Lankytinos vietos Graikijoje: Atėnai ir kitos įžymybės

Atostogos Atėnuose
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Atėnuose

Demokratijos, olimpinių žaidynių ir senųjų mitų tėvynė Graikija nuo seno vilioja keliautojus turtinga kultūra ir istorija. Ši vaizdinga šalis lankytojams gali pasiūlyti daug – tereikia atverti akis ir širdį įspūdžiams. Kokios Graikijos lankytinos vietos pačios įspūdingiausios, ką rasite apsilankę Atėnuose ir kuriuos krantus glosto šilčiausios Egėjo jūros bangos? Visa tai ir dar daugiau paaiškės perskaičius šį straipsnį!

  Pigūs skrydžių bilietai

Ką reikia žinoti prieš vykstant į Graikiją?

Poilsis Graikijoje – seniai puoselėjama svajonė? Tuomet pats metas pradėti planuoti kelionę! Pirmiausia, žinoma, reikia apgalvoti praktines smulkmenas, kad laikas, praleistas Graikijoje, virstų svajonių atostogomis. Daugeliui keliautojų bene labiausiai rūpi, kokių orų Graikijoje tikėtis.  Vienareikšmiško atsakymo nėra. Tai nemaža šalis, pasižyminti reljefų įvairove. Jos teritoriją dalinantys kalnai ir iš trijų pusių supantys jūrų vandenys turi didelės įtakos Graikijos klimatui. Štai šiaurinėje ir centrinėje Peloponeso pusiasalio dalyje vyrauja drėgni, lietingi orai, žiemomis pasninga. Tuo tarpu pakrantėse klimatas nuosaikesnis, žiemos, nors drėgnos, bet gana šiltos, o vasaros labai karštos. Todėl palankiausia keliones į Graikiją planuoti balandžio–birželio ir rugsėjo–lapkričio mėnesiais, o liepą ir rugpjūtį palikti tikriems karščio mėgėjams.

Planuojant kelionę reikia nepamiršti ir piniginių reikalų. Daugelio europiečių keliautojų patogumui, Graikijos valiuta jau ne vienerius metus yra euras, todėl nereikia gaišti laiko ieškant valiutos keityklų. Kainos Graikijoje daugelio keliautojų manymu spėjo prisivyti kitas Pietų Europos valstybes, tačiau tai nereiškia, kad atostogos šioje šalyje ištuštins kišenes. Štai sumuštinis su ant iešmo kepta mėsa atsieis iki 3,5 euro, o buteliukas vandens perkant parduotuvėje arba kioske nekainuos daugiau nei 50 euro centų. Sutaupyti galima ir vietoje taksi renkantis vietinį transportą – 3 dienų viešojo transporto bilietas Atėnuose įskaitant kelionę iš oro uosto ir atgal kainuoja 20 eurų.

Viešbučių Graikijoje kainos priklauso nuo lokacijos ir metų laiko. Tikėtina, kad vykstant liepą–rugpjūtį, turistinio sezono piko metu, kambarys viešbutyje arba svečių namuose kainuos brangiau. Vis dėlto nakvynės vietų pasirinkimas šioje šalyje labai didelis, todėl neabejotinai rasite tai, kas patiks ir jums, ir jūsų kišenei.

Vykstame į Salonikus – kurortą prie Egėjo jūros

Saulės glostomi ir žydrų Egėjo bangų skalaujami Salonikai – Graikijos miestas, nepraradęs svarbos nuo pat įkūrimo. Kadaise Makedonijos karaliaus įkurta gyvenvietė bėgant šimtmečiams išaugo į energingą ir kosmopolitišką didmiestį. Žengiant jo gatvėmis, atsiveria daugialypis miesto portretas. Salonikų lankytinos vietos viena už kitą įspūdingesnės – pradedant antikos laikus siekiančiu forumu ir IV a. pr. pastatydinta Rotonda ir baigiant Bizantijos laikmetį menančiomis gynybinėmis sienomis ir XV a. osmanų pastatytomis pirtimis. Baigus pažintį su Salonikų istorija, laukia jaukios kavinės, šurmuliuojantys restoranai ir tradicinės turgavietės. O kur dar žaliuojantys parkai ir elegantiškos krantinės, taip ir kviečiančios pasivaikščioti!

