Poilsis Antalijoje: turistų pamėgtas kurortas, žavintis savo pakrantėmis

Pakrantė netoli Antalijos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pakrantė netoli Antalijos

Daugelio lietuvių atostogos Turkijoje prasideda Antalijoje – būtent šiame mieste leidžiasi lėktuvai iš Vilniaus. Nors poilsiautojus neretai suvilioja mažesni Viduržemio jūros kurortai, pvz., Kemeras arba Alanija, nevertėtų pro akis praleisti ir šurmuliuojančios Antalijos, garsėjančios puikiomis pakrantėmis, kuriose galima kas vakarą romantiškai palydėti saulę. Mes įsitikinę, kad poilsis Antalijoje atpalaiduos protą ir kūną, o dvasią įkraus malonių potyrių. Kviečiame susipažinti su gražiuoju Turkijos kurortu.

  Pigūs skrydžių bilietai

Antalija pakerės nuostabiais vaizdais

Žydrų Viduržemio jūros bangų glostomoje Antalijoje puikiai dera didmiesčio energija ir atpalaiduojanti jaukaus kurorto atmosfera. Miestas, įsikūręs prie Antalijos įlankos, lankytojus džiugina pasakiškais vaizdais – iš vienos pusės tyvuliuoja skaidri it krištolas jūra, iš kitos dunkso kalnai, suteikiantys kurortui didybės ir apsaugantys nuo žvarbių šiaurinių vėjų. Stulbinamai gražios gamtos ir kuplių pušų apsupty plyti romėnų laikus siekiantis uostas, Osmanų imperijos laikais iškilęs senamiestis ir šiuolaikinės alėjos, kviečiančios prisėsti kavos arba užsukti į parduotuvę turkiškų gėrybių. Pridėjus lankytinas vietas, esančias atokiau nuo kurorto, tampa akivaizdu, kad poilsinė kelionė į Antaliją įspūdžių padovanos visam gyvenimui.

Ką pamatyti Antalijoje?

Atvykus į vieną didžiausių kurortų Turkijoje – Antaliją tikra nuodėmė lindėti viešbučio teritorijoje. Juk kviečia miestas, skaičiuojantis daugiau nei 2000 metų! Antalijos lankytinų vietų sąrašas labai ilgas, o pridėjus kitas, iš kurorto lengvai pasiekiamas įspūdingas Turkijos vietas, beliks gailėtis, kad kelionė nesitęsia amžinai.

Paplūdimiai

Nuo ko geriau pradėti, jei ne nuo to, kuo Antalija garsėja labiausiai – vaizdingų paplūdimių? O jų šiame kurorte ir jo apylinkėse yra visiems skoniams – ir ramiam, ir aktyviam poilsiui, ir nuošalumo, ir istorijos mėgėjams. Pageidaujantiems pasijusti vietiniais, rekomenduojame keliauti tolėliau nuo kurorto centro – ramybės ir paprastumo rasite Konyaaltı ir Çıralı paplūdimiuose. Jei vis dėlto labiau vilioja kurortinis šurmulys, traukite į vieną populiariausių paplūdimių Antalijoje – Lara. Ilgame pakrantės ruože tikrai rasite patogią vietelę pagulėti. Išalkus lauks kavinės ir restoranai, o pabodus gulinėti galima surengti paplūdimio tinklinio mačą arba užsiimti vandens sportu. O jei norisi iš Antalijos centro nerti tiesiai į gaivinančią Viduržemio jūrą, traukite į Mermerli arba Örnekköy paplūdimius.

Antalijos paplūdimys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Antalijos paplūdimys

Kursunlu kriokliai

Vaizdai Antalijoje gražūs ne vien pakrantėje – įspūdingai atrodo ir šiek tiek į šiaurę nuo miesto almantys Kursunlu kriokliai. Tai įstabaus grožio vietovė, kurioje vešli žaluma, tyras vanduo ir stačios uolos sukuria nepamirštamą paveikslą. Kursunlu kriokliai gausūs gyvybės, vaizdingos gamtos apsuptyje galima pasivaikščioti arba paiškylauti.

