Lankytinos vietos Milane ir „skanioji“ Bolonija pakeliui

Pilis Bolonijoje, Italija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pilis Bolonijoje, Italija

Jaukūs Italijos kurortai ir sostinė Roma tikriausiai sulaukia didžiausių turistų srautų, tačiau ir kitos šalies vietovės vertos keliautojų dėmesio. Štai Šiaurės Italijos lankytinų vietų gausa tiesiog stulbinanti – nuo dangų remiančių Alpių ir krištolo tyrumo ežerų iki bažnyčių kupolais pasipuošusių miestų. Vieni įspūdingiausių – mados sostinė Milanas ir raudonoji Bolonija. Abu miestai pristato margą, stilingą ir skanią Italiją. Visų geriausia tai, kad juos galima aplankyti vienos išvykos metu, mat miestus skiria vos poros valandų atstumas. Tad pažinus Milano lankytinas vietas dar tą patį vakarą jau galima vaikštinėti Bolonijos gatvelėmis. Pamėginkime išsiaiškinti, ko šiuose šiaurės Italijos miestuose gali tikėtis keliautojai.

  Pigūs skrydžiai į Milaną

Milanas – mados ir stiliaus sostinė. Ką ten pamatyti?

Milano Duomo katedra

Italijos mados sostinės pažiba neabejotinai yra gotikinio stiliaus Milano katedra. Tai viena didžiausių bažnyčių pasaulyje, o jos statyba truko rekordiškai ilgai – kone šešis šimtmečius. Tiek plušėti buvo verta – šiandien katedra stebina lengvomis, grakščiomis formomis, dangų veriančiomis smailėmis ir įmantria puošyba. Skaičiuojama, kad šventovę puošia net 2245 marmurinės skulptūros.  Įėjimas į Milano katedrą nemokamas, kainuoja tik pakilimas į apžvalgos aikštelę, esančią ant bažnyčios stogo. Ją galima pasiekti lipant laiptais arba kylant liftu. Nuo aikštelės atsiveria užburiantis Milano centro vaizdas, o giedrą dieną matyti ir tolumoje boluojančios Alpių viršukalnės.

Piazza del Duomo, Milanas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Piazza del Duomo, Milanas

Didingos praeities aidai

Nors katedra – ikoniškiausias Milano ir gal net visos šiaurės Italijos objektas, kitos Milano įžymios vietos taip pat vertos keliautojų laiko ir dėmesio. Šis miestas – tikras lobynas meno ir istorijos gerbėjams. Štai Breros rajone veikia vienas didžiausių meno muziejų Europoje, botanikos sodas, nacionalinė biblioteka ir XVIII a. įkurta astronominė observatorija. Visai šalia – ir legendiniai operos rūmai La Scala. Klasicistinio stiliaus pastate įvyko ne viena žinomiausių operos ir baleto spektaklių premjera. Jei vertinate šiuos menus, nepraleiskite progos įsigyti bilietą į pasirodymą.

Iš anksto planuoti viešnagę Milane teks ir tuo atveju, jei norėsite aplankyti Santa Maria delle Grazie bažnyčią ir vienuolyną. Bažnyčios refektoriume galima apžiūrėti garsiąją Leonardo da Vinčio freską „Paskutinė vakarienė“. Prieiga prie šio kūrinio ribota, todėl bilietus reikia rezervuoti iš anksto. Norintieji geriau pažinti freskos autorių laukiami Leonardo da Vinčio mokslo ir technologijų muziejuje. Šioje įstaigoje pristatomi genialiojo renesanso kūrėjo išradimai, taip pat įvairios technologijos, transporto ir mokslo raida.

