Pirmą kartą Stambule – ką verta pamatyti Turkijos kultūros sostinėje?

Stambulo panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stambulo panorama

Stambulas – Turkijos didžiausias miestas – tai vieta, kur susitinka du žemynai, kur pinasi ir jungiasi kultūros. Šis energija pulsuojantis didmiestis prilygsta margam paveikslui, per šimtmečius nutapytam skirtingų tautų. Romėnų, venecijiečių, osmanų ir net iš tolimų kraštų atkeliavusių Šilko kelio pirklių pėdsakai, iki šiol išsibarstę po visą miestą, vilioja Stambule verta praleisti bent savaitgalį. Tačiau kultūriniame ir ekonominiame Turkijos centre nepabostų net ir ilgesnių atostogų metu. Pamėginkime išsiaiškinti, ką pamatyti būtina viešint Stambule.

  Pigūs skrydžių bilietai

Ką svarbu žinoti prieš vykstant į Stambulą?

Nors Stambulas nėra Turkijos sostinė, šis miestas laikomas finansiniu, kultūriniu ir istoriniu šalies centru. Bosforo sąsiaurį apglėbęs miestas sujungia du žemynus: Europą ir Aziją. Būtent dėl patogios geografinės padėties Stambulas, kadaise vadintas Bizantijumi, o vėliau – Konstantinopoliu, nuo pat įsikūrimo traukė aplinkinių tautų dėmesį. Savu laiku miesto gviešėsi graikai, romėnai, venecijiečiai, kol keliems šimtmečiams įsitvirtino osmanai. Miestui suklestėti padėjo ir tai, kad per jį driekėsi sausumos ir vandens prekybiniai maršrutai, įskaitant garsųjį Šilko kelią. Net praėjus daugiau nei 2000 metų nuo įkūrimo, Stambulas nepraranda ekonominės ir geopolitinės reikšmės.

Miesto svarbą atskleidžia ir sparčiai augantis gyventojų skaičius Stambule. Šiuo metu mieste gyvena beveik 15 mln. žmonių – apie du trečdaliai europinėje dalyje, likusieji – kitapus Bosforo sąsiaurio. Stambule vyraujanti religija yra islamas, tačiau mieste nestinga ir kitų tikėjimų atstovų: judėjų, ortodoksų, katalikų. Apskritai Stambule tvyro kosmopolitinė dvasia, jo gyventojai gana liberalūs, tačiau viešint Ramadano metu patartina gerbti musulmonų papročius ir viešumoje dienos metu nevalgyti.

Planuoti kelionę į Stambulą geriausia rudenį arba pavasarį, mat tuo metu vyrauja malonūs, aktyviam poilsiui tinkami orai. Vasaros mėnesiais miestą užplūsta karščiai, o žiemą turistauti gali būti per šalta.

Atvykus į Stambulą reikėtų apsirūpinti vietine valiuta – Turkijos liromis. Tai padaryti nesunku, mat mieste daug bankomatų ir net visą parą veikiančių valiutos keityklų. Grynųjų prireiks tik perkant turgavietėse arba nedidelėse užkandinėse – daugumoje viešbučių ir restoranų priimamos kortelės. Kainos Stambule nėra labai didelės. Sotus kebabas užkandinėje kainuoja apie 6 eurus, o ištaigingesnė vakarienė su vietiniu vynu kišenę paplonins daugmaž 26 eurais. Viešojo transporto bilietėlis kainuoja 1,20 euro.

Stambulas, Turkija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stambulas, Turkija

Įžymios vietos, kurių negalite praleisti

Nesvarbu, atostogos Stambule suplanuotos ilgos ar trumpesnės, mieste yra nemažai įspūdingų vietų, kurias tiesiog privalote aplankyti. Pradėkite nuo tų lankytinų objektų, kurie garsėja visame pasaulyje.

Prieskonių turgus – nuostabūs kvapai, kurių nepamiršite

Viena gyvybingiausių lankytinų Stambulo vietų – tai kvapais ir spalvomis žavintis Prieskonių turgus. Ši dengta turgavietė įkurta dar 1660 m. Per kelis šimtus veiklos metų ji įgavo savitą charakterį ir iki šiol traukia vietinius bei keliautojus paganyti akių, pabendrauti ir, žinoma, pasimėgauti maloniais prieskonių aromatais.

