Kelionė po istorinius Bulgarijos vienuolynus atskleis tikrąjį šalies grožį

Varnos panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Varnos panorama

Pastaraisiais metais vis daugiau poilsiautojų atostogoms renkasi kelionę į Bulgariją. Šalis, kurios krantus glosto šilta Juodoji jūra, puikiai tinka pailsėti, atsipalaiduoti ir įdegti saulėje, tačiau ne mažiau dėmesio vertas ir turtingas istorinis paveldas, ypač garsieji Bulgarijos vienuolynai. Rekomenduojame poilsinės kelionės į Bulgariją metu rasti laiko ne tik paplūdimiams, bet ir ne vieną šimtmetį skaičiuojantiems lankytiniems objektams. Juolab kad kelionė po juos padės pažinti ir nuostabaus grožio šalies gamtą.

  Pigūs skrydžiai į Varną

Uolose besislepiantis Aladžos vienuolynas

Įspūdingiausias Bulgarijos istorijos paminklas

Aladžos vienuolynas – viena įspūdingiausių Bulgarijos lankytinų vietų. Visai netoli Varnos ir Auksinių kopų kurorto uolos atšlaitėje slypi ištisas miniatiūrinis miestas – ankstyvųjų krikščionių palikimas. Nėra tiksliai žinoma, kada atsirado šis vienuolynas uolose, tačiau rašytiniuose šaltiniuose jis minimas jau nuo X–XI a. Jį įkūrė krikščionys atsiskyrėliai, propagavę asketizmą ir griežtai laikęsi tylos įžadų. Klinčių uolose iškaldintos vienuolių celės, bendrosios patalpos, bažnyčios ir koplyčios saugiai priglaudė nuo visuomenės atsiskyrusius tikinčiuosius. Vienuolyno gyventojai sienas išpuošė spalvingomis freskomis ir mozaikomis, kurios vėliau ir suteikė vienuolynui pavadinimą: turkų kalba aladjha reiškia „spalvotas“. Deja, laikui bėgant didžiuma piešinių išbluko, neteko andainykščio grožio. Šiuo metu galima apžiūrėti tik kelias gerai išsilaikiusias freskas, tačiau ir jos puikiai atslkeidžia senųjų meistrų talentą. Nors Juodosios jūros pakrantę užkariavus turkams Aladžos vienuolynas neteko reikšmės, pavieniai atsiskyrėliai jo patalpose gyveno iki pat XVIII a. Dabar tai valstybės saugomas objektas, kasmet mielai lankomas keliautojų, trokštančių susipažinti su Bulgarijos istorija.

Aladža Vienuolynas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Aladža Vienuolynas

Juodosios jūros paplūdimių kaimynystė

Nuo paslaptingojo Aladžos vienuolyno iki Juodosios jūros pakrantės – vos keli kilometrai, todėl aplankius istorinę vietą būtų tikra nuodėmė nepasidžiaugti Bulgarijos kurortų teikiamais malonumais. Greičiausiai pasiekiamas kurortas yra Auksinės smiltys – Bulgarijos pasididžiavimas, viena lankomiausių vietovių visoje šalyje. Miestelis garsėja nepriekaištingo grožio paplūdimiais, įdomiais istoriniais objektais ir aukštos klasės viešbučiais. Nuo gegužės iki pat rugsėjo pabaigos kurorto paplūdimiuose galima mėgautis saulės voniomis, teškentis šiltose Juodosios jūros bangose arba išbandyti įvairias vandens pramogas. Kurorto populiarumą lemia ir tai, kad atstumas Varna–Auksinės kopos automobiliu įveikiamas maždaug per pusvalandį, taigi, nusileidus Varnos oro uoste, nereikia dar pusdienį riedėti keliais.

Šiek tiek atokiau nuo Aladžos plyti mažesnis ir ramesnis pajūrio kurortas Šv. Konstantinas ir Elena. Tai vienas seniausių Bulgarijos kurortų, garsėjantis gydomosiomis mineralinio vandens voniomis ir tyru kiparisais kvepiančiu oru. Nemažai šeimų ir senjorų atostogas Bulgarijoje leidžia būtent šiame miestelyje.

Auksinės smiltys, Bulgarija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Auksinės smiltys, Bulgarija

Kalnų ramybėje paskendęs Rilos vienuolynas

Tačiau ne tik Varna Bulgarijoje lankytinomis vietomis garsėja. Įspūdingų objektų nestinga ir šalies gilumoje. Vienas jų – išskirtinio grožio gamtos apsuptyje stūksantis Rilos vienuolynas. Pirmasis vienuolynas toje vietoje iškilo dar X a. – taip nuspręsta pagerbti stebukladariu laikyto šventojo Ivano iš Rilos atminimą. Tvirtovę primenantis vienuolynas – didžiausias tokio pobūdžio statinys Bulgarijoje. Dabartinę išvaizdą jis įgijo XIV a., tačiau vėliau į Bulgariją įsiveržusių turkų buvo apgriautas. Turkų priespaudos metais Rilos vienuolyne ruseno bulgarų kultūros židinys. Dar ir šiandien bibliotekoje saugoma nemenka autentiškų rankraščių kolekcija. XIX a. vienuolynas buvo atstatytas. Jis veikia iki šiol, tačiau vienuolių skaičius palyginti su ankstesniais šimtmečiais gerokai sumenkęs. Atliekamose celėse gali apsistoti keliautojai ir piligrimai, kurių tikrai netrūksta.

