Peloponeso pusiasalis: 10 priežasčių, kodėl turėtumėte ten apsilankyti

Poilsis Peloponese
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Poilsis Peloponese

Graikijos pietuose tarytum ranka, merkiama į jūros mėlį, plyti Peloponeso pusiasalis. Kadaise tai buvo mitų ir legendų gimtinė, nusėta galingais miestais ir didingomis šventyklomis. Šiandien Peloponesas – populiari keliautojų kryptis, viliojanti snieguotomis viršukalnėmis, įspūdingais tarpekliais, turtingu istoriniu palikimu ir saulės nutviekstais smėlėtais paplūdimiais. Pabandykime išsiaiškinti, kur slypi pusiasalio žavesys ir ką pamatyti Peloponese.

  Pigūs skrydžių bilietai

Sugrįžimas į senovės Graikiją

Ar kada svajojote nukeliauti į tuos laikus, kai didvyriai ieškojo aukso vilnos ir kovėsi su pabaisomis, o dievai negailestingai kišosi į žmonių gyvenimus? Peloponese antika atgyja tiesiai priešais keliautojų akis. Rytinėje pusiasalio dalyje esanti senovės Olimpija grąžina į metą, kai vyko pirmosios olimpinės žaidynės, o šalia esančiose šventyklose buvo atnašaujamos aukos Dzeusui ir Herai.
Senasis Korinto miestas, esantis netoli sąsmaukos, jungiančios Peloponesą ir Balkanų pusiasalį, atverčia dar vieną istorijos puslapį. Pasak legendų, čia gyveno argonautams vadovavęs Jasonas, o vėliau Korinto gatvėmis vaikščiojo šv. Paulius. Didžiuma senojo Korinto griuvėsių siekia Romos laikus, tačiau yra ir senesnių statinių, pvz. Apolono šventykla.
Peloponeso lankytinų vietų sąraše rikiuojasi ir kitos antiką menančios gyvenvietės: kadaise klestėję Mikėnai, paminėti Homero kūriniuose, nuostabiai graži ir puikiai išsilaikiusi Mesenė ar kiek kuklesni nuožmius karius auginusios Spartos griuvėsiai. Visos jos vertos bent trumpo apsilankymo.

Liūtų vartai Mikėnuose
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Liūtų vartai Mikėnuose

Nuostabūs pusiasalio paplūdimiai

Turtingas istorinis palikimas – toli gražu ne viskas, kuo didžiuojasi Graikijos Peloponesas. Pusiasalis taip pat gali pasigirti nuostabaus grožio paplūdimiais.
Vienas žymiausių Peloponeso paplūdimių – Voidokilia. Auksinio smėlio ruožas driekiasi palei nedidelę natūralią įlankėlę. Jonijos jūros skalaujamas paplūdimys yra pakankamai ilgas ir nuošalus, todėl tai puiki vieta pasimėgauti ramybe. Išskyrus rugpjūtį – visuotinių atostogų metu į Voidokilia suplūsta keliautojai iš įvairiausių pasaulio kampelių.
Ne mažiau įspūdingas yra ir kopų supamas Simos paplūdimys, esantis pietinėje Peloponeso pakrantėje. Jame taip pat galima atrasti ramybės kampelių, o iš veriamai žydro ir šilto Viduržemio jūros vandens net nesinori išlipti.
Poilsiautojams, atostogų metu norintiems šurmulio ir patogumų, geriausia traukti į Selinitsa paplūdimį, esantį prie gana populiarios kurortinės zonos. Čia ne tik auksinis smėlis ir žydras Peloponesą skalaujančios Viduržemio jūros vanduo, bet ir kavinės, barai, pramogos. Kaimyniniame Valtaki paplūdimyje galima apžiūrėti 1981 m. ant seklumos užplaukusį laivą Dimitrios.

Voidokilia paplūdimys, Peloponesas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Voidokilia paplūdimys, Peloponesas

Įspūdingieji urvai

Šiltos jūros – ne vienintelė Peloponeso gamtos pažiba. Įstabus grožis slypi ir po žemės paviršiumi – urvuose. Vieni pasiekiami iš sausumos, į kitus galima patekti iš jūros. Būtent tokie yra Diros urvai, esantys vaizdingoje Manio pusiasalio įlankoje. Net 14 km besidriekiantis Diros urvų tinklas stulbina stalaktitų ir stalagmitų gausa, o jį tyrinėjant pavyko aptikti neolito laikotarpiu gyvenusių žmonių pėdsakų.
Nuostabus požeminis pasaulis taip pat atsiveria apsilankius Castria urvuose, esančiuose šiaurinėje Peloponeso dalyje. Jie žavi ne tik įstabiais stalaktitais, bet ir vaizdingais požeminiais ežerais. Žiemą Castria urvuose čiurlena kriokliai.
Kvapą gniaužiančių vaizdų taip pat galima išvysti apsilankius Kapsia ir Kastania urvuose. Pirmieji žavi spalvingais stalagmitais ir stalaktitais, antrieji – dramatiškomis ir netikėtomis šių darinių formomis.

