Savaitgalis (arba ilgiau) Berlyne: ką ten pamatyti?

Brandenburgo vartai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Brandenburgo vartai

Vokietijos sostinė – didelis, įdomus ir energingas miestas. Būtent toji energija dažną keliautoją suvilioja praleisti Berlyne bent savaitgalį. Miestas neabejotinai vertas ir kelių dienų – tiek daug ten muziejų, lankytinų vietų, restoranų ir galerijų. Pabandykime išsiaiškinti, ką pamatyti Berlyne per kelias viešnagės dienas ir kada geriausia planuoti kelionę.

  Pigūs skrydžiai į Berlyną

Verta žinoti: kada vykti ir kur apsistoti?

Berlyną nuo Lietuvos skiria gana nedidelis atstumas – maždaug 1000 km. Tai reiškia, kad ir klimatas šiame mieste nuo mūsiško skiriasi neženkliai. Nebent tik pavasaris ateina šiek tiek anksčiau, o žiemą orai Berlyne būna švelnesni. Taigi, vieno tinkamo sezono kelionei į Vokietijos sostinę tiesiog nėra. Pavasarį galima pasimėgauti atgimstančia gamta ir drauge su vietiniais paiškylauti ant Šprė upės kranto. Vasarą tinkamas metas pasišildyti saulėje ir daugiau laiko praleisti lauke, o žiemą – pasidžiaugti gražia kalėdine muge. Ruduo Berlyne – taip pat palankus metas kelionėms, ypač rugsėjo–spalio mėnesiai. Tuo metu dienos dar būna gana šiltos ir saulėtos, bet sumažėja turistų srautai. Toks oras ypač palankus tiems, kuriems patinka daug vaikščioti.

Vokietijos sostinė – didelis miestas, todėl prieš kelionę verta gerai apgalvoti, kur apsistoti Berlyne. Viešbučių, hostelių ir svečių namų rasite visuose miesto rajonuose, tačiau kelionė iš atokesnių sostinės kampelių į Berlyno centrą gali užtrukti. Pasvarstykite, ar taupant pinigus nakvynei neteks švaistyti laiko keliaujant viešuoju transportu arba taksi. Negana to, lankytinos vietos Berlyne išsibarsčiusios po skirtingus rajonus, todėl patogiausia apsistoti kuo arčiau centro arba transporto mazgo. Vieni tinkamiausių rajonų nakvynei Berlyne yra Mitė, Kroicbergas ir Tyrgartenas. Taupūs keliautojai neretai apsistoja Frydrichshaine – buvusio Rytų Berlyno centre. Visus rajonus ir lankytinas vietas Vokietijos sostinėje jungia platus požeminių ir antžeminių bėgių tinklas, todėl pavargę kulniuoti pėsčiomis galite drąsiai likusį atstumą įveikti traukiniu.

Siaura gatvelė rytų berlyno pusėje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Siaura gatvelė rytų berlyno pusėje

Lankytinos vietos: nustebsite dėl objektų įvairovės

Audringa ir permaininga istorija lėmė tai, kad Berlyno lankytinų vietų sąrašas labai ilgas ir margas. Šiame mieste ką veikti ras ir istorijos bei architektūros mėgėjai, ir šeimos su vaikais, ir naktinių linksmybių entuziastai.

Berlyno zoologijos sodas

Pačioje miesto širdyje, žaliuojančiame Tyrgarteno parke, įsikūręs Berlyno zoologijos sodas gali pasigirti bene didžiausiu gyvūnų rūšių skaičiumi. 35 ha plote gyvena net 1300 skirtingų rūšių gyvūnai. Šis zoologijos sodas – seniausias Vokietijoje, pradėjęs veikti 1844 m. Berlyno zoologijos sode daug gyvūnų gali vaikštinėti laisvai ir mėgautis puikiomis gyvenimo sąlygomis. Tai puiki vieta praleisti kelias valandas su vaikais, draugais ar tiesiog vienam, džiaugiantis gyvūnų draugija. Nepraleiskite progos stebėti, kaip maitinami drambliai, šimpanzės arba gorilos. Be to, kasdien zoologijos sode rengiami žaismingi Kalifornijos jūrų liūtų pasirodymai. Kai kuriuos gyvūnus, pavyzdžiui, žirafas, dramblius, pingvinus arba tapyrus, galima apžiūrėti iš arti, tačiau ši paslauga kainuoja papildomai ir ją būtina užsisakyti iš anksto.

