Maljorka – Balearų sala, pilna kultūros, žavesio ir skonių

Poilsis Maljorkoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Poilsis Maljorkoje

Maljorka – didžiausios Balearų salos pavadinimas nusirita nuo liežuvio, palikdamas saulės, sūraus vandens ir atostogų skonį. Šis sausumos lopinėlis Viduržemio jūroje pamėgtas keliautojų, tačiau saloje laukia ne tik turistinis šurmulys – čia dar išlikę ramybės užutėkių, kuriuose galima susikurti svajonių atostogas. Jei jų metu norite pasijusti kaip rojuje, kelionė į Maljorką privalo atsirasti jūsų planuose. Pažiūrėkime, ką gali pasiūlyti ši vaizdinga Ispanijos sala.

  Pigūs skrydžių bilietai

Gražiausi paplūdimiai Maljorkoje

Daugumą keliautojų į Maljorką atvilioja užburiančio grožio pakrantė – nuo dramatiškų skardžių rytinėje dalyje iki akinamai balto smėlio pietuose. Taigi, ką atostogautojams siūlo gražiausi paplūdimiai Maljorkoje?

Kelionė į Maljorką
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė į Maljorką

Fermentoro iškyšulys

Prieš išsirinkdami paplūdimį tingioms atostogoms, sėskite į išsinuomotą automobilį ir patraukite vieninteliu keliu, vingiuojančiu Fermentoro iškyšulyje. Šiaurrytinė Maljorkos dalis – tai vieta, kur kalnai susitinka su Viduržemio jūra. Tikėkitės kvapą gniaužiančių vaizdų, stačių skardžių ir akmenuotų pakrančių, pasiekiamų tik pėsčiomis arba laiveliais.

Praleiskite dieną Es Trenc paplūdimyje

Pietinėje salos dalyje esantis Es Trenc paplūdimys apdovanos visiškai kitokiais vaizdais. Skaidrus žydras vanduo, plati smėlio juosta ir žaluma tolumoje – ne veltui ši pakrantės dalis atostogautojams primena Karibus. Tai vietinių ir keliautojų mėgstamas paplūdimys, kuriame, be saulės vonių, taip pat galima užsiimti paviršiniu nardymu ir stebėti paukščius.

Playa de Muro balto smėlio paplūdimys

Norintieji daugiau šurmulio ir pasakiškų vaizdų mieliausiai renkasi šiaurrytinėje pakrantėje esantį Muro balto smėlio paplūdimį. Piečiau Alkudijos besidriekiantis pakrantės ruožas siūlo ne tik seklų skaidrų vandenį, bet ir pramogas, restoranus, viešbučius. Ramiausia yra trečiame paplūdimio sektoriuje. Playa de Muro ypač patinka šeimoms su nedideliais vaikais.

Nuostabių vaizdų kupini pasivaikščiojimai pakrante

Ištisomis dienomis vartytis paplūdimyje ne jums? Laimė, Maljorkoje gausu vaizdingų ir įdomių vietų ilgesniems ar trumpesniems pasivaikščiojimams. Pakilus aukštėliau galima gėrėtis įkvepiančiais Viduržemio jūros toliais ar net pasižvalgyti į kitas Balearų salas.

Palmanova paplūdimys
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Palmanova paplūdimys

Puerto Pollença

Puerto Pollença miestelio apylinkėse driekiasi dešimtys įvairaus sudėtingumo takų – vieni veda kalvagūbriais, kiti driekiasi iki idiliškų užutėkių ir paplūdimių. Jei atostogų metu norisi tik pramankštinti kojas, itin vaizdingas ir lengvai įveikiamas takas jungia Puerto Pollença su akmenuotu Boquer paplūdimiu. O norintieji didesnių iššūkių gali rinktis pasivaikščiojimą kalvagūbriu, kur taką žymi tik ankstesnių žygeivių palikti akmenys.

Cala Murta

Fermentoro iškyšulys taip pat turi ką pasiūlyti žygių mėgėjams. Vienas gražus ir lengvai įveikiamas takas veda iki atokaus akmenuoto Cala Murta paplūdimio. Pasirinkę jį ne tik prasimankštinsite, bet ir galėsite pasimėgauti ramybe, pasipliuškenti skaidriame įlankos vandenyje. Vaikštinėjant galima sutikti asilų ir ožkų.

Llucalcari

Kitoje salos pusėje Deia ir Llucalcari miestelius jungia takas, nuo kurio atsiveriantys vaizdai tikrąja to žodžio prasme gniaužia kvapą. Uolos, pušys ir jūros žydrynė įkvėpė ne viena dailininką, todėl takas ir vadinamas Cami dels Pintors – tapytojų keliu. Jis vingiuoja pro šimtametes alyvmedžių giraites, o žydroji Viduržemio jūra nuolat vilnija apačioje, linkėdama gero kelio.

