Planuojate kelionę į Šri Lanką? 5 patarimai, be kurių neapsieisite

Saulėlydis Šri Lankoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Saulėlydis Šri Lankoje

Indijos vandenyno skalaujama Šri Lankos sala kasmet privilioja vis daugiau keliautojų. Turtinga ir įdomi istorija, vešli ir vaizdinga gamta ir tikras tropinis karštis padeda sukurti tobulas atostogas. O kur dar gardus ir įvairus maistas ir spalvingieji koralai, supantys salą it gyvas žiedas. Tačiau kelionė į Šri Lanką reikalauja tam tikro pasiruošimo. Tikimės, kad šie patarimai keliaujantiems į Šri Lanką padės suorganizuoti įsimintinas atostogas.

  Pigūs skrydžiai į Šri Lanką

Kaip išvengti lietingojo sezono Šri Lankoje?

Iš visų pusių supantis Indijos vandenynas neišvengiamai turi įtakos Šri Lankos klimatui. Nors tropinėje saloje ištisus metus tvyro panaši temperatūra, šalyje pasitaiko musonų, kuriuos atneša nuo vandenyno pučiantys vėjai. Įprastai lietūs pietvakarinę salos pakrantę plaka gegužės–rugpjūčio mėnesiais, o šiaurrytinę – nuo spalio iki sausio mėnesio. Drėgnuoju laikotarpiu padidėja potvynių ir purvo nuošliaužų tikimybė, todėl lietingiausio meto geriau vengti. Palankiausias laikotarpis keliauti ir atrasti gražiąją Indijos vandenyno salą – gruodžio–kovo mėnesiai. Tuo metu orai Šri Lankoje sausesni, o ir nealina labai didelis karštis. Tokiu metu kylant į aukštikalnes, besidriekiančias pietinėje salos dalyje, gali net prireikti šilčiau apsirengti. Tuo tarpu keliauti pasibaigus turistiniam sezonui Šri Lankoje irgi galima, ypač jei norisi sutaupyti. Sumažėjus keliautojų minioms, sumažėja ir paslaugų bei apgyvendinimo kainos.

Kainos: ko tikėtis ir kaip derėtis?

Ne vienam atostogautojui, besiruošiančiam į tokią tolimą ir egzotišką šalį, tikriausiai kyla klausimų dėl kainų Šri Lankoje – ko tikėtis, kiek grynųjų pasiruošti, ar perkant turgavietėse galima derėtis. Vos nusileidus Kolombe, Šri Lankos sostinėje, reikėtų išsikeisti turimus eurus į vietinę valiutą rupijas, nes grynųjų tikrai prireiks – dėl dažnai pasitaikančių sukčiavimo atvejų atsiskaityti kortelėmis Šri Lankoje nepatartina. Grynieji pravers ir mokant už maistą, ir perkant autobusų arba traukinių bilietus, ir įsigyjant lauktuves namiškiams. Žvelgiant lietuvio akimis, kainos Šri Lankoje nėra didelės, tačiau turistai lankytinose vietose dažniausiai moka daugiau nei vietiniai – teks su tuo susitaikyti. Galbūt paguos tai, kad saloje priimta derėtis – tiek perkant turgavietėse, tiek tariantis dėl pavežimo taksi arba tuktuku kainos. Svarbiausia tai daryti draugiškai ir pagarbiai ir nesismulkinti dėl kelių rupijų – vietiniams net nedidelis kainos skirtumas padeda išgyventi ir išmaitinti šeimas.

Skaičiuojant kelionės į Šri Lanką kainą reikia atsižvelgti ne tik į skrydį, nakvynę ar norimas aplankyti vietas – į biudžetą reikia įtraukti ir arbatpinigius. Taip, saloje gyvuoja arbatpinigių kultūra. Kai kuriuose viešbučiuose ir prabangesniuose restoranuose aptarnavimo mokestis įprastai jau būna įtrauktas į sąskaitą, tačiau net valgant užkandinėse priimta palikti arbatpinigių. Taip atsidėkoti galima ir labai patikusiems ekskursijų vadovams arba pasamdytiems vairuotojams, viešbučių patarnautojams, o ir budistų vienuoliai mielai priima aukas šventykloms.

Atostogos Šri Lankoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Šri Lankoje

Vietinio Šri Lankos transporto ypatybės

Šri Lanka – kompaktiška sala, kurioje traukos objektai pasiekiami viešuoju transportu. Tačiau prieš šokant į pirmą pasitaikiusį autobusą reikėtų atminti kelis dalykus. Visų pirma, eismas saloje kaip ir daugelyje Pietų ir Pietryčių Azijos valstybių yra chaotiškas. Negana to, vyksta kairiąja kelio puse – tai iki pat XX a. vidurio šalį valdžiusių britų palikimas. Būtent dėl šių priežasčių turistams nepatariama skubėti nuomotis automobilių. Juolab kad viešojo transporto sistema pasiekia net atokesnius salos kampelius. Tiesa, negreitai. Taip, Šri Lankos lankytinas vietas nesunkiai galima apžiūrėti pasitelkus tik viešąjį transportą, tačiau teks apsišarvuoti kantrybe. Populiariausias susisiekimo būdas – autobusai – yra lėti ir nelabai patogūs, o gana nedidelį atstumą nuo vienos salos pakrantės iki kitos (apie 300 km) įveikia per kone 10 val. Alternatyva autobusams – dar lėtesni traukiniai. Tiesa, pasivažinėjimas jais turėtų patikti romantikams, mat tai puiki proga neskubant pasigėrėti vaizdingu salos kraštovaizdžiu. Tik reikėtų atminti, kad ne visuose traukiniuose įrengti pirmos klasės vagonai su kondicionieriumi, todėl nusiteikite paprakaituoti.

