Kelionė į Mauricijų: kodėl keliautojai šią salą vadina rojumi žemėje?

Mauricijus
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mauricijus

Kol Lietuva žvarbsta nuo lietaus, vėjo ir sniego, piečiau pusiaujo tvyro sausi ir saulėti orai, taip ir viliojantys bent trumpam pabėgti į šiltus tropinius kraštus. Pamiršti lietuvišką darganą padės kelionė į Mauricijų – Indijos vandenyno bangų skalaujamą salą, keliautojų pramintą rojumi žemėje. Vešlios džiunglės, skaidrus ir šiltas vandenynas, auksiniai paplūdimiai ir kvapą gniaužiantys kraštovaizdžiai – vienoje mažoje saloje telpa viskas, ko reikia tobuloms atostogoms.

  Pigūs skrydžiai į Mauricijų

Kaip pasiekti Mauricijaus salą?

Atsakymą į klausimą kur yra Mauricijus rasite pažvelgę į žemėlapį, šiek tiek į dešinę nuo Madagaskaro salos. Ten vandenyno mėlynėje rikiuojasi Maskarenų salos: Prancūzijai priklausantis  Reunjonas, Mauricijus ir Rodrigesas. Dvi pastarosios salos ir priklauso Mauricijaus Respublikai. Didesnioji Mauricijaus sala – tikras atostogų rojus, kurio krantus skalauja turkio spalvos Indijos vandenynas, sutramdytas trečio pagal dydį pasaulyje Mauricijaus koralų rifo. Jis į salą atvilioja būrius nardymo entuziastų.

Nuo artimiausio didesnio sausumos ploto – Madagaskaro – Mauricijų skiria net 900 kilometrų, todėl greičiausias ir patikimiausias būdas pasiekti šią salą yra lėktuvu. Tiesioginių skrydžių iš Lietuvos nėra, tačiau galima rinktis maršrutus su persėdimu Stambule, Amsterdame arba Frankfurte.  Skrydis į Mauricijų trunka netrumpai, gali būti, kad lėktuvuose ir oro uostuose teks praleisti net keliolika valandų, tačiau vaizdai, pasitiksiantys vos nutūpus šiame rojaus kampelyje, bus to verti. Įsikūrus saloje keliauti galima autobusais, taksi arba išsinuomotais automobiliais. Tačiau atminkite, kad Mauricijuje eismas vyksta kaire kelio puse ir net pagrindiniai keliai yra vingiuoti. Todėl saloje patartina keliauti neskubant, pasimėgaujant kvapą gniaužiančiais vaizdais.

Port Luisas, Mauricijus
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Port Luisas, Mauricijus

Ką privaloma pamatyti sostinėje Port Louis’e?

Išsiaiškinus, kur yra Mauricijus ir kaip jį pasiekti, metas geriau pažinti šią nuostabią salą. Gyvybingasis Port Luisas (Port Louis) – Mauricijaus sostinė ir didžiausias miestas, svečius pasitinkantis šurmuliu. Nors didžiausias salos lobis – graži ir įvairialypė gamta, sostinėje taip pat yra ką pamatyti. Mieste darniai susipina šiuolaikiniai stiklo bokštai ir prancūzų bei britų kolonijinius laikus menantys statiniai. Norint pajusti tikrąjį Port Luiso pulsą, verta užsukti į centrinį turgų. Prekyvietėje galima įsigyti ir tradicinių suvenyrų, ir šviežiausių vaisių arba kvapniausių prieskonių. Aplinkinėse gatvelėse laukia indiški, kiniški ir kreoliški restoranėliai – per ilgus šimtmečius susimaišiusios kultūros atspindys. O paklydus visada padės draugiški ir paslaugūs Mauricijaus gyventojai.

Salos istoriją pažinti padės apsilankymas Adelaidės forte, Port Luiso gamtos muziejuje ir prieš kelerius metus duris atvėrusiame „Blue Penny“ muziejuje, pramintame vieno vertingiausių senųjų pašto ženklų garbei. Eksponatai šiame muziejuje pristato turtingą ir įdomią Mauricijaus istoriją ir kultūrą.

Mauricijaus pasididžiavimas – Sir Seewoosagur Ramgoolam botanikos sodas

Į šiaurės rytus nuo sostinės Port Luiso veikia vienas įdomiausių salos lankytinų objektų – Mauricijaus Sir Seewoosagur Ramgoolam botanikos sodas. Šio žalumos kampelio istorija prasidėjo dar XVIII a., kai salą valdė prancūzai. Iš pradžių sodo teritorijoje buvo auginami egzotiniai prieskoniai. Mauricijaus valdytojai pamažu plėtė ir gražino sodą ir, nors bėgant šimtmečiams pasitaikė laikotarpių, kai botanikos sodas buvo apleistas, šiandien jis džiugina lankytojus įspūdingais eksponatais. Sode lapus į dangų kelia didžiulės palmės ir baobabai, veši prancūzų įvežti gvazdikmedžiai ir kvapieji muskatmedžiai. Sodas, pramintas pirmojo Mauricijaus ministro pirmininko vardu, didžiuojasi ir gigantiškosiomis viktorijomis – iš Pietų Amerikos kilusiais vandens augalais, ant kurių milžiniškų lapų lengvai telpa net dideli paukščiai.

