Kelionė į Sardiniją: jūsų laukia kur kas daugiau nei rožiniai flamingai

Sardinija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sardinija

Atostogoms ieškote užburiančios vietos, kurioje saulės nutviekstus paplūdimius keistų įspūdingi kalnai, svetingai priimtų jaukūs miesteliai, o akis ir pilvą pamalonintų gardūs patiekalai? Visas šias svajones išpildys kelionė į Sardiniją. Viena didžiausių Italijos salų nepalieka abejingų – sužavi laukine gamta ir neskubriu gyvenimo tempu.

  Pigūs skrydžiai į Sardiniją

Kelionei po salą rinkitės automobilį

Sardinijos sala gana didelė, plotu prilygstanti trečdaliui Lietuvos, tačiau retai apgyvendinta. Keliai saloje geri, o kuro ir automobilių nuomos kainos Sardinijoje nedidelės, todėl tikrai verta ją apžiūrėti riedant vaizdingais serpantinais. Keturratė transporto priemonė nugabens ten, kur eiliniai turistiniai maršrutai nesiekia, ir suteiks progą geriau pažinti žmogaus nepaliestą gamtą: uolėtas pakrantes ir dangų remiančius kalnus.

Keliai palei Viduržemio jūros pakrantę buvo nutiesti nepamirštant turistų poreikių. Daug kur įrengtos poilsio arba stovėjimo aikštelės, taigi, progų stabtelėti ir įamžinti pasakišką peizažą būna ne viena. Patyrę keliautojai tvirtina, kad viešint Sardinijoje būtina įveikti pietine pakrante besidriekiantį kelią SP71. Tai vienas gražiausių pakrantės ruožų saloje.

Automobilio nuomos privalomus turėtų įvertinti ir paplūdimių mėgėjai. Riedant pakrante galima kada panorėjus iššokti iš automobilio ir nerti į šiltas Viduržemio jūros bangas. Tai unikali galimybė, mat net patys italai Sardinijos pajūrio ruožus vardija tarp gražiausių Italijos paplūdimių. Gal net pasisektų aptikti nuošalų, laukinį paplūdimį?

Žavingoji Sardinija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Žavingoji Sardinija

Sardinijos lankytinų vietų sąraše – paplūdimiai, kalnai ir urvai

Tikrai ne visi Italijos paplūdimiai grožiu prilygsta Sardinijos pakrantei. Renkantis, kur geriau praleisti dieną (ar kelias) prie vandens, reikėtų atminti, kad rytinėje pusėje pakrantė atšiauresnė, įrėminta aštriabriaunių uolų. Tuo tarpu vakaruose vienas po kito rikiuojasi smėlėti paplūdimiai, kuriuose atsiveria atvirukų verti vaizdai. Įsitaisius ant balto smėlio ir žvelgiant į safyro mėlynumo vandenį visi rūpesčiai išgaruos.

Šeimos su vaikais dažnai renkasi pačiuose pietuose, finikiečių ir romėnų laikus menančio miestelio Chia apylinkėse, esančius paplūdimius. Vieni jų nuošalesni, kiti – triukšmingesni, todėl sau patinkantį paplūdimį išsirinks kiekvienas. Jei norisi ramybės, patartina keliauti į vakarinį Sardinijos pakraštį, į Sinio pusiasalį. Aktyvaus poilsio ir vandens pramogų mėgėjams pakaks patraukti šiek tiek šiauriau, į Putzu Ida miestelį, kuriame renkasi burlentininkai, banglentininkai ir jėgos aitvarų entuziastai. O nuošalumo išsiilgusiuosius mielai priims Piscinas paplūdimys, apsuptas įspūdingų net 60 m aukščio smėlio kopų. Tuo tarpu norintieji pasigėrėti garsiaisiais Sardinijos flamingais turėtų vykti į rytinėje pakrantėje plytinį San Teodoro ežerą.

Nors kelionė į Italiją neįsivaizduojama be apsilankymo vaizdingame paplūdimyje, viešint Sardinijoje dėmesio reikėtų skirti ir kalnams. Kalnai – neatsiejama salos peizažo dalis, jų aukštis svyruoja nuo 300 iki 1800 metrų. Aukščiausia viršukalnė – rytinėje dalyje dunksanti Punta La Marmora, kurios viršūnę atšiauresnėmis žiemomis padengia sniego kepurė. Į šiaurę plyti Dženardžentu kalnų grandinė, išvagota žygiams pritaikytų vaizdingų takų. Tai galimybė iš arti pamatyti žmogaus nepaliestą Sardinijos gamtą.