Bizantijos galybės liudininkas – Sofijos soboras

Stambule stūkso šimtai įvairių tikėjimų maldos namų, tačiau nė vieni jų svarba neprilygsta didingajam Sofijos soborui. Šventovės sienos siekia Bizantijos imperijos laikus – VI a. ji pradėta statyti imperatoriaus Justiniano įsakymu kaip krikščionių bažnyčia. XV a. miestą užkariavę osmanai statinį pavertė mečete, o nuo XX a. Sofijos sobore veikia muziejus. Kupolu dengta šventovė stulbina išmoninga puošyba, elegantiškomis architektūrinėmis formomis ir paauksuotomis detalėmis. Drauge tai ir Stambulo religinės bei kultūrinės sintezės išraiška, todėl Sofijos soboras svarbus ne tik architektūriškai, bet ir kultūriškai.

Pasijuskite kaip sultonas Mėlynojoje mečetėje

Visai šalia Sofijos soboro stūkso dar viena Stambulo pažiba – Mėlynoji mečetė, taip vadinama dėl melsvų stogo čerpių. Maldos namų, kuriuos supa 6 elegantiški minaretai, didybė ir puošnumas net gniaužia kvapą. Tikriausiai to ir siekė sultonas Ahmedas, XVII a. pr. įsakęs pastatydinti maldos namus, kurie grožiu prilygtų Sofijos soborui. Įspūdinga ne tik mečetės išorė – įžengus į pagrindinę maldos salę atsiveria didžiulė skliautuota erdvė, išmarginta įmantriais raštais ir nusagstyta dešimtimis vitražinių langų. Mėlynoji mečetė vis dar naudojama pagal paskirtį, tad maldos metu lankytojai į ją neįleidžiami.

Osmanų imperijos pėdsakai

Stambulas beveik penkis šimtmečius buvo Osmanų imperijos sostinė. Šį laikotarpį mena daugybė įspūdingų statinių. Pažintį su Osmanų imperijos palikimu galima pradėti nuo Topkapio rūmų, kuriuose keturis šimtus metų rezidavo sultonai. Didelis, puošnus ir spalvingas statinys pakeri ne tik išoriniu grožiu, bet ir įvairiomis jį apipynusiomis legendomis. Topkapio rūmus sudaro ištisa virtinė didesnių ir mažesnių pastatų, įskaitant ir haremą, kur gyvendavo sultonas, jo žmonos ir sugulovės.

XIX a. sultonas persikėlė į naujus Dolmabahçe rūmus, kurių eksterjerą, akivaizdu, įkvėpė europietiška architektūra. Neoklasikinio stiliaus rūmai alsuoja prabanga ir išorėje, ir viduje – štai ceremonijų salėse Selâmlık tvyksi milžiniški sietynai ir net krištoliniai laiptai. Tuo tarpu princui skirtuose apartamentuose dabar veikia paveikslų galerija. Dolmabahçe rūmus supa vešlūs gražiai prižiūrėti sodai.

Vasaras Osmanų imperijos valdovai nuo XIX a. leisdavo pakrantėje pastatydintuose Beylerbeyi rūmuose, suprojektuotuose to paties Dolmabahçe rūmų autoriaus. Apsilankymo metu galima apžiūrėti prabangiai įrengtas menes, haremo sales ir paauksuotus sultono kambarius.

Dolmabahçe rūmai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dolmabahçe rūmai

Miesto delikatesai: kur ir ko privaloma paragauti Stambule?

Didžiausias Turkijos miestas Stambulas gali pasiūlyti peno ne tik sielai, bet ir kūnui. Stambulas garsėja turtinga maisto kultūra – pradedant vietinių nusėstomis arbatinėmis ir kavinėmis, baigiant vienais geriausių restoranų visoje šalyje. Viešint šiame mieste būtina paragauti kebabų – tiek Europoje paplitusių döner, tiek retesnių, pvz. c arba büryan. Pastarieji gaminami virš ugnies lėtai kepant visą arba pusę ėriuko. Gardžiausius büryan kebabus siūlo Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu. Tuo tarpu iš Rytų Turkijos kilęs ckebabas – užeigos Şehzade Erzurum Cağ Kebabi specializacija. O štai döner kebabų karaliumi pelnytai tituluojama užkandinė Kasap Osman.

Kebabai – toli gražu ne visas Stambulo gastronominis pasaulis. Atostogaudami šiame mieste nepraleiskite progos dienos pradėti nuo tradicinių turkiškų pusryčių. Tai įvairūs skanėstai, pradedant šviežiomis daržovėmis ir baigiant įvairaus brandumo sūriais, patiekiami su duonele ir aromatinga arbata. Didžiausios turkiškų pusryčių žvaigždės – įdaryti pyragėliai börek ir vytinta jautienos dešra sucuklu yumurta. Geriausius turkiškus pusryčius Stambule siūlo prie Bosforo sąsiaurio išsirikiavę restoranai.

