Pasiruošimas kelionei į Maroką: viskas, ką turite žinoti

Šafranas antikiniame mediniame šaukšte
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Šafranas antikiniame mediniame šaukšte

Jei Europa jau išmaišyta skersai išilgai, pats metas pasidairyti už žemyno ribų. Gal kitų atostogų tikslas – Marokas? Ši Šiaurės Afrikos valstybė greitai ir patogiai pasiekiama lėktuvu, o joje nuostabos akimirkų patirs net patyrę keliautojai. Intriguojantis kultūrų mišinys, spalvingi šurmuliuojantys miestai, vandenyno bangos ir Sacharos kopos – pakankamos priežastys pagaliau suplanuoti kelionę į Maroką. O kad pasiruošimo etapas būtų sklandus, dalinamės keliais naudingais patarimais.

  Pigūs skrydžiai į Maroką

Klimatas: kada geriausia vykti į Maroką?

Marokas – nemaža valstybė, todėl ir klimatas joje gana įvairus. Šiaurinėje dalyje Maroko klimatas sąlyginai drėgnas ir šiltas. Keliaujant piečiau ir tolstant nuo pakrantės orai Maroke sausėja, prasideda dykumos. Sausiausia ir karščiausia yra ties Alžyro siena, todėl norint atrasti Sacharą geriausia keliauti į Maroką žiemą: vasario arba sausio mėnesį, kai temperatūra žemesnė. Tuo metu ir turistų mažiau, todėl galima sutaupyti renkantis nakvynės vietą arba už mažesnę kainą gauti prabangesnius apartamentus. Tiesa, keliaujant žiemą patartina įsimesti šiltesnių drabužių, nes kalnuose ir šiaurinėje šalies dalyje gali būti gana vėsu. Jei nesinori patirti vasariškos kaitros ar žiemiškos vėsos, palankiausi atostogoms orai Maroke vyrauja balandžio ir gegužės mėnesiais. Nėra nei per karšta, nei per šalta, gamta atgyja ir sužaliuoja. Marokas kovo mėnesį taip pat palankus kelionėms, ypač aktyvesnėms atostogoms: žygiams į kalnus ir dykumą, ekskursijoms po lankytinas vietas.

Palmės Sacharoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Palmės Sacharoje

Įdomiausi Maroko miestai

Maroko lankytinų vietų sąrašo pradžioje neginčytinai rikiuojasi miestai – pulsuojantys energija, spalvingi, triukšmingi ir gausūs architektūrinio bei istorinio paveldo. Ne vienas keliautojas pažintį su šia šalimi pradeda nuo Agadyro – Maroko pietinėje dalyje esančio populiaraus kurorto. Šis miestas, atstatytas po 1960 m. žemės drebėjimo, gal ir neturi turtingo istorinio palikimo, užtat pasižymi malonia atostogų atmosfera. Agadyre susilieja marokietiška dvasia ir vakarietiškas veržlumas, čia nestinga įvairiausių pramogų, o vienas labiausiai viliojančių dalykų – nuostabūs paplūdimiai. Agadyrą atostogoms dažnai renkasi banglentininkai ir šurmulį mėgstantys keliautojai. Tuo tarpu ramybės ir atsipalaidavimo ištroškę atostogautojai nepajėgia atsispirti magiškai kiek šiauriau esančios Suvairos (Essaouira) traukai. Šis nedidelis Maroko kurortas savo atmosfera visiems taip patinka, kad keliautojai dažnai pakeičia planus ir apsistoja jame ilgesniam laikui. Galbūt juos sužavi spalvų harmonija – mėlynos vandenyno bangos atsispindi mėlynose žvejų valtyse ir mėlynose baltų namelių langinėse. Gal nevaržoma laisvės dvasia, kurią įskiepijo Suvairą kadaise pamėgę hipiai? O gal senojo istorinio centro, medinos, gatvelėse tvyranti ramybė ir neskubrus gyvenimo tempas? Nuvykite ten ir įsitikinkite patys.

