Savaitgalio kelionė autobusu į kultūros sostinę Vieną

Kelionė į Austriją
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė į Austriją

Puošnūs rūmai, elegantiškos kavinės ir išpuoselėti sodai – šie dalykai laukia visų keliautojų Austrijos sostinėje Vienoje. Kadaise imperijos sostine buvęs miestas iki šiol nepraranda praeities didybės, o kiekvieną apsilankiusįjį nustebina rafinuota atmosfera. Alpių priekalnėse prisiglaudęs didmiestis – puikus pasirinkimas turiningai savaitgalio išvykai, tad nedelsdami planuokite kelionę į Vieną, o kad būtų lengviau, dalijamės patarimais ir lankytinų vietų sąrašu.

Kelionės autobusu planavimas

Vieną, Austrijos sostinę, gana patogu pasiekti riedant keliais. Jei nesinori patiems vairuoti, galima vykti viešuoju transportu, juolab kad iš Lietuvos kursuoja autobusas Vilnius–Viena, atstumą nuo vienos iki kitos sostinės įveikiantis trumpiau nei per parą. Keliaujant autobusu nereikia kvaršinti galvos dėl bagažo apribojimų. Belieka patogiai įsitaisyti ir gėrėtis pro šalį slenkančiais Europos vaizdais. Tiesa, planuojant kelionę reikėtų įsidėmėti, kad tokie autobusai išlaipina ne didžiausioje Vienos Erdbergo stotyje, o kitoje vietoje, visai netoli centro.

Dar paprasčiau išvyką planuoti kelionių agentūroje – tuomet nereikės apskritai niekuo rūpintis, ieškoti nakvynės vietų ar blaškytis stengiantis perprasti Vienos metro planą.

Žinoma, kelionė į Vieną autobusu trunka gana ilgai, tad jai reikia tinkamai pasiruošti. Būtinai pasiimkite vandens ir įvairių užkandžių, apsivilkite patogius nespaudžiančius drabužius. Neprošal apsimauti ir kompresines kojines, nes teks daug laiko praleisti sėdimoje padėtyje.

Važiuodami būtinai pasimankštinkite, pajudėkite. Šiais laikais ilgus atstumus riedančiuose autobusuose būna įrengtos planšetės, veikia bevielis internetas, todėl kelionės metu greičiausiai neteks nuobodžiauti. O svajojant apie įspūdingas Vienos lankytinas vietas laikas lėkte pralėks.

Novaturo autobusas
Nuotraukos autorius – „Novaturas”.  Novaturo autobusas

Karališkieji Vienos rūmai, universitetas ir botanikos sodai

Viena, Austrijos pažiba, neretai tituluojama karališkuoju miestu – ir ne veltui. Jį per kelis šimtmečius išaugino galinga Habsburgų dinastija, valdžiusi vieną įtakingiausių imperijų to meto Europoje. Šių monarchų palikimas tebepuošia Austrijos sostinę, o jos svečius vilioja nusikelti į didingą praeitį.

Pažintį su Vienos miestu verta pradėti nuo Hofburgo rūmų – didžiulio komplekso, kurio seniausia dalis siekia XIII a. Bėgant šimtmečiams rūmai augo ir darėsi vis puošnesni, nes kiekviena valdovų karta norėjo pralenkti ankstesniąją. Taip susiformavo daugiau nei 2000 kambarių turinti Habsburgų rezidencija, kurioje dera įvairūs architektūros stiliai – nuo gotikos iki neoklasicizmo.

Svarbų vaidmenį miesto istorijoje atliko ir Vienos universitetas, įsteigtas dar XIV a. Tai viena seniausių aukštojo mokslo įstaigų vokiškai kalbančiuose kraštuose ir vienas prestižiškiausių universitetų šiuolaikiniame pasaulyje, išugdęs ne vieną Nobelio premijos laureatą. Miesto centre esantis senasis universiteto pastatas atspindi šios mokslo įstaigos didybę ir turtingą istoriją. Taip pat verta aplankyti šiek tiek atokiau nuo Vienos senamiesčio esančią universitetui priklausančią astronomijos observatoriją.

