Širdies formos pusiasalis Kroatijoje – Istrija: kuriose vietose privalu apsilankyti?

Atostogos Kroatijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Kroatijoje

Šiek tiek už Lietuvą mažesnė Kroatija keliautojui gali pasiūlyti nepaprastai daug: istorinių vietovių gausa, vietinių svetingumas, gardus maistas bei vynas ir nuolat aikčioti verčiantis gamtos grožis. Turistai jau spėjo pamėgti šią vaizdingą šalį, o vienas populiariausių regionų yra Istrija – širdies formos pusiasalis, skalaujamas Adrijos jūros. Kokius potyrius šis Kroatijos kraštas žada atostogautojams, kurias Istrijos lankytinas vietas būtina pamatyti ir kaip pasiruošti kelionei – skubame pateikti atsakymus į šiuos klausimus.

  Pigūs skrydžių bilietai

Kur apsistoti? Geriausi Istrijos regiono kurortai

Planuojant kelionę į Kroatiją visų pirma reikėtų apsispręsti, kur apsistoti. Juk norisi ir šilta jūra pasidžiaugti, ir nebūti atokiai nuo įdomiausių lankytinų objektų. Vietų, kur galima apsistoti Istrijoje, apstu – juk tai populiari turistinė kryptis. Bene geriausia rinktis kurortą. Tuomet bus pasirūpinta jūsų patogiu poilsiu, be to, jūra bus ranka pasiekiama.
Neginčytinai populiariausias Istrijos pusiasalio kurortas yra Porečas vakarinėje pakrantėje. Jį mielai renkasi tie poilsiautojai, kuriems atostogų metu reikia šurmulio, veiklos, linksmybių. Jei labiau patinka ramybė ir galimybė mėgautis kone privačiu paplūdimio ruožu, geriau keliauti į Umagą, sužavėsiantį ne tik gražia pakrante, bet ir jaukiu senamiesčiu. Tiems poilsiautojams, kuriems gastronominiai malonumai – svarbi atostogų dalis, geriausia rinktis Novigradą – populiaresnių kaimynų nustelbtą, bet savu žavesiu pasižymintį miestelį Istrijos šiaurėje. Tuo tarpu šeimos su vaikais dažniausiai keliauja į Meduliną, turintį maudynėms puikiai pritaikytą paplūdimį.
Norint pasimėgauti atostogomis Istrijoje nebūtina užsisakyti numerio prabangiame kurorto viešbutyje. Daug vietinių gyventojų poilsiautojams nuomoja vilas arba butus. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie norėtų sutaupyti gamindamiesi maistą namie. Istrijoje taip pat galima apsistoti stovyklavietėse, tačiau jų kainos sąlyginai aukštos.

Mergina Porečo mieste, Kroatijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mergina Porečo mieste, Kroatijoje

Ką pamatyti Istrijoje?

Gyvenamoji vieta išsirinkta? Tuomet metas susidėlioti kelionės planą – ką pamatyti Istrijoje ir už regiono ribų, kokių istorinių ir gamtos objektų nevalia praleisti.

Italijos pėdsakai Istrijoje

Viešint Istrijoje gali apimti jausmas, kad esate Italijoje. Tai ne atsitiktinumas – itališka dvasia alsuoja ne vienas regiono miestas. Ir taip yra ne tik dėl to, kad Italija ranka pasiekiama (keltas Venecija–Kroatija sezono metu kursuoja kasdien, o kelionė trunka iki 4 val.). Kadaise Istrija ir kiti Kroatijos regionai priklausė galingajai Venecijos Respublikai. Dar ir dabar pusiasalio miestuose galima pasigėrėti venecijietiškos architektūros statiniais, o ir miestų pavadinimai nurodomi dviem kalbomis: kroatų ir italų.
Italijos įtaka taip pat juntama Istrijos kulinarinėse ir kultūrinėse tradicijose. Regione populiari vyndarystė, klesti alyvuogių aliejaus spaudyklos. Vietiniai gyventojai kavos gėrimą paverčia tikru ritualu, išalkę mėgaujasi tokiais patiekalais kaip njokiai ir rizotas, o desertui mielai renkasi ledus.

Cevapcici patiekalas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Cevapcici patiekalas

Istrijos miestai – kuo kiekvienas jų ypatingas?

