Madeiros sala ar Algarvė: ką pamatyti Portugalijoje?

Funšalio panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Funšalio panorama

Norėtumėte pažinti Portugalijos kultūrą ir tuo pačiu pasimėgauti gražia gamta, bet niekaip neapsisprendžiate, kur vykti? Dilema išties nelengva – tiek Atlanto vandenyne esanti Madeiros sala, tiek saulės glostomas Algarvės regionas turi ką pasiūlyti keliautojams. Kviečiame daugiau sužinoti apie Portugalijos lankytinas vietas, kad būtų lengviau išsirinkti būsimų atostogų kryptį.

  Pigūs skrydžiai į Portugaliją

Kelionė į Madeirą: kas ten laukia?

Madeira – viena iš Portugalijos salų, pasklidusių Atlanto vandenyno platybėse. Geografiškai ji artimesnė Afrikai nei Europai, tad ir orai Madeiroje amžinai pavasariški. Dažniausiai keliautojai atostogoms renkasi pietinę salos dalį, mat šiaurinėje būna vėsiau, o ir vėjas pučia smarkesnis. Orai žiemą Madeiroje būna pavasariški, vyrauja 16–18 °C šiluma. Tai puikus metas aktyvioms atostogoms, tačiau derėtų atminti, kad žiemą – didesnė kritulių tikimybė. Jei norisi gero oro, bet nemėgstate karščio, drąsiai planuokite kelionę į Madeirą vasarą. Nuo vandenyno pučiantys vėjai pasirūpina, kad saloje nebūtų karščio bangų ir tvyrotų maloni 23–35 °C temperatūra. Vandens pramogoms palankiausias metas – rugsėjis, kuomet Atlantas įšyla iki 24 °C. Keliautojai, norintys išvengti turistų minių, bet pasidžiaugti malonia šiluma, turėtų į salą vykti pavasario pradžioje. Orai Madeiroje kovo mėnesį jau smagiai pavasariški, kviečiantys kuo daugiau laiko praleisti atvirame ore.

Kainos Madeiroje visų keliautojų džiaugsmui nėra išpūstos. Net sezono įkarštyje galima rasti nebrangių nakvynės vietų svečių namuose, o taupiai valgant maistui per dieną pakanka apytikriai 11 eurų. Tiesa, saloje nėra daug prabangių viešbučių – tai kraštas tiems, kurie nori ne ištisas dienas prie jūros drybsoti, o atrasti, pamatyti, pasivaikščioti. 

Madeira
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Madeira

Lankytinos vietos Madeiros saloje

Nenuostabu, kad vulkaninės kilmės Madeiroje lankytinų vietų sąraše karaliauja gamtos objektai, pradedant dangų remiančiomis viršukalnėmis ir baigiant nuo uolų garmančiais kriokliais. Bene geriausia Madeiros gamtos grožį pažinti keliaujant levadomis – senaisiais vynuogynų drėkinimo kanalais. Jų tinklas išraizgęs visą salą, todėl belieka išsirinkti tokį, kuris atitinka fizinį pasiruošimą, apsiauti patogius takus ir leistis į žygį.

Gamtos mylėtojams privaloma apsilankyti Madeiros laurų miškuose, įtrauktuose į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šiame gamtos draustinyje saugomi pirmykštį būvį išlaikę laurų miškai – tai tikra kelionė laiku į praeitį!

Keliaujant po salą pasitaikys ne viena galimybė pasigėrėti vandenyno platybėmis, bet bene įspūdingiausi vaizdai atsiveria nuo Kabo Žirao apžvalgos aikštelės. Žvelgiant į tolį vilnija Atlantas, pažvelgus žemyn pasimato stačios uolos ir į jas dūžtančios bangos, mat aikštelės grindys – stiklinės. Sako, ne visi drįsta užlipti…

Gėrintis salos kraštovaizdžiais nevalia pamiršti sostinės Funšalio. Portugalijoje Madeiros sostinė išsiskiria kaip viena lankomiausių vietovių, mat kelių šimtmečių senumo miestas gausus istorinių lobių. Vienas tokių – XIX a. pirklių ir žvejų namų kvartalas, vadinamas Zona Velha. Jame telkiasi madingi restoranai ir naktiniai klubai.