Vakarienės užsukę į restoraną valgymo ritualą pradėkite nuo meze – šaltų užkandžių. Būtinai paragaukite šviežios žuvies patiekalų, o visa tai palydėkite stikliuku rakijos arba taure turkiško vyno.

Tradiciniai Turkiški patiekalai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tradiciniai Turkiški patiekalai

Įdomios vietos norintiems pajusti Rytų ir Vakarų dvasią

Atsidūrus kultūrų ir žemynų kryžkelėje neabejotinai norisi iki soties pasimėgauti ypatinga šios vietos dvasia. Stambule nestinga įdomių vietų, kurias suformavo Rytų ir Vakarų pasauliai. Viena jų – Hipodromo aikštė, ne vieną šimtmetį tarnaujanti kaip viena pagrindinių susibūrimo erdvių mieste. Aikštės pavadinimas – prisiminimas tų laikų, kai Stambulas dar buvo vadinamas Konstantinopoliu, kai dar klestėjo Bizantijos imperija. Jos valdovams labai patikdavo popietes leisti obeliskais ir statulomis išpuoštame Hipodrome, kuriame vykdavo žirgų lenktynės. Osmanų imperijos laikais aikštės išvaizda pasikeitė, tačiau reikšmė išliko. Dar ir šiandien tai mėgstama vietinių ir keliautojų susibūrimo, pasivaikščiojimų vieta.

Rytų ir Vakarų sintezė taip pat atsiskleidžia Nepriklausomybės (İstiklal) bulvare. Abipus jo rikiuojasi didingi XIX a. rūmai ir šiuolaikiškos krautuvėlės, bulvaru rieda senovinis tramvajus. Gatvė atsiremia į Galatos rajoną, kuriame stūkso XIII a. menantys Genujos pirklių gyvenvietės griuvėsiai.

Bene geriausiai Stambulo įvairovė atsiskleidžia iš vandens. Verta skirti kelias valandas atpalaiduojančiam kruizui po Bosforo sąsiaurį, kurio metu galima apžiūrėti istorinius miesto klodus, įvertinti skirtingų kultūrų paliktus pėdsakus.

Gardus maistas, energingas miesto gyvenimas ir užburiančios įžymios vietos – Stambulas net trumpos viešnagės metu spės palikti neišdildomą įspūdį. Dabar pats metas pažinti šį kultūriškai įvairų ir istoriškai turtingą miestą.

Novaturo pažintinės kelionės

Pažintinės kelionės – geriausias būdas pamatyti šalį

Pažintinė kelionė – tai puikus būdas per trumpą laiką pamatyti, išbandyti, išragauti ir pajusti kitą šalį. Tai dažnai tampa paplūdimio atostogų alternatyva. Pažintinės kelionės metu tradicijas, intriguojančias detales, pasakiškus vaizdus ir istorinius faktus su gido pagalba galite lukštenti kaip riešutus.

Kelionių organizatorius „Novaturas“ organizuoja dviejų tipų pažintines keliones – pažintines keliones važiuojant autobusu ir pažintines keliones skrendant lėktuvu į ekskursijos pradžią. Kad ir kurį variantą pasirinksite, abu jie turi savo žavesio.

Pažintinės kelionės autobusu išsiskiria tuo, kad tai pigios kelionės, o pamatysite ir sužinosite dažnu atveju tiek pat ar net daugiau nei skrisdami lėktuvu, susipažinsite su keliomis Europos valstybėmis pakeliui iki pagrindinio tikslo. Pigios pažintinės kelionės organizuojamos ir į artimiausias kaimynines šalis – Baltarusiją, Lenkiją, Latviją, Estiją, Skandinavijos šalis, ir į tolimesnes šalis Vidurio Europoje ar net pačiuose pietuose – į Ispaniją, Portugaliją, Italiją ar Kroatiją.

Pažintinės kelionės lėktuvu organizuojamos tiems, kurie nori greičiau ir atidžiau patyrinėti vieną konkrečią šalį. Čia populiariausios kryptys – ta pati Italija, Ispanija, Portugalija, Prancūzija, Graikija, Turkija, Balkanų šalys. Antra vertus, lėktuvu lengviau pasiekti ir tokias šalis kaip Marokas, Izraelis, Gruzija, Armėnija, Airija ar Islandija. Atskridę lėktuvu į šalį, ilgai nelaukę, toliau per žymias vietas ir miestus keliausite autobusu. Daugelyje pažintinių kelionių nepamirštama ir kelias dienas pailsėti geriausiuose kurortuose, prie jūros ar kalnuose.

Skrydžiais pasiekiami ir egzotiški kraštai, kuriuose dera puikus klimatas, nepaprasta gamta ir tolimos žmonių kultūros spalvos. 

Į viršų