Rilos vienuolynas neabejotinai nustebins puošnumu ir dydžiu, užburs kiemeliuose tvyrančia ramybe. Lankytojų žadą atima sienas ir lubas puošiančios spalvingos freskos, kultūrinėmis vertybėmis laikomos ikonos.

Verta skirti laiko ir vienuolyno apylinkėms apžiūrėti. Išvydus vešliais miškais apaugusius kalnus ir sraunius upelius tampa aišku, kodėl šv. Ivano iš Rilos pasekėjai kadaise vienuolyną sumanė pastatyti būtent šioje vietoje.

Rilos vienuolynas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Rilos vienuolynas

Visai šalia dangaus įsikūręs Ivanovo vienuolynas

Šiaurinėje Bulgarijos dalyje, netoli sienos su Rumunija, stūkso dar vienas sakralinės architektūros paminklas – dangų siekiantis Ivanovo vienuolynas. Nors įsikūręs gana atokiai, atostogautojai, kelionės į Bulgariją metu radę laiko jam aplankyti, negaili liaupsių. Šis į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas unikalus objektas – tai visas tinklas uoloje iškaldintų bažnyčių, koplyčių ir celių. Jis nepanašus į jokį kitą sakralinės paskirties objektą Bulgarijoje.

Vienuolyną uolose netoli Ivanovo kaimo XIII a. įsteigė vienuolis Jakimas, norėjęs Dievą garbinti ramiai ir netrukdomai. Bėgant šimtmečiams Ivanovo vienuolynas, stūksantis 32 m aukštyje virš Rusės Lomo upės, neblogai išsilaikė, tačiau šiandien lankytojams prieinamos ne visos uolose iškaldintos patalpos. Įspūdingiausiomis laikomos trys bažnyčios, kurių sienas puošia viduramžius menančios freskos. Jos laikomos religinio meno šedevrais.

Apsilankymas Ivanovo vienuolyne suteikia galimybę pažinti žmogaus nepaliestą Bulgarijos gamtą. Vienuolyno apylinkėse veikia ne vienas pažintinis takas. Susiruošus regione pabūti ilgėliau, galima aplankyti ir viduramžius menančios Čevreno tvirtovės griuvėsius.

Ivanovo vienuolynas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Ivanovo vienuolynas

Patarimai keliaujantiems į Bulgariją

Poilsis Bulgarijoje neabejotinai bus malonus – tai garantuos geras oras, graži gamta ir įdomios lankytinos vietos. Tačiau kad išlauktų atostogų netemdytų net menkiausias debesėlis, pasidalinsime keliais patarimais. Planuoti kelionę reikėtų nuo kurorto, kuriame norėtumėte apsistoti. Nors malonus, šis rūpestis nėra lengvai išsprendžiamas, mat visa Juodosios jūros pakrantės primena niekada nesibaigiantį kurortą. Be šiauriau esančių Auksinių kopų ir Šv. Konstantino ir Elenos, nemažai atostogautojų sulaukia ir Bulgarijos Saulėtas krantas – jaukioje įlankėlėje įsikūręs kurortas. Jis garsėja gražiais paplūdimiais, įvairiomis vandens pramogomis ir neblėstančia energija. Tai bene didžiausias šalies kurortas – ir jis kasmet tik auga! Į pietus nuo Saulėto kranto yra Nesebaras – vienas seniausių miestų visoje Bulgarijoje, lankytinų vietų gausa beveik nenusileidžiantis Varnai ar Burgasui.

Dalydami atsiliepimus apie atostogas Bulgarijoje keliautojai džiaugiasi gana priimtinomis kainomis. Tačiau reikėtų atminti, kad Bulgarijos valiuta – levas. Nors atsiras vietų, priimančių ir eurus, geriau atvykti išsikeitus vietinių pinigų arba išsiimti jų bankomatuose, kurių bent jau kurortų teritorijose tikrai netrūksta. Ko nors perkant iš gatvių prekeivių priimta derėtis – pirkdami suvenyrus nepamirškite paprašyti sumažinti kainos.

Nors Bulgarija nemažai keliautojų privilioja saulėtais paplūdimiais ir šilta jūra, tikrieji šios šalies lobiai – gausus istorinis paveldas. Išsiruošę paatostogauti Bulgarijoje įsimeskite patogių batų porą, užsisakykite ekskursiją į artimiausią vienuolyną ir pažinkite šios įdomios šalies praeitį.

Į viršų