Metas apsilankyti Palmoje

Nuostabi gamta – tikras Maljorkos turtas, bet ne ką mažesnį įspūdį besilankantiesiems saloje paliks jos sostinė Palma de Maljorka. Miestas, esantis pietvakarinėje salos dalyje, skaičiuoja ne vieną šimtmetį, o visa marga istorijos dėlionė geriausiai atsiskleidžia tiesiog klaidžiojant vingriomis Palmos gatvėmis. Atskaitos tašku galima pasirinkti įspūdingo dydžio katedrą, dunksančią netoli pakrantės. XIX a. atstatyta šventovė pasižymi gotikiniais ir neogotikiniais bruožais. Greta ir Almudainos rūmai – buvęs arabų fortas, įstabiausiai atrodantis saulei leidžiantis.
Palma de Maljorkoje nestigs malonių atradimų: kerinčių barokinių rūmų, jaukių šventovių, šurmuliuojančių aikščių ir spalvomis bei kvapais viliojančių prekyviečių. Išžengus už senamiesčio ribų laukia viduramžius menanti Belverio pilis, kurioje šiuo metu veikia miesto istorijos muziejus, ir dailininko Žoano Miro vardo meno muziejus.

Palmos paplūdimys Maljorkoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Palmos paplūdimys Maljorkoje

Lankytinos vietos toliau nuo miesto šurmulio

Kelionės į Maljorką metu rekomenduojama išsinuomoti automobilį ir neskubant atrasti atokiau esančias lankytinas vietas. Kuro kaina Maljorkoje siekia iki 1,40 euro, tačiau atstumai saloje nedideli, tad ir išlaidos transportui nesudarys didelės sumos. Tad ką aplankyti Maljorkoje toliau nuo miestų ir kurortų?

Atostogos Maljorkoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Maljorkoje

Raixa

Raixa – nuostabaus grožio dvaras, stūksantis kalnų papėdėje. Kadaise šioje vietoje maurai buvo įkūrę ūkį, o ispanams užkariavus salą dvaro žemės ėjo iš vienų didikų rankų į kitas. Visi šeimininkai paliko savo pėdsakus, o dabartinę išvaizdą Raixa įgavo XVIII–XIX a. Dvaro teritorijoje galima apžiūrėti net kelis puošnius namus ir ūkinius pastatus, įskaitant aliejaus spaudyklą. Juos supa itališko stiliaus sodai su tvenkiniu ir antikos įkvėptomis šventyklomis.

Jardines de Alfabia

Jardines de Alfabia – dar viena vaizdinga sodyba, įsikūrusi Maljorkos gilumoje, Tramuntanos kalnų širdyje. Namo eksterjere pinasi maurų, gotikos, baroko ir rokoko architektūros bruožai, kuriuos papildo XV a. įrengti kanalai. Sodybą, kurioje kadaise gyveno Maljorkos valdytojas, supa XIX a. įrengtas romantiškas sodas, taip pat citrusų ir palmių giraitės. Jardines de Alfabia lankytojų laukia nuo kovo 1 d. iki lapkričio 30 d. Žiemą sodai užveria vartus poilsiui.

La Granja de Esporles

Vieta, kurioje dabar stūkso La Granja de Esproles dvaras, buvo žinoma dar romėnų laikais dėl netoliese trykštančio šaltinio. Nuo pat XV a. dvaras priklausė skirtingoms didikų giminėms, o XVII a. įgijo dabartinę išvaizdą. La Granja de Esproles – viena įdomiausių lankytinų Maljorkos vietų, mat čia galima ne tik pasimėgauti prabanga, bet ir susipažinti su salos tradicijomis. Šiurpuliukų mėgėjus sudomins rūsyje įrengtas kankinimų kambarys.

Kur ieškoti skaniausio maisto?

Maistas Maljorkoje – neatsiejama šios salos potyrio dalis. Švieži produktai, sveiki ir spalvingi regiono patiekalai ir pasaulinio lygio šefų išmonė – visa tai gastronominę Maljorkos kultūrą pakylėja į aukštumas. Maisto kainos Maljorkoje nėra žemos, bet burnoje tirpstantys valgiai verti kiekvieno cento.