Centrinėje Funšalio dalyje gausu įdomių muziejų. Štai Quinta das Cruzes muziejus, įsteigtas dvare, kadaise priklausiusiame Madeirą atradusiam kapitonui, galima susipažinti su turtingų madeiriečių buitimi praėjusiais amžiais. O Madeiros vyno muziejus, savaime suprantama, pristato šio legendinio salos vyno istoriją. Tarp muziejų ir puošnių restauruotų dvarų Funšalio gatvėse įsipina kuklios europietiško stiliaus bažnytėlės. Išnirus iš gatvelių malonu pasivaikščioti Funšalio prieplaukoje, greta kurios įsikūrusi pradinė keltuvo, gabenančio į aukštai plytintį Montės rajoną, stotelė. Keltuvo kabinos kyla virš sostinės, žaliuojančių šlaitų ir mėlyno Atlanto vandenyno – nepamirštama patirtis.

Kiti Madeiros privalumai

Madeira – ne vien uolėti skardžiai, žaliuojančios kalvos ir vandeningi kriokliai. Saloje taip pat galima pailsėti paplūdimyje, o jei akmenuoti pakrantės ruožai netenkina, vos per 2 val. keltas nugabens į kaimyninę Porto Sando salą, garsėjančią puikiais smėlio paplūdimiais.

Vandenyse aplink Madeirą suskaičiuojama net iki 20 rūšių banginių. Kodėl neužsisakius Madeiroje ekskursijos šiems vandenų milžinams stebėti? Palankiausias metas tokiai pramogai – gegužės–birželio ir rugsėjo–spalio mėnesiai. Išplaukus į Atlantą, be banginių taip pat būtinai pasirodys žaismingai nusiteikę delfinai.

Dar vienas Madeiros privalumas – turtinga ir įvairi virtuvė. Portugalijos įkvėpti ir gausių vietinių gėrybių praturtinti patiekalai keliautojams susuka galvą. Dažną nustebina gausus šviežių egzotinių vaisių pasirinkimas. Būtinai apsilankykite Funšalio turguje ir paragaukite unikalių vaisių, pavyzdžiui, ananaso ir banano hibrido. O prisėdę restorane ragaukite jūros gėrybių ir žuvų patiekalų. Taip pat nepraleiskite progos paragauti garsiojo Madeiros vyno ir pavojingai skanaus romo kokteilio poncha.

Kelionė į Algarvę: ko tikėtis?

Žemyninė Portugalija taip pat nestokoja gražių vietovių, kur susitinka jūra ir saulė. Dėl šių priežasčių malonių atostogų trokštantys keliautojai neretai renkasi kelionę į Algarvę – pietinį Portugalijos regioną. Dėl palankios geografinės padėties sąlygos atostogoms ten kone tobulos. Nuo Afrikos pučiantys vėjai išsklaido debesis, todėl orai Algarvėje beveik visada saulėti ir šilti. Turistinis sezonas prasideda kovo mėnesį, o paskutiniai maudynių mėgėjai iš regiono išvyksta spalio–lapkričio mėnesiais.

Viešbučiai Algarvėje labai geri, siūlantys kokybiškas paslaugas ir malonų aptarnavimą. Dėl sparčios turizmo plėtros pakrantėje netrūksta puikių kurortų, tačiau regiono grožis ir turtinga kultūra net sėsliausius poilsiautojus išvilioja pakeliauti. Tą daryti Algarvėje gana patogu – išvystytas viešasis transportas, ypač autobusų tinklas, galima nuomotis automobilius.

Algarvę atostogoms renkasi ne tik poilsio prie jūros išsiilgę keliautojai, bet ir vandens pramogų entuziastai. Jei norėtumėte pagaudyti bangas ant banglentės arba burlentės arba išbandyti jėgos aitvarus, geriausia keliauti į vakarinę Algarvės pakrantę – ten bangos didesnės ir mažiau turistinių kurortų.

Algarvė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Algarvė

Albufeira ir kiti kurortai

Atlanto vandenyno skalaujamos Algarvės kurortai jau spėjo užsitarnauti keliautojų prielankumą. Didžiuma jų susitelkę palei pietinę regiono pakrantę. Vienas populiariausių kurortų ne tik Algarvėje, bet ir visoje Portugalijoje – Albufeira. Baltais senamiesčio nameliais garsėjantis miestas suderina visus atostogų apsektus – čia ir triukšmingi barai, ir gražūs paplūdimiai, ir tykesni kampeliai ramybės ieškantiems keliautojams. Vis dėlto dažniausiai į Albufeirą vykstama linksmintis. Tuo tarpu šeimos su mažais vaikais renkasi mažesnius kurortus, pavyzdžiui, Alvorą. Ramybę keliautojai taip pat atranda tokiuose miesteliuose kaip Tavira ir Karvoeiras. Jei norisi ne tik saulėje pasikaitinti, bet ir pažinti įdomią regiono istoriją, geriausias pasirinkimas – Lagosas arba Faras. Tuo tarpu banglentininkų meka Portugalijoje – Sagres miestelis, esantis pačiame Algarvės kamputyje.

