Priežastys, kodėl verta aplankyti Katalonijos sostinę Barseloną

Barselona, Ispanija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Barselona, Ispanija

Viduržemio jūros bangų skalaujama Katalonijos sostinė Barselona jau seniai tapo turistų pamėgta kelionių kryptimi. Nesunku suprasti kodėl – miestas gražus ir įdomus, gali pasigirti vaizdingais paplūdimiais ir gamtos artumu. Todėl Barselonoje ką aplankyti ras visi keliautojai: ir mėgstantieji aktyvų poilsį, ir norintieji ramiai pagulėti prie jūros. Planuojantiems išvyką į gražiąją Katalonijos sostinę pateikiame trumpą lankytinų vietų Barselonoje gidą.

  Pigūs skrydžių bilietai

Išskirtinės vietos

Spalvingoji Barselona – tikras lankytinų vietų kaleidoskopas. Keliautojai, tyrinėdami miestą anksčiau ar vėliau atsiduria La Rambla – pagrindinėje pėsčiųjų arterijoje, jungiančioje Katalonijos aikštę ir Viduržemio jūros pakrantę. Vos daugiau nei 1 km besitęsianti gatvė visada pilna žmonių – ne tik turistų, bet ir kišenvagių, todėl vaikštinėjant patartina nepamesti galvos. La Rambloje smagu pasižmonėti, pasigėrėti gatvės artistų pasirodymais, o garsiajame Bokerijos turguje įsigyti šviežių vaisių, žuvies ir jūrų gėrybių.

Įveikus La Rambla galima pasigėrėti Katalonijos aikšte – Barselonos širdimi. Fontanu pasipuošusi žalioji erdvė, supama didingų pastatų, gyva iki pat vėlyvo vakaro, joje atsikvėpti po dienos darbų susirenka vietiniai.

Viešnagė Barselonoje neįsivaizduojama be apsilankymo Šventosios Šeimynos (Sagrada Familia) katedroje. Įspūdingą iki šiol statomą šventovę suprojektavo garsusis architektas Antonio Gaudi. Kūrėją įkvėpė viduramžių architektūra ir krikščionybės dogmos. Apsilankius katedroje galima pakilti į apžvalgos aikštelę ir į Barseloną pažvelgti iš paukščio skrydžio.

Sagrada Familia (Šv. Šeimos katedra)
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sagrada Familia (Šv. Šeimos katedra)

Architekto A. Gaudi palikimas

Barseloną galima pavadinti muziejumi po atviru dangumi, o už miesto grožį reikia dėkoti tam pačiam genialiam architektui Antonio Gaudi (1852–1926). Modernistiniai jo pastatai puošia gatves, kurdami išskirtinį, su niekuo nesupainiojamą miesto paveikslą. Galimybę kurti vaizduotę žadinančius pastatus A. Gaudžiui suteikė turtingas mecenatas Eusebio Guell. Jo užsakymu miesto centre iškilo Guelio rūmai ir pasakiškasis Guelio parkas. Tai stebinanti poilsio ir pasivaikščiojimų erdvė, kurioje harmoningai dera gamta ir žmogaus kūriniai. Vaikštinėjant po parką į akis krenta spalvingos mozaikos, salamandrų motyvai, palmių kamienus primenančios kolonos ir tarytum tiesiai iš pasakos nužengę statiniai. Iš parko atsiveria gražus Barselonos vaizdas.

Spalvingų mozaikų galima rasti ir netoli Katalonijos aikštės stūksančiame Batljo name. Mozaikos, lenktos ir lengvos linijos, kaulus primenančios arkos ir balkonai sukuria nepamirštamą vaizdą. Dar labiau stulbina namo stogas, primenantis margą drakono nugarą. Vasaromis ant stogo vyksta gyvos muzikos koncertai.

Įspūdingu stogu gali pasigirti ir netoli Batljo namo dunksantys Milos namai. Statinio fasadas primena banguojančią jūrą arba vėjyje plazdančią užuolaidą. Balkonus ir langus puošia kaldintos geležies papuošimai, atliekantys ir praktišką funkciją – apsaugantys kambarius nuo saulės kaitros. Ant Milos namų stogo išsibarstę puošnūs kaminai, tarytum kariai saugantys stogo šlaite atsiveriančius stoglangius. Neretai kaminai pavadinami raganų baidyklėmis, saugančiomis namų gyventojus nuo nelabųjų.

Barselona iš Guelio parko terasos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Barselona iš Guelio parko terasos

Būtinai paragaukite tapas ir jūrų gėrybių

Vien architektūrinėmis grožybėmis gyvas nebūsi – vykstant į Katalonijos sostinę būtina apgalvoti, kur Barselonoje pavalgyti. Šis dinamiškas miestas gali pasigirti turtinga gastronomine kultūra – tereikia nepabijoti išklysti iš turistų pramintų takų. Nors kone bet kuriame restorane rasite skanaus maisto, tolstant nuo La Rambla daugėja autentiškų užeigų.