Poilsis puikiuose kurortuose

Atrandant vaizdingąjį Graikijos Peloponesą būtina apsistoti viename iš jaukių pajūrio kurortų. Jais nusėta kone visa pusiasalio pakrantė, tačiau tobuloms atostogoms reikėtų išsirinkti tobulą miestelį. Vienas tokių – menininkų pamėgtas Chrani, esantis rytiniame Mesenės įlankos krante. Tai nedidukas žvejų kaimelis, garsėjantis puikiu maistu, ramia atmosfera ir plačiu paplūdimiu. Chrani visi keliautojai priimami it svečiai – čia visu gražumu pasireiškia graikiškasis svetingumas filoxenia.
Šiek tiek daugiau šurmulio laukia Foinikountos miestelyje, kuriame susitinka kalnai ir jūra. Šis kurortas garsėja puikia turistine infrastruktūra ir skaidriu Viduržemio jūros vandeniu. Pasideginus viename iš gražių paplūdimių galima aplankyti istorinius objektus, išbandyti įvairias vandens pramogas.
O štai Kardamylis, esantis vakarinėje Mesenės įlankos pakrantėje, keliautojams gali pasiūlyti viską – nuo jaukių viešbutukų ir skanų maistą tiekiančių restoranų iki saulės nuglostytų paplūdimių, turtingo istorinio palikimo ir pažintinių takų, kuriais žygiuojant atsiveria užburiantys vaizdai.

Peloponesas, Graikija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Peloponesas, Graikija

Vienuolynai, kurių nepamiršite

Kalbant apie žygius, įdomūs atradimai keliautojų, mėgstančių nuotykius pėsčiomis, laukia Peloponeso širdyje – Lousios tarpeklyje. Keliaujant juo galima apžiūrėti ne tik gamtos jėgų suformuotą peizažą, bet ir istorinius objektus – senuosius vienuolynus. Štai Šv. Jono Krikštytojo vienuolynas, regis, įsikibęs tiesiai į skardį. Tuo tarpu senojo Filosofou vienuolyno griuvėsiai sukuria slėpiningą nuotaiką. O kur dar nedidelės koplytėlės, išsibarsčiusios palei tarpeklį, ir antikos laikus siekiančių gyvenviečių likučiai. Daug vienuolynų ir bažnyčių susitelkę aplink Stemnitsa gyvenvietę, dar vadinama Trikolonoi. Joje galima ir apsistoti, ir užkąsti arba apsirūpinti maistu ir vandeniu žygiui.

Stemnitsa gyvenvietė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stemnitsa gyvenvietė

Žygiai pėsčiomis

Žygis Lousios tarpekliu – viena populiariausių ekskursijų Peloponese. Tačiau tai tik dalis ilgesnio Menalono tako, besidriekiančio net 72,5 km. Puikiai sužymėtas takas laukia žygeivių, norinčių pasigrožėti Peloponeso pusiasalio gamta ir istoriniais objektais. Visą maršrutą įveiktų tik ištvermingiausieji, o norinčiųjų tiesiog prasimankštinti laukia trumpesnės atkarpos.
Gražių žygių takų galima aptikti ir pusiasalio pakrantėse, dažnai jie driekiasi netoli miestelių arba kurortų. Žygeiviai taip pat spėjo pamėgti pietinėje Peloponeso dalyje esantį Ridomo tarpeklį, kuris vietomis susiaurėja iki 1 m. Tuo tarpu netoli esantį Taygetos kalną vertina aukštumų mėgėjai. Tačiau į jį patariama kopti tik tinkamai pasiruošus.