Tokia turtinga istorija ir praeitis – ženklas, kad atostogaujant Istrijoje nevalia užsisėdėti viename kurorte. Juk laukia vaizdingi ir jaukūs miestai, skalaujami šiltų Adrijos jūros bangų.
Štai Pula – didžiausias Istrijos pusiasalio miestas – garsėja romėnų laikų amfiteatru, iškilusiu I a.  Tai vienas geriausiai išsilaikiusių tokio pobūdžio statinių visoje Europoje. Kadaise buvusi gladiatorių kovų vieta šiandien mielai priima koncertus ir sporto varžybas. Aiktelėti privers ir nedidelė, tačiau net smarkias istorijos audras ištvėrusi Augusto šventykla. Dėmesio taip pat vertas XIX a. fortas, kuriame šiuo metu veikia įspūdingas akvariumas.
Tuo tarpu šiauriau nuo Pulos esantis Rovinis (Rovinj) gal ir negali pasigirti ypatingais istoriniais pastatais, bet šio kurorto išskirtinis bruožas – jaukumas ir žavesys. Net vasaros mėnesiais, kai miestą užplūsta turistai, Rovinis išlaiko savitumą, geriausiai atsiskleidžiantį klaidžiojant siauromis senamiesčio gatvelėmis.
Rytinėje Istrijos pusiasalio pakrantėje įsikūrusi Opatija – Kroatijos praeities turizmo perlas, kuriam pavyko išlaikyti prabangos aurą. Kadaise Opatijoje atostogaudavo Europos įžymybės, Austrijos-Vengrijos imperijos laikais tai buvo vienas populiariausių kurortų. Nors šiandien miestui tarp Istrijos kurortų atitenka antraplanis vaidmuo, į Opatiją verta užsukti tam, kad pasigėrėtumėte senosiomis vilomis, pvz., Villa Angiolina. Pastarąją supa vaizdingas parkas. Netoli Opatijos plyti vienas geriausių paplūdimių Kroatijoje – Sipar.
Užsukę į vieną populiariausių kurortų Kroatijoje – Porečą – netruksite suprasti, kuo jis taip traukia atostogautojus. Puikūs paplūdimiai, linksmybės iki paryčių ir turtingas istorinis paveldas – šis derinys reiškia, kad Poreče nuobodulys tikrai neaplankys. Miestas gali pasigirti VI a. Eufrazijaus bazilika, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, Maraforo aikšte, kurioje galima apžiūrėti romėniškų šventyklų griuvėsius, ir Venecijos Respublikos laikų bokštais. O panūdus trumpam pabėgti iš miesto pakanka įšokti į keltą ir nuplaukti į Šv. Nikolajaus salą, viliojančią atostogautojus akmenukų paplūdimiais.
Jei Istrijos kurortuose pristigtumėte jaukumo, keliaukite toliau nuo Adrijos jūros pakrantės, į pusiasalio gilumą, kol pasieksite miniatiūrinį Humo miestelį. Seni gėlėmis apsodinti namai, siauros grįstos gatvelės ir autentikos pojūtis vainikuos atostogas Kroatijoje.

Humo miestelio gatvė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Humo miestelio gatvė

Nacionaliniai parkai ir gamtos atrakcijos

Nuostabi Kroatijos gamta – vienas pagrindinių dalykų, priviliojančių į šią šalį būrius turistų. Tikriausiai nė viena poilsinė kelionė į Kroatiją neapsieina be išvykos į vieną ar kitą nacionalinį parką. Bene populiariausias jų – Plitvicų nacionalinis parkas, iš Istrijos lengvai ir greitai pasiekiamas automobiliu. Žaliuojančių miškų apsuptyje telkšantys skaidrūs it krištolas ežerai – tikras rojus žemėje. Skirtingame aukštyje išsidėsčiusius Plitvicų ežerus jungia įvairaus dydžio ir galingumo kriokliai. Po šį Kroatijos nacionalinį parką smagu pasivaikščioti, o ekstremalių pojūčių mėgėjams siūloma kitokia pramoga – raftingas, t. y. plaukimas pripučiamaisiais plaustais. Tokios pramogos metu atostogautojams siūloma įveikti sraunias upes ir galingus krioklius.
Iš Pulos keltu pasiekiamos Brijuni salos – dar vienas ypatingo grožio nacionalinis parkas Kroatijoje. Jį sudaro dvi didesnės ir visa galybė mažesnių salelių. Jose veši pušų, ąžuolų ir laurų giraitės, galima aptikti retų augalų: jūrinių aguonų ir laukinių agurkų. Tai žmogaus mažai paliestas gamtos kampelis, pakerėsiantis grožiu.
Istrijos pusiasalyje, netoli Opatijos, plyti dar viena saugoma gamtos teritorija – Učkos gamtos parkas. Jis patiks visiems žygių ir kalnų mėgėjams. Učkos gamtos parkas žada puikius vaizdus ir aktyvias pramogas – nuo pasivažinėjimų kalnų dviračiais iki kopimo į Vela draga kanjoną. Be to, parke gausu archeologinių vietovių, mat žmonės šiose apylinkėse gyveno dar priešistoriniais laikais.

