Kruizas į Stokholmą: kaip turiningai praleisti savaitgalį spalvingoje Švedijos sostinėje

Stokholmo panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stokholmo panorama

Švedijos sostinė – gražus, margas ir įdomus miestas, galintis pasigirti turtinga istorija. Kruizas į Stokholmą – bene patogiausias būdas pasiekti šį judrų didmiestį. Per naktį laivu įveikus Baltijos jūrą, iš pačio ryto jau galima vaikštinėti grįstomis senamiesčio gatvėmis, dairytis į spalvingus namus ir pažinti Stokholmo įžymias vietas. Ką dar gali pasiūlyti didžiausias Skandinavijos miestas ir kaip geriausia jį pasiekti?

  Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Kaip pasirinkti tinkamiausią keltą?

Klaipėda ar Ryga: iš kur geriau keliauti?

Keltas – puikus būdas pasiekti Švedijos sostinę. Keltų bilietai į Stokholmą nėra brangūs, laivas nugabena iki pat miesto, todėl nereikia sukti galvos, kaip įveikti atstumą Skavsta–Stokholmas ar atvykti į miestą iš kito oro uosto. Jei apsisprendėte Švedijos sostinę pasiekti jūra, pirmiausia reikės nukakti iki uosto. Sprendimas, kurį uostamiestį rinktis: Klaipėdą ar Rygą, – priklauso nuo turimo laiko ir poreikių. Tiesioginių keltų Klaipėda–Stokholmas nėra. Iš mūsų uostamiesčio kursuoja tik keltai į pietinėje Švedijos dalyje esantį Karlshamną, iš kurio autobusu arba automobiliu iki sostinės – dar kone 6 val. kelionė. Tuo tarpu keltai Ryga–Stokholmas kursuoja kasdien ir visiems keliaujantiems siūlo pramogų, kad naktinė kelionė neprailgtų. Todėl nemažai keliautojų renkasi kruizą Ryga–Stokholmas, tuo pačiu pasinaudodami proga aplankyti ir Latvijos sostinę. Juolab kad ir atsiliepimai apie kruizą Ryga–Stokholmas labai teigiami. Keliautojai tvirtina, kad ilgos kelionės metu nėra kada nuobodžiauti – kelte iki pat ryto verda linksmybės, veikia barai, o restoranai tiekia itin skanų maistą. Taip pat smagu nuo pat ankstyvo ryto įsitaisius denyje arba įstiklintoje terasoje stebėti pro šalį slenkančius Baltijos jūros ir Švedijos salelių vaizdus.

Keltas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Keltas

Įspūdingasis Stokholmo senamiestis

Po smagios kelionės keltu išsilaipinus terminale beveik visų turistų keliai veda tiesiai į Stokholmo senamiestį, vadinama Gamla Stan. Ši kelias nedidukes salas aprėpianti miesto dalis siekia pačius viduramžius – namai pagrindinėje senamiesčio saloje stovėjo jau XIII amžiuje. Puikiai išsilaikiusiame senamiestyje nestinga nuotaikingų ryškiaspalvių namų, siaurų akmenimis grįstų gatvelių ir didingų pastatų. Bene įspūdingiausia senamiesčio pažiba – Karališkieji rūmai, oficiali Švedijos monarcho rezidencija. XVIII a. siekiančiuose rūmuose suskaičiuojama net 600 kambarių. Šiuo metu rūmuose veikia penki įdomūs muziejai, pristatantys didingą Švedijos praeitį. Didelio keliautojų dėmesio visada sulaukia Stokholmo karališkųjų rūmų apsaugos paradas – kasdien vykstanti sargybos pasikeitimo ceremonija.

Be rūmų, senamiestyje galima rasti ir kitų Stokholmo lankytinų objektų: Nobelio muziejų, Stokholmo katedrą ir siauriausią miesto gatvelę, susiaurėjančią iki 90 cm. Ją rasti nelengva, bet tikrai verta!

Lankytinų vietų Stokholme nestinga ir išėjus už senamiesčio ribų. Besidomintiems istorija patartina aplankyti Vazos muziejų – vieną lankomiausių muziejų visoje Švedijoje. Jis dedikuotas kariniam burlaiviui „Vaza“, turėjusiam tapti manevringiausiu šalies laivyno nariu. Tačiau išgirtasis burlaivis nuskendo per pačią pirmąją kelionę. Tragiško likimo laivas buvo iškeltas iš jūros dugno ir paverstas labai įdomiu muziejumi, pasakojančiu apie Švedijos karo ir laivybos istoriją.

