Trys dienos Norvegijos sostinėje Osle: lankomiausi objektai

Oslo uostas, Norvegija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Oslo uostas, Norvegija

Turtingas kultūrinis ir istorinis palikimas, modernumo dvelksmas ir čia pat esanti didinga gamta – Norvegijos sostinė Oslas tikrai turi ką pasiūlyti keliautojams. Trys dienos – pakankamas laiko tarpas praverti šio įdomaus miesto duris. Tiems, kurie planuoja trumpą viešnagę, paruošėme glaustą Oslo lankomiausių objektų sąrašą. Apžiūrėjus juos bus galima teigti, kad pažintis su Norvegijos sostine pavyko.

  Pigūs skrydžių bilietai

Oslas – Nobelio, vikingų ir skandinaviškos kultūros miestas

Kas pirmiausia šauna galvon ištarus „Oslas“? Gal vaizdingi parkai, šurmuliuojančios kavinės arba garsiojo tapytojo Edvardo Muncho kūryba? Atsakymų gali būti daug, nes Norvegijos sostinė, nors sąlyginai nedidelė, yra įvairialypė ir marga it kaleidoskopas. Šiame mieste apsilankymus turtingose galerijose arba muziejuose galima derinti su pasilinksminimais madinguose klubuose, o popietes parkuose – su vizitais karališkuosiuose rūmuose arba Oslo operos teatre. Trijų dienų viešnagė – puiki proga pažinti visus miesto veidus – nuo senojo iki šiuolaikinio.

Jei įdomi Norvegijos ir Oslo praeitis, nedvejodami keliaukite į tolėliau nuo centro esantį Norvegijos kultūros muziejų po atviru dangumi. Tai vienas seniausių tokio pobūdžio muziejų pasaulyje, pristatantis senovės norvegų buitį, amatus ir kultūrinį paveldą. Tai žavus langelis į praeities Norvegiją.

Tuo tarpu pačioje miesto širdyje veikiantis Nobelio taikos centras dedikuotas šių laikų temoms: Nobelio taikos apdovanojimui, jį įsteigusiam išradėjui Alfredui Nobeliui ir visiems juo įvertintiems kovotojams už taiką. Novatoriškos ekspozicijos įdomiai pasakoja apie pasaulį krečiančias socialines problemas, o įtraukiantys užsiėmimai patinka ir mažiems, ir dideliems.

Oslo Opera
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Oslo Opera

Kelionę pradėkite nuo Oslo lankytinų vietų 

Osle lankytinų vietų pakaktų ir ilgesnei viešnagei, tačiau jei negalite skirti daug laiko Norvegijos sostinei, pirmiausia aplankykite įdomiausias ir populiariausias vietas. Viena jų – pačiame centre esanti Oslo rotušė. Nors pastatas iš išorės niekuo neišsiskiria, visa didybė slypi viduje – būtent čia kasmet įteikiamos Nobelio taikos premijos.

Kur kas lengvesnėmis formomis pasižymi Oslo operos teatras – iš vandens nyrantį ledkalnį primenantis statinys, puošiantis visą fjordo pakrantę ir pristatantis šiuolaikinį miesto veidą. Ypatingai gražu ant operos teatro rūmų stogo – nuo jo atsiveria kvapą gniaužianti miesto panorama.

Atidžiau peržvelgus Oslo lankytinų vietų sąrašą tampa akivaizdu, kad tai tikras kultūros miestas. Besidomintiems menu būtina užsukti į Nacionalinę galeriją, talpinančią gausią klasikinių ir šiuolaikinių meno kūrinių kolekciją, tačiau kol ruošiamasi ją perkelti į kitas patalpas, kultūros troškulį teks malšinti privačiame Astrup Fearnley muziejuje. Jis pasižymi išskirtiniu dizainu ir gausia moderniojo meno kolekcija.

Verta užsukti ir į Sofienbergo rajone esantį Edvardo Muncho muziejų, supažindinantį su bene garsiausio norvegų tapytojo gyvenimu ir kūryba.

Oslo miesto rotušė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Oslo miesto rotušė

Karališkas ar vikingų Oslas?

Intriguojanti Oslo ir visos Norvegijos istorija atsiveria lankant tokias įdomias vietas kaip Vikingų laivų muziejus ir karališkieji rūmai. Norvegijos karaliaus rūmai Osle – tai elegantiškas neoklasikinio stiliaus statinys, supamas vaizdingo parko. Kasdien prie rūmų vyksta sargybos keitimosi ceremonija, o vasaromis į šią šalies monarcho rezidenciją galima ir patekti. Tereikia įsigyti bilietą ir prisidėti prie gido vadovaujamo turo. Valandą trunkančios ekskursijos metu lankytojams parodomos gražiausios rūmų menės, įskaitant ir karaliaus Hakono VII kambarį.

Tuo tarpu netoli Norvegijos kultūros muziejaus veikiantis Vikingų laivų muziejus nukelia į tolimą praeitį, kai Šiaurės Europos kraštams siaubą kėlė grėsmingieji vikingai iš Skandinavijos. Muziejuje eksponuojami trys autentiški vikingų laivai, kadaise panaudoti iškilmingoms kilmingų asmenų laidotuvėms. Drauge su laivais buvo palaidota daugybė daiktų: papuošalų, baldų, ginklų, karietų. XIX–XX a. sandūroje laivai ir rakandai buvo atrasti ir restauruoti. Dabar jie pristato vikingų gyvenimą ir buitį.

Nemokami lankytini objektai

Norvegija ne vieną keliautoją gąsdina didelėmis kainomis, tad tikriausiai ne vienam aktualu, ką pamatyti Osle neišleidžiant nė cento. Galbūt nustebsite, bet galimybių taupiai praleisti laiką Norvegijos sostinėje gausu.