Tikri meno ir istorijos lobynai saugomi viduramžius siekiančioje Sforcų pilyje. Raudonsienė tvirtovė kadaise tarnavo kaip viso Milano širdis, o šiandien jos salėse veikia net keli muziejai, supažindinantys su miesto ir šalies praeitimi, iškiliausių tapytojų ir skulptorių kūryba. Už Sforcų pilies plyti didžiausias Milane Sempione parkas. Šiltomis pavasario dienomis parko vejas nusėda iškylautojai, o vasaros karštymetyje malonu pasislėpti medžių pavėsyje. Parke stūkso XIX a. Napoleono įsakymu pastatyta Taikos arka.

Apsipirkimas Milane: ką nusipirkti mados mieste?

Planuojant, ką pamatyti Milane, į lankytinų vietų sąrašą būtina įtraukti ir parduotuves – juk šis miestas ne veltui tituluojamas mados ir stiliaus sostine, jame vyksta garsioji Milano mados savaitė. Milaną keliautojai dažnai tituluoja elegantiškiausiu Italijos miestu, tad kodėl dalelės rafinuotumo neparsivežti namo? Norint susipažinti su Milano apsipirkimo kultūra ir istorija, pirmiausia reikėtų užsukti į Viktoro Emanuelio II galeriją. Tai stiklu dengta elegantiška XIX a. parduotuvių arkada – seniausias prekybos centras Italijoje. Čia yra įvairiausių kainų lygių parduotuvių, galima rasti drabužių ir aksesuarų, o pavargus – prisėsti vienoje iš kavinių.

Prabangiausios parduotuvės rikiuojasi Montenapoleonės gatvėje. Čia galima rasti ir žinomų tarptautinių prekių ženklų, ir itališkų butikų. Kainos eiliniam turistui gali pasirodyti aukštos, tačiau atvykus nuolaidų sezono metu kokybiškų drabužių ir aksesuarų galima įsigyti už patrauklesnę kainą. Nuolaidų medžiotojai Milane apsiperka DMAG išparduotuvėse, išsibarsčiusiose po visą miestą. Jei norisi pajusti apsipirkimo malonumą, bet nesinori išleisti viso kelionės biudžeto, geriausia keliauti į Corso Buenos Aires ir Via Torino gatves. Išskirtinių butikų, antikvariatų ir nišinių kvepalų parduotuvių reikėtų ieškoti Via Brera gatvėje, o Fiera di Sinigaglia prekyvietėje, esančioje atokiau nuo Milano centro, veikia populiarus blusų turgus.

Milanas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Milanas

Nakvynė – pasirūpinti iš anksto ar vietoje?

Jei nusprendėte apkeliauti šiaurės Italiją automobiliu, gali kilti mintis kelionės griežtai neplanuoti ir nakvynės vietos ieškoti tik atvykus į miestą. Sunkumų spontaniškai ieškant nakvynės Milane neturėtų kilti, ypač vykstant tuo metu, kai turistų srautai mažesni. Tačiau tai populiarus miestas – kainos ir kokybės atžvilgiu palankiausios nakvynės vietos ištirpsta greitai. Vien todėl verta ja apsirūpinti iš anksto. Tokiu atveju vienu rūpesčiu bus mažiau, nereikės blaškytis po miestą ieškant laisvo viešbučio ar svečių namų kambario. Kita vertus, nakvynės vietos medžioklė gali tapti smagiu nuotykiu. Reikėtų nepamiršti, kad Milane taikomas turisto pagalvės mokestis, kuris didėja priklausomai nuo viešbučio lygio. Turėkite tai omenyje susidarydami kelionės biudžetą.

Kur užsukti išalkus?

Apžiūrėjus Milano lankytinas vietas neprošal pasisotinti. Šiame mieste gausu įvairiausio lygio maitinimo įstaigų – nuo prabangių restoranų iki paprastų užkandinių. Renkantis vietą pavalgyti geriausia vengti turistinių vietų, nes dažnai jose kainos užkeltos, o aptarnavimas prastas.

Jei alkio kirminas prabudo bevaikštinėjant centrinėje miesto dalyje, dairykitės kioskų, siūlančių panzerotti – tai tradicinės pikantiškos bandelės ir puikus gatvės maistas. Vienas toks kioskas veikia iš karto už Milano katedros.

