Mažojoje Maltoje telpa viskas, ko reikia svajonių mini atostogoms

Poilsis Maltoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Poilsis Maltoje

Net tokia nedidelė šalis kaip Malta keliautojams gali pasiūlyti daugybę nepamirštamų akimirkų. Viduržemio jūros supama salų valstybė garsėja išskirtiniais istoriniais paminklais, gražia architektūra ir nuostabiais paplūdimiais. Taigi, net trumpos atostogos Maltoje praturtins įspūdžių bagažą ir įsimins visam gyvenimui. O kad kelionė praeitų sklandžiai, pasidalinsime svarbiausiais patarimais apie Maltą.

  Pigūs skrydžiai į Maltą

Nuo Viduržemio jūros skalaujamų paplūdimių iki unikalių istorinių paminklų

Šiltų Viduržemio jūros bangų glostoma Malta, plytinti kone pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Tuniso, savo istoriją skaičiuoja jau daugiau kaip 7000 metų. Per tą laiką salyno šeimininkai ne sykį keitėsi – Maltoje pėdsakus įspaudė finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, Maltos ordino riteriai, prancūzai ir britai. Visų tautų palikimas tebėra ryškus miestų gatvėse ir aikštėse, todėl gyvu muziejumi neretai pavadinama Malta tikrai patiks istorijos ir architektūros mėgėjams. O pabodus dairytis po Maltos lankytinas vietas mielai priglaus vienas už kitą gražesni paplūdimiai – vieni smėlėti, kiti akmenimis nuberti. O kur dar žydra ir skaidri Viduržemio jūra, beveik ištisus metus išliekanti maloniai šilta. Maltos paplūdimiuose poilsiautojų galima aptikti ne tik karštą ir sausą vasarą, bet ir žiemos mėnesiais. Tuo metu orus Maltoje diktuoja nuo Šiaurės Afrikos pučiantys drėgni siroko vėjai, atnešantys šilumą iš Sacharos.

Vis dėlto šildantis po Viduržemio jūros saule neprošal pasidomėti ir istoriniais Maltos paminklais. Salynas garsėja megalitinėmis šventyklomis, pastatytomis neolito laikotarpiu, t. y. prieš maždaug 6000 metų. Mnajdros šventyklos ir Hadžar Ymo šventyklos stūkso pietinėje Maltos salos dalyje, skiriamos maždaug 500 metrų. Tai didingi statiniai, pastatyti naudojant primityvias technologijas. Šventyklos buvo naudojamos astronominiais ir religiniais tikslais. Maltos saloje lankytojų taip pat laukia Ta Hadžrato šventyklos. Tuo tarpu nuvykus į Gozo salą būtina aplankyti panašiu metu iškilusias Džgantijos šventyklas.

Dar senesnę salyno istoriją pristato pietrytinėje Maltos salos dalyje esantis Ghar Dalam urvas. Jame aptikta jau išnykusių gyvūnų: nykštukinių dramblių ir begemotų, – griaučių. Į žemės gelmes nusileisti pakvies ir Paolos mieste esantis Al Saflynio požemis. Tai vienintelė pasaulyje priešistorinė požeminė šventykla ir nekropolis. Požemį sudaro salių, kambarių ir koridorių tinklas, iškaldintas uoloje. Kadangi šis istorinis paminklas griežtai saugomas, į jį per dieną įleidžiamas tik ribotas turistų skaičius. Išnirus iš požemio, galima aplankyti čia pat stūksantį dar vieną megalitinių pastatų kompleksą – Taršyno šventyklas. 

Ghajn Tuffieha įlanka, Malta
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ghajn Tuffieha įlanka, Malta

Mažos šalies privalumai: po salą – viešuoju transportu

Bendras Maltos salyno plotas – viso labo 316 km2. Tokią kompaktišką šalį nesunku apkeliauti viešuoju transportu, juolab kad ir gyvenvietės, ir lankomi objektai išsidėstę gana tankiai – vos išriedėjus iš vieno miestelio prieš akis jau kyla nauji pastatai. Maltos viešasis transportas patogus ir nebrangus. Autobusus verta rinktis ir tada, kai nesinori pratintis vairuoti kaire kelio puse (ši taisyklė išliko dar nuo britų valdymo laikų) arba jauniems vairuotojams, mat išsinuomoti automobilį Maltoje galima tik sulaukus 23 metų.

Geltonasis Maltos autobusas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Geltonasis Maltos autobusas

Sostinėje Valetoje įsėdus į autobusą galima greitai nuvykti apžiūrėti kitų gyvenviečių. Maltos salos viduryje esantis Takalio kaimas – šalies amatininkų sostinė, garsėjanti stiklo ir keramikos dirbiniais. Gyvenvietėje taip pat veikia aviacijos muziejus, yra daug žaliųjų zonų pasivaikščioti arba paiškylauti. Greta Takalio glaudžiasi senoji sostinė – Mdinos miestas, laikomas seniausia gyvenviete šalyje. Jis nustebins siauromis tvarkingomis gatvelėmis ir kas vakarą nakčiai užrakinamais vartais. Mdina vadinama „tylos miestu“ – miestelio gatvėse draudžiamas automobilių eismas, o vietiniams gyventojams labiausiai patinka ramybės besilaikantys keliautojai. Šalia viduramžius siekiančios Mdinos plyti Rabato miestas, iškilęs kaip senosios sostinės priemiestis. Rabate tarp lankytinų vietų išsiskiria nuo romėnų laikų išlikusios Šv. Pauliaus katakombos, kuriose buvo laidojami mirusieji.

