Kelionė į Kubą: kaip atrodo nesuvaidinta kubiečių kasdienybė?

Kuba
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kuba

Iš visų Karibų jūros salų Kuba bene vienintelė apipinta romantiškiausiomis legendomis. Vieta, kur sustojęs laikas, kur aidi uždegantys muzikos ritmai, dvelkia cigarų dūmais ir liejasi romas. Rašytojų, muzikantų ir aktorių numylėta Karibų sala šiandien mielai laukia keliautojų, trokštančių patirti nesumeluotą ir neiščiustytą autentiką. Sakoma, kad kelionė į Kubą negrįžtamai pakeičia visus, bent trumpam įkėlusius koją į šią žavingą salą. Metas artimiau susipažinti su šiuo magišku rojaus kampeliu.

  Pigūs skrydžiai į Kubą

Baltojo smėlio Karibų jūros paplūdimiai

Atostogos Kuboje neįsivaizduojamos be apsilankymo akinamai baltuose paplūdimiuose. Jų saloje bene 400, todėl patinkantį ras kiekvienas keliautojas, o panorėjus galima kasdien apsilankyti vis kitame pajūrio ruože. Tačiau smulkus saulės įšildytas smėlis – dar ne viskas, ką gali pasiūlyti žydra Karibų jūra. Palei Kubos krantus nestinga spalvingų koralų rifų. Panirus į skaidrų ir šiltą vandenį net daug ko mačiusius nardytojus nustebina spalvingas vandenų pasaulis ir puikus matomumas.

Jei nesinori visą dieną drybsoti paplūdimyje, galima rinktis įvairias vandens pramogas, pasiplaukiojimus valtelėmis arba net žvejybą turtinguose Karibų jūros vandenyse.

Havana – energingoji Kubos širdis

Havana – Kubos sostinė ir rumbos ritmu plakanti širdis. Tai didžiausias salos miestas, prilygstantis praeities inkliuzui. Bene daugiausiai turistų dėmesio sulaukia senoji Havana – istorinis sostinės centras, garsėjantis ryškiaspalviais kolonijinius laikus siekiančiais pastatais. Tačiau ryškūs fasadai slepia liūdesį – dažnas namas skaičiuoja paskutines dienas, nes tiesiog nėra pinigų jiems suremontuoti. Sunkią finansinę vietinių padėtį atspindi ir gatvėmis riedantys ne ką mažiau spalvingi penkių ar net šešių dešimtmečių senumo automobiliai – ikirevoliucinių laikų priminimas. Istorinės transporto priemonės siauromis Havanos gatvėmis rieda lėtai, tačiau įspūdingai. Ne vienas toks automobilis veikia kaip taksi ir mielai pavėžėja turistus iki lankytinų vietų.

Kubos sostinė Havana – šokančių ir muzikuojančių žmonių miestas. Muzika skamba ir poros sukasi ne tik restoranuose bei baruose, bet ir tiesiog gatvėse. Nenustebkite, jei praeinant jus įtrauks į šokių ir linksmybių sūkurį, ir nenusivilkite, jei savo sugebėjimams neprilygsite vietiniams – ritmo pojūtis kubiečiams įaugęs į kraują. Kalbant apie barus, viešint Havanoje tikra nuodėmė neapsilankyti garsaus amerikiečių rašytojo Ernesto Hemingvėjaus išgarsintoje užeigoje „Floridita“. Jei norisi vakarą praleisti vietinių draugijoje, saulei leidžiantis traukite prie Malecón –  net 8 km nuo uosto iki senosios Havanos besidriekiančios krantinės. Tai havaniečių socialinio gyvenimo centras ir itin vaizdinga vieta, ypač kai į molą dūžta dūkstančios Karibų jūros bangos.