Sir Seewoosagur Ramgoolam botanikos sodas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Sir Seewoosagur Ramgoolam botanikos sodas

Laikui nepavaldžios Mauricijaus džiunglės

Nors poilsiautojai į šią Indijos vandenyno salą keliauja norėdami pasidžiaugti saulės nutviekstais paplūdimiais, išskirtinių įspūdžių padovanos ir Mauricijaus džiunglės. Šalies valdžios pastangomis saloje pavyko išsaugoti autentišką, žmogaus mažai paliestą gamtą. Dairantis po vešlias džiungles, gėrintis šniokščiančiais kriokliais ir žaliuojančiais kalnais galima pasijusti it grįžus praeitin – tikėtina, kad labai panašūs vaizdai pasitiko ir pirmuosius europiečius, pasiekusius Mauricijaus krantus. Vienas pavyzdinių laukinės gamtos kampelių – rytinėje salos dalyje esantis Žvaigždės regionas. Teritorijoje saugoma Mauricijui būdinga augalija ir gyvūnija, o lankytojai regiono grožį gali įvertinti pėsčiomis, įsitaisę ant žirgų arba keturračių arba skriedami lynu virš vešlios salos augmenijos.

Kaip pasiruošti pasivaikščiojimui po Juodosios upės tarpeklių nacionalinį parką?

Vis dėlto didžiausias laukinės Mauricijaus salos grožis atsiskleidžia Juodosios upės tarpeklių nacionaliniame parke – valstybės saugomoje teritorijoje salos pietvakariuose. Sraunūs upeliai, garmantys kriokliai ir šimtmečių senumo džiunglės pasitinka visus, nusprendusius įkelti koją į kraštą, kadaise teikusį prieglobstį pabėgusiems vergams. Geriausia Juodosios upės tarpeklių nacionalinį parką pažinti keliaujant pėsčiomis vienu iš daugelio pažintinių takų. Pasirinkite maršrutą pagal savo galimybes ir leiskitės nustebinami gamtos grožio. Parke veši reti dodo medžiai, juodmedžiai ir gvajavos. Nepamirškite parko darbuotojų pasiteirauti, kur geriausia stebėti paukščius: pelėsakalius, ilgauodeges papūgas, rožinius karvelius ir kitus endeminius sparnuočius.

Kai kurie takai nacionaliniame parke reikalauja stipraus fizinio pasirengimo, todėl prieš išsiruošdami į žygį būtinai įvertinkite savo galimybes. Apsirūpinkite gėlo vandens atsargomis, patogia avalyne ir maistu. Išsiaiškinkite, ar takas, kuriuo keliausite, nėra drėgniausioje parko vietoje – galbūt reikia įsidėti ir apsiaustą nuo lietaus? Nepamirškite žemėlapio arba, jei nenorite patys orientuotis, pasisamdykite vietinį gidą. O pasiekę viršūnę nepamirškite įamžinti stulbinančios salos ir Indijos vandenyno panoramos.

Beždžionės „Black River Gorges” nacionaliname parke. Mauricijus
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Beždžionės „Black River Gorges” nacionaliname parke. Mauricijus

Nuo gamtos teikiamos ramybės iki triukšmingų vakarėlių paplūdimyje

Mauricijus – įvairi ir spalvinga sala. Juodosios upės tarpeklių nacionaliniame parke atsižiūrėjus žalumos, reikia pažinti ir kitas salos spalvas. Bene margiausias Mauricijaus regionas – greta Šaramelio miestelio esanti Spalvota žemė. Tai nežemiško grožio kopos, kurias gamta nudažė net septyniomis skirtingomis spalvomis. Manoma, jog įvairiaspalvis smėlis susidarė kadaise skirtingu greičiu atvėsus įkaitusioms uolienoms. Šio natūralaus proceso rezultatas – rudos, rausvos, gelsvos, oranžinės, mėlynos, žalios ir net violetinės smėlio klostės. Gražiausiai Spalvota žemė atrodo saulei tekant arba leidžiantis.

Netoli Šaramelio miestelio plyti atostogautojų pamėgtas Le Morne pusiasalis. Tai tikra kontrastų žemė – balto smėlio paplūdimius keičia tarytum siena viršun šaunantis bazaltinis monolitas, išvarpytas olų. Nors šiandien pakrantėje gausu prabangių kurortų, kadaise nuošalus Le Morne pusiasalis tapo išsigelbėjimu daugeliui pabėgusių vergų. Dėl kultūrinės ir istorinės svarbos vietovė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Jei Le Morne pusiasalį renkasi turistai, tai vietiniai gyventojai atostogų metu mielai keliauja į Il o Serf salą, esančią prie rytinių Mauricijaus krantų. Kadaise joje buvo gausu elnių, tačiau šiandien pagrindinė atrakcija – tyras vanduo, auksaspalvis paplūdimių smėlis ir nuo kaitrios saulės sauganti augmenija. Saloje nestinga restoranų, vandens pramogų ir net veikia golfo aikštynas. Il o Serf salą supa ypatingo grožio koralai, todėl tai pamėgta paviršinio nardymo vieta.

Tie, kam norisi poilsį paplūdimyje suderinti su trankiu naktiniu gyvenimu, renkasi Mauricijaus šiaurėje esantį Grand Bė miestą. Gyvenvietė garsėja puikiais paplūdimiais ir iki paryčių nerimstančiu naktiniu gyvenimu. O dienomis galima lankyti parduotuves arba restoranuose pažinti gastronominę Mauricijaus kultūrą.

Įdomus ir įvairus Mauricijus turistų laukia ištisus metus, ne tik tada, kai Šiaurės pusrutulį sustingdo žiema. Skaidrus Indijos vandenyno vanduo, margi koraliniai rifai, vešlios džiunglės ir gardus maistas atostogas Mauricijuje pavers vienomis įsimintiniausių gyvenime.

Į viršų