Istorijos mėgėjams neabejotinai patiks ant kranto stūksanti Akershuso pilis. Ši viduramžius siekianti tvirtovė atlaikė ne vieną išpuolį, buvo ne sykį renovuota ir išplėsta. Pilyje galima apžiūrėti karinius pabūklus, taip pat veikia teminės ekspozicijos, pristatančios statinio ir Oslo istoriją. Akershuse dažnai vyksta koncertai ir spektakliai.

Tarp nemokamų lankomų objektų Osle išsiskiria vaizdingi parkai, kuriuose galima ne tik atsipūsti medžių pavėsyje, bet ir pasigėrėti stulbinančiomis skulptūromis. Ekebergo parkas, atsidaręs 2013 m., – tikra žaidimų aikštelė mažiems ir dideliems. Didelėje parko teritorijoje išsibarsčiusios šiuolaikinės skulptūros, o joms visoms surasti prireiks daugiau nei pusdienio.

Tuo tarpu kitame miesto gale esantis Vigelando skulptūrų parkas jau seniai tapo neatsiejama Oslo dalimi. Skulptoriaus Gustavo Vigelando gyvenimo kūrybą pristatančiame parke yra per 200 granito skulptūrų – vienos šokiruoja, kitos stebina, bet visos priverčia susimąstyti.

Skulptūrų galima rasti ir gražiajame Oslo botanikos sode, į kurį įėjimas taip pat nemokamas. Įvairių rūšių medžiai ir krūmai, Kvapų sodas ir egzotinius augalus glaudžiantys šiltnamiai – botanikos sode vaikštinėjant galima užtrukti ne vieną valandą.

Maloniai pasivaikščioti taip pat kviečia nedidelis Damstredet og Telthusbakken kvartalas. Jame akmenimis grįstas gatveles supa senieji mediniai Oslo namai, siekiantys XVII-XVIII a. Nameliai puikiai išsilaikę ir tebėra gyvenami. Tai ikoniška Norvegijos sostinės vieta.

Pažinti Oslą galima prisijungus prie nemokamų ekskursijų po miestą. Ekskursijos anglų kalba vyksta du kartus per dieną – už jas mokėti nereikia, tačiau už įdomius pasakojimus gidams galima atsimokėti arbatpinigiais.

Akershuso pilis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Akershuso pilis

Kitos įdomios vietos

Įdomu, ką dar nuveikti Osle, kad viešnagė būtų tikrai įsimintina? Pabandykite iš dešimčių madingų kavinių išsirinkti mėgstamiausią arba pavakarokite viename iš trankių naktinių klubų. Jei tokios linksmybės ne prie širdies, užsukite į vietą, be kurios nė vienas norvegas neįsivaizduotų gyvenimo, – sauną. Geriausia – stūksančią ant Oslo fjordo kranto, kad iš karščio galėtumėte pūkštelėti tiesiai į šaltus įlankos vandenis. Viena madingiausių – plaukiojanti sauna KOK, o unikalią kaitinimosi patirtį pasiūlys SALT, kurioje saunos malonumai derinami su muzika ir kitais renginiais.

Ieškantiems originalių lauktuvių arba tiesiog norintiems paganyti akis rekomenduojama traukti į sendaikčių turgų Osle. Jų ypač daug vyksta pavasarį ir rudenį, o tikslių lokacijų geriausia teirautis vietinių.

Jei norisi kelionę užbaigti tikrai įsimintina patirtimi, išplaukite į plačiuosius vandenis, t. y. Oslo fjordą. Vasarą ši įlanka siūlo daugybę malonumų – galima plaukioti baidarėmis ir jachtomis, nardyti, maudytis arba kaitintis vienoje iš salelių, gėrintis Oslo panorama. Fjordą galima tyrinėti keliaujant keltais arba užsisakant vieną iš daugybės ekskursijų. Ar nenorėtumėte paskutinio vakaro Osle praleisti gėrėdamiesi saulėlydžio nuspalvintomis panoramomis?

Oslas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Oslas

Viešasis transportas Osle

Žvelgiant į Oslo lankytinų vietų žemėlapį akivaizdu, kad viso miesto apeiti vienu ypu tikrai nepavyks, o norint kuo daugiau pamatyti teks ne kartą kirsti sostinę nuo vieno galo iki kito. Laimė, varginti kojų nereikės – viešasis transportas Osle puikiai išvystytas. O prireikus įveikti nedidelius atstumus galima išsinuomoti dviratį.

Viešojo transporto kainos Osle yra nemažos – vienkartinis iš anksto įsigytas bilietas 1 zonai, galiojantis 1 val., kainuoja apie 3,7 euro. Šis tarifas galioja visiems viešojo transporto tipams: metro, autobusams, tramvajams, traukiniams ir keltams (išskyrus keltą į Bygdøy). Vienos paros bilietas atsieis apie 11 eurų. Turistai, norintys aplankyti daug muziejų ir daug keliauti po miestą, gali įsigyti kortelę Oslo Pass, suteikiančią galimybę be apribojimų keliauti viešuoju transportu. 3 dienų kortelė suaugusiajam kainuoja 85 eurus. Į kainą įtraukti ir apsilankymai įvairiuose muziejuose.

Oslas – įdomus ir įtraukiantis miestas, keliautojus stebinantis kultūrinių ir istorinių objektų gausa. Čia nenuobodžiaus nei meno mylėtojai, nei istorijos entuziastai, nei tie keliautojai, kuriems mieste įdomiausia – stebėti jo gyventojus ir mėgautis atmosfera.

Į viršų