Universitetas ir Habsburgų dinastija miestui padovanojo dar vieną lankytiną objektą – išskirtinio grožio botanikos sodą. Jam pradžią davė XVIII a. vid. imperatorės Marijos Teresos universiteto medicinos fakultetui įveistas vaistažolių sodas. Šiandien Vienos universiteto botanikos sodas užima 8 ha plotą, jame auga apie 9000 augalų rūšių iš įvairių pasaulio kraštų. Tai puiki vieta atsikvėpti, pasimėgauti žaluma, o užsukus į atogrąžų šiltnamį galima bent trumpam nusikelti į šiltuosius kraštus.

Vienos Hofburg karališkieji rūmai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Vienos Hofburg karališkieji rūmai

Ką privalu paragauti Vienoje?

Austrijos sostinė Viena – ne tik kultūrinių, bet ir gastronominių atradimų miestas, todėl prieš skubėdami apžiūrėti į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktą senamiestį ar kitas lankytinas vietas būtinai paragaukite tradicinių patiekalų. Vienas ikoniškiausių – Vienos šnicelis. Tai veršienos pjausnys su traškia plutele, dažniausiai patiekiamas su citrinos skiltele ir austriškomis bulvių salotomis. Dar vienas populiarus pasirinkimas – burnoje tirpstantis guliašas. Šį iš kaimynų vengrų pasiskolintą troškinį austrai patiekia su virtinukais. Beje, guliašu tradiciškai vaišinama per garsiuosius Vienos pokylius. Austrai taip pat didžiuojasi tafelspitz – sultinyje virta jautiena arba veršiena, patiekiama su obuolių padažu ir krienais. Viešint Austrijos sostinėje tikra nuodėmė neparagauti Vienos dešrelių. Jei norite užkąsti greitai, ieškokite sumuštinius su jomis siūlančių kioskų.

Maisto kainos Vienoje nėra mažos – vakarienė vidutinio lygio restorane kainuoja apie 30 eurų. Jei norite sutaupyti ir pajusti vietinio gyvenimo skonį, užsukite į Našmarkto turguje veikiančias užeigas arba dairykitės dienos pietų pasiūlymų.

Vienoje nuo seno gyvuoja kavinių kultūra. Šis miestas net konkuruoja su Paryžiumi ir Roma dėl kavos sostinės vardo. Prisėdę elegantiškoje kavinėje užsisakykite melange kavos, pagardintos karštu pienu ir kakavos arba šokolado milteliais. Prie puodelio kvapnios kavos puikiai tiks ir desertas – paragaukite garsiojo Vienos obuolių pyrago štrudelio arba sodraus šokoladinio Zacherio torto. O jei norisi kasdieniškesnio gardėsio, prašykite virtinukų su slyvų uogiene, gausiai apibarstytų cukraus pudra.

Kelionė į Vieną – puiki proga paragauti ir austriško vyno. Vaikštinėdami gatvėmis dairykitės iškabų su užrašu vinothek arba heurigen. Taip žymimos vyno parduotuvės ir užeigos, prekiaujančios vynu.

Geurigen - Tradicinė vyno užeiga
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Geurigen - Tradicinė vyno užeiga

Vienos įžymiosios vietos: ko šiukštu negalima praleisti?

Ką pamatyti Vienoje be imperatoriškųjų rūmų ir elegantiškų kavinių? Miestas, vienu metu buvęs visos imperijos kultūros židiniu, tikrai turi ką pasiūlyti. UNESCO saugomas Vienos senamiestis gausus įspūdingo grožio statinių, pradedant Šv. Stepono katedra. Šventovės eksterjere pinasi gotikinės ir romaninės architektūros bruožai, o labiausiai pastatą puošia raštais margintas stogas. Viename šlaite iš plytelių išdėliotas Austrijos herbas – dvigalvis erelis. Mieste taip pat galima apžiūrėti kelis išlikusius romaninės architektūros pavyzdžius – viduramžius siekiančias bažnyčias.

