Kelionė į Maldyvus: viskas, ką turi žinoti

Tikras tropikų perliukas – Maldyvai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tikras tropikų perliukas – Maldyvai

Egzotiškieji Maldyvai kaitina atostogautojų vaizduotę balto smėlio paplūdimiais, pasakiškais viešbučiais, užburiančia ramybe ir žydro Indijos vandenyno pakrantėmis bei povandeniniu pasauliu. Maldyvai – trapus salų archipelagas, kuriam visam dėl klimato kaitos gresia atsidurti po vandeniu. Tai šį rojaus kampelį padaro dar unikalesniu, patrauklesniu ir labiau saugotinu. Vis gi kelionė į Maldyvus gali būti ir ne tokia brangi, ir ne tokia sudėtinga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Unikalūs Maldyvai

Tai beveik 1200 koralinių salų archipelagas, iš kurių net 200 salų yra gyvenamos. Dar aštuoniasdešimtyje salų įrengti viešbučiai ir infrastruktūra turistams. Tai 26 atolų ir salelių spiečių junginys, kuris jūroje išsibarstęs vos ne 1000 km atstumu nuo šiauriausios iki piečiausios Maldyvų salos. Tad jei galvojote, kad Maldyvuose viskas vienoda ir užgrūsta turistų, tai yra mitas. Iš čia kiekvienas turistas atsiveža savo unikalius įspūdžius ir savo Maldyvų atviruką.

Atostogos Maldyvuose gali būti visokios. Turistų šios salos kaip atostogų vieta buvo atrastos 1970 metais. Dabar vienose Maldyvų salose įrengti prabangūs viešbučiai, priimantys tik turtingiausius turistus, kitose puikiai su gamta dera vidutinės klasės viešbutukai, dar kitose negyvenamose salose įrengtos nuo pasaulio atskirtos lodžijos tarp koralų rifų ir laukinio vandenyno.

Net ir sostinė Malė iš viršaus panašėja į „miestą plaustą“, kur viskas iki pat kraštų užpildyta namais ir gatvelėmis, o oro uostas vos įsitenka greta esančioje salytėje. Neįtikėtina, tačiau mažytėse vos kelių kvadratinių kilometrų Maldyvų salelėse gyvena per 300 tūkst. žmonių, o kiekvienais metais šios šalies aplankyti atvažiuoja dar 1,5 mln. turistų.

Maldyvų klimatas ir gamta

Maldyvai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Maldyvai

Iki pat pusiaujo nusidriekę Maldyvai apdovanoti pasakišku tropiniu klimatu. Šilumos visus metus vidutiniškai čia būna apie +28 C. Metų laikus diktuoja iš vandenynų atslenkantys musonai. Jie dalina Maldyvų sezonus į du – sausąjį ir lietingąjį. Todėl atostogauti geriausiai verta skristi lietuviškais žiemos mėnesiais ir pavasarį – tada daugelyje Maldyvų salų saulėta ir sausa. Nuo gegužės pradžios prasideda lietūs ir tropinių audrų pikas pasiekiamas liepą bei rugpjūtį. Tai nereiškia, kad Maldyvuose lyja nuolat, tiesiog oras keičiasi staigiai ir kontrastingai, vyrauja didesni vėjai.

Antra vertus, per kelis šimtus kilometrų nusidriekusios turistų numylėtos salos, besikeičiantis klimatas, vandenynų srovės – viskas taip iškraipo statistiką, kad atspėti, koks oras Maldyvuose, ir sunku, ir tuo pačiu lengva. Jis tropinis ir šiltas.

Šalia šimtų gyvenamų ir negyvenamų Maldyvų salų driekiasi platūs koraliniai rifai, kurių yra per 180 rūšių. Šiuos rifuose gyvena daugiau nei 1100 rūšių žuvų, 5 jūrinių vėžlių rūšys, 21 rūšis delfinų ir banginių, 400 rūšių moliuskų, 83 rūšys įvairiausių jūros žvaigždžių, 48 krevečių, 145 krabų ir dar virš šimto rūšių kitų vėžiagyvių. Kartu su balto smėlio paplūdimiais ir puikiu klimatu Maldyvų jūrų pasaulį galima vadinti gamtos rojumi žemėje.