Dėmesio verta ir Stokholmo rotušė, kurios raudonos sienos ir trimis karūnomis vainikuotas bokštas iš tolo krenta į akis. Rotušėje kasmet rengiami Nobelio premijos laureatams dedikuoti banketai. Vienoje rotušės salių yra didžiausi vargonai visoje Skandinavijoje.

Stokholmo senamiesčio panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stokholmo senamiesčio panorama

Karlsono miestas: kultūrinis Stokholmo gyvenimas

Meno ir literatūros mėgėjai svečiuodamiesi Švedijos sostinėje taip pat neliks nuskriausti. Šiuolaikinio meno muziejuje saugoma viena didžiausių modernaus meno kolekcijų visoje Europoje, fotografijos galerijoje Fotografiska nuolat rengiamos meistrų parodos, o Šokio muziejuje pristatoma šios meno formos istorija ir raida. Kino mylėtojų laukia Filmhusetkino namai. Juose kasdien rodomi įvairių žanrų filmai – nuo klasikos iki šių laikų. Besidomintieji gatvės menu turėtų aplankyti pietiniame Stokholme esančią Grafičių šlovės sieną, o populiariosios muzikos gerbėjams tikra nuodėmė neaplankyti garsiajai disko grupei ABBA skirto muziejaus.

Ką verta aplankyti Stokholme keliaujant su vaikais? Mažiesiems tikrai patiks apsilankymas Junibacken – muziejuje, kuriame gyvena visi mėgstamiausi rašytojos Astridos Lindgren personažai: Karlsonas, Pepė Ilgakojinė, Madikė ir Emilis iš Lionebergos. Visa šeima smagiai laiką praleis ir Skansen – seniausiame muziejuje po atviru dangumi, veikiančiame nuo 1891 m. Muziejuje pristatoma senųjų švedų buitis ir papročiai, veikia vaikams skirtas nedidelis zoologijos sodas.

Visų geriausia tai, kad daugumą muziejų ir kitų lankytinų vietų galima aplankyti pigiau įsigijus Stokholmo miesto kortelę. Ji suteikia galimybę negaištant laiko eilėse patekti į populiariausius muziejus, Stokholmo akvariumą, pasiplaukioti laiveliais ir net užsikelti į patį Ericsson Globe arenos viršų. Tai neeilinė galimybė išvysti, kaip atrodo Stokholmas iš viršaus.

O pavargus nuo muziejų ir galerijų galima atsikvėpti Tantolunden parke – gaiviame žalumos lopinėlyje, plytinčiame švedų pamėgtame Siodermalmės rajone. Pastaraisiais metais Siodermalmė tapo madingu rajonu, kuriame nestinga įdomių restoranų ir barų.

Ką ypatingo galima pamatyti Stokholmo apylinkėse?

Savaitgalis Stokholme suteikia galimybę geriau pažinti ne tik pačią Švedijos sostinę, bet ir jos apylinkes. Viena smagiausių pramogų – pasiplaukiojimas po Stokholmo archipelagą. Tai didžiulis salynas greta sostinės, kurį sudaro šimtai didesnių ir mažesnių salų. Patys švedai mielai jose atostogauja, todėl susisiekimas su salomis gana gerai išvystytas. Mėgstantys buriuoti dažnai renkasi plaukti į Sandhamn uostą, esantį pačiame archipelago pakraštyje.

Jei vandens pramogos Stokholme nevilioja, galima surengti pusdienio išvyką į Švedijos karalių rezidenciją – Drotingholmo rūmus. Šie puošnūs XVII a. siekiantys rūmai stūkso Melareno ežero saloje. Švedijos Versaliu vadinamus rūmus supa išpuoselėtas prancūziško stiliaus parkas.

Pažintį su Švedijos istorija galima pratęsti lankantis Sigtunoje – jaukiame miestelyje, kuris laikomas seniausia gyvenviete šalyje. Miestelis įkurtas X a., o greta jo stūkso didinga Skoklosterio pilis, garsėjanti autentišku XVII a. interjeru.

Tai tik kelios idėjos, ką pamatyti Stokholmo apylinkėse. Švedijos sostinę supa daugybė įdomių dar neatrastų vietų, kurios tikrai suvilios pratęsti atostogas šioje šalyje.

Viešint Švedijos sostinėje tikrai nebus kada nuobodžiauti – lankytinų vietų gausu ir pačiame mieste, ir jo apylinkėse. Vienintelis patarimas keliaujant į Stokholmą – nepamiršti fotoaparato ir patogios avalynės, nes šį miestą labai malonu atrasti pėsčiomis. Ir būtinai parsivežkite iš Stokholmo suvenyrų, kurie primintų apie turiningą kelionę.

Į viršų