Norint pajusti tikrąją Milano dvasią reikėtų ieškoti barų, siūlančių aperitivo – tai grynai milanietiškas ritualas, gimęs trečiajame XX a. dešimtmetyje. Tarp 18 ir 20 val. vakaro po miestą išsibarstę barai siūlo gaivinančius ir apetitą žadinančius kokteilius spritz su aperityvu Campari.  Išsirinkite stilingiausią barą arba pasiteiraukite vietinių, kur jie rekomenduotų nueiti, ir vienam vakarui tapkite stilingu milaniečiu.

  Pigūs skrydžiai į Boloniją

Bolonija – lankome seniausio universiteto Europoje miestą

Raudonoji, išsimokslinusioji, riebioji – tokias pravardes bėgant šimtmečiams pelnė Bolonija. Miestas, vos per porą valandų pasiekiamas iš Milano, puikiai tinka itališkoms atostogoms pratęsti. Kelionės į Boloniją metu būtina aplankyti miesto universitetą – tai seniausia aukštojo švietimo įstaiga Vakarų pasaulyje, įkurta 1088 m. Per kone tūkstantį metų Bolonijos universitetas išugdė ne vieną šviesuolį. Vaikštinėjant prieblandoje skendinčiais universiteto koridoriais galima pajusti vienybės jausmą su tokiomis asmenybėmis kaip Mikalojus Kopernikas, Umbertas Eko ar Dantė Aligjeris.

Bolonijos lankytinų vietų sąraše yra ir kadaise miestą juosusios gynybinės sienos likučiai. Bene lankomiausi – du pasvirę bokštai. Į aukštesnįjį, vadinamą Asinelli, galima pakilti ir savo akimis įsitikinti, kodėl Bolonija pravardžiuojama raudonąja. Šis bokštas, siekiantis 97 m, yra aukščiausias pasviręs bokštas Italijoje.

Vaikštinėjant Bolonijoje kojos pačios atves į pagrindinę aikštę, kurią puošia Neptūno skulptūra su fontanu. Priešais ją stūkso miesto globėjui šv. Petronijui pašvęsta gotikinė bazilika. XIV a. siekianti šventovė monumentali ir įspūdinga, joje galima apžiūrėti viduramžių freskas.

Paklausus, ką pamatyti Bolonijoje, vietiniai neabejotinai nukreips į Šv. Luko Madonos šventovę, kurioje saugomas, kaip manoma, evangelisto Luko nutapytas Mergelės Marijos paveikslas.  Bažnyčia stūkso ant plynaukštės į pietvakarius nuo istorinio miesto centro. Nors iki jos veda automobilių kelias, daug įdomiau šventovę pasiekti Šv. Luko portiku – tai beveik 4 km ilgio dengtas takas, kuriame suskaičiuojamos 666 arkos.

Video
Bologna Welcome video.  Diena Bolonijoje

Bolonija garsėja ne tik padažu

Bolonija ir ją supantis Emilijos-Romanijos regionas garsėja gastronomine kultūra. Šiame mieste gimė ne tik garsusis tirštas mėsiškas makaronų padažas (valgant Bolonijoje reikia prašyti tagliatele al ragu), bet ir itališki virtiniai tortellini. Pasakojama, kad juos išrado vienos užeigos savininkas, įkvėptas dailios deivės Veneros bambos. Bolonija taip pat savinasi lazanijos gimtinės titulą, todėl nepraleiskite progos paragauti šio klasikinio itališko patiekalo. Dar Bolonija garsėja dešra su lašinukais, vadinama mortadella. Ieškokite sumuštinių su ja arba įsigykite turguje ir surenkite iškylą  viename miesto parkų. Viešint Bolonijoje taip pat verta įsigyti Emilijos-Romanijos regiono skanėstų: parmezano, Parmos kumpio ir Modenos balzaminio acto. Tai puikūs suvenyrai iš Italijos! Na, o desertui ragaukite saldžių pyragaičių raviole, pyrago pinza ir, žinoma, itališkų ledų. Būtent prie Bolonijos veikia ledų gaminimo universitetas.