Sardinijos lankytinų vietų sąraše išsiskiria dar vienas gamtos suformuotas objektas – Goropu tarpeklis, esantis rytinėje salos dalyje. Tarpeklį per daugelį tūkstantmečių išgraužė Fluminedu upelis. Jo triūso rezultatas – net 14 km ilgio ir 500 m gylio stačiasienis tarpeklis – vienas didžiausių tarpeklių visoje Europoje. Slėpiningas pasaulis atsiveria ir Sardinijos grotose bei urvuose, išsibarsčiusiose po visą salą. Viena įspūdingiausių – šiaurės vakarinėje pakrantėje esanti Neptūno grota, pilna stalaktitų ir stalagimtų, besipuikuojanti požeminiu sūraus vandens ežerėliu.

Savaitės kelionė į Sardiniją
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Savaitės kelionė į Sardiniją

Didžiausias salos miestas – sostinė Kaljaris

Apžiūrėjus gamtos turtus, metas pažinti ir civilizuotąją salos pusę. Sostinė Kaljaris – didžiausias miestas Sardinijos saloje, regiono transporto, pramonės ir švietimo centras. Prie pat Kaljario glaudžiasi ir pagrindinis Sardinijos oro uostas. Gyvenvietę pietiniame salos pakraštyje dar VII a. pr. Kr. įkūrė finikiečiai, vėliau mieste ir visoje Sardinijoje įsitvirtino romėnai. Jų palikimas mieste – amfiteatro griuvėsiai. Nors antiką menančių statinių Kaljaryje nedaug, salos sostinėje gausu viduramžius ir renesansą siekiančių statinių, ypač bažnyčių. Įspūdingai atrodo miestą juosiantys XIV a. gynybiniai bokštai.

Kaljaryje gera tiesiog klaidžioti nedidelėmis akmenimis grįstomis gatvelėmis, užklystant į jaukius restoranėlius arba įdomias krautuvėles. Tiesa, daug kur gatvės staigiai šauna aukštyn, bet užkopus į viršų atsiveria nuostabūs Kaljario ir Viduržemio jūros vaizdai. Nors tarp Italijos miestų Kaljaris neišsiskiria nei dydžiu, nei architektūrinių paminklų gausa, Sardinijos sostinė pasižymi jaukia atmosfera. Be to, čia pat, ranka pasiekiami plyti saulės nutvieksti paplūdimiai.

Saulėlydis su panoraminiu vaizdu į Kaljario miestą
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Saulėlydis su panoraminiu vaizdu į Kaljario miestą

Kur Sardinijoje galima rasti Mažąjį Paryžių?

Ties šiaurine Sardinijos pakrante, sąsiauryje, skiriančiame Korsiką ir Sardiniją – tuo pačiu Prancūziją ir Italiją – plyti Madalenos salynas, kurį sudaro septynios didesnės ir visa virtinė mažesnių salelių. Didžiausioje saloje, iš Sardinijos lengvai pasiekiamoje laiveliu, plyti miestelis La Madalena, neretai pavadinamas Mažuoju Paryžiumi. Tokį vardą gyvenvietė gavo dėl jaukių gatvelių, taip ir viliojančių pasiklysti.

Tačiau Madalenos salynas masina ne vien žavingu paryžietišku miesteliu, bet ir nuostabiais žmogaus beveik nepaliestais paplūdimiais. Archipelagas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, puikuojasi vienas už kitą gražesniais pakrančių ruožais. Vienas įspūdingiausių – atokesnėje Budelio saloje esantis Rausvasis paplūdimys. Jo smėlį švelniai rožine spalva nudažė kriauklelių dalelytės.

Pasitiks gausi ir svetinga virtuvė

Kulinarinėms Sardinijos tradicijoms didelės įtakos turėjo Italijos virtuvė, todėl viešint saloje būtina paragauti šviežių kepinių, ypač kvapnios duonos, sodraus alyvuogių aliejaus, jūrų gėrybių ir žuvų patiekalų ir, žinoma, gaivinančių ledų. Tačiau be itališkų patiekalų Sardinijoje gausu ir išskirtinio kulinarinio paveldo, pavyzdžiui, tik šiai salai būdingų pastos rūšių: smulkių kuskuso kruopas primenančių fregula ir į virtinukus panašių malloreddus. Dar vienas vietinis delikatesas – sūdyti tuno arba kefalės ikrai bottarga, patiekiami kaip pikantiškas užkandis.

