Patarimai vykstantiems į Turkiją: gerų atostogų atmintinė

Atostogos Turkijoje!
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Turkijoje!

Vaizdingi Turkijos kurortai ir įdomios lankytinos vietos ne vienus metus vilioja keliautojus ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų Europos valstybių. Ilgai trunkantis šiltasis sezonas, vaiskiai žydra jūra ir saulėti orai šią šalį pavertė tikru atostogų rojumi. Jūs taip pat svajojate apie kelionę į Turkiją, bet nežinote, kurį kurortą pasirinkti ar kokių orų tikėtis? Skubame į pagalbą ir dalijamės naudinga informacija apie šią pietvakarių Azijos šalį. Neabejojame, kad šie patarimai vykstantiems į Turkiją padės suplanuoti smagias ir nenuobodžias atostogas.

Kaip pasirinkti kurortą?

Palei raižytą Turkijos pakrantę, skalaujamą Viduržemio ir Egėjo jūrų, rikiuojasi ištisa virtinė kurortų. Pradedant didžiausiu kurortu Turkijoje Antalija, baigiant romantišku ir jaukiu Bodrumu. Visi jie pasižymi savitu charakteriu ir poilsiautojams gali pasiūlyti ne tik gražius vaizdus, bet ir nepamirštamas ekskursijas bei pramogas. Vieną populiariausių kurortų Turkijoje – Alaniją – renkasi poilsiautojai, kuriems svarbiausia – geras oras, auksinis smėlis ir visada giedras dangus. Jau minėtąją Antaliją pamėgo šurmulio ir pramogų ieškantys keliautojai, norintys suderinti ir judrų miesto gyvenimą, ir ramų gulėjimą pajūryje. Tuo tarpu it iš atviruko nužengęs Bodrumas įtinka romantiškoms porelėms arba ramesnio poilsio išsiilgusioms šeimoms. Ramybės oazę poilsiautojai randa ir pušų paunksnėje besiglaudžiančiame Kemere, o moderniausiame Turkijos kurorte Marmaryje lengva suderinti ramų ir aktyvų poilsį. Sunku apsispręsti? Patarimo kreipkitės į kelionių agentūrą – jos darbuotojai aplankę visus Turkijos kurortus ir, išsiaiškinę jūsų poreikius, išrinks pačią tinkamiausią atostogų vietą.

Renkamės viešbutį: su vaikais ar romantiškam poilsiui?

Jau išsirinkote kurortą ir svajojate apie šiltą smėlį ir gaivinančias jūros bangas? Metas pagalvoti apie tinkamiausią viešbutį. Visuose Turkijos kurortuose viešbučių pasirinkimas labai platus ir dauguma pasižymi geru kainos ir kokybės santykiu. Turkijos viešbučiai žino, kad turi įtikti net labai įnoringiems poilsiautojams. Rinkdamiesi tinkamiausią vietą apsistoti nepatingėkite perskaityti atsiliepimų apie Turkijos viešbučius, tačiau jais aklai nepasitikėkite – patys peržvelkite nuotraukas, pasiteiraukite kelionių agentūros darbuotojų nuomonės. Juk tai, kas svarbu vieniems keliautojams, gali būti visiškai nereikšminga smulkmena kitiems.

Ieškant geriausios vietos poilsiui Turkijoje su vaikais reikėtų atkreipti dėmesį į viešbučio infrastruktūrą. Ar yra žaidimų aikštelė arba vaikams pritaikytas baseinas, ar viešbutyje dirba linksmintojai, kurie užimtų mažuosius, kol tėveliai poilsiaus? Geriausi viešbučiai poilsiui Turkijoje su vaikais siūlo platų atžaloms skirtų pramogų pasirinkimą, turi mažiesiems skirtą valgiaraštį, rengia diskotekas ir net turi įsirengę mini vandens pramogų parkus.

Tuo tarpu poros, ieškančios viešbučio romantiškoms atostogoms, kaip tik turėtų vengti poilsiui su vaikais pritaikytų apgyvendinimo įstaigų. Jei nuotraukose matyti, kad teritorijoje nėra ryškiaspalvių sūpynių, vadinasi, bus mažiau vaikų keliamo triukšmo. Rinkitės mažesnius, butikinius viešbučius su jaukiai ir stilingai įrengtais kiemeliais romantiškoms akimirkoms. Būtinai praneškite kelionių agentui arba viešbučiui, jei atostogų metu sukanka ypatinga proga, pavyzdžiui, vestuvių metinės ir nusiteikite būti maloniai nustebinti.

