Pigios atostogos Juodkalnijoje – miestai, paplūdimai, žygiai

Juodkalnija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Juodkalnija

Pietų Europos valstybės, pradedant Ispanija ir baigiant Graikija, jau seniai įsitvirtino tarp populiariausių atostogų krypčių. Pastaraisiais metais pelnyto dėmesio sulaukia ir kiti pietų kraštai. Tarp kylančių kelionių žvaigždžių yra ir įspūdingo grožio gamta apdovanota Juodkalnija, neretai pavadinama Balkanų perlu. Ši šalis turi viską: dangų remiančius kalnus, tyro vandens ežerus ir šiltą jūrą. Keliautojų gerai vertinami ir kurortai Juodkalnijoje. Kviečiame trumpam nusikelti į kalnuotąjį Balkanų kraštą ir galbūt būtent šiemet surengti kelionę į Juodkalniją.

  Pigūs skrydžiai į Juodkalniją

Juodkalnijos sostinė Podgorica – ką pamatyti?

Nors atostogos Juodkalnijoje dažniausiai asocijuojasi su saulėta Adrijos jūros pakrante, tokioje nedidelėje šalyje verta bent trumpam stabtelėti sostinėje Podgoricoje. Kompaktiškas viduramžius siekiantis miestas istorijos tėkmėje net du kartus buvo visiškai nušluotas nuo žemės paviršiaus, todėl dideliais istoriniais lobiais nesipuikuoja. Kartais Juodkalnijos sostinė nepelnytai pavadinama nuobodžia. Tačiau Podgorica turi tai, kuo pasigirti gali reta Europos sostinė – čia pat dunksinčius kalnus ir vos už 50 km tyvuliuojančią Adrijos jūrą. Be to, tai vienas žaliausių žemyno miestų. Norint geriau pažinti Podgoricos kasdienybę, verta išsiruošti į pasivaikščiojimą žaliuojančių parkų takeliais. Ypač jauku Karaliaus parke, besidriekiančiame palei Ribnicos upelį, kuris srauniausias pavasario mėnesiais, kai jį maitina iš kalnų atplūstantis sniego tirpsmo vanduo. O Goricos parke, iškilusiame virš miesto centro, galima pasivažinėti dviračiais, pasigėrėti atsiveriančiais vaizdais. Dar viename žalumos plote – Petrovičių parke – stūkso vienas gražiausių Podgoricos pastatų – XIX a. pab. iškilę Petrovičių rūmai. Juose šiuo metu veikia meno galerija, talpinanti per 1000 kūrinių. Į dar gilesnę praeitį nukelia Podgoricos senamiestis, vadinamas Stara Varoš. Osmanų imperijos valdymo metais susiformavęs gatvelių tinklas tebėra painus ir užburiantis, o beklaidžiojant jame galima aptikti restauruotas mečetes. Stara Varoš simbolis – laikrodžio bokštas. Lankytinų vietų Podgoricoje yra ir už senamiesčio ribų. Viena įspūdingiausių – į pietus nuo miesto esantis Dajbabe vienuolynas, įsteigtas XIX a. pab. Jo sienas puošia įkūrėjo freskos. O apžiūrėjus viską, ką Juodkalnijos sostinė gali pasiūlyti, verta įsitaisyti vienoje jaukių kavinių ir stebėti pro šalį skubančius žmones. Po to beliks sėsti į išsinuomotą automobilį, traukinį arba autobusą ir atrasti kitas Juodkalnijos vietoves. Tik atminkite, kad dauguma kelių šioje šalyje – serpantinai, todėl kelionė iš vieno taško į kitą gali užtrukti ilgiau, nei tikėtumėtės.

Podgoricos katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Podgoricos katedra

Kurortiniai miestai: Budva, Kotoras, Cherceg Novis

Juodkalnijos lankytinų vietų sąrašo viršuje ne veltui puikuojasi Adrijos jūros kurortai. Šiuose miesteliuose dera gamtos grožis, saulėti paplūdimiai ir praeities aidai. Vienas didžiausių ir populiariausių kurortų Juodkalnijoje – Budva. Jaukioje įlankėlėje įsitaisęs miestas gali pasigirti kone nenutrūkstančia paplūdimių juosta, kasmet sutraukiančia daugybę poilsiautojų. Budvoje nestinga restoranų, barų ir įvairaus lygio viešbučių patogiam poilsiui. Kurorto širdis – pusiasalyje esantis senamiestis, menantis Romos imperijos laikus. Lankantis jame galima apžiūrėti romėnų vilos likučius, ant jūros kranto stūksančią tvirtovę ir ne vieną bažnyčią.