Skrydžiai į Maldyvus ir transportas tarp Maldyvų atolų bei salų

Nors Maldyvų pavadinimas skamba itin egzotiškai, tačiau šios salos nuo Lietuvos yra išsidėsčiusios arčiau nei Indija, Šri Lanka ir visos kitos Pietryčių Azijos valstybės. Todėl skrydis į Maldyvus, nors ir su persėdimu, nebus toks ilgas ir varginantis. 

Nusileidus į oro uostą esantį vienoje iš sostinės Malės salų, gali ištikti lengvas šokas. Visas didysis eismas Maldyvuose vyksta vandenyje. Populiariausi keliavimo būdai čia: viešieji keltai, pusiau vieši arba privatūs laiveliai (kaina sutartinė kaip taksi) ir užsakomieji greitaeigiai kateriai. Viešaisiais keltais salynų ir atolų ribose (už 2-3 EUR žmogui) pasieksite daugelį aplink esančių didžiausių centrų, kur gyvena vietiniai ir klesti turizmas. Privatūs laiveliai (vandens taksi) papildo visą viešųjų keltų sistemą, juos galima užsiskayti ir netolimoms dienos išvykoms į mažesnes negyvenamas salas, koralinius rifus – kaina sutartinė, priklausomai nuo nuotolio ir išskirtinumo. Greitaeigiai kateriai jau daug brangesni ir daugiausiai naudojami turistams nuplukdyti iki tam tikrų išskirtinių kurortų bei lankytinų vietų. Jų kaina svyruoja nuo 30 EUR iki 100 EUR ir daugiau už išvyką žmogui.  

Didžioji dalis atvykėlių į Maldyvus atekliauja su kelionių organizatoriais, todėl jų atostogomis jau būna pasirūpinta iš anksto. Turistai čia tarp salų keliauja ne tik laivais ir kateriais, bet ir ant vandens besileidžiančiais lėktuvais, kurie sostinę Malė iš tolimiausių salynų pasiekia per 90 minučių. Skrydžių kainos šalies viduje tarp salų kainuoja nuo 100 EUR iki 300 ir daugiau EUR.

Norintiems Maldyvuose keliauti savarankiškai ir pigiai – taip pat yra visos sąlygos. Planuojantiems šokinėti iš vienos salos į kitą, verta iš pradžių pasirinkti salas su pigesniais svečių namais ir viešbutukais (geriausiai tame pačiame atole, netoli oro uosto) ir vėliau jau internetu apgyvendinimo įstaigos pasiklausti, kaip tinkmai, patogiai ir pigiai atkeliauti iki konkrečios salos.

Norintiems leistis į tolimesnių Maldyvų atolų ir salų tyrinėjimus verta pasiderėti su prekiniais laivais, kurie kursuoja tarp atokių salų ir už 15-40 EUR priima bendrakeleivius. Reikia atsiminti, kad tokie keltai neturi tikslaus išvykimo ir atvykimo laiko.

Viešbučiai Maldyvuose

Viešbutis Maldyvuose
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Viešbutis Maldyvuose

Maldyvai – pirmiausiai komfortiško, patogaus ir ne paties pigiausio poilsio vieta. Naktis daugelyje geriausių ir išskirtiniausių Maldyvų viešbučių kainuoja nuo 300 iki 2500 EUR už naktį dviviečiame kambaryje. Ypač populiarūs kurortai – nameliai ant žydro salynų vandens.

Antra vertus, Maldyvuose gausu svečių namų bei ekonominės klasės viešbutukų, kuriuose poilsis dviems nakčiai kainuos 25-30 EUR. Tai net pigiau nei daugelyje Pietų Europos kurortų. Įmanoma apsistoti ir pas vietinius žmones.

