Lenkijos feniksas Varšuva: verta pamatyti, ne tik apsipirkti

Varšuvos panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Varšuvos panorama

Kaimyninės Lenkijos sostinė Varšuva kaip tas legendinis feniksas ne sykį prisikėlė iš pelenų naujam gyvenimui. Šiame didmiestyje darniai dera didinga praeitis ir pažangus modernumas, todėl svarstant, ką pamatyti Varšuvoje, į lankytinų vietų sąrašą reikėtų įtraukti ne tik istorinius, bet ir šiuolaikinius objektus. Žinoma, nevalia praleisti ir progos pasivaikščioti po parduotuves. Juk apsipirkimas Varšuvoje – maloni ir smagi pramoga.

Apsipirkimas Varšuvoje – kaip nesugaišti laiko?

Lenkai garsėja pomėgiu apsipirkti, todėl nieko stebėtino, kad įvairių prekybos centrų ir išparduotuvių Varšuvoje yra daugiau nei kurioje kitoje Rytų Europos sostinėje. Prekybos centrai Varšuvoje tiesiog sutverti pirkėjų patogumui – daugumoje galima ne tik apsirengti nuo galvos iki kojų, bet ir nusipirkti maisto, nueiti į kiną arba pasigrožėti fontanais. Beveik kiekviename Varšuvos rajone galima rasti didesnį ar mažesnį prekybos centrą, taigi, belieka išsirinkti arčiausiai esantį arba patraukliausią ir jame įsigyti viską, kas įtraukta į pirkinių sąrašą. Tai padės sutaupyti laiko. Turistai mieliausiai renkasi arčiau centro esančius prekybos centrus, pvz., didžiausią Lenkijoje ir visoje Rytų Europoje „Arkadia“ arba seniausią „Klif“. Keliautojų pamėgtas ir pačiame centre, prie pat Varšuvos stoties, besiglaudžiantis prekybos centras „Złoty Tarasy“ (liet. Auksinės terasos) – vienas moderniausių visoje Lenkijoje. Norint greitai, patogiai ir nebrangiai apsipirkti, verta apsilankyti ir išparduotuvių centre, pvz., pietrytiniame Varšuvos pakraštyje įsikūrusiame „Factory Ursus“. O maisto mėgėjų laukia atnaujintas turgus Varšuvos centre – „Hala Gwardii“. Jame galima ne tik įsigyti vietinių maisto produktų, bet ir paragauti tiesiog akyse paruošto maisto.

  Pigūs skrydžiai į Varšuvą

Lankytinos Varšuvos vietos

Apsipirkus metas pasidairyti po patį miestą – juk laukia lankytinos vietos Varšuvoje: nuo gynybine siena apjuosto senamiesčio iki stiklinių centrinės dalies dangoraižių. Bene didžiausio keliautojų dėmesio sulaukia gyva miesto arterija – Nowy Świat gatvė, dar vadinama Karalių keliu. Ji jungia Varšuvos karalių rūmus su elegantišku Łazienki parku ir kiek tolėliau įsikūrusiais Lenkijos Versaliu vadinamais Wilanów rūmais, o galiausiai atveda į senąją Lenkijos sostinę Krokuvą. Nowy Świat gatvėje gausu restoranų ir parduotuvių, veikia Modernaus meno muziejus, stūkso Prezidentūra ir kelios bažnyčios. Vienos jų – Šv. Onos – bokšte veikia apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria Varšuvos senamiesčio vaizdai. Pati bažnyčia, garsėjanti baroko ir rokoko elementais, it medus traukia jaunavedžius – tikima, kad ten susituokus vedybinis gyvenimas bus kupinas laimės.

Varšuvos senamiestis, po Antrojo pasaulinio karo atstatytas nuo pat pamatų, šiandien džiugina spalvingais namais, kadaise pastatytais pirklių, siauromis grįstomis gatvelėmis, bažnyčių bokštais ir istorine Turgaus aikšte, kurioje nuo seno virė miesto gyvenimas. Už gynybinės sienos driekiasi Varšuvos Naujamiestis, kurio pažiba – Šviečiančių ir muzikuojančių fontanų parkas. Fontanai nuotaikingais pasirodymais žiūrovus linksmina kiekvieną penktadienio ir šeštadienio vakarą nuo gegužės iki rugsėjo.

Dar vienas populiarus lankytinas objektas Varšuvoje – Koperniko muziejus. Tai mokslo centras, ir mažiems, ir dideliems suteikiantis nepaprastą atradimo džiaugsmą. Jame galima eksperimentuoti, išbandyti senovinius vandens transportavimo būdus ir net patirti žemės drebėjimą. Besidominčių gamtos mokslais laukia ir Varšuvos zoologijos sodas, įsikūręs dešiniajame Vyslos krante.

