Patarimai keliaujantiems į JAV: ką reikia žinoti?

Miesto panorama, JAV
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Miesto panorama, JAV

Jungtinės Amerikos Valstijos – nuostabios gamtos, galimybių ir gausos kraštas. Ne vienas trokšta bent trumpam savomis akimis išvysti amerikietiškąją svajonę. Tačiau ką reikia žinoti ruošiantis kelionei į Ameriką? Kaip pasiruošti, kad saldi amerikietiška svaja neapkarstų? Dalijamės patarimais, praversiančiais planuojant kelionę į JAV.

  Pigūs skrydžių bilietai

Reikalingi dokumentai

Prieš pradėdami sukti galvą dėl lėktuvo bilietų arba nakvynės vietų, pasirūpinkite būtinais įvažiavimo dokumentais. Kadangi Lietuva dalyvauja Kelionių supaprastinimo programoje, viza į JAV reikalinga tik ilgalaikiam buvimui. Jei šalyje būsite turistiniais tikslais iki 90 dienų, pakaks gauti Elektroninės leidimo keliauti sistemos (ESTA) patvirtinimą. Tam reikia turėti mažiausiai dar pusmetį po kelionės pabaigos galiosiantį biometrinį pasą. Kaip apsirūpinti visais reikalingais dokumentais vykstant į Ameriką?

Viskas apie leidimus keliauti – kur gauti, kiek galioja ir kainuoja?

Norint gauti leidimą vykti į JAV reikia apsilankyti oficialiame ESTA sistemos tinklalapyje ir užpildyti formą. Ši procedūra yra mokama ir kainuoja ~14 JAV dolerių. Po to belieka laukti sistemos patvirtinimo. Leidimą keliauti JAV reikia atsispausdinti ir atvykus į šalį pateikti drauge su galiojančiu pasu. Patariama prieš pat kelionę į JAV pasitikrinti dokumento statusą, mat jis gali keistis. Įprastai ESTA leidimas galioja 2 metus. Keliautojai perspėjami laikytis leidimo sąlygų ir neužsibūti Amerikoje ilgiau nei 90 dienų.

Niujorko panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Niujorko panorama

Sveikatos ir kelionės draudimas

Išsiaiškinus, kad keliaujant į Ameriką vizos nereikia, derėtų pasirūpinti kitais dokumentais. Nors gali pasirodyti, kad tokioje saugioje ir modernioje valstybėje kaip JAV sveikatos draudimas nereikalingas, keliautojams vis dėlto patariama apsidrausti. Niekada nežinia, kas gali nutikti būnant toli nuo namų, o JAV net viena naktis ligoninėje gali atsieiti tūkstančius dolerių. Verčiau nerizikuoti papildomomis išlaidomis.
Kelionės draudimas vykstant į JAV taip pat pravers. Skrydis tolimas, orai nenuspėjami, be to, niekas negali garantuoti, kad bagažas tikrai atkeliaus drauge su jumis arba nebus pažeistas. Dėl sveikatos ir kelionės draudimo vykstant į JAV sąlygų kreipkitės į artimiausią draudimo bendrovę arba pasiteiraukite kelionių agentūroje.

Kaip keliauti ir kur ieškoti pigiausių bilietų?

Pasirinkimas, kaip nukeliauti į Ameriką, ribotas – juk tai atskiras žemynas, kurį nuo Europos skiria Atlanto vandenynas. Didžioji dauguma keliautojų renkasi skristi lėktuvais. Brangių skrydžių į JAV metas jau seniai praeity – šiais laikais nestinga oro linijų, siūlančių daugeliui įkandamas bilietų kainas. Jei norite nepraleisti geriausių pasiūlymų, prenumeruokite transatlantinius skrydžius vykdančių kompanijų naujienlaiškius. Greičiausias būdas ieškoti priimtinų kainų – skrydžių paieškos sistemos, pvz., skyscanner.com arba greitai.lt. Jei nenorite vargti, kreipkitės į kelionių agentūrą ir išdėstykite savo pageidavimus. Tikėtina, kad atsiras labai gerų pasiūlymų.
Skrydis į JAV trunka apie 8–9 valandas, pridėjus persėdimą kitame Europos mieste kelionė išsitęsia iki daugmaž 11 val. Daugelis oro linijų siūlo pramogų sistemas, tad kelionė į Ameriką tikrai neprailgsta.