Tuo tarpu kiek šiauriau esantis Mostos miestas garsėja bene įspūdingiausia bažnyčia Maltoje. Mosta Dome bažnyčia vadinama šventovė yra trečia pagal dydį apvaliasienė bažnyčia pasaulyje. Ji garsi ne tik architektūriniu išskirtinumu, bet ir tuo, kad Antrojo pasaulinio karo metu pamaldų metu pro jos stogą įkrito 200 kg bomba. Bomba nesprogo, visi tuo metu buvę bažnyčioje išgyveno, o vėliau sprogmuo buvo paverstas istoriniu eksponatu.

Apžiūrėjus Mostą, viešasis transportas nugabens iki Maltos nacionalinio akvariumo, įsikūrusio nedideliame kyšulyje. Akvariume atkurtas ne tik povandeninis Maltos pakrančių pasaulis, bet ir atogrąžų vandenynų ekosistemos. Muziejuje sumaniai derinama laukinė gamta ir istoriniai objektai.

Natūralūs Maltos lobiai: Comino sala ir Mėlynoji lagūna

Pažvelgus į Maltos lankytinų vietų žemėlapį nesunku pastebėti, kad salyne gausu dėmesio vertų gamtos objektų. Vienas populiariausių – tarp Gozo ir Maltos plytinti Komino (Comino) sala. Šis nedidukas žemės lopinėlis pasižymi ypatinga ramybe, mat nuolatinių gyventojų ten beveik nėra. Oficialiai gyventojų sąraše įrašytos tik trys pavardės. Salelėje veikia vienintelis viešbutis, užtat vaizdingų vietų – nors vežimu vežk. Nuo Šv. Marijos bokšto ir to paties pavadinimo urvų iki tyro vandens lagūnų: Krištolinės ir Mėlynosios. Saloje gera pasivaikščioti, gėrintis Viduržemio jūros platybių ir miškingų kalvų vaizdais.

Kvapą gniaužiančių panoramų nestinga ir gerokai didesnėje Maltos saloje. Jos pakrantėse nuožulnius smėlio ir akmenukų paplūdimius keičia stačios uolos, smingančios į skaidrų Viduržemio jūros vandenį. Pasiekus Dinglio uolas galima pasijusti lyg ant pasaulio krašto. O piečiau esanti Žydroji grota, priešingai, leidžia pažvelgti į slėpiningus urvus, kuriuose vanduo ir saulės šviesa sukuria unikalius spalvų efektus.

Jei vandens peizažų jau atsižiūrėta, visada galima pakilti į aukščiausią Maltos salos vietą – Buskett sodus. Tai vienintelė miškinga vietovė šalyje, kur pavėsį teikia vešlios pušys, alyvmedžiai, citrinmedžiai ir apelsinmedžiai, ore tvyro svaigus gėlių aromatas, o aplink keroja vynuogynai. Tai puiki vieta pasivaikščioti, atsikvėpti arba paiškylauti.

Mėlynoji lagūna, Malta
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mėlynoji lagūna, Malta

Pažintis su Maltos gyventojais: pasivaikščiojimas po sostinę Valetą

Sprendžiant, kur apsistoti Maltoje, neretai pasirenkama Valeta – Maltos sostinė ir pagrindinis uostamiestis. Tai nedidukas miestelis, grūste prigrūstas lankytinų objektų ir jaukių kavinių. Nestinga jame ir vienų geriausių viešbučių Maltoje. Istorinių paminklų Valetoje tiek daug, kad visas miestas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Sostinę supa senoviniai įtvirtinimai, o tiesiose it styga gatvėse rikiuojasi šimtmečių senumo bažnyčios ir rūmai. Sakoma, kad Valetoje neįmanoma pasiklysti – taip preciziškai kadaise gatves suplanavo Maltos ordino riteriai. Tikima, kad tiesios gatvės buvo nutiestos ne tam, kad pėstiesiems būtų lengviau, o norint įsileisti į miestą gaivų nuo vandenyno dvelkiantį vėją.

Valetai nestinga žavesio ir jaukumo, kuris geriausiai atsiskleidžia leidžiant laiką krantinėje. Pakilus į aukščiau esančius Barrakka sodus visas miestas atsiveria it ant delno. Iš sodų matyti ir kitoje įlankos pusėje esantys Trys miestai – Maltos įtvirtinti uostai, kuriuos galima pasiekti laiveliu. Gyvenvietės taip vadinamos todėl, kad yra kone neatskiriamai suaugusios, tačiau geriau įsižiūrėjus galima įvardyti tris miestelius: Isla, Birgu ir Bormla.

Atostogas Maltoje renkasi vis daugiau keliautojų, suviliotų turtingos istorijos ir gražios gamtos. Jų teigiami atsiliepimai apie Maltą tebūnie įkvėpimas ir jums atrasti šį Viduržemio jūros perlą, juolab kad vis dažniau pasitaiko pigių skrydžių į Maltą.

Į viršų