Ką aplankyti Algarvėje?

Algarvės paplūdimiai garsėja vaizdingumu ir švara. Tai vienas, tačiau toli gražu ne vienintelis turistų traukos objektas. Ne ką mažiau dėmesio sulaukia ir žavūs seni Algarvės miestai. Visų jų, pradedant Faru ir baigiant populiariąja Albufeira, lankytinos vietos nukelia į romantišką praeitį. Miesteliuose žavi jaukios vingiuojančios gatvelės, maži baltasieniai nameliai ir šen bei ten išsibarsčiusios bažnyčios. Fare galima apžiūrėti romėnų laikus menančią gynybinę sieną, akinamai ryškią Karmo bažnyčią ir greta jos stūksančią makabrišką Kaulų koplyčią.

Ištrūkus iš miestų, laukia kitos Algarvės lankytinos vietos. Verta aplankyti įspūdingą uolą Ponta da Piedade, paslaptingą Benagilio uolą ir Šv. Vincento kyšulį – labiausiai į vakarus nutolusį Algarvės tašką. Gyvosios gamtos mylėtojams patiks Ria Formozos upės deltoje įsikūręs rezervatas. Sūriuose pelkynuose būriuojasi nemažai vandens paukščių rūšių. Su jais galima susipažinti užsisakius specialią ekskursiją laiveliu.

Vietiniai malonumai: ką išbandyti ir paragauti?

Algarvė – spalvingas regionas, taigi ir patirtys jame bus nepamirštamos. Algarvės krantus skalaujantis Atlantas ragina išbandyti vandens pramogas – plaukioti banglentėmis ir burlentėmis, plaukti stebėti delfinų, išsinuomoti baidares arba užsiimti paviršiniu nardymu. O kur dar įvairios ekskursijos laiveliais į salas arba paslaptingus pakrančių urvus!

Nederėtų pamiršti ir gastronominių malonumų. Juk Algarvė – gardaus maisto ir gero vyno kraštas. Aplankykite vynuogynus, įsikūrusius atokiau nuo pakrančių, ir paragaukite vietinio vyno – portveino. Restoranuose užsisakykite įvairiais būdais paruoštos bacalhau – sūdytos menkės. Nustebsite, kiek išmonės parodo portugalų šefai! Taip pat paragaukite jūrų gėrybių sriubos sopa de marisco, o prireikus greitai užkąsti išgelbės francezinha – sotus sumuštinis su mėsa ir gardžiu padažu. Mėgstate aštriai? Paragaukite Afrikos skonių įkvėptos piri piri vištienos – šis patiekalas gimė nedideliame mieste greta Albufeiros.

Desertui rinkitės garsiuosius portugališkus pyragėlius pasteis de nata, saldų ryžių pudingą ir iš kiaušinių trynių pagamintus pyragėlius Dom Rodrigo.

Tradicinis portugalų kepinys - pastel de nata
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tradicinis portugalų kepinys - pastel de nata

Ką pasirinkti iš šių dviejų Portugalijos atostogų krypčių?

Keliautojų atsiliepimai apie Algarvę patvirtina – tai nuostabaus grožio kampelis. Tačiau pabuvojusieji Madeiroje nenusileidžia ir vadina šią salą rojumi žemėje. Tad ką rinktis būsimoms atostogoms? Atsakymą lems jūsų norai. Algarvėje įsikūrę garsiausi Portugalijos kurortai, ten daugiau vaizdingų paplūdimių ir geresnės sąlygos ramioms tinginio atostogoms. Tuo tarpu Madeira sutverta aktyvesniam poilsiui – žygiams dviračiais arba pėsčiomis, vandens sportui. Kita vertus, galimybių užlipti ant banglentės yra ir Algarvėje.

Tiek Madeiroje, tiek Algarvėje neteks nusivilti nei miestų, nei gamtos grožiu. Be to, abiejuose kraštuose tikrai pasitaikys progų palepinti pilvą skaniais patiekalais ir aromatingu vynu. O ir oras atostogų metu, tikėtina, bus geras. Tik Algarvėje dažniau šypsosis saulė, o vasaromis gali plūstelėti karščio bangos. Vis dar sunku apsispręsti? Kreipkitės pagalbos į kelionių agentūrą.

Žaliuojančioji Madeira ar saulėtoji Algarvė – išsirinkti tikrai nelengva. Tačiau pasidomėjus abiem kraštais akivaizdu, kad Portugalijoje tikrai yra ką pamatyti. Tai šalis, kurioje gražius gamtovaizdžius ir saulėtus paplūdimius papildo nuostabi kultūrinė ir gastronominė patirtis.

Į viršų