Havanos gatvė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Havanos gatvė

Trinidadas – miestas UNESCO pasaulio paveldo sąraše

Įvertinus Kubos pakrančių ir sostinės grožį, metas keliauti toliau, į vieną autentiškiausių ir gražiausių salos miestų. Centrinėje salos dalyje esantis Trinidadas – Kubos klestėjimo ir aukso amžiaus palikimas. Tai pirmoji gyvenvietė, kurią kadaise saloje įkūrė ispanai. Uostas netruko suklestėti iš prekybos cukrumi, tabaku ir galvijais. Pralobę vadinamieji cukraus baronai Trinidade statė vienas už kitą gražesnius ir įspūdingesius rūmus. Dalis senųjų pastatų išliko, o nelikus cukraus baronų buvo paversti muziejais. UNESCO įvertino istorinę Trinidado svarbą ir įtraukė miestą į pasaulio paveldo sąrašą kaip vieną geriausiai išsilaikiusių istorinių gyvenviečių visoje Šiaurės Amerikoje.

Trinidade keliautojus žavi spalvingi namai, akmenimis grįstos gatvės ir aikštės, puikiai išsilaikiusios bažnyčios. Mieste galima pasivažinėti arklių traukiamomis karietomis ir, žinoma, šokti iki kol kojas paskaus – kubiečių meilė muzikai ir šokiams tvyro visuose salos kampeliuose.

Kubos vietinis maistas – nustebins ar nuvils?

Pasakodami apie Kubą keliautojai neretai užsimena, kad maistas saloje jiems nepaliko didelio įspūdžio. Esą patiekalai neišraiškingi ir prėski – nieko ypatingo. Tikėtina, kad tokie keliautojai pabijojo išklysti iš pramintų takų ir maitinosi turistams skirtuose valstybiniuose restoranuose arba viešbučiams priklausančiose maitinimo įstaigose. Tikrasis Kubos skonis atsiskleidžia nedidelėse užeigose – vietiniams priklausančiose paladares. Svarbią kubiečių raciono dalį sudaro žuvis ir jūros gėrybės, ryžiai ir švieži vaisiai bei daržovės. Viešint saloje būtina paragauti pomidorų padaže troškintos jautienos ropa vieja, kubietiškos paelijos su jūrų gėrybėmis, ryžių su juodosiomis pupelėmis arroz morro, virš ugnies kepto paršiuko lechon asado. Maistą užgerkite šviežiomis cukranendrių sultimis arba romo kokteiliais. Šviežių kvapnių vaisių bei daržovių ieškokite nedidelėse turgavietėse. Nepraleiskite progos paragauti kubietiškos kavos – stiprios ir saldžios. Na, o desertui verta paskanauti ryžių pudingo, pyrago su romu arba saldaus kreminio apkepo su karamelės padažu.

Kubietiškas patiekalas
Nuotraukos autorius – „SOFA TRAVEL”.  Kubietiškas patiekalas

Būtina pasiruošti – viza į Kubą (turistinė kortelė į Kubą)

Kelionė į Kubą prasideda dar gerokai prieš įlipant į lėktuvą – juk tokioms atostogoms būtina tinkamai pasiruošti. Viza į Kubą vykstantiems lietuviams nėra reikalinga, tačiau kiekvienam keliautojui privaloma turėti turistinę kortelę. Ji suteikiama tik poilsiautojams, vykstantiems į Kubą turistiniais tikslais bei galintiems tai įrodyti – pateikti lėktuvo bilietų ir viešbučio rezervacijos kopijas. Kaip įprasta, papildomai būtina turėti galiojantį asmens dokumentą (pasą) bei pateikti anketinius duomenis apie planuojamą kelionę. Turistinę kortelę verta užsisakyti planuojant vykti į Kubą per artimiausius 6 mėnesius – kortelė galioja 180 dienų nuo jos išdavimo. Ji yra vienkartinė, taigi galios tik vienam įvažiavimui į šalį, o ilgiausia buvimo Kuboje trukmė yra 30 dienų.

Turistinę Kubos kortelę Jums mielai parengs mūsų kelionių konsultantai – užsisakyti galite atvykdami į SOFA TRAVEL biurus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, paskambinę telefonu +370 633 97777, parašę į keliones@sofatravel.lt ar pasiteiravę internetu per https://www.sofatravel.lt/viza-i