Natūralu, kad labiausiai turistsų mėgiami ir daugiausiai paslaugų teikiantys kurortai susispietę atoluose aplink sostinę Malė. Čia daug mažų salų miestelių, pigesnių viešbučių, pramogų, koralinių rifų nardytojams, restoranų ir žuvies turgų. Šiaurinis ir Pietinis Malė atolai, didelė Ari salų grupė, Vaavu salynas, Lhaviyani atolas, Raa ir Baa atolai, Faafu ir Dhaalu atolai, Meemu salynas – tai daugiausiai turistų lankomi Maldyvų kraštai.

Šalies pietuose įsikūręs nedidelis, bet svarbus Seenu salynas, kuriame yra ir antras didžiausias šalies miestas – Adu. Čia yra oro uostas, ir taip pat gausu viešbučių bei kurortų. Daugelis atostogoms skrenda tik į Seenu salyną.

Populiariausios veiklos

Spalvingas koralinis rifas Maldyvuose
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Spalvingas koralinis rifas Maldyvuose

Daugelis į Maldyvus keliauja ne tik pasikaitinti balto smėlio paplūdimiuose su žydru vandeniu, bet ir panardyti koraliniuose rifuose. Geriausi rifai ir puikios sąlygos paviršinio nardymo entuziastams yra Šiauriniame ir Pietiniame Male atoluose bei mažiau turistų užgrūstuose Šiauriniame ir Pietiniame Ari atoluose. Antra vertus, Maldyvai – tai ištįsas koralinis rifas, tad vietų stebėti jūrų pasaulį yra bene visuose šalies salynuose. Reikia tik įsidėmėti, kad daugelyje vietų vandenyno srovė labai stipri ir reikia patikimų instruktorių bei asmeninių įgudžių, kad nardytumėte saugiai.

Dar viena sparčiai populiarėjanti atrakcija Maldyvuose – plaukimas banglente. Tiesa, Malė salynuose jau gali būti tirštoka banglentininkų, todėl užkietėjusiems bangų gaudytojams siūlome leistis į turą po neturistines Maldyvų salas. Pavyzdžiui, čia dar neminėtas Laamu atolas pirmasis sugeria nuo Antarktidos atkeliaujančius stipresnius vėjus, čia gyvena vietos žmonės, viskas pigiau, o bangos didelės. Banglenčių sportui geriausiai samdytis vietos žmones su laiveliais, kurie jus visą dieną plukdys prie geriausių bangų.

Maistas ir tradicijos

Vienas svarbiausių akcentų per atostogas – maistas. Jis čia visas susijęs su jūrų gėrybėmis. Daug Maldyvų virtuvės tradicijų atkeliavo iš Šri Lankos ir Indijos. Vyrauja kokosų pienas, aštrūs prieskoniai, ryžiai ir vandenyno suteiktos gėrybės. Pagrindinis užkandis – hedhikaa – tai žuvies gaminiai virti karštame aliejuje. Kiekvienoje didesnėje Maldyvų salelėje rasite vietinių restoranų ir užeigų. Jei valgysite neįmantrų vietinį maistą, jis tekainuos taip pat kaip daugelyje Pietryčių Azijos šalių. Prabangūs restoranai ir lodžijos – turi savus įkainius.

Reikia atsiminti, kad beveik 100 proc. Maldyvų gyventojų – musulmonai. Todėl gauti alkoholio už kurortų ribų, vietose, kur gyvena vietiniai, beveik neįmanoma ir netgi laikoma nusikaltimu. Užsimaniusiems tai gerokai paplonins piniginę. Taip pat vietos žmonės tikėsis, kad jų bendruomenėse vilkėsite labiau pirdengiančius apdarus, nerodysite apnuoginto kūno. Antra vertus, Maldyvų žmonės labai draugiški ir mielai pasidalins savo kultūra, maistu ar skaniomis vaisių sultimis.

Tad Maldyvuose gerai pailsės ir prabangą mėgstantys atostogautojai, ir ekonominius kurortus mėgstantys keliautojai, ir nuotykių trokštantys salų tyrinėtojai.

Į viršų