Viešėdami Barselonoje būtinai paragaukite paelijos su jūrų gėrybėmis, o šį sotų patiekalą palydėkite taure sangrijos. Miestas taip pat garsėja tapomis – tai užkandžiai, įprastai patiekiami prie vyno arba kitokių alkoholinių gėrimų. Jų pasirinkimas platus – nuo omleto su bulvėmis tortilla iki vyne troškintų dešrelių. Paskanaukite gruzdintų kalmarų, acte marinuotų ančiuvių, mėsos kukulių ir sultingų alyvuogių. Dėmesio verta ir la bomba – bulvių kroketas, patiekiamas su dviem padažais. Desertui skanaukite minkšto ožkos sūrio su medumi ir riešutais mató arba deginto cukraus plutele pasipuošusio vanilinio kremo crema Catalana.

Turistai stovintys prie tapas baro
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Turistai stovintys prie tapas baro

Karštieji Barselonos paplūdimiai

Barselonos paplūdimiai taip pat verti atskiro įrašo jūsų kelionės plane, juolab kad poilsiui tinkamų pajūrio ruožų pasirinkimas Viduržemio jūros skalaujamame mieste – išties didelis. Lengviausiai pasiekiamas (tereikės paėjėti La Rambla) ir populiariausias – Barselonetos paplūdimys. Jame netrūksta pramogų ir muzikos, bet pasitaiko ir įkyrių pardavėjų. Aktyvaus poilsio mėgėjai mieliausiai renkasi kiek šiauriau plytintį Nova Icària paplūdimį, o balto smėlio Bogatell paplūdimys patiks ramybę ir nuošalumą vertinantiems poilsiautojams. Norintiems pabėgti nuo turistų minių siūlome sėsti į traukinį ir nuvykti į piečiau Barselonos esančius Kasteldefelso ir Sidžeso (Sitges) paplūdimius. Šiuose pajūrio miesteliuose gyvenimas teka ramesne vaga, o jūsų poilsį rečiau trukdys įkyrūs prekeiviai ir trankią muziką klausantys poilsiautojai.

Sidžeso (Sitges) paplūdimys ir promenada
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sidžeso (Sitges) paplūdimys ir promenada

Spalvingasis Barselonos meno pasaulis

Ieškant, ką Barselonoje pamatyti meno mėgėjams, teks pasukti galvą. Ir ne todėl, kad nebūtų lankytinų muziejų. Priešingai – jų tiek daug, kad teks susidaryti atskirą planą. Barselonoje gyveno ir kūrė kubizmo pradininkas Pablas Pikasas, siurrealistai Salvadoras Dali ir Žoanas Miro, o jų palikimas iki šiol gyvas. Užsukite į Pikaso muziejų arba nacionalinį Katalonijos muziejų ir greta jo veikiantį Žoano Miro vardo modernaus meno centrą. Jei Barselonos muziejų negana, nuvykite į Kadakese veikiantį Salvadoro Dali muziejų.

Lankytinos vietos Barselonos rajonuose

Įdomios Barselonos vietos išsibarsčiusios po visą miestą. Kviečiame susipažinti su skirtingais Katalonijos sostinės rajonais – kiekvienas jų gali pasiūlyti šį tą autentiško.

Gràcia

Gràcia rajone pabuvoja visi keliautojai – būtent čia plyti garsusis Guelio parkas. Tačiau buvęs Barselonos priemiestis gali pasiūlyti daug daugiau. Akmenimis grįstos gatvelės, maži butikai, siūlantys išskirtines prekes, ir vaizdingos aikštės, vakarais sutraukiančios vietinius pabendrauti ir pagurkšnoti vyno, – tai tik dalis Gràcia žavesio. Pridėkite puošnius art nouveau stiliaus pastatus ir A. Gaudi sukurtą spalvotą Casa Vincens namą ir veiklos šiame rajone pakaks visai dienai.

Eixample

Žvelgiant nuo Guelio parko arba Šventosios Šeimynos katedros viršaus išsiskiria geometriškai tvarkingas Eixample rajonas. Jis toks neatsitiktinai – prireikus išplėsti Barseloną buvo suplanuotas tiesių it strėlė gatvių tinklas. Dabar jame gausu parduotuvių, restoranų, naktinių klubų. Būtent čia stūkso A. Gaudžio kurti Milo namai ir Batljo namas. Rajoną taip pat puošia pasakų pilaitę primenanti Casa de les Punxes.