Mėsos mėgėjams rekomenduojama paragauti porceddu – kepto paršiuko. Visas paršiukas įvyniojamas į mirtų ir laurų lapus ir kelias valandas kepamas virš atviros ugnies. Tokiam ypatingam patiekalui palydėti tinka brandus vietinis vynas.

Sardinijos kalnų atšlaitėse ganosi daugybė avių. Jų pienas naudojamas įvairių rūšių sūriui gaminti, o skerdiena – troškiniams. Vienas įdomiausių sardiniškų sūrių – casu marzu. Jį gaminant sūrio galva išskobiama ir paliekama lauke, kad viduje įsiveistų lervų. Šios misdamos sūriu paverčia jį puriu ir minkštu, lengvai tepamu ant tradicinės sardiniškos duonos. Vietiniai casu marzu valgo su gyvomis lervomis. Tiesa, šio delikateso gali tekti paieškoti, nes Europos Sąjunga sūrį uždraudė. Tačiau susibičiuliavus su vietiniu salos gyventoju kulinarinius nuotykius mėgstantiems keliautojams pavyksta paragauti unikalaus sūrio.

Malloreddus, tradiciniai sardinietiški makaronai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Malloreddus, tradiciniai sardinietiški makaronai

Artimuosius pradžiuginkite lauktuvėmis

Nors dėl galiojančių draudimų sūrio su lervomis artimiesiems neparvešite, juos tikriausiai pradžiugintų kitokie suvenyrai iš Italijos salos. Pavyzdžiui, dekoratyvūs arba praktiški kamštinės medžiagos dirbiniai. Iš šios lengvos rankiniu būdu išgaunamos medžiagos gaminami net unikalūs papuošalai. Jei norisi save arba Lietuvoje likusius bičiulius pradžiuginti vertingesniais papuošalais, rinkitės filigrano technika pagamintus dirbinius: žiedus, vėrinius, auskarus. Iš plonyčių tauriųjų metalų gijų Sardinijos meistrai sukuria tikrus šedevrus.

Vietiniai maisto produktai ir gėrimai – taip pat puikios lauktuvės iš Italijos. Rinkitės Sardinijos saloje pagamintus avių pieno sūrius, alyvuogių aliejų, vyną, vytintos mėsos gaminius. Namus papuoš saloje nupinti krepšiai, išausti audiniai ir nulipdytos vazos. Praktiškiems žmonėms neabejotinai patiks kokybiški sardiniški peiliai, saloje tradiciniu būdu gaminami jau ne vieną šimtmetį.

Keliavusiųjų į Sardiniją atsiliepimai

Daugelis atostogautojų Sardiniją vadina įspūdingiausia Italijos sala. Per tūkstančius metų gamtos jėgų suformuotas sausumos lopinėlis pasižymi įstabia kraštovaizdžių, gyvūnijos ir augalijos įvairove. Tačiau keliavusiųjų į Sardiniją atsiliepimai teigiami ne tik dėl kvapą gniaužiančio gamtos grožio. Ne ką mažesnį įspūdį turistams paliko įdomi ir savita salos kultūra, žavingos kalnų gyvenvietės, vietinių svetingumas ir, žinoma, gardus ir sveikas maistas.

Keliautojai sutartinai tvirtino, kad geriausia Sardiniją atrasti automobiliu – tuomet galima pasiekti nuošalesnes vietas, savarankiškai planuoti maršrutą ir kada panorėjus stabtelėti pasigėrėti nuo serpantinų arba pakrantės kelių atsiveriančiomis panoramomis.

Pasak ramesnio poilsio mėgėjų, Sardinijos kurortai prie jūros Italijoje lygių beveik neturi. Juolab kad ir Sardinijos orai palankūs saulės vonioms ir maudynėms šiltoje Viduržemio jūroje – per metus saloje būna net 300 saulėtų dienų. Pasak keliautojų, palankiausias metas vykti į Sardiniją – pavasaris arba ankstyvas ruduo, mat pačiame vasaros įkarštyje gali vyrauti nemaloni kaitra. Tiesa, pietinėje salos dalyje gaivos suteikia nuo Afrikos pučiantys siroko vėjai.

Nors vaizdingoji Italijos sala dar nėra turistų išvarginta, vis daugiau atostogautojų renkasi kelionę į Sardiniją. Saulėti paplūdimiai, skaidri jūra, kvapą gniaužiantys kalnai, jaukūs miesteliai ir rausvasparniai flamingai – tik kelios šios ypatingos salos žavesio formulės sudedamosios dalys.

Į viršų