Kursunlu kriokliai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kursunlu kriokliai

Köprülü kanjono nacionalinis parkas

Vandens suformuotu peizažu galima pasigėrėti ir šiek tiek tolėliau esančiame Köprülü kanjono nacionaliniame parke. Čia žaliuojančias spygliuočių giraites keičia antikiniai griuvėsiai ir pilkos uolos, o šias – sraunūs upės vandenys. Nacionaliniame parke galima rengti žygius, stovyklauti, pažinti krašto istoriją lankant antikinius paminklus, o bene smagiausia pramoga – įveikti upės vandenis pripučiamais plaustais, plaukiant po įspūdingais romėnų laikus menančiais tiltais.

Köprülü kanjono nacionalinis parkas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Köprülü kanjono nacionalinis parkas

Karaino urvas

Pasimėgavus vandens malonumais verta pasidomėti po žeme slypinčiomis grožybėmis. Viena jų – lengvai iš Antalijos pasiekiamas Karaino urvas. Ši slėpininga vieta – daugiau nei graži ola, išsipuošusi stalaktitais ir stalagmitais. Archeologinių radinių gausa byloja, kad šiame trijų dalių urve žmonės gyveno dar priešistoriniais laikais. Urvu naudotasi iki pat Geležies amžiaus, t. y. apie 25 000 metų.

Karaion urvas netoli Antalijos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Karaion urvas netoli Antalijos

Pamukalė

Dar vienas Turkijos gamtos stebuklas, esantis už 3 val. kelio nuo Antalijos, – gražioji Pamukalė. Ši įstabi vietovė nuo seno garsėja mineralinėmis šaltosiomis ir šiltosiomis versmėmis. Laikas ir vanduo pamažu sukūrė pasakišką gamtovaizdį – suformavo baltas terasas. Jose telkšančių drumstų baseinėlių vanduo turtingas mineralų, teigiamai veikia odą ir organizmą. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Pamukalė kasmet sulaukia milijonų lankytojų. Intensyvus turizmas kenkia gražiam kraštovaizdžiui, todėl priėjimas prie mineralinių baseinėlių pastaraisiais metais ribojamas.

Pamukalė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pamukalė

Senoji prieplauka

Tam, kad viešėdami Antalijoje pasigrožėtumėte įspūdingais vaizdais, nebūtina keliauti toli.  Vaizdingų vietovių yra ir pačiame kurorto centre. Viena jų – senoji prieplauka, prisiglaudusi prie senamiesčio ir esanti visai šalia Mermerli paplūdimio. Ant žydro vandens besisupantys laiveliai, stačios pakrantės uolos ir čia pat, už nugaros, dunksinčios tvirtovės sienos – šie Antalijos vaizdai tikrai verti atvirukų.

Senoji prieplauka
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Senoji prieplauka

Ko verta paragauti?

Po pasivaikščiojimo mieste reikėtų užkąsti. Sočiai vakarienei nedvejodami rinkitės kebabą – Antalijoje tikrai netrūksta vietų, siūlančių itin gardžias šio patiekalo versijas. Ką tik nuo ugnies nukelta sultinga mėsa, minkšta turkiška duonelė ir tradicinės pupų salotos su sezamų pasta – tobulas derinys. Puikiai pasotins ir žemoje temperatūroje pamažu iškepta ėriena arba veršiena. Jei mėsos patiekalai ne prie širdies, nepraleiskite progos paskanauti jūrų gėrybių. Rinkitės šviežią žuvį, kurią jums akimirksniu iškeps ant grotelių, o laukdami pagrindinio patiekalo paragaukite užkandžių – krevečių su šafrano padažu arba sūdyto tuno. Alkiui greitai numalšinti puikiai tiks įvairiais įdarais užpildyti pyragėliai börek, o karštą dieną atgaivos suteiks iš ožkų pieno pagaminti ledai, paskaninti melionais, pistacijomis, vyšniomis arba migdolais.