Eixample rajonas, Barselona
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Eixample rajonas, Barselona

El Born

Prie Ciutadella parko besiglaudžiantis El Born rajonas didžiuojasi Santa Maria del Mar bazilika, vietinių mėgstamu Santa Caterina turgumi, puošniais Katalonijos muzikos rūmais ir P. Pikaso muziejumi. Į šį rajoną taip pat verta užsukti gero vyno ir gardaus maisto mėgėjams.

Barri Gòtic

Barri Gòtic, arba gotikos kvartalas – Barselonos senoji širdis, plytinti greta La Rambla. Pavėsingose ir tyliose jo gatvėse rikiuojasi autentiški restoranai. Yra čia ir ne viena graži Barselonos bažnyčia. Bene įspūdingiausia – Santa Maria del Pi. Greta viduramžius siekiančios šventovės stūkso 54 m aukščio bokštas, iš kurio atsiveria gražus miesto vaizdas. Ne ką mažiau įspūdinga Barselonos katedra – gotikinio stiliaus šventovė. Gotikos kvartalo pakraštyje veikia Barselonos istorijos muziejus.

El Raval

Kitapus Gotikos rajono plytintis El Raval – bene spalvingiausias ir gyvybingiausias Barselonos rajonas. Jame veikia Barselonos šiuolaikinio meno muziejus, Bokerijos turgus ir buvusiuose dokuose įsikūręs Jūros muziejus. Šiame įdomiame Katalonijos sostinės kampelyje verta paklaidžioti ieškant geriausio restorano arba smagiausio baro. Galbūt bevaikštinėjant pavyks aptikti XIII a. siekiantį Sant Pau del Camp vienuolyną.

Įspūdingi parkai, fontanai ir Montžuiko kalnas

Be įspūdingojo Antonio Gaudi suprojektuoto Guelio parko, Barselonoje yra visa virtinė viliojančių žalumos plotų. Vienas jų – Ciutadella parkas. Būtent jame veikia Barselonos zoologijos sodas, patiksiantis ir mažiesiems turistams, ir jų tėveliams. Link šio parko veda įspūdinga alėja, o jos gale dunkso Triumfo arka – vartai, pastatydinti 1888 m. pasaulinei parodai.

Jei norisi į miestą pažvelgti iš aukštai, verta užkilti ant Montžuiko kalno, dunksančio virš Barselonos uosto. Čia plytinčios žalios vejos kviečia prisėsti ir trumpam atsikvėpti, gal net surengti iškylą su vietinėmis Barselonos turguose įsigytomis gėrybėmis. O pailsėjus ir užkandus vertėtų nusileisti į apačią – kalvos papėdėje įrengtas Magiškasis Montžuiko fontanas. Tai tikra Barselonos pažiba, kas vakarą stebinanti žiūrovus muzikos, vandens ir šviesų šou.

Barselona
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Barselona

Ką reikėtų žinoti prieš vykstant į Barseloną?

Barselonos lankytinos vietos jau suviliojo, bet neapsisprendžiate, kada vykti į kelionę? Nepalankaus meto aplankyti Barseloną, galima sakyti, nėra. Katalonijos sostinėje visus metus vyrauja gana malonūs ir saulėti orai, net pačiame viduržiemyje per mėnesį būna vos 5–7 vėsios dienos, o maudynių sezonas trunka iki pat spalio. Vis dėlto daugiausiai lankytojų Barselona sulaukia vasaros sezonu. Tuo metu orai būna vasariški, kartais užplūsta karščio bangos. Tai bene tinkamiausias metas mėgautis paplūdimio malonumams. Lietingiausi mėnesiai – rugsėjis, spalis ir balandis.

Keliaujant į Barseloną savarankiškai praverstų išmokti kelias frazes vietinėmis kalbomis. Nors Ispanijoje valstybinė kalba ispanų, Barselonoje gyventojai bendrauja katalonų kalba. Pateikiame glaustą žodynėlį abiem kalbomis.

Lietuviškai Ispaniškai Kataloniškai
Labas Hola Hola
Iki Adios Adéu
Prašau Por favor Sisplau
Ačiū Gracias Gràcies / Mercès
Atsiprašau Disculpe/ Con permiso Em sap greu/ Excuseu-me
Nėra už ką De nada De res
Į sveikatą ¡Salud! Salut! / Txin txin!
Kiek kainuoja?.. ¿Cuánto cuesta?.. Quant val?..
Kur yra?.. ¿Donde está?.. On és?..
Nesuprantu Yo no entiendo No ho entenc

Ispanijos vakarinėje pakrantėje esanti Barselona – puiki trumpesnių arba ilgesnių atostogų kryptis. Šiame mieste lengva suderinti pažintines ekskursijas ir tingų poilsį prie jūros, o kulinarinių ir kultūrinių įspūdžių pakaks dar ilgam.

Į viršų