Berlyno zoologijos sodas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Berlyno zoologijos sodas

Vandens parkas „Tropikų salos“

Jei vaikštinėdami Berlyno gatvėmis staiga užsimanysite į tropikus, neskubėkite planuoti kelionės į šiltuosius kraštus. Tiesiog nuvykite į 60 km nuo Berlyno esantį vandens parką „Tropikų salos“. Ten laukia žydro vandens baseinai, sraunios upės, egzotinė augalija ir geras oras ištisus metus. „Tropikų salos“ – didžiausias Europoje atogrąžų vandens parkas, turintis ką pasiūlyti ir šeimoms su mažais vaikais, ir keliaujančioms porelėms. Pasipliuškenus baseinuose, išrėkus plaučius nusileidimo kalneliuose ir trumpam nusikėlus į atogrąžų mišką galima pasimėgauti spa malonumais, pasilepinti masažais. Vandens parkas prie Berlyno siūlo ir galimybę apsistoti per naktį – tai puikus pasirinkimas norintiems suplanuoti įvairias ir įdomias atostogas.

Berlyno siena

Dar visai neseniai Berlyną į dvi dalis dalino betoninė siena, skyrusi komunistinius Rytus nuo kapitalistinių Vakarų. Berlyno siena su trenksmu griuvo 1989 m. lapkritį ir per trejus metus buvo išardyta. Šiandien mieste galima apžiūrėti kelias išlikusias atkarpas. Mitės rajone, palei Bernauerio gatvę, driekiasi Berlyno sienos memorialas, išsaugota nedidelė atkarpa, įskaitant įvairius gynybinius elementus ir spąstus, turėjusius pričiupti bėglius iš Rytų Vokietijos. Nedidelė dalis Berlyno sienos taip pat yra išsaugota pačiame miesto centre, netoli Potsdamo aikštės. Na, o ilgiausia atkarpa driekiasi Frydrichshaino rajone, palei Šprė upę. Praeities kančių simbolis buvo išradingai paverstas spalvinga galerija ir papuoštas menininkų piešiniais. Tarp jų yra ir garsusis „Bučinys“, vaizduojantis Sovietų Sąjungos vadovo Leonido Brežnevo ir Rytų Vokietijos prezidento Ericho Honekerio bučinį.

Berlyno siena
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Berlyno siena

Muziejų sala

Berlynas nuo seno garsėja aktyviu kultūriniu gyvenimu. Čia mielai kuriasi dailininkai, muzikantai, dizaineriai. Įkvėpimo kūrėjams tikrai nereikia ieškoti – Šprė upėje plyti ištisa Muziejų sala, taip praminta dėl išskirtinės muziejų gausos. Pačioje miesto širdyje esančiame žemės lopinėlyje glaudžiasi net penki muziejai, kuriuose saugomos labai turtingos archeologinių radinių ir meno kūrinių kolekcijos. Lankant Berlyno Muziejų salą galima įsigyti bendrą bilietą visiems muziejams, taip sutaupant pinigų. Muziejų sala – puikus pasirinkimas užklupus lietui, tačiau ir saulėtą dieną po ją smagu pasivaikščioti, pasigėrėti didingais pastatais.

Berlyno katedra

Be muziejų, garsiojoje saloje telpa ir įspūdingoji Berlyno katedra. Neoklasikinio stiliaus bazilika lankytojus žavi ne tik kerinčiu fasadu, bet ir žadą atimančiu interjeru. Koplyčia toje vietoje pirmąkart iškilo XV a. ir buvo skirta tik karališkosios Prūsijos šeimos reikmėms. XIX–XX a. sandūroje nutarta pastatydinti didingą baziliką, kuri iš tolo trauktų akį. Berlyno katedra, atlaikiusi istorijos audras, iki šiol yra vienas įspūdingiausių miesto statinių. Bazilika įdomi ne tik architektūriniu, bet ir istoriniu požiūriu. Jos kriptoje ilsisi beveik visų Hohencolernų dinastijos valdovų palaikai. Kai kurie sarkofagai, ypač sukurtieji baroko laikotarpiu, laikomi tikrais meno šedevrais.