Čikagos miesto panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Čikagos miesto panorama

Ar galiu į JAV plaukti laivu?

O ar įmanoma kelionė į JAV laivu? Reguliarūs keleiviniai maršrutai jau seniai nebekursuoja Atlanto vandenynu – daug greičiau ir pigiau Šiaurės Ameriką pasiekti lėktuvais. Tačiau galimybė patekti į Ameriką laivu vis dar egzistuoja: iš Jungtinės Karalystės į JAV plaukia kruiziniai laivai. Vis dėlto tai daugiau pramoga nei susisiekimo būdas – paprasčiausia kajutė be lango kainuoja per 1000 eurų, o pati kelionė trunka 6–8 dienas.

Ko negalima vežtis į JAV?

Jungtinės Amerikos Valstijos, saugodamosi galimų kenkėjų ir ligų, taiko griežtus reikalavimus į šalį įvežamiems daiktams, ypač maisto produktams. Į JAV negalima vežtis įvairių sūrių, bet kokių mėsos gaminių, vaisių ir daržovių. Įvairius padažus, alyvuogių aliejų, kepinius ir kavą bei arbatą galima įsivežti, tačiau atminkite, kad visus maisto produktus būtina nurodyti JAV muitinės deklaracijoje. Panašūs apribojimai taikomi ir vaistams, ypač stipraus poveikio. Reikėtų gabentis tik tiek vaistų, kiek reikės kelionės metu, ir turėti gydytojo išrašytą receptą. Tuo tarpu įvežamo alkoholio kiekį lemia valstijos, į kurią vyksite, įstatymai. Prieš išvykdami pasidomėkite jais.
Savaime suprantama, vykstant į Ameriką nereikėtų gabentis ginklų ir pavojingų medžiagų.

Majamis, Florida
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Majamis, Florida

Kaip patogiausia keliauti po JAV?

JAV – didelė valstybė. Tikėtina, kad vienos kelionės metu nepavyks pamatyti visko. Tačiau nuskridus būti tik viename mieste ir jo apylinkėse – tikra nuodėmė. Kaip keliauti po Ameriką patogiausia, jei norite pažinti kuo daugiau valstijų?

Taupant laiką didelius atstumus tarp JAV miestų geriausia įveikti skrendant. Šalies viduje veikia nemažai oro linijų, siūlančių patrauklias kainas. Pigiau rinktis tarpmiestinius autobusus, bet kelionės jais gali trukti nuo 7 val. iki ištisos paros, priklausomai nuo atstumo. Įmanoma pervažiuoti net iš Niujorko į San Fransiską, tačiau tokia kelionė truks apie 3 paras. Vis dėlto tai gana pigus būdas keliauti po Ameriką.
Dar vienas patogus būdas – vykti išsinuomotu automobiliu. Kelių tinklas JAV platus, dauguma labai geros būklės. Be to, kelionė automobiliu atveria daug laisvės, galima savarankiškai planuoti maršrutą. Kadangi automobilių nuomos kompanijų konkurencija JAV didelė, nepatingėkite paieškoti patraukliausių kainos pasiūlymų.

Ar mano lietuviškas vairuotojo pažymėjimas galios JAV?

Nusprendus išsinuomoti automobilį reikia atminti, kad klientams taikomi tam tikri reikalavimai. Visų pirma, daugelis kompanijų reikalauja, kad vairuotojas būtų sulaukęs bent 25 metų amžiaus. Jaunesniems vairuotojams kartais tenka primokėti. Taip pat būtina įsigyti draudimą. JAV galima vairuoti ir su lietuvišku vairuotojo pažymėjimu, tačiau norint išvengti nemalonumų su policija patartina turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Dėl jo išdavimo reikia kreiptis į VĮ „Regitra“.