Netoli Šv. Stepono katedros dunkso monumentalūs Vienos operos rūmai, atvėrę duris 1869 m. Jų scenoje gimė ne vieno garsaus kompozitoriaus kūriniai. Pačiame mieste taip pat gausu muzikų pėdsakų – galima apžiūrėti butą, kuriame kadaise gyveno Volfgangas Amadėjus Mocartas, aplankyti Liudvikui van Bethovenui dedikuotą muziejų, pasisvečiuoti Jozefo Haidno ir Johano Štrauso namuose.

Vienos įžymių vietų sąraše puikuojasi ir atokiau nuo centro esantys barokinio stiliaus Belvederio rūmai. Šiame pastatų komplekse praėjusiais šimtmečiais vasarodavo Habsburgų dinastijos princai. Žemutinio Belvederio rūmuose išsaugotas prabangus interjeras, o Aukštutiniame Belvederyje veikia  paveikslų galerija, kurioje eksponuojamas garsusis Vienoje kūrusio dailininko Gustavo Klimto paveikslas Bučinys.

Dar toliau nuo centro dunkso milžiniški Šionbruno rūmai, XVIII a. pastatyti kaip vasaros rezidencija. Iš 1441 rūmų kambario galima apžiūrėti tik 40 patalpų. Kai kurių kambarių interjeras mena XVIII a. valdžiusios Marijos Teresės laikus. Greta puošnių rūmų plyti didžiulis išpuoselėtas sodas, į kurį lankytojai įleidžiami nemokamai.

Apžiūrėjus architektūrinius šedevrus verta pasivaikščioti Dunojaus pakrantėmis, pasigėrėti lėtai srūvančiais upės vandenimis ir atsikvėpti prisėdus vienoje paupio kavinių.

Patirkite Vienos aukštuomenės kultūrinį gyvenimą

Viešint tokiame rafinuotame ir elegancija spinduliuojančiame mieste kaip Viena tiesiog privalu panirti į kultūrinį gyvenimą. Tikriausiai nustebsite, bet Austrijos sostinėje labai lengva pasijusti aukštuomenės atstovu. Jei vertinate dailę, Jūsų laukia ištisas Muziejų kvartalas, kuriame telkiasi turtingas meno kūrinių kolekcijas saugantys muziejai, jaukūs barai ir madingi restoranai. Labiau patinka klasikinė muzika? Viena – tinkamiausias miestas jos pasiklausyti. Įsigykite bilietą į operos spektaklį arba vieną iš daugybės koncertų. Tik atminkite – bilietus geriausia užsisakyti iš anksto, ypač jei norite pakliūti į visame pasaulyje garsaus Vienos Johano Štrauso orkestro pasirodymą.

Labiau norėtumėte ištaigingoje salėje sušokti Vienos valsą? Tuomet į Austrijos sostinę keliaukite žiemą, pokylių sezono metu. Vos per kelis mėnesius Vienoje įvyksta daugiau nei 450 pokylių. Bilietus į juos reikėtų įsigyti iš anksto, o į šventės vietą būtina atvykti tinkamai pasipuošus – aprangos kodo nesilaikantys svečiai neįleidžiami net su bilietais. Patekus į pokylį beliks mėgautis, skanauti guliašą ir šokti iki paryčių – iškilmės įprastai baigiasi apie 5 val. ryto orkestrui užgriežus „Radeckio maršą“.

Austrijos sostinė – puikus pasirinkimas trumpai savaitgalio išvykai. Tai patvirtina ir keliautojų atsiliepimai apie Vieną – miestą jie vadina karališku, didingu, įsimintinu. Viena patiks tiems, kurie neabejingi istorijai, kultūrai, menui, gerai muzikai ir skaniam maistui.

Į viršų