanas – XV a. siekiantis gynybinis įtvirtinimas.

Kazimiero kvartalas

Išnaršius Krokuvos senamiestį metas keliauti į greta besiglaudžiantį Kazimiero kvartalą – senąjį žydų rajoną. Kadaise tai buvo sala, bet vienu metu šiaurinę kvartalo ribą brėžęs Vyslos intakas buvo užkastas žemėmis. Net 500 metų Kazimiero kvartalas klestėjo ir šurmuliavo, tačiau Antrojo pasaulinio karo metais rajonas ir jo gyventojai buvo sunaikinti. Iki pat žlungant komunistinei valdžiai vietiniai gyventojai Kazimiero kvartalo vengė it maro, tačiau viskas pasikeitė 1993 m. pasirodžius Stiveno Spilbergo filmui „Šindlerio sąrašas“. Režisierius, filmavimui pasirinkęs Krokuvą, parodė pasauliui šio užmiršto kvartalo grožį. Kazimiero kvartalas netruko suklestėti. Dabar tai judrus rajonas, kuriame gausu užeigų, restauruotų pastatų ir sinagogų. Tikriausiai jokia pažintinė kelionė į Krokuvą neapsieina be apsilankymo Kazimiero kvartale.

Ką verta aplankyti paliekant Krokuvą?

Druskų kasyklos

Savaitgalis Krokuvoje suteikia galimybę ne tik pažinti gražųjį karalių miestą, bet ir apžiūrėti kitas netoliese esančias lankytinas vietas. Viena jų – druskų kasyklos prie pat Krokuvos esančiame Veličkos miestelyje. Druska jose buvo kasama nuo pat XIII a. 1996 m. nutrūko komercinė gavyba, o 2007 m. kasyklos buvo galutinai uždarytos. Dabar jose veikia įdomi ekspozicija, supažindinanti su druskos kasėjų kasdienybe. Taip pat galima apžiūrėti iš druskos išskaptuotas skulptūras ir keturias koplyčias, kuriose viskas – taip, atspėjote, – iš druskos. Iš viso turistams skirta trasa tęsiasi net 2,5 km ir driekiasi ji 64–135 m gylyje po žeme. Įžengus į Veličkos druskų kasyklas galima pasijusti it kitame pasaulyje. Toks unikalus objektas, įtrauktas į Lenkijos istorinių paminklų sąrašą, kasmet sutraukia apie milijoną lankytojų.

Osvencimas

Dar vienas lankytinas miestelis, esantis į vakarus nuo Krokuvos – Osvencimas. Ši gyvenvietė XX a. vid. tapo tragiškos istorijos liudytoju. Būtent ten veikė didžiausia nacių koncentracijos stovyklos, žinoma vokišku Aušvico pavadinimu. Sprendžiant, ką aplankyti Krokuvoje, vargu ar šaus mintis vykti į buvusią koncentracijos stovyklą, tačiau istorijos mėgėjams būtina ten apsilankyti. Nuo 1947 m. koncentracijos stovyklos vietoje veikiantis muziejus supažindina su vienu tragiškiausių XX a. istorijos epizodų. Į stovyklos teritoriją lankytojai įleidžiami nemokamai (patartina iš anksto užsiregistruoti internetu), tačiau rekomenduojama pasisamdyti gidą, kuris išsamiai nupasakos Aušvice kalėjusių asmenų kasdienybę, koncentracijos stovyklų istoriją. Lankantis Osvencime būtina laikytis rimties ir pagarbos visiems, nukentėjusiems nuo negailestingo nacių režimo.

Kelionė ir nakvynė Krokuvoje – ką verta žinoti?

Nors užmetus akį į žemėlapį gali pasirodyti, kad kelionė į Krokuvą pralėks greitai, neskubėkite krauti daiktų į automobilio bagažinę. Kada nors Lietuvą su šiuo miestu sujungs platus ir geras kelias, bet kol kas atstumas Vilnius–Krokuva įveikiamas per mažiausiai 9 val. Autobusai keliauja kone pusantro karto ilgiau, tačiau juose bent jau galima nusnūsti ir atsipalaiduoti – nereikės žiūrint į žemėlapį aiškintis, kuris čia geriausias kelias į Krokuvą. Kita vertus, važiuojant savu automobiliu lengviau į kelionės planą įtraukti papildomas lankytinas vietas.

Svarstant, kaip nuvykti į Krokuvą, galima pagalvoti ir apie skrydį lėktuvu. Nors tiesioginių skrydžių į Lenkijos karalių miestą nėra, su persėdimu Varšuvoje Krokuvą galima pasiekti per kelias valandas.

Nusprendus Krokuvoje pernakvoti, didelių sunkumų nekils. Mieste gausu įvairaus lygio apgyvendinimo įstaigų. Dauguma Krokuvos viešbučių telkiasi senamiestyje ir jo prieigose. Pačiame senamiestyje kainos aukštesnės, be to, siaurose gatvelėse gali tekti stumdytis su kitais turistais. Todėl rekomenduojama pasidomėti ir kitais rajonais: madinguoju Kazimiero kvartalu, į šiaurę nuo senamiesčio esančiu Kleparz ir greta jo besiglaudžiančiu Grzegórzki. Taupesni keliautojai gali rinktis kitoje Vyslos upėje esantį Ludwinów.

Prieš žaviąją Krokuvą nublanksta ne vienas Rytų Europos miestas. Šį Lenkijos perlą būtina aplankyti bent kartą gyvenime – pasivaikščioti po Vavelį, atrasti Kazimiero kvartalą, pasigrožėti Turgaus aikšte… O grįžus namo planuoti dar vieną vizitą į karališkąjį miestą.

Video
FIRST PRODUCTION video.  Visit Krakow - Poland
Į viršų