Išvaikščiojus istorinį Salonikų senamiestį neprošal skirti laiko poilsiui prie Egėjo jūros. Juolab kad netoli miesto netrūksta vaizdingų paplūdimių. Vešlia augmenija ir šitomis jūros bangomis vilioja įspūdingasis Chalkidikės pusiasalis, o vos už valandos kelio laukia kurortais ir smėlio paplūdimiais garsėjanti vadinamoji Olimpinė rivjera – Olimpo kalno papėdėje plytintys miesteliai. Vieni didesni ir triukšmingesni, kiti – mažesni ir ramesni, todėl sau patinkantį tikrai ras kiekvienas.

Salonikai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Salonikai

Lankome Atėnus: ką pamatyti?

Nė vienas Graikijos įžymių vietų sąrašas neapsieina be lankytinų objektų Atėnuose – šalies sostinėje ir didžiausiame mieste. Kelionė į Atėnus prilygsta kelionei laiku į praeitį – tiek daug ten istorinės reikšmės objektų. Miestą kūrė daugybė tautų, ir tai atsispindi sostinės veide. Keliautojų patogumui istorinis Atėnų centras paverstas pėsčiųjų zona, kurioje prieš akis mainosi antikos didybę menantys statiniai: šventyklos, amfiteatrai, arkos. Svarstant, ką pamatyti Atėnuose, pirmiausia į galvą tikriausiai šauna Akropolis – Graikijos sostinės senoji širdis ir vienas lankomiausių objektų. Ant kalvos stūksantys ne vieną tūkstantmetį skaičiuojantys tvirtovės griuvėsiai nukelia į tas dienas, kai Graikija buvo viena galingiausių Europos valstybių. Greta veikiantis Akropolio muziejus gali pasigirti turtinga archeologine ekspozicija – jį verta aplankyti kiekvienam istorijos mėgėjui.

Tačiau Atėnų lankytinos vietos neapsiriboja vien antikos monumentais. Mieste netrūksta meno ir istorijos muziejų, didingų neoklasicistinio stiliaus rūmų, veši vaizdingas Nacionalinis sodas, karštomis dienomis teikiantis malonų pavėsį. Gražiuosius Atėnus patogu apžiūrėti nuo 300 metrų Lykavittos kalvos, ant kurios dunkso XIX a. Šv. Jurgio bažnyčia. Jei norisi pasportuoti, į kalvą galima užkopti pėsčiomis. Bet jei kojos, Atėnų gatvių išvarginto prašosi poilsio, į viršūnę užkels funikulierius.

Atėnų Akropolis Graikijoje saulei leidžiantis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atėnų Akropolis Graikijoje saulei leidžiantis

Kalambaka ir Meteoros vienuolynai

Graikija – ne vien miestai ir kurortai. Šalies viduryje, viename iš Graikijos kalnų masyvų, stūkso paslapties šydu apsigobę Meteoros vienuolynai. Nuošaliame, bet vaizdingame regione atsiskyrėliai pradėjo kurtis dar XI a. Pamažu ant gamtos jėgų nugludintų smiltainio uolų atsirado visas vienuolynų kompleksas, tačiau ne visi jie išliko iki šių dienų. Šeši išlikę komplekso vienuolynai įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Lankytojus ir tyrinėtojus vis dar stebina, kaip vienuoliams pavyko pasiekti stačių uolų viršūnes ar tuo labiau ant jų pastatyti vienuolynus.