Amara Dolce Vita Luxury viešbutis
Nuotraukos autorius – „Tez Tour”.  Amara Dolce Vita Luxury viešbutis

Ekskursijos ir lankytinos vietos Turkijoje

Kurortų TOP 3 lankytinos vietos

Pramogos Turkijoje – ne vien linksmybės jūroje arba saulės vonios. Šalis, turinti ilgą ir įdomią istoriją, gausi lankytinų vietų. Tiesą sakant, dėmesio vertų objektų turi visi kurortai. Taigi, iki soties prisikaitinus saulėje metas autis patogius batus ir leistis į ekskursiją!

  • O štai viešėdami Marmaryje keliautojai turėtų nepraleisti progos aplankyti XVI a. iškilusią Marmario pilį, dunksančią pačiame miesto centre. Gražių akimirkų padovanos kiekvieną vakarą vykstantis Šokančių fontanų šou. O nuo kaitrios saulės paslėps vešlus nacionalinis Marmario parkas – žmogaus nepaliestas laukinės gamtos kampelis. Jei pramogų kurorte pasirodytų per maža, iš Marmario rengiamos ekskursijos į Efesą, Kleopatros salą, Artemidės šventyklą ir kadaise klestėjusios Kauno gyvenvietės griuvėsius.
  • Kemero lankytinos vietos patiks ir istorijos entuziastams, ir gamtos mylėtojams. Visai šalia kurorto dunkso Olimpo kalnas, į kurį galima užkilti keltuvu. Greta plyti Olimpo kaimelis, kuriame glaudžiasi antikos laikų griuvėsiai. Pačiame kurorto centre, prie pat prieplaukos, veikia etnografinis Yörük parkas, supažindinantis su turkų gyvenimu praeityje. Iš Kemero vykdomos ekskursijos į tokias populiarias vietoves kaip Pamukalė ir Chimeros kalnas.
  • Senovės istorijos mėgėjams tikrai patiks Antalija, ypač kurorto senamiestis. Tarp lankomiausių objektų šiame mieste rikiuojasi romėnų laikus menantys Adriano vartai, jau du tūkstantmečius stūksantis Hidirliko bokštas ir šiek tiek toliau nuo senamiesčio tiesiai į jūrą garmantys Dudeno kriokliai.
  • Alanijos lankytinų vietų trejetuke pirmu numeriu neabejotinai puikuojasi garsioji Alanijos pilis, stūksanti nedideliame iškyšulyje. Nuo jos prieigų atsiveria kvapą gniaužiantis kurorto ir Viduržemio jūros vaizdas. Nusileidus arčiau uosto verta apžiūrėti XIII a. siekiantį Raudonąjį bokštą (Kizilkule). Dar viena įspūdinga vieta šiame Turkijos kurorte – slėpiningas Damlato urvas, kurio mikroklimatas, kaip tikima, teigiamai veikia sveikatą. O apžiūrėjus jį likusią dienos dalį galima praleisti nepaprasto grožio Kleopatros paplūdimyje – Alanijos pažiboje. Pasirinkus ekskursijas iš Alanijos galima aplankyti senąsias Likijos karalystės gyvenvietes
  • Tuo tarpu Bodrumas žavi ne tik baltais nameliais bet ir tokiais lankytinais objektais kaip Šv. Petro pilis, dar IV a. pr. m. e. iškilęs amfiteatras ir, be abejonės, vieno septynių antikos stebuklų – Halikarnaso mauzoliejaus – griuvėsiai. Iš Bodrumo Turkijoje ekskursijos vykdomos į visai šalia, vos už 4 km, esančią Graikijai priklausančią Koso salą.
Pamukalė, Turkija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pamukalė, Turkija

Norite pamatyti vietinį gyvenimą? Pirmyn į turgų!