Turkiškų ledų parduotuvėlė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Turkiškų ledų parduotuvėlė

Istorinės miesto vietos

Atsikvėpus ir užkandus metas vėl leistis į pažintį su gražiuoju Turkijos kurortu. Juk laukia dar neapžiūrėtos Antalijos lankytinos vietos, pristatančios tūkstantmetę miesto ir jo apylinkių istoriją.

Kaleici

Pradėkite nuo paties miesto centro – senamiesčio, vadinamo Kaleici. Klaidžiojant šimtametėmis jo gatvelėmis galima praleisti ne vieną valandą. Kvartalo puošmena – išvaizdžios Osmanų laikus menančios vilos. Dalis jų restauruotos, atnaujintos, paverstos jaukiais ir žavingais viešbutukais. Kaleici taip pat plyti XV a. siekianti turgavietė, stūkso XVIII a. mečetė. Senamiesčio pakraštyje dunkso I–II a. iškilusi Hidirliko tvirtovė.

Senas akmeninis namas Antalijos centre
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Senas akmeninis namas Antalijos centre

Termesas

Termesas – antikinio miesto griuvėsiai – leidžia nusikelti į žilą praeitį. Vietovė iš Antalijos nesunkiai pasiekiama automobiliu, tačiau norint užkilti į senąjį miestą teks pasportuoti – pasiekti aukštai esantį Termesą pavyks tik apsiginklavus vandens ir maisto atsargomis. Tačiau vaizdai atpirks visas pastangas. Tai žmogaus mažai paliesta vietovė, kurioje galima pasigėrėti amfiteatru, miestą kadaise supusių sienų likučiais, kolonų ir romėniškos pirties griuvėsiais.

Termesas – antikinio miesto griuvėsiai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Termesas – antikinio miesto griuvėsiai

Perga

Dar viena istorinė grožybė Antalijos apylinkėse – senasis Pergos miestas. Kadaise tai buvo svarbi Pamfilijos gyvenvietė, turėjusi savo stadioną, amfiteatrą ir deivei Artemidei skirtą šventyklą. Pergoje galima pasigėrėti puikiai išsilaikiusiais statiniais – pradedant minėtuoju stadionu, baigiant pirtimis ir didingais vartais. Pergą galima pasiekti automobiliu arba viešuoju transportu.

Perga
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Perga

Kokias ekskursijas rinktis?

Be išvykų į antikinius miestus arba Pietų Turkijos gamtos stebuklus, viešint Antalijoje galima užsisakyti ir kitų ekskursijų. Jų metu galima pabėgti iš šurmuliuojančio kurorto, pasigrožėti įspūdingais vaizdais arba dar geriau pažinti Viduržemio jūros pakrantę. Jei pirmenybę teikiate kvapą gniaužiančioms panoramoms, nedvejodami užsisakykite ekskursiją į Tahtalio kalną. Šią viršukalnę pasieksite oro gondola. Kylant atsivers gražūs Olimpo nacionalinio parko ir Viduržemio jūros vaizdai. Išsiilgusiems romantikos rekomenduojame kelių valandų kruizą laiveliu. Išvysite pakrantes, galėsite gėrėtis žydrais jūros toliais ir viliojančiais smėlio paplūdimiais. Jei atostogos Antalijoje netrumpos, galite vieną dieną skirti išvykai į Stambulą – didžiausią Turkijos miestą.

Antalija kavos mėgėjams

Netveriate nė dienos be aromatingo kavos puodelio? Tuomet jums pasisekė, mat Antalijoje (o ir visoje Turkijoje) gyvuoja turtinga kavos kultūra. Vietiniai mėgsta sakyti, kad puodelis kavos gali įstrigti atmintyje ir 40 metų. Į kavos ruošimo meną Turkijoje žiūrima labai rimtai, jis netgi įtrauktas į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Turkiška kava ruošiama verdant sumaltas pupeles specialiame prikaistuvyje. Ji stipri, aromatinga ir saldi (tiesa, užsakant galima paprašyti nedėti cukraus), neretai pagardinama kardamonu arba kitokiais prieskoniais. Iki artimiausios kavinės Antalijoje atves uoslė – ore kelių metrų spinduliu tvyros nosį kutenantis aromatas.