Įlankos tiltas, San Franciskas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Įlankos tiltas, San Franciskas

Kelionės biudžetas

Planuojant svajonių atostogas už Atlanto neišvengiamai reikia apsvarstyti ir tai, kiek kainuos kelionė į Ameriką. Tiksli suma, žinoma, priklauso nuo kelionės trukmės ir norimų aplankyti vietovių skaičiaus. Į biudžetą reikia įtraukti ir skrydžio kainą, o lėktuvo bilietas į JAV kainuoja nuo 200 iki 500 eurų. Atkreipkite dėmesį, kad į pigesnio bilieto kainą gali įeiti tik ribotas rankinis bagažas.
Viena kelionės diena JAV kainuoja apie 100 dolerių. Jei ketinate nuomotis automobilį, pridėkite dar ~30 dolerių dienai. Kelionės biudžetas taip pat išaugs, jei nuspręsite apsistoti aukštesnės klasės viešbučiuose. Tuo tarpu maistui per dieną gali pakakti ir 15 dolerių, ypač jei rinksitės paprastas užkandines, gatvės maisto kioskus.

Kainos

Kad būtų lengviau įsivaizduoti kainų lygį JAV, pateikiame glaustą lentelę su aktualių paslaugų arba gaminių kainomis.

Viešojo transporto bilietas

~2–4 doleriai

Puodelis kavos

~4 doleriai

Bokalas pilstomo alaus

4.50 dolerio

1,5 l vandens butelis parduotuvėje

~1.80 dolerio

1 l degalų

~0.70 dolerio

Pietūs greitojo maisto užkandinėje

~8 doleriai

Naktinis Las Vegasas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Naktinis Las Vegasas

Kaip susipakuoti bagažą kelionei į JAV?

Išsiaiškinus, ko geriau nesivežti į JAV, beliks tinkamai susidėti daiktus. Jei į skrydžio bilietą įeina registruojamas bagažas, daug galvos sukti nereikės. Pasiimkite metų laikui tinkamus drabužius, patogią avalynę. Taip pat nepamirškite adapterio, nes Amerikoje elektros lizdai kitokie nei Europoje. Visų svarbiausia – nepamirškite kreditinės kortelės. Ji pravers ne tik nuomojantis automobilį, bet ir apsiperkant. Nemažai daiktų, pradedant drabužiais ir baigiant elektronine technika, JAV galima įsigyti pigiau nei Lietuvoje. Tad ruošdamiesi skrydžiui į Ameriką bagaže pasilikite vietos visiems planuotiems ir neplanuotiems pirkiniams.

Svarbūs faktai apie Ameriką

Neabejojame, kad keliaujant pravers svarbi informacija apie JAV. Tai didelė šalis, turinti daugiau nei 328 mln. gyventojų. Pagal šį rodiklį Amerika yra trečia pasaulyje. JAV turi 50 valstijų, turinčių tam tikras savivaldos galias ir galinčių priimti savus įstatymus.
JAV cirkuliuoja sava valiuta – doleriai. Vienas doleris prilygsta ~90 euro centų. Keliaujant patartina su savimi turėti grynųjų, tačiau daugelyje turistinių vietų priimamos banko kortelės, ypač kreditinės.
Didžiausi JAV miestai yra Niujorkas, Los Andželas, Čikaga, Hiustonas ir Finiksas. Pirmieji trys yra ir vieni dažniausiai turistų lankomų.
Tarp Lietuvos ir Rytinės JAV pakrantės yra 7 valandų skirtumas. Žemyninėje Amerikoje yra 4 laiko juostos, dar dvi priskiriamos Aliaskai ir Havajams.
Jei kelionės metu ištiktų nelaimė, išsikviesti pagalbą galima surinkus numerį 911. Iškilus nesklandumams, pvz., praradus pasą, reikėtų kreiptis į Lietuvos ambasadą JAV, įsikūrusią Vašingtone, Kolumbijos apygardoje. Ambasados adresas: 2622 16th Street NW, Washington, DC. Pagalbos taip pat suteiks LR generaliniai konsulatai, įsikūrę Čikagoje, Niujorke ir Los Andžele.

Tai bene viskas, ką reikia žinoti vykstant į Ameriką. Susitvarkius praktinius reikalus beliks malonioji dalis – išsirinkti lankytinas vietas ir, žinoma, gerai praleisti laiką šioje gražioje ir įdomioje šalyje.

Video
Around The World 4K video.  Jungtinės Amerikos Valstijos
Į viršų