Berlyno katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Berlyno katedra

Brandenburgo vartai

Išėjus iš Berlyno katedros, įveikus Pilies tiltą ir praėjus Operos rūmus prasideda garsioji alėja Unter den Linden (liet. Po liepomis), vedanti iki pat žymiausio Berlyno simbolio – Brandenburgo vartų. XVIII a. pab. iškilusius vartus neabejotinai įkvėpė antikos architektūra. Kadaise jie visiems, atvykusiems į Berlyną, turėjo sukelti nuostabą ir pasigėrėjimą. XX a., Europą padalinus Geležinei uždangai, Brandenburgo vartai Berlyne tapo atskirties simboliu, o griuvus sienai jie virto Vokietijos ir Europos vienybės ženklu. Brandenburgo vartus, kurių viršuje keturkinkiame vežimaityje pavaizduota pergalės deivė Viktorija, verta apžiūrėti ir dieną, ir vakare, kuomet statinį užlieja prožektorių šviesa.

Brandenburgo vartai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Brandenburgo vartai

Festivaliai Berlyne

Berlynas – dinamiškas ir niekada nemiegantis miestas, visada turintis ką pasiūlyti tiek gyventojams, tiek svečiams. Vokietijos sostinėje, regis, kas savaitę kas nors vyksta. Meno, fotografijos, maisto, alaus festivaliai – kad ir kokios tematikos renginį besugalvotumėte, tikėtina, kad toks vyksta Berlyne. Labai daug žiūrovų sulaukia kasmet rudenį vykstantis Berlyno šviesų festivalis. Šiųmečio renginio tema – „Laisvės šviesos“. Jo metu garsiausi miesto statiniai nušvis netikėtomis spalvomis. Berlynas mielai laukia ir muzikos gerbėjų. Štai rudens pradžioje miestą net dvi dienas drebins festivalis „Lollapalooza“, kuriame pasirodys ne vienas pasaulinio lygo atlikėjas. Tuo tarpu kino pasaulio grietinėlė į Vokietijos sostinę suplūsta antroje žiemos pusėje – būtent tuo metu vyksta Tarptautinis Berlyno kino festivalis, dar vadinamas Berlinale. Jei esate kino mėgėjas, būtinai rezervuokite bilietus į šį renginį.

Naujieji metai Berlyne ir kalėdinis miestas

Kaip jau supratote, netinkamo meto kelionei į Berlyną nėra. Jei planuojate atostogas žiemą ir ieškote, kur trumpam nukeliavus, kalėdinis Berlynas laukia Jūsų! Žiemos žvarbą kaipmat išvaikys jaukios kalėdinės prekyvietės, malonus prieššventinis šurmulys, gardūs meduoliai ir, žinoma, karštas vynas. Norėtumėte trankesnės šventės? Pratęskite atostogas ir sutikite Berlyne Naujuosius metus. Kasmet tarp Brandenburgo vartų ir Tyrgartene esančios Pergalės kolonos naktį iš gruodžio 31 į sausio 1 d. Vokietijos sostinėje užverda didžiausias naujametinis vakarėlis – groja muzikantai ir didžėjai, o vidurnaktį sugriaudžia įspūdingi fejerverkai. Tai puiki proga geros nuotaikos pasikrauti visiems ateinantiems metams.

Naujieji metai Berlyne
Nuotraukos autorius – „Novaturas”.  Naujieji metai Berlyne

Apsipirkimas Berlyne: lauktuvės draugams ir ką nusipirkti sau?

Dar viena smagi pramoga – apsipirkimas Berlyne. Vokietijos sostinėje gausu nedidelių butikų ir salonų, kuriuose galima įsigyti vietinių dizainerių bei menininkų kūrinių – tebūnie tai įdomios ir netikėtos lauktuvės sau arba draugams. Nepamirškite ir turistinių suvenyrų. Štai garsiojoje alėjoje Unter den Linden veikia parduotuvė, dedikuota vienam Berlyno simbolių – skrybėlėtajam šviesoforo žmogeliukui, vadinamam Ampelmann. Šioje suvenyrų parduotuvėje galima įsigyti visko – nuo saldainių iki rankšluosčių, todėl vienu ypu galite apsirūpinti žaismingomis lauktuvėmis visiems draugams ir artimiesiems.

Berlynas – margas ir įvairus miestas, turintis ką pasiūlyti smalsiems keliautojams. Jame pinasi istorija, kultūra, kūryba ir pramogos. Būtinai skirkite Vokietijos sostinei bent kelias dienas, o jei turite nedaug laiko – pasiimkite vieną iš ekskursijų Berlyne, kurių metu trumpai pristatoma miesto istorija. Tuomet likusį laiką galėsite skirti pramogoms ir renginiams.

Į viršų