Dar turtingesne senąja architektūra gali pasigirti Kotoras – užutėkyje šiauriau Budvos prisiglaudęs kurortas. Nedidukas Kotoro senamiestis, išlaikęs autentišką XII–XIV a. gatvelių tinklą, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame susilieja įvairių istorinių epochų paveldas – nuo ankstyvuosius viduramžius menančios katedros iki XVII a. Princų rūmų ir XIX a. Napoleono teatro. Pakilus iki Kotoro tvirtovės visas užutėkis, kurortas ir jo paplūdimiai atsiveria lyg ant delno.

Norintieji pasilepinti saulės voniomis atostogas Juodkalnijoje planuoja netoli sienos su Kroatija esančiame Cherceg Novyje (Herceg Novi). Skaičiuojama, kad šiame kurorte saulė šypsosi net 200 dienų per metus. Suderinus gerą orą, vaizdingas senamiesčio gatveles, tvarkingus paplūdimius ir šiltą jūrą Cherceg Novis tampa tobulu kurortu vasaros atostogoms. Miestas taip pat garsėja žaluma, o pavasaris jame prasideda su rausvais lenkoraninių albicijų, dar vadinamų mimozomis, žiedais. Viešint Cherceg Novyje tikra nuodėmė nepasimėgauti vandens malonumais. Pakrantę galima apžiūrėti iriantis baidarėmis, o įsėdus į laivelį galima nuplaukti iki miniatiūrinės Mamulos salos, kurioje dunkso tvirtovė. Nepamirštamų įspūdžių padovanos ir ekskursija į Mėlynąją grotą, esančią Lušticos pusiasalio pakrantėje.

Budva, Juodkalnija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Budva, Juodkalnija

Pažink Juodkalnijos kalnus ir vienuolynus

Nors Adrijos pakrantė tiesiog kerinti, tikrasis Juodkalnijos grožis atsiskleidžia patraukus į šalies gilumą, į kalnus. Štai visai netoli Kotoro dunkso Lovčenas – kalnas, vadinamas Juodkalnijos širdimi. Sakoma, kad giedrą dieną nuo jo atsiveria visos šalies vaizdas. Pasiekus viršūnę ir išvydus tolin besidriekiančius juodus kalnus nesunku tuo patikėti. Lovčenas juodkalniečiams svarbus dar ir todėl, kad čia ilsisi XIX a. gyvenusio tautos didvyrio, poeto ir vyskupo Petaro Petrovičiaus Njegošo palaikai. Lovčeno nacionaliniame parke galima stovyklauti – tai puiki proga pabėgti nuo karštų vasaros dienų pajūryje.

Tolstant nuo Adrijos pakrantės kalnuotose vietovėse stūkso ypatingieji Juodkalnijos vienuolynai. Jų šalyje suskaičiuojamos kelios dešimtys, tad vienos kelionės metu vargu ar pavyks visus aplankyti. Tarp tų, kuriuos tiesiog būtina išvysti, galima įvardinti stačioje uoloje įkurdintą baltasienį Ostrogo vienuolyną. Tai gausiai piligrimų lankoma vieta, siejama su ne vienu stebuklu. XVII a. iškilęs Ostrogo vienuolynas pašvęstas šv. Bazilijui iš Ostrogo, kurio palaikai saugomi vienoje vienuolyno koplyčių.

Tuo tarpu XVIII a. pr. pastatytas Cetinės vienuolynas išsiskiria ne tik monumentalia architektūra, bet ir turtingu muziejumi, kuriame saugomi seni rankraščiai, krikščioniams svarbios relikvijos ir karalių apeigoms naudoti ritualiniai reikmenys. Jei norisi pasigrožėti gerai išsilaikiusiomis freskomis, geriausia keliauti į Šventosios Trejybės vienuolyną netoli Plevlios arba Pivos vienuolyną, kurio kukli išorė slepia puošnų paauksuotą interjerą.