Norint į Varšuvą pažvelgti iš paukščio skrydžio, geriausia traukti į greta centrinės geležinkelio stoties dunksančius Kultūros ir mokslo rūmus – sovietinius laikus menantį stalinistinės architektūros pastatą. Jo viršuje veikia apžvalgos aikštelė. Šio XX a. viduryje pastatyto milžino aukščiu nepralenkė jos kitas Varšuvos dangoraižis, nors pastarųjų mieste daugiau nei kurioje kitoje Rytų Europos sostinėje.

Kur skaniai pavalgyti Varšuvoje?

Planuojant kelionę į Varšuvą būtina pasidomėti ir vietos maitinimo įstaigomis. Lenkų virtuvė garsėja sočiais ir skaniais patiekalais, todėl nepraleiskite progos su ja susipažinti. Lenkijos sostinės senamiestyje ir jo prieigose nestinga tradicinių restoranų, todėl neteks ilgai sukti galvos, svarstant, kur pavalgyti Varšuvoje. Tiesiog būtina paragauti lenkiškų virtinių pierogi, gaminamų su pačiais įvairiausiais priedais ir dažnai patiekiamų su burokėlių rasalu. Į ragautinų patiekalų sąrašą taip pat reikėtų įtraukti kopūstų ir mėsos troškinį bigos ir raugintų ruginių miltų sriubą żurek. O desertui rekomenduojama paragauti gardžiųjų spurgų pączek.

Maisto tendencijų sekėjams Varšuva taip pat turi ką pasiūlyti. Didžiuliame mieste galima paragauti korėjietiškų, indiškų, libanietiškų ir net perujietiškų patiekalų. Gardaus gatvės maisto siūlo įvairiuose turguose įkurtos užkandinės. Neskriaudžia Varšuva ir vegetarų bei veganų – jiems pritaikytų maitinimo įstaigų mieste suskaičiuojama dešimtimis.

Lenkiškų virtiniai - pierogi
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Lenkiškų virtiniai - pierogi

Viešbučiai Varšuvoje: kur geriausia apsistoti?

Viešbučiai Varšuvoje išsibarstę po visą miestą – nuo pat priemiesčių iki senamiesčio, todėl išsirinkti vietą nakvynei pavyks net išrankiausiems. Nors kambariai viešbučiuose atokiau nuo centro kainuoja šiek tiek mažiau, pridėjus išlaidas taksi arba viešajam transportui, pigi nakvynė Varšuvoje gali virsti tik tuščia svajone. Keliautojams vis dėlto patogiausia apsistoti miesto širdyje, juolab kad ir ten kainų ir viešbučių tipų pasirinkimas gana platus. Jei norisi pajusti senosios Varšuvos dvasią, geriausia ieškoti nakvynės senamiestyje arba jo prieigose. Taip pat vertėtų pasidairyti aplinkui – tikėtina, kad vos už kilometro nuo miesto centro pasitaikys itin geras pasiūlymas.

Tuo tarpu vertinantiems modernumą patartina pasidomėti Mirów rajonu, kuriame telkiasi dangoraižiai. Juose įsikūrę tarptautiniams tinklams priklausantys viešbučiai neretai turi patrauklių paskutinės minutės pasiūlymų, o iš jų atsiveria tokie gražūs miesto vaizdai, kad gali kilti pagunda nakvynę Varšuvoje pratęsti.

Skristi ar važiuoti į Varšuvą?

Nors skrydžiai į Varšuvą iš Lietuvos oro uostų vykdomi reguliariai, kelionės autobusu kaina daugeliui keliautojų atrodo priimtinesnė. Tačiau prieš pasiryžtant Lenkijos sostinę pasiekti ratuota transporto priemone, reikia gerai pagalvoti: ar būsite nusiteikę daugiau nei 8 valandas dardėti autobusu, ar po tokios ilgos kelionės kruopščiai sudarytas sąrašas „Ką veikti Varšuvoje“ neliks dulkėti kuprinės apačioje, nes norėsis tik miego? Kita vertus, sutaupytus pinigus bus galima išleisti pramogoms arba pirkiniams.

Jei kelios valandos autobuse negąsdina, galbūt tinkamas sprendimas – pažintinė kelionė į Varšuvą? Nedvejokite kreiptis į kelionių agentūrą – tikėtina, kad jums pateiks kišenei itin palankų pasiūlymą Lenkijos sostinę aplankyti patogiu autobusu minkštomis sėdynėmis. O jei pasakojimai apie prastus kaimyninės kelius jus baugina, ieškokite tinkamiausių skrydžių. Kuo anksčiau susirūpinsite kelione, tuo didesnė tikimybė sutaupyti.

Lenkijos sostinė – įdomus, lankytinų objektų gausa stebinantis didmiestis. Net trumpas savaitgalis Varšuvoje gali virsti įsimintinomis mini atostogomis. Miestui kelias valandas verta skirti net tada, kai jis – tik tarpinė stotelė, nes laukia kelionė per Varšuvą į tolimesnius kraštus.

Video
F-Stop Productions video.  Warsaw video`
Į viršų