Paelja – ispanų nacionalinis patiekalas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Paelja – ispanų nacionalinis patiekalas

Fornet de la Soca

Vaikštinėjant jaukiomis Palmos gatvelėmis būtina užsukti į bene garsiausią kepyklą visoje saloje – Fornet de la Soca. Šeimyniškoje aplinkoje sklando nosį kutenantys aromatai, o vitrinos tiesiog lūžta nuo gardžių kepinių. Pasirinkimas tikrai platus – nuo tradicinių maljorkietiškų pyragų iki bandelių su mėsa ir daržovėmis. Sakoma, kad apsilankius Fornet de la Soca privalu paragauti abrikosų pyrago. Saldžiai nuteiks ir šiltas, malonus aptarnavimas.

Mercado del Olivar

Dar vienas nuostabus kulinarinis nuotykis laukia tame pačiame Palmos mieste. Tai spalvingas ir triukšmingas turgus Mercado del Olivar. Daržovės, vaisiai, sūriai, mėsos produktai – čia galima rasti skanėstų nuostabiems pietums ir lauktuvių  iš Maljorkos namiškiams. Viskas užauginta ir pagaminta Maljorkoje, o jei tingisi gaminti patiems, turguje veikia ne vienas restoranas.

Pollença turgus

Pollença miestelio turgus – puiki vieta atrasti Maljorkos skonius, ypač jei atostogoms pasirinkote šiaurrytinę salos dalį. Šioje prekyvietėje rasite ne tik vietinių skanėstų, bet ir drabužių, avalynės, gėlių. Prekiautojai Pollença miestelyje renkasi kiekvieną sekmadienį.

Maljorkos urvai

Pasistiprinus metas pagalvoti, ką dar verta pamatyti Maljorkoje. Laimė, gamta šiai salai nepagailėjo nuostabių vietovių. O vienos gražiausių lankytinų vietų Maljorkoje slypi po žeme. Tai užburiantys slėpiningi urvai, išsibarstę po visą salą. Didingiausi ir (daugelio keliautojų manymu) verčiausi apsilankymo yra Drakono urvai (Cuevas del Drach). Tai tikras požeminis pasaulis, kurio pažiba – skaidrusis Martelio ežeras. Apsilankius Drakono urvuose ežere galima pasiirstyti valtimi.
Kiek šiauriau esantys Artos urvai prilygsta genijaus nutapytam šedevrui. Elegantiški stalaktitai ir stalagmitai užburia žvilgsnį, o urve stūksančiomis kolonomis galima net pagroti. Tai tikras lobis po žeme – ne veltui urvas viliojo piratus ir kontrabandininkus
Tramuntanos kalnuose esantys Kampaneto urvai ne ką mažiau įspūdingi. Nors dydžiu nusileidžia kitiems Maljorkos urvams, šie požeminiai dariniai stulbina balkšvais stalaktitais bei stalagmitais, primenančiais nežemiškus kraštovaizdžius.

Drakono urvai Maljorkoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Drakono urvai Maljorkoje

Maloniai šildantys Maljorkos orai

Jau aišku, kad Maljorkoje tikrai yra ką pamatyti. Tačiau kada planuoti kelionę? Kuris sezonas tinkamiausias tinginio atostogoms, o kada geriausia keliauti po Maljorką aktyvaus poilsio mėgėjams?
Šioje Balearų saloje vyrauja Viduržemio jūros klimatas – žiemos būna šiltos, bet audrotos, o vasaros karštos ir sausos. Vidutinė temperatūra Maljorkoje turistinio sezono įkarštyje šoka iki +30 °C. Tuo tarpu žiemą dienomis neįšyla daugiau nei iki +16 °C. Kalnuose gali ir pasnigti. Toks metas tinkamas itin aktyvioms atostogoms, pvz., žygiams. O štai Maljorkos kurortai žiemą keliautojų nelaukia.
Gegužę orai Maljorkoje jau maloniai šilti – galima ne tik leisti laiką ekskursijose, bet ir pabūti paplūdimyje. Tinginio atostogoms geriausiai tinka pats sezono įkarštis – liepos–rugpjūčio mėnesiai. Tačiau tuo metu salą užplūsta keliautojai, tad ramybės tektų paieškoti. Tuo tarpu spalio mėnesį, nors dar šilta, Maljorkoje įsivyrauja lietingesni orai.

Ispanijai priklausanti Maljorka – tinkama vieta tobuloms atostogoms. Nedideliame sausumos lopinėlyje telpa ir pasakiški paplūdimiai, ir aktyviai laiką leisti kviečiantys kalnai, ir net slėpiningi urvai. O kur dar turtingas istorinis paveldas. Gana laukti – Maljorkos sala kviečia atostogų!

Video
geophotography video.  Maljorka 2018
Į viršų