Odesa: 6 stebinančios lankytinos vietos Ukrainos kurorte

Tavo atostogos Odesoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tavo atostogos Odesoje

Šiltos Juodosios jūros bangos, saulėti paplūdimiai ir patrauklios kainos – tobulų atostogų formulė, kuria poilsiautojus traukia Ukrainos kurortai. Didžiausias ir populiariausias iš jų – Odesa, garsėjanti ne tik puikiomis sąlygomis poilsiauti, bet ir įdomiomis lankytinomis vietomis toms dienoms, kai nesinori gulinėti pliaže. Skrydžiai į Odesą iš Lietuvos vykdomi tiesiogiai arba tik su trumpu sustojimu Kijeve. Vos kelios valandos, ir smagios atostogos Odesoje prasideda!

  Pigūs skrydžiai į Odesą

Ar reikia vizos vykstant į Ukrainą?

Jei kelionė į Odesą jau planuose, neprošal pirmiausia išsiaiškinti kelias praktines smulkmenas. Visų pirma, išsiruošus atostogauti dėl Ukrainos vizos kainos nerimauti nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai į šią šalį 90 dienų laikotarpiui įleidžiami be vizų. Taigi, beliks apsispręsti, kokiu būdu pasiekti miestą prie Juodosios jūros. Galima keliauti automobiliu arba autobusu per Lenkiją, pakeliui aplankant kitus turistinius objektus. Tačiau kelionė į Odesą lėktuvu truks trumpiau – liks daugiau laiko maloniam poilsiui.

Kainos ir orai Odesoje: ko tikėtis?

Orai Odesoje, skalaujamoje Juodosios jūros, vasaros metu būna saulėti ir šilti, vyrauja 23–26 °C temperatūra, tačiau gali pasitaikyti svilinančio karščio bangų. Jei norisi pasidžiaugti švelniu vėjeliu ir ne per karšta saule, geriausia keliauti gegužę arba rugsėjį. Žiemos, nors gana švelnios, atneša daugiau kritulių ir apniukusių dienų. Gruodžio–vasario mėnesį gali pasitaikyti šalčių, nors pastaraisiais metais žiemos mėnesiai Odesoje vis šiltesni. Vis dėlto šaltuoju metų laiku geriau neplanuoti poilsinės kelionės į Odesą – vėsus oras labiau tinka aktyvioms ekskursijoms arba pažinčiai su vietiniais restoranais.

Odesos kainos nudžiugina keliautojus, pratusius prie kitų Europos kurortų. Viskas – nuo viešojo transporto iki kambarių viešbučiuose ir vakarienių restoranuose – šiame Ukrainos mieste kainuoja pigiau nei daugelyje pajūrio kurortų, o šiltas, malonus aptarnavimas priverčia pasijusti karališkai. Geriau suprasti kainų lygį Odesoje padės ši glausta lentelė. Turėkite omenyje, kad visos kainos apytikslės ir gali kisti priklausomai nuo galiojančio valiutų santykio.

Produktas arba paslauga Kaina eurais
Vanduo restorane (0,33 l) 0,30 €
Vietinis alus (0,5 l) 0,78 €
Trijų patiekalų vakarienė dviems 15,60 €
Kepalėlis duonos 0,33 €
Pienas (1 l) 0,77 €
Obuoliai (1 kg) 0,65 €
Vištienos krūtinėlė (1 kg) 3,03 €
Viešojo transporto bilietėlis 0,22 €
Kelionė taksi (5 km) 2,25 €
Bilietas į operą (vieta parteryje) 7,80 €

Lankytinos vietos Odesoj

Kelionės į Odesą vilioja ne tik patraukliomis kainomis ar paplūdimio malonumais. Tai gražus ir įdomus miestas, turintis ką parodyti aktyvių atostogų mėgėjams. Odesos lankytinos vietos viena už kitą įspūdingesnės, bet kadangi miestas nedidelis ir kompaktiškas, tikrai spėsite jas visas apžiūrėti.

Odesos katakombos

Vaikštant saulės nutviekstomis gatvėmis net neatspėtum, kad Odesa turi paslaptį. Po miestu driekiasi didžiausias požeminių tunelių tinklas pasaulyje. Bendras Odesos katakombų ilgis – net 2500 km! Požeminius tunelius ir bunkerius prieš 200 metų pradėjo kasti miesto statytojai. Pamažu katakombos, siekiančios 60 m gylį, plėtėsi. Vienu metu jomis naudojosi kontrabandininkai, o Antrojo pasaulinio karo metais požemiuose slėpėsi partizanai. Nors įėjimai į katakombas išsibarstę po visą Odesą, turistai raginami jas lankyti tik leistinose vietose, nes ne visi tuneliai ištirti ir saugūs.