Meteora Graikijoje sulaukia nemažo keliautojų dėmesio. Nors vienuolynai garsėja uždarumu, kai kuriuose galima apsilankyti – tereikia paisyti aprangos taisyklių. Iš vienuolynų atsiveria kvapą gniaužiantys apylinkių vaizdai, o pačiuose pastatuose nestinga vertingų viduramžius menančių freskų ir ikonų. Meteoros vienuolynus patogu atrasti bent trumpam apsistojus greta esančiame Kalabakos (dar vadinama Kalambaka) miestelyje. Jame galima užsisakyti turus į vienuolynus, atsikvėpti arba pavalgyti.

Kuo nustebins graikų virtuvė?

Graikų patiekalai galbūt negali pasigirti tokiu pat populiarumu kaip Italijos arba Ispanijos virtuvė, tačiau gurmanai tikrai liks nustebinti, juolab kad kaitri Viduržemio saulė ir šiltos jūros bangos dovanoja pačius šviežiausius ingredientus. Pasisėdėjimą Graikijos restorane būtina pradėti nuo užkandžių. Paragaukite pasakiškai gardžių gruzdintų cukinijų rutuliukų, kurių traški plutelė ir kreminis vidus puikiai dera tarpusavyje. Apetitą sužadinti padės ir įvairios užtepėlės – pradedant jogurtiniu dzadzikiu, baigiant saldžiųjų žirnelių ir baklažanų užtepėlėmis. Nepraleiskite progos paragauti ir ikrų užtepėlės taramasalata. Pagrindiniam patiekalui neprašausite pasirinkę šviežią žuvį, bet jei norisi mėsos, ragaukite graikiškų balandėlių dolmades, kuriuos gaminant vietoje kopūstlapių naudojami vynuogių lapai, arba avienos ir baklažanų apkepo moussaka. Dėmesio taip pat verti graikiški sūriai ir, žinoma, alyvuogės. Paskanaukite marinuotų Kalamatos alyvuogių, pramintų pagal kilmės vietą – Pietų Graikijos Kalamatos miestą. Kelionės metu rekomenduojame atrasti laiko puodeliui graikiškos kavos (galima rinktis nuo labai saldžios iki visai nesaldintos) ir gabalėliui deserto. Pasaldinkite atostogas gabalėliu baklavos, migdoliniu pyragaičiu amygdalota arba kreminiu pyragėliu galaktoboureko.

Ikrų užtepėlė - taramasalata
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ikrų užtepėlė - taramasalata

Atsiliepimai apie kelionę į Graikiją

Turistai, dalindami atsiliepimus po kelionės į Graikiją, spindėjo šypsenomis ir sakė gera nuotaika užsikrėtę nuo tenykščių gyventojų. Daugeliui atostogos saulėtoje Graikijoje buvo proga sulėtinti tempą, atsipalaiduoti, mėgautis įspūdingais vaizdais. Keliautojams didelį įspūdį paliko antikos paminklai: didžiuosiuose miestuose išsibarsčiusios šventyklos, amfiteatrai ir kolonos. Jie tvirtino Atėnuose pasijutę it praeityje ir džiaugėsi galimybe prisiliesti prie įdomios miesto istorijos.

Negailėta gerų atsiliepimų ir Salonikams – antram pagal dydį Graikijos miestui. Turtinga kultūra, maloni atmosfera ir, žinoma, praeities ženklai viešnagę šiame Egėjo jūros kurorte pavertė įsimintina.

Keliautojai, per trumpą laiką spėję pamilti šią Viduržemio regiono šalį, tvirtino, kad troškimo grįžti neužgesintų net ilga kelionė į Graikiją autobusu – taip tas kraštas pavergė jų širdis.

Iš tiesų Graikija keliautojams gali pasiūlyti viską – nuo šurmuliuojančių didmiesčių iki istorinių objektų, nuo monumentalių kalnų iki saulės nubučiuotų smėlio paplūdimių. Kelionė į Graikiją – tai kultūrinė, istorinė ir gastronominė šventė. Nieko nelaukite ir jau dabar pradėkite ją planuoti!

Į viršų