Dar vienas būdas apžiūrėti salą – samdyti vairuotoją arba tuktuką. Tiesa, pastaraisiais patogu įveikti tik nedidelius atstumus, pavyzdžiui, pasiekus didesnį miestą nuvykti aplankyti greta esančios šventyklos arba gyvūnų parko. Šri Lankoje taip pat veikia oro taksi – nedideli, iki 15 asmenų talpinantys hidroplanai gali greitai nugabenti iš Kolombo į kitas salos gyvenvietes. Toks greitas ir gana patogus keliavimo būdas pareikalaus didesnių išlaidų.

Tuktuk taksi
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tuktuk taksi

Skiepai ir vizos vykstant į Šri Lanką

Jei skrydis į Šri Lanką jau suplanuotas, metas pasirūpinti praktinėmis smulkmenomis. Laimė, rūpesčių nebus daug. Pavyzdžiui, skiepai vykstant į Šri Lanką nėra būtini, išskyrus tuo atveju, jei atvykstama iš geltonojo drugio infekuotų teritorijų. Kitu atveju skiepytis nebūtina, tačiau visiems keliautojams patartina būti pasiskiepijus nuo hepatitų A ir B, difterijos, stabligės, vidurių šiltinės. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad viešint saloje kyla pavojus užsikrėsti uodų platinama dengės karštlige. Todėl viešint Šri Lankoje reikėtų naudoti uodus atbaidančias priemones.

Vykstant į Šri Lanką viza yra būtina, tačiau jos įsigijimo procesas paprastas ir greitas. Pakanka užpildyti elektroninį prašymą ir sumokėti nustatytą mokestį – tuomet gausite elektroninį leidimą įvažiuoti į šalį. Nusileidus Kolombo oro uoste pakaks pateikti ne trumpiau nei 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos galiojantį pasą ir leidimą įvažiuoti į šalį, ir per kelias minutes pase atsiras Šri Lankos viza. Turėkite omenyje, kad jūsų gali būti paprašyta parodyti išvykimo iš salos bilietą.

Lauktuvės: ką parvežti iš Šri Lankos?

Neabejojame, kad atostogas Šri Lankoje norėsis prisiminti visą gyvenimą. Kas geriau atgaivins kelionės prisiminimus, nei autentiškos lauktuvės? Patariame vengti didžiulių turistams skirtų parduotuvių ir verčiau apsilankyti mažesniuose butikuose. Geriausios lauktuvės iš Šri Lankos – įvairūs dirbiniai, pradedant tradicinėmis kaukėmis ir dramblių atvaizdais, baigiant metalo dirbiniais ir batika išmargintais audiniais. Nepamirškite įsigyti arbatos ir prieskonių – produktų, garsinančių Šri Lanką visame pasaulyje. Saloje taip pat gausu brangakmenių radimviečių, todėl galite parsivežti juvelyrinių dirbinių. Nesusiviliokite gatvėje parduodamais neva neapdirbtais brangakmeniais už mažą kainą – greičiausiai tai tik spalvoto stiklo gabalėliai. Verčiau apsilankykite juvelyrikos parduotuvėse Kolombe.

Atostogos Šri Lankoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Šri Lankoje

Keliautojų į Šri Lanką atsiliepimai

Dalindami atsiliepimus apie Šri Lanką keliautojai negaili šiai salai gražių žodžių. Visus be išimties pakeri nuostabiai graži šalies gamta, visada šiltas vandenyno vanduo, turtingas istorinis ir kultūrinis paveldas. Ne vieną atostogautoją užbūrė gamtos artumas, džiugino galimybė iš arti pamatyti didžiausius sausumos gyvūnus – dramblius. Pasak jų, viena geriausių vietų aplankyti nykstančius milžinius Šri Lankoje – Pinavela. Tai ne vieną dešimtmetį veikianti laukinių gyvūnų prieglauda, kurioje šiuo metu gyvena apie 100 dramblių – daugiausiai pasaulyje.

Paklausti, kuo Šri Lanka išsiskiria iš kitų Azijos valstybių, keliautojai pabrėžė malonų vietinių būdą, dažnai ir noriai dalijamas šypsenas. Tam įtakos turi vyraujanti Šri Lankos religija – budizmas. Prie šio tikėjimo prisiliesti galėjo ir jaunieji, surengę vestuves Šri Lankoje. Viena pora, atšventusi savo meilę Indijos vandenyno saloje, džiaugėsi gražia ir prasminga budistine jungtuvių ceremonija.

Atostogautojai džiaugėsi ir tuo, kad kelionės į Šri Lanką pigios, ypač turint omenyje, kiek daug gali pasiūlyti viena nedidelė sala.

Poilsis Šri Lankoje, garsėjančioje geru klimatu, gražiais paplūdimiais ir šiltu vandenynu, neabejotinai paliks neišdildomą įspūdį. Sala ne veltui vadinama Indijos vandenyno deimantu – kad ir kur bepažvelgtum, ji tviska ypatingu grožiu.

Į viršų