Jei vilioja kitoks gyvenimo ritmas, jei norisi stačia galva panirti į marokietišką kasdienybę, išskėstomis rankomis laukia Marakešas – Maroko centrinėje dalyje plytintis miestas. XI a. siekiančio didmiesčio senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Gatvelių ir aikščių tinklas taip ir kviečia į jį panirti, o už kiekvieno posūkio laukia vis nauji atradimai. Marakešo širdis – Jeema al fena aikštė, kurioje nuolat verda gyvenimas, sukiojasi turistai, prekeiviai, akrobatai ir net gyvačių kerėtojai. Greta veikia turgavietė, kurioje galima įsigyti marokietiškų prieskonių ir kitų gardumynų. O pavargus po įspūdžių verta apsistoti tradiciniuose Maroko viešbučiuose – riaduose. Marakeše jų gausu ir kiekvienas pasižymi savita atmosfera.

Nevalia be dėmesio palikti ir vieno garsiausių miestų Maroke – Kasablankos. Tai veržlus daugiakultūrinis uostas, kuriame marokietiškos egzotikos bene mažiausiai. Kasablanka – unikalus miestas, kurį per šimtmečius kūrė įvairios tautos: berbrerai, portugalai, prancūzai. Visa tai atsispindi kasdienybėje ir architektūroje. Bene žinomiausia miesto pažiba – Hasano II mečetė, stūksanti ant pačio vandenyno kranto. Šviesus, arabiškais raštais subtiliai dekoruotas statinys prasidėjus potvyniui primena didingą laivą. Netoli Hasano II mečetės plyti medina – istorinis Kasablankos centras. Jis gali pasirodyti iščiustytas ir ne visai autentiškas, nes buvo pastatytas prancūzų XX a. pradžioje, tačiau tai puiki vieta paragauti tradicinių patiekalų ir siaurose gatvelėse atsikvėpti nuo kaitros.

Lankytini Maroko gamtos stebuklai

Gamtos mylėtojams taip pat nereikės sukti galvos, ką pamatyti Maroke. Šalis, kurioje vandenyno bangas keičia spalvinga dykuma, gausi įspūdingų kraštovaizdžių. Dažniausiai keliautojai renkasi atrasti Sacharos dykumą – didžiulį smėlyną, kiek akys užmato besidriekiantį šiaurinėje Afrikos dalyje. Sacharos kopų spalvos mainosi priklausomai nuo saulės padėties danguje – rausvus ir oranžinius atspalvius keičia rudi ir geltoni. Dėl tokio kvapą gniaužiančio reginio verta dykumoje praleisti naktį ir palyginti, kaip smėlynai atrodo saulei tekant ir leidžiantis.

Spalvų margumu nustebins ir Atlaso kalnai, kertantys visą Maroko teritoriją. Aukščiausias kalnyno taškas – Tubkalio kalnas, dunksantis piečiau Marakešo. Į jį kopti patartina tik tinkamai pasiruošus, tačiau tai nereiškia, kad Atlaso kalnai eiliniams keliautojams neprieinami. Priešingai – skirtingose Maroko dalyse gausu takų, kuriais keliaujant galima gėrėtis įspūdingomis viršukalnėmis ir žaliuojančiais slėniais. Viešnagė kalnuose – puiki proga pažinti vietinių berberų gyvenimo būdą, apsistoti jų būstuose ir paragauti tikro marokietiško maisto.

Rytiniame Atlaso kalnų pakraštyje yra ir kvapą gniaužiantis Todros (Todghos) tarpeklis, kurio raudonos sienos kai kur pakyla į 160 m aukštį. Jį aplankyti labai patogu, nes tarpekliu driekiasi asfaltuotas kelias. Greta yra ne ką mažiau įspūdingas Dadeso tarpeklis.

Apžiūrėjus rausavasienius tarpeklius akys tikriausiai pasiilgs žalumos. Ji visai greta – Rožių slėnyje, kuriame dera figos, apelsinai, datulės ir granatai. Tačiau didžiausios slėnio žvaigždės ir vertingiausia prekė – kvapnios rožės, iš kurių gaminami ne tik svaiginantys eteriniai aliejai, bet ir gardi arbata. Sakoma, kad rožes į šį Atlaso kalnų slėnį kadaise iš Damasko atgabeno berberų prekeivis. Šiandien marokietiškas rožes vertina geriausi prancūziškų kvepalų gamintojai.