Odesos operos ir baleto teatras

Išnirus iš požemių laukia architektūriniai Odesos šedevrai. Vienas jų – baroko ir rokoko stiliumi dekoruoti prabangūs operos ir baleto teatro rūmai. Pastato eksterjerą puošia žymių rusakalbių kūrėjų biustai, o ištaiginga salė pasižymi nepriekaištinga akustika. Kadaise Odesos operos ir baleto teatre vakarus leido miesto grietinėlė. Šiandien tradiciją tęsia vietiniai ir miesto svečiai. Jei ketinate apsilankyti operos arba baleto spektaklyje, nepamirškite į lagaminą įsidėti puošnių drabužių – to reikalauja teatro valdytojai.

Odesos paplūdimiai

Poilsis Odesoje neatsiejamas nuo saulėtų paplūdimių. Net jei miestui galite skirti vos kelias dienas, nepraleiskite progos pasidžiaugti šilta jūra ir auksiniu smėliu. Vienas populiariausių – Arkadijos paplūdimys, kuriame netrūksta muzikos, šurmulio ir pramogų. Nuobodžiauti neteks ir apsilankius Lanžerono paplūdimyje, kurį supa jaukios kavinės. Maloniai dieną praleisti galima Otrados paplūdimyje, tuo tarpu Delfinų paplūdimys kviečia laiką prie jūros leisti sportiškai ir aktyviai.

Potiomkino laiptai

Odesos centro pakraštyje, netoli keltų terminalo, į akį krenta platūs, milžiniški Potiomkino laiptai. Tai vienas lankomiausių objektų mieste. Didžiuliai laiptai XIX a. atsirado iš reikalo sujungti ant plynaukštės buvusį miestą su prieplauka apačioje. Tam negailėta nei lėšų, nei pastangų – smiltainis buvo atplukdytas iš pačios Italijos. Pasiekus Potiomkino laiptų viršų atsiveria graži Odesos ir Juodosios jūros panorama. Laiptus sudaro net 192 pakopa, todėl nusiteikite pasportuoti!

Deribasovo pėsčiųjų gatvė

Beklaidžiojant Odesoje kojos anksčiau ar vėliau nuneš į pagrindinį miesto traukos centrą – Deribasovo pėsčiųjų gatvę. Tai tarytum gyvoji Odesos arterija, kurioje vienas paskui kitą rikiuojasi išskirtiniai restoranai, greito maisto užkandinės, prabangios parduotuvės. Prie Deribasovo gatvės žaliuoja yra ir pats pirmasis Odesos parkas. Į gatvę būtinai užsukite, jei Odesoje viešėsite balandžio 1 d. Tą dieną atvykėlius ir vietinius linksmina per visą gatvę nusidriekianti juokdarių eisena.

Tolstojaus rūmai

Paklaustas, ką pamatyti Odesoje, vietinis neabejotinai paminės Tolstojaus rūmus, esančius netoli Potiomkino laiptų. XIX a. iškilusį klasicistinio stiliaus pastatą įsigijo grafų Tolstojų šeima, kurios nariai garsėjo kaip meno ir kultūros mecenatai. Neįtikėtina, bet bėgant laikui rūmų eksterjeras ir interjeras išliko beveik nepakitę. Lankantis juose galima pasigėrėti Tolstojų surinktais meno kūriniais, senoviniais baldais ir įspūdingo grožio fortepijonu, kuriuo, pasak legendos, grojo pats Ferencas Listas. Lankytojus žavi ne tik prabangiai įrengti kambariai, bet ir jaukus kiemelis.

Video
Blue Travel Plus video.  Odessa, Ukraine | Оде́са, Україна

Keliavusiųjų į Odesą atsiliepimai

Jau kelerius metus kelionės į Odesą išlieka viena populiariausių lietuvių atostogų krypčių. Nesunku suprasti kodėl – pasak atostogavusiųjų, šiame Juodosios jūros mieste lengva suderinti pasyvų ir aktyvų poilsį. Rytus galima skirti malonioms vandens ir saulės vonioms, o popietes – ekskursijoms ir pasivaikščiojimams po Odesos centrą. Ne vieną keliautoją džiugino ir nedidelės kurorto kainos. Atostogautojai tvirtino, kad kokybiškas savaitės poilsis Odesoje atsiėjo pigiau nei, pavyzdžiui, Palangoje, o ir orai buvo labiau nuspėjami, saulėtesni, jūra – šiltesnė ir skaidresnė. Poilsiautojus džiugino ne tik geri orai ar smėlėti paplūdimiai, bet ir stulbinamai gražūs XIX a. siekiantys Odesos pastatai, liudijantys kurortą kūrusių šeimų turtą.

Atostogos Odesoje – puikus pasirinkimas vertinantiems gerus paplūdimius ir įdomias lankytinas vietas. Šis miestas turi ką pasiūlyti įvairiems keliautojams, tereikia skirti laiko jam atrasti. Ar bilietai į Odesą jau jūsų kišenėje?

Į viršų