Ostrogo vienuolynas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ostrogo vienuolynas

Žygiai pėsčiomis gražiausiose Juodkalnijos vietose

Kasmet būrius keliautojų privilioja aktyvus poilsis Juodkalnijoje. Smagių žygių ir kvapą gniaužiančių reginių pažadas, galima sakyti, užkoduotas šalies pavadinime. Tikra tiesa – kalnai Juodkalnijoje daugelį pakeri ir sukelia norą sugrįžti. Vieniems patinka jų šlaitus įveikti žiemą slidėmis, kiti mieliau jų grožį atranda šiltuoju metų laiku. Juodkalnijoje gausu įdomių įvairaus lygio žygių maršrutų, besidriekiančių vienas už kitą vaizdingesnėmis vietovėmis – keliautojams belieka išsirinkti, kuo labiau norisi grožėtis: tyro vandens ežerais ar slėpiningais tarpekliais. Tik atminkite: ne visose vietovėse yra informacinių stendų ir rodyklių, todėl ruošiantis į žygį būtina pasiimti žemėlapį.

Kalnuotoje Juodkalnijoje kanjonų arba tarpeklių – ne vienas. Bene įspūdingiausias – Taros tarpeklis. Tai giliausias kanjonas Europoje, besidriekiantis apie 82 km ir smingantis į 1,3 km gylį. Palei tarpeklį driekiasi vaizdingi pėsčiųjų takai, tačiau kanjoną galima apžiūrėti ir plaukiant Taros upe – skaidria upe rengiamos išvykos pripučiamais plautais. Nuostabių vaizdų taip pat galima išvysti žingsniuojant palei Mrtvicos upę – šis tarpeklis itin gražiai atrodo pavasarį, kai upė patvinsta.

Jei poilsiaujant prie Adrijos jūros nesinori pernelyg nutolti nuo pakrantės, tobulas pasirinkimas žygiams – Rumijos kalnas, skiriantis Adriją nuo didžiausio Balkanų šalyse Škoderio ežero. Vaikštinėjant Rumijos apylinkėmis galima aptikti mieguistų kaimelių ir žaliuojančių kaštonų giraičių, o žygiai Škoderio pakrantėmis supažindina su gausia įvairių paukščių rūšių populiacija.

Įdomių ir vaizdingų žygių maršrutų taip pat yra Bjelasicos regione. Kalnuotoje ir vandeningoje vietovėje galima gėrėtis vešliomis pievomis, tankiais miškais, aptakiomis kalnų viršūnėmis, jaukiais miesteliais ir skaidriais vandens telkiniais. Na, o bene daugiausiai žygeivių – ir vietinių, ir turistų – sutraukia netoli Bosnijos ir Hercegovinos plytintis Durmitoro nacionalinis parkas. Jame keliautojų laukia ir lengvai, ir sunkiau įveikiami takai, stačios uolos, tyri ežerėliai ir 2 km aukštį perkopiantys kalnai.

Piva kanjonas Juodkalnijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Piva kanjonas Juodkalnijoje

Atsiliepimai iš kelionės po Juodkalniją

Atsiliepimai apie Juodkalniją atskleidžia, kad keliautojai, ryžęsi atrasti šią Balkanų pusiasalio šalį, nepasigailėjo. Atostogautojus labiausiai sužavėjo graži gamta – kiek akys užmato besidriekiančios kalnų virtinės, skaidrūs ežerai, miškingos kalvos ir, žinoma, nuostabi Adrijos jūros pakrantė. Keliautojai poilsiu Juodkalnijos kurortuose liko patenkinti – atostogų metu jie galėjo ne tik pasikaitinti saulėje ir pasidžiaugti šiltomis jūros bangomis, bet ir pažinti senuosius miestelius, leistis į vieną kitą žygį.

Pasak keliautojų, maisto kainos Juodkalnijoje nenustebino – produktai parduotuvėse ir patiekalai kavinėse kainavo panašiai kaip Lietuvoje. Džiugino ir tai, kad šalyje cirkuliuoja euras, todėl nereikėjo ieškoti valiutos keityklų. Viešėjusieji Juodkalnijoje tikino, kad čia galima suderinti ir ramų, ir aktyvų poilsį, o kurortuose netrūksta pramogų.

Mažoji Balkanų paslaptis – Juodkalnija – pamažu vis dažniau skamba keliautojų lūpose. Tai graži ir įdomi šalis turiningoms atostogoms, kurių metu galima ir pasipliuškenti jūroje, ir pėsčiomis įveikti vaizdingus kalnų takus. Pats metas ir jums atrasti nuostabiąją Juodkalniją.

Į viršų