Gražiais vaizdais stebina į šiaurę nuo Agadyro plytintis vešlus ir žalias Rojaus slėnis. Jame esančius Tamraght upės baseinus pamėgę vietiniai ir keliautojai, trokštantys atsigaivinti nuo kaitros.

Marokas. Sacharos dykumos smėlio kopos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Marokas. Sacharos dykumos smėlio kopos

Maroko kultūriniai ypatumai

Vos nusileidus Maroke, europietiškus lūkesčius ir įsitikinimus reikėtų pamiršti ir nusiteikti pažinti įdomią šios šalies kultūrą. Keliautojams, iki tol nesilankiusiems arabų kraštuose, ji gali pasirodyti stulbinanti ar net trikdanti, tačiau apsisprendus į viską žvelgti atvirai lauks įdomūs nuotykiai ir atradimai. Visų pirma, nusiteikite vietinių dėmesiui – tikėtina, kad vaikštinėdami medinose būsite kviečiami, kalbinami arba net liečiami. Pašonėje lyg iš niekur išdygę gidai siūlysis aprodyti miestą. Prieš pasinaudodami jų paslaugomis susitarkite dėl kainos ir susitaikykite su tuo, kad būsite nuvestas į jų draugams arba giminaičiams priklausančią krautuvę.

Gali būti, kad Maroke užsukę į parduotuvę lauktuvių užtruksite ilgiau. Šalyje priimta klientus pavaišinti arbata ir užkandžiais. Niekada neatsisakykite puodelio mėtų arbatos – tai puiki proga artimiau pažinti marokiečių kultūrą, pabendrauti ir užmegzti pasitikėjimu grįstą ryšį su pardavėju.

Pirkdami nepamirškite derėtis – tai ir pramoga, ir proga pabendrauti. Tačiau tai darykite su pagarba ir humoru, o susiderėję dėl kainos daiktą būtinai įsigykite.

Didesniuose Maroko miestuose eismas yra chaotiškas – kelią juose dalinasi ir automobiliai, ir motoroleriai, ir asilų traukiami vežimaičiai. O kur dar pėstieji, einantys ten, kur nori! Užuot piktinęsi, priimkite tai kaip neišvengiamą marokietiškos kultūros dalį.

Spalvingas Agadyro turgus Maroke
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Spalvingas Agadyro turgus Maroke

Viza, valiuta ir skiepai

Marokas vertina turistus ir nesudaro biurokratinių kliūčių keliautojams, norintiems pažinti šią margą šalį. Taigi, vykstant į Maroką vizos nereikia – pakanka turėti pasą, galiojantį mažiausiai 6 mėnesius po kelionės pabaigos. Keliautojai iš Lietuvos Maroke be vizos gali išbūti 90 dienų. Tačiau turėkite omenyje, kad reikės praeiti pasų patikrą ir galbūt nurodyti vietos, kurioje ketinate apsistoti, adresą.

Keliaujant į Maroką skiepai taip pat nebūtini. Žinoma, patartina apsirūpinti visiems keliautojams reikalingais skiepais nuo hepatitų A ir B, vidurių šiltinės, difterijos ir stabligės.

Maroko valiuta – dirhamas. Vienas euras prilygsta maždaug 10 dirhamų. Maisto ir nakvynės kainos Maroke nėra didelės, be to, priimta derėtis, todėl jei pasirodys, kad prekeivis prašo per daug, nedvejodami siūlykite mažesnę kainą. Maroko miestuose ir kurortuose netrūksta bankomatų, todėl prireikus grynųjų atsargas pasipildysite greitai ir paprastai. Nors kai kuriuose viešbučiuose priimami eurai, palankiau mokėti dirhamais.

Kiek kainuoja kelionė į Maroką?