Peloponesas, Graikija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Peloponesas, Graikija

Griūvančios senovinės pilys

Pasigėrėjus gamta metas grįžti prie istorijos, o jos, kaip jau supratote, Peloponese tikrai netrūksta. Visame pusiasalyje išsibarsčiusios senovinės pilys kuria romantišką nuotaiką, primena senus klestėjimo laikus. Viena garsiausių Peloponese yra keturis šimtmečius skaičiuojanti Palamidės tvirtovė, dunksanti virš istorinio Nafplijo miesto. Pilį XVIII a. pr. pastatė venecijiečiai ir nuo to laiko akmeninės jos sienos saugo žavingą uostą.
Dar du puikūs venecijietiškos gynybinės architektūros pavyzdžiai – Metonio ir Koronio pilys, savotiškai įrėminančios vaizdingą Mesinės pusiasalį. Metonio pilis, iškilusi XIII a., yra viena didžiausių Viduržemio jūroje. Tuo tarpu Koronio pilis, pastatyta ant skardžio, aprėpia visą architektūrinį ansamblį, kurį sudaro ne tik tvirtovė, bet ir bažnyčia, keli gyvenamieji namai.
O štai šiauriau Metonio esantį Pilo miestą ir įlanką saugo net dvi tvirtovės – senoji Navarino pilis ir Pilo tvirtovė. Pastarojoje veikia muziejus.

Miestas Patrai

Kad kelionė po jaukius pusiasalio miestelius neužliūliuotų, prasiblaškyti padės vienas didžiausių miestų Peloponese – Patrai. Tai gyvybingas uostamiestis, kuriame pinasi kultūra, istorija ir uždegančios pramogos. Patruose lankytinų vietų gausu – juk šis miestas siekia antikos laikus. Vaikštinėjant grįstomis senamiesčio gatvelėmis galima apžiūrėti Romos imperiją menančius griuvėsius, Patrų pilį, pradėtą statyti dar VI a., ir gražias neoklasikinio stiliaus vilas. Dar viena miesto pažiba – Šv. Andriaus bažnyčia. Tai viena didžiausių šventovių visame Balkanų pusiasalyje.
Kiek šiauriau Patrų yra dar vienas populiarus Graikijos Peloponeso miestas – Rio. Jį dažniau renkasi aktyvaus poilsio mėgėjai. Vienus vilioja smagus naktinis gyvenimas, kitus – galimybė pasimėgauti vandens pramogomis.

Panoraminis Patrų uostamiesčio vaizdas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Panoraminis Patrų uostamiesčio vaizdas

Viduramžių palikimas

Kelionė po Peloponesą – it pasivaikščiojimas po istorijos vadovėlį. Vieną įdomiausių puslapių atverčia apsilankymas viduramžius menančiuose miesteliuose. Vienas jų – Monemvasia – primena vieną didelę tvirtovę, stūksančią ant uolos, išsikišusios į vandenyną. Egėjo jūros skalaujamas miestelis žavi siauromis gatvelėmis, spalvingais namais ir laikui nepavaldžiais mūrais. Tai turistų pamėgta vietovė, kurią verta aplankyti bent kartą gyvenime.
Viduramžių dvasia taip pat alsuoja toliau nuo pakrantės kalnų atšlaitėse kylantis Mistros miestelis. Tai buvusi Bizantijos imperijos sostinė, kurios pasididžiavimas – įspūdingiausi viduramžių griuvėsiai visoje Graikijoje. Tai ištisas rūmų, tvirtovių, vienuolynų ir bažnyčių liekanų tinklas.

Navarino pilis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Navarino pilis

Gražusis Mani pusiasalis

Jei atrodo, kad vienų atostogų nepakaks visam Peloponeso pusiasaliui apžiūrėti, kodėl nepradėjus nuo vieno regiono, pavyzdžiui, vaizdingojo Mani pusiasalio? Būtent jame slypi užburiantieji Diros urvai, rikiuojasi vienas už kitą gražesni miesteliai: tradicinės gyvenvietės statusą pelnęs Aeropolis, žydrų vandenų skalaujamas Limenis, apleistas Vathia kaimas, gyvybingas Githio miestas. Pusiasalis taip pat garsėja gražiais paplūdimiais prie Stoupa, Kardamylio ir Agios Nikolajaus miestelių. Dar viena Mani pažiba – senoviniai bokštus primenantys mūriniai namai pyrgospita. Vienus galima tik apžiūrėti, kituose galima ir apsistoti.

Nuo aukštų kalnų iki skaidrių jūros bangų ir slėpiningų urvų – Peloponeso gamta keliautojus užburia ilgam. Pridėjus turtingą istorinį palikimą ir jaukius kurortus, šis Graikijos pusiasalis – nuostabi vieta įdomioms ir turiningoms atostogoms.

Į viršų