Tavo atostogos Bolonijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tavo atostogos Bolonijoje

Parma ir Modena – užsukite pakeliui

Bolonija – ne vienintelis universitetinis miestas Šiaurės Italijoje. Emilijos-Romanijos regioną puošia dar du seni akademiniai centrai: Parma ir Modena. Parma – Italijos kulinarinių šedevrų gimtinė, pradedant parmezano sūriu ir baigiant Parmos kumpiu. Miesto centre stūkso Palazzo della Pilotta rūmai, glaudžiantys nacionalinę galeriją, teatrą ir kelis muziejus. Kitapus Parmos upės dunkso kunigaikščio rūmai, o šalia jų plyti elegantiškas parkas. Grožiu stebina ir didingoji Parmos katedra. Sąlyginai kuklus romaninio stiliaus fasadas viduje slepia kvapą gniaužiančias renesanso epochos freskas.

Tuo tarpu Modena, garsiojo balzaminio acto gimtinė, lepina ne tik istorijos, bet ir maisto mėgėjus. Šiame mieste, plytinčiame ant Po upės krantų, įsikūręs vienas geriausių pasaulio restoranų Osteria Francescana. Nedideliame miesto centre glaudžiasi ne viena aukšto lygio maitinimo įstaiga, taip pat įvairūs muziejai, didesnės ir mažesnės bažnyčios ir Modenos katedra – į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta romaninio stiliaus šventovė. Modena – Italijos automobilių pramonės centras. Greta miesto veikė arba tebeveikia tokių gamintojų kaip Ferrari, Maserati ir Lamborghini fabrikai. Modenoje įsteigtas Enco Ferario vardo muziejus, kurį aplankyti privalo visi automobilių fanatikai.

Ko niekada nedaryti viešint Italijoje?

Italija – šalis, garsėjanti turtinga kultūra ir nerašytomis elgesio taisyklėmis. Ne paslaptis, kad dauguma jų susijusios su maistu – juk gastronominės tradicijos italams labai svarbios. Nusprendę pasivaišinti autentiška itališka pica, nieku gyvu neprašykite prie jos padažo – taip tik įžeisite kepėją. Pica Italijoje valgoma rankomis ir nėra skirta dalytis. Vienam valgytojui tenka viena pica.

Valgant spagečius nederėtų prašyti šaukšto (jie valgomi tiesiog susukus ant šakutės dantelių), o išsirinkus makaronus su jūrų gėrybėmis nepriimta berti parmezano.

Kavos kultūra taip pat turi tam tikrų taisyklių. Viešint Italijoje nerekomenduojama po vidurdienio užsisakyti kapučino, o kavą geriausia gerti itališkai – tiesiog stovint prie prekystalio.

Taip pat reikėtų atminti, kad dauguma restoranų nuo 15 iki 19 val. nedirba. Tai poilsio metas, o į turistus, užsinorėjusius tomis valandomis pavalgyti, žiūrima kreivai. Kuo mažesnis miestas, kuriame lankotės, tuo didesnė tikimybė, kad tuo metu negalėsite prisėsti restorane.

Italai daug dėmesio skiria ne tik maistui, bet ir aprangai. Neprašausite apsirengę bent kiek stilingiau, o lankyti bažnyčių eikite apsivilkę kuklesnius drabužius. Net jei labai karšta, nesivilkite šortų ir atvirų palaidinių.

Milanas ir Bolonija pastaraisiais metais vis ryškiau žiba tarp Italijos lankytinų vietų. Abu miestai iš Lietuvos lengvai pasiekiami lėktuvu, o išsinuomojus automobilį galima surengti ilgam įsiminsiančią ekskursiją, nepamirštant aplankyti ir mažesnių gyvenviečių ar net Italijos paplūdimių. 

Į viršų