Pigioms oro linijoms vykdant skrydžius į Marakešą, Maroką galima pasiekti už nedidelę kainą. Kadangi tai gana skurdi šalis, net ribotas kelionės biudžetas leis pasimėgauti įdomiomis ir turiningomis atostogomis. O pasitelkus derėjimosi įgūdžius suvenyrų ir nakvynės kainos dar labiau nukris. Tiesa, sprendžiant, kiek kainuos kelionė į Maroką, būtina paskirti tam tikrą sumą arbatpinigiams. Jų reikės visur ir visada – tiek gidams, tiek viešbučio patarnautojams ir, be abejonės, restoranuose.

Norint pažinti kuo daugiau Maroko, dalį biudžeto reikės skirti transporto išlaidoms. Nors automobilių nuoma gali pasirodyti gana pigi, viešasis transportas Maroke neblogai išvystytas. O miestų ribose galima naudotis nebrangiomis taksi paslaugomis, tik prieš įlipant reikėtų susitarti dėl galutinės kainos – nuvykus į vietą derėtis jau bus per vėlu.

Kelionės į Maroką atsiliepimai

Sakoma, kad Marokas nepalieka abejingų – vieni šią Šiaurės Afrikos šalį pamilsta visa širdimi, kiti, atbaidyti chaoso ir įkyrių prekeivių, prisiekia daugiau ten kojos nekelti. Tačiau net ir Maroko skeptikai sutartinai tvirtina, kad tai įspūdingo grožio, įdomios kultūros ir skanaus maisto kraštas. Daugeliui labiausiai įsimena Maroko spalvos – nuo prieskonių kaugių turgavietėse iki besimainančių Sacharos kopų ir mėlyno Atlanto vandenyno. Keliautojai gyrė gardų ir šviežią maistą ir žavėjosi painiomis medinų gatvelėmis, o praleidę naktį dykumoje tvirtino, kad šis potyris pakeitė jų gyvenimą.

Maroke galima suderinti ramų kurortinį poilsį su aktyviomis pramogomis ir pagardinti šį derinį kvapniais prieskoniais bei saldžia mėtų arbata. Tai šalis, kurioje vieną dieną gaudžius bangas Atlanto vandenyne, kitą jau galima pasitikti saulę dykumoje. Ar nenorėtumėte Maroko žavesio atrasti ir Jūs?

Savaitgalis

Kai kyla noras pailsėti nuo darbų, paįvairinti kasdienybę, pažymėti svarbią progą, papramogauti, kažką padovanoti ar išskirtinai atšvęsti, tam puikiai tinka savaitgalio kelionės. Pasiūlysime savaitgalio kelionių už gerą kainą ir įgyvendinsime visas idėjas – ar tai būtų įdomi pažintinė kelionė autobusu, trumpa savaitgalio išvyka lėktuvu, ilgojo savaitgalio kelionė per šventes, ar poilsio kelionė savaitgaliui.

Populiaru savaitgalį leisti Europos sostinėse – patogu trumpai keliauti, kai siūlomas tiesioginis skrydis ir geras viešbutis su pusryčiais miesto centre. Tikrai galėsite pasisemti įspūdžių: įtraukia muziejai ir mokslo centrai, vilioja parduotuvės, pakeri architektūra, skulptūros, didingi rūmai, pilys ir bažnyčių bokštai, pramogomis alsuoja miesto šventės ir karnavalai, prie stalo kviečia gurmaniška vietos virtuvė. Dažno turisto mėgiama savaitgalio kelionė į Romą, Paryžių, Briuselį, Madridą, Stokholmą, Oslą, Kijevą, Berlyną – ar jau visur buvai?

Rekomenduojame nebrangiai pasižvalgyti po savaitgaliais lankomiausius Europos miestus: siūlome pigias savaitgalio keliones į Milaną, Neapolį, Nicą, Barseloną, Lvovą, Stambulą, Gdanską ir daugelį kitų – tikrai atrasite, ką ten veikti! O jei norisi iškeisti miestą į salą, drąsiai rinkitės savaitgalio kelionę į Maltą, Korfu ar Maljorką.

Į viršų