Plitvicos ežerų nacionalinis parkas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Plitvicos ežerų nacionalinis parkas

Istrijos pilys

Romėnų laikų statiniai ir venecijietiškos vilos – ne vieninteliai istoriniai objektai Istrijoje. Pusiasalis nubarstytas storasienėmis viduramžių pilimis. Didžiausia ir geriausiai išlikusi tvirtovė stūkso Pazine, joje šiuo metu veikia muziejai. Puikiai išsilaikiusi yra ir Morosinio–Grimanio pilis, iškilusi XIV a. ir kadaise galėjusi sutalpinti apie 200 karių. Įdomių istorijų papasakotų Pietrapelosos pilies griuvėsiai. Nuo jų prieigų atsiveria kvapą gniaužiantys apylinkių vaizdai. O Dvigrado tvirtovės likučiai šiandien vilioja šiurpių legendų mėgėjus. Patogiausias būdas pažinti Istrijos pilis – keliauti automobiliu ir iš tolo išvydus dunksančius mūrus pasukti ton pusėn. Tuomet kelionės metu lauks daug įdomių atradimų.

Ką verta žinoti vykstant į Kroatiją? Naudingi patarimai

Kroatija – Europos Sąjungos valstybė, todėl į ją vykstantiems lietuviams nereikia vizų. Tačiau nors šalis įsipareigojusi prisijungti prie Šengeno zonos, keliautojai vis dar turi praeiti pasų patikrą – nepamirškite šio svarbaus dokumento namuose. Be to, valstybė nepriklauso euro zonai, o Kroatijoje cirkuliuoja sava valiuta – kuna. 10 Kroatijos kunų prilygsta daugmaž 1,3 euro. Šalies miestuose gausu bankomatų, tad vietinės valiutos nesunkiai gausite net mažesniuose kurortuose.
Maisto, apgyvendinimo ir pramogų kainos Kroatijoje sąlyginai nedidelės, ypač lyginant su kitomis Viduržemio jūros šalimis. Sotūs pietūs vietos užeigoje, vadinamoje konoba, kainuoja apie 8–10 eurų, o taurė namų vyno – apie porą eurų. Viešint Istrijoje valgyti geriausia būtent jose, vengiant turistinių vietų. Apartamentų nuoma Istrijoje taip pat nėra brangi – butą dviem žmonėms vienai nakčiai galima išsinuomoti už 20–40 eurų.
Maloniai vasariški orai Kroatijoje vyrauja gana ilgai – nuo gegužės iki pat rugsėjo pabaigos. Tai ir yra tinkamiausias metas keliauti, ypač jei norisi pasimėgauti šilta Adrijos jūra. Vis dėlto derėtų vengti rugpjūčio – tuo metu karštis alinantis, o turistų daug.
Kroatijoje kalbama kroatiškai. Nors tai slavų šeimos kalba, susikalbėti rusiškai nesitikėkite. Kita vertus, to ir neprireiks – turistinėse vietose darbuotojai puikiai bendrauja angliškai, o visa kita išspręs šypsenos. Kroatai draugiški, svetingi ir mandagūs ir tikrai įvertins, jei padėkosite kroatiškai ištardami hvala.
Laiko skirtumas tarp Kroatijos ir Lietuvos – viso labo 1 valanda. Tai labai patogu, nes nereikia pratintis prie pasikeitusios laiko juostos.

Paplūdimys Istrijos regione
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Paplūdimys Istrijos regione

Kelionių įspūdžiai iš Istrijos

Keliautojų atsiliepimai apie poilsį Kroatijoje tik teigiami. Visi teigia buvę sužavėti gamtos grožio, turtingos istorijos ir negalėję atsidžiaugti šiltutėle Adrijos jūra. Pasak poilsiautojų, tai puiki atostogų kryptis, kurioje galima suderinti ir pasyvų poilsį, ir pažintines ekskursijas, ir gastronominius atradimus. Nemažai turistų renkasi šią šalį pasiekti automobiliu, tačiau išbandžiusieji kitokius keliavimo būdus tvirtina, kad kelionė į Kroatiją lėktuvu padeda sutaupyti brangaus atostogų laiko. Dalydami patarimus keliautojai atskleidžia, ką pirkti Kroatijoje, kad lauktuvės primintų atostogas saulėtoje šalyje. Pasak jų, verta parsivežti vietinio vyno, alyvuogių aliejaus, išskirtinio skonio brandintų sūrių, įvairių džemų.

Istrija – nuostabus Kroatijos kampelis. Saulėti paplūdimiai, žydra jūra, žaliuojančios salos ir ilgą istoriją menančios pilys – prisijunkite prie tūkstančių keliautojų, kasmet atrandančių šiuos regiono stebuklus.

Video
RS Drone video.  Istrijos regionas
Į viršų