Kavos puodelis senojoje prieplaukoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kavos puodelis senojoje prieplaukoje

Apsipirkinėjimas Antalijoje

Antalijoje kaip ir kituose Turkijos kurortuose netrūksta parduotuvių, kuriose galima įsigyti drabužių, avalynės ir aksesuarų. Nemažai keliautojų specialiai pasilieka vietos lagamine šioms gėrybėms. Ypatingų lobių galima atrasti vaikštinėjant senamiesčio gatvelėmis, kuriose rikiuojasi nedideli butikai, papuošalų ir suvenyrų krautuvės. Madingų drabužių ieškokite Kaleici prieplaukos prieigose, o jei norite apsipirkti patogiai ir vėsiai, traukite į vieną iš daugelio kurorte veikiančių prekybos centrų, pvz., TerraCity arba Migros. Nepamirškite ir išparduotuvių, dar vadinamų outlet – Antalijoje jų ne viena, bet bene populiariausia yra Deepo. Jose labai patrauklios drabužių ir avalynės kainos. Tuo tarpu išskirtinių lauktuvių rasite senojoje turgavietėje İki Kapılı Han.

Keliautojo atmintinė

Vykstant į Antaliją Turkijoje nereikia vizos – tereikia turėti pasą, galiojantį mažiausiai 6 mėn. nuo kelionės pabaigos. Ši kelionių kryptis atostogautojams patraukli ne tik dėl gražių vaizdų ar šiltos jūros – nemažas privalumas ir neilgai trunkanti kelionė. Tiesioginis skrydis lėktuvu iš Vilniaus į Antaliją trunka apie 3 valandas. Jis tikrai neprailgs net patiems nekantriausiems keliautojams.

Planuojant atostogas Turkijoje aktualu ir tai, kokie orai Antalijoje bus tuo metu. Turistinis sezonas šiame kurorte ilgas, trunka nuo gegužės iki pat rugsėjo. Vasarą mieste tvyro karščiai, tačiau tuo metu kurortas sulaukia ir daugiausiai lankytojų. Norint išvengti minių ir pasimėgauti malonia oro temperatūra, į Antaliją patartina vykti gegužę arba rugsėjį. Aktyviam poilsiui orai Antalijoje palankūs balandį arba spalį. Tikėtina, kad spalio mėnesį dar pavyks pasimėgauti maudynėmis maloniai šiltoje jūroje.

Keleiviai oro uoste
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Keleiviai oro uoste

Poilsiautojų atsiliepimai

Keliautojų, atostogoms pasirinkusių vaizdingąjį Turkijos kurortą, atsiliepimai apie Antaliją tik teigiami. Daugelį maloniai nustebino tai, kad gražios gamtos fone slepiasi turtingas istorinis paveldas, o aktyvų poilsį galima derinti su ramybe pajūryje. Ne vienas keliautojas džiaugėsi, kad Antalijoje yra ką pamatyti ne tik pačiame kurorte, bet ir jo apylinkėse – nuo sraunių upių iki slėpiningų urvų, nuo dangų remiančių kalnų iki jaukių užutėkių. Ne mažai poilsiautojų tvirtino parsivežę gražių lauktuvių sau ir artimiesiems ir patarė kitiems būtinai pasilikti lagaminuose vietos pirkiniams.

Vos kelias valandas trunkantis skrydis iš Vilniaus į Antaliją, ir nenuspėjamą lietuvišką klimatą pakeičia besišypsanti saulė ir šiltutėlės Viduržemio jūros bangos. Pridėkite nuostabius gamtos stebuklus, energingą kurorto dvasią ir įdomius istorinius objektus, ir poilsis Antalijoje ilgam įsirėš atmintin.

Į viršų