Nė vieno Turkijos kurorto lankytinų vietų sąrašas nebūtų pilnas be turgaviečių. Jose verda gyvenimas, jose galima įsigyti suvenyrų, priminsiančių svajonių atostogas, ir sultingų vaisių. Turgus Alanijoje veikia kiekvieną penktadienį ir pirkėjus vilioja šviežiais vaisiais bei daržovėmis, kvapniais prieskoniais ir vietoje kepamomis kukurūzų burbuolėmis. Turgus Bodrume pirkėjų taip pat laukia penktadieniais, suteikdamas galimybę įsigyti šviežių gėrybių. Tuo tarpu Kemero turgus veikia antradieniais ir, be šviežių produktų, siūlo suvenyrus, prieskonius ir drabužius. Kainos Turkijos turguose nėra didelės, ypač lankantis vietiniams skirtose prekyvietėse. Turistams skirtose turgavietėse tie patys produktai kainuoja brangėliau, tačiau kainą galima šiek tiek nusiderėti.

Alanijos turgus
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Alanijos turgus

Kiti patarimai: saugumas, orai, kainos ir draudimas

Išsirinkus, kur apsistoti ir ką veikti, beliks kelios nedidelės smulkmenos. Dalinamės naudingais patarimais apie Turkiją, kad atostogos būtų sklandžios ir malonios. Daugeliui keliautojų bene labiausiai rūpi, kokių orų Turkijoje tikėtis atostogų metu. Šiltuoju metų laiku orai Turkijoje saulėti ir šilti, o temperatūra rekordines aukštumas pasiekia liepos–rugpjūčio mėnesiais. Tada padidėja ir atostogautojų srautai. Būtent todėl dažnas keliautojas teikia pirmenybę poilsiui Turkijoje rudenį. Rugsėjį ir spalį vandens ir oro temperatūra Turkijoje dar būna maloniai vasariška, užtat nevargina kaitra. Keliauti į šią šalį taip pat palanku pavasarį, ypač balandį–gegužę. Nemėgstantys karščio teigia, kad poilsiui Turkijoje palankiausi orai Kemere, mat kurortas pavėsingas, o nuo jūros dvelkia gaivus vėjas.

Ruošiantis atostogoms taip pat gali kilti klausimas, ar saugu keliauti į Turkiją. Nors kai kuriuose šalies regionuose išlieka neramumų pavojus, atminkite, kad pakrančių kurortai – toli nuo karščiausių zonų. Keliautojams patariama vengti pasienio su Iraku ir Sirija regionų, tačiau apskritai nerimauti neverta – poilsiauti Turkijoje saugu.

Nesate tikri, ar reikia vizos į Turkiją? Galime nuraminti: Lietuvos Respublikos piliečiams viza nereikalinga, o būti šalyje leidžiama 90 dienų. Tereikia įsitikinti, kad pasas galioja ne trumpiau nei 150 dienų nuo kelionės pabaigos.

Ruošiantis kelionei tikriausiai taip pat rūpi išsiaiškinti, kiek pinigų vežtis į Turkiją. Tikslus atsakymas, žinoma, priklauso nuo jūsų biudžeto ir galimybių, tačiau jei pasirinksite kelionės paketą „viskas įskaičiuota“, papildomų išlaidų patirsite nedaug. Tiesiog pasiimkite pinigų ekskursijoms, apsilankymams turgavietėse ir arbatpinigiams – viskuo kitu bus pasirūpinta. Dažnai keliautojai teiraujasi, ką vežtis į Turkiją: dolerius ar eurus. Didelio skirtumo nėra, nes kurortuose ir turgavietėse dažniausiai priima tiek šias valiutas, tiek vietinę – liras. Ramiai galima keliauti su banko kortele ir prireikus grynųjų jų išsiimti artimiausiame bankomate.

Jei nežinote, kokie kištukiniai lizdai (rozetės) naudojami Turkijoje, neskubėkite pirkti adapterio – nuvykę į kurortą galėsite naudoti įprastus Lietuvoje pirktus elektros prietaisus.

Prieš keliaudami į Turkiją taip pat nepamirškite įsigyti kelionės draudimo. Tai galite padaryti savarankiškai arba kreipęsi pagalbos į kelionių agentūrą.

Tai bene viskas apie Turkiją, ką privalu žinoti kiekvienam keliautojui. Didelių sunkumų šioje šalyje nekils – ji tobulai pritaikyta atostogoms. Tiesiog mėgaukitės geru oru, šilta jūra ir gražiais vaizdais. Ir nepamirškite užsisakyti ekskursijų – Turkija tuomet nušvis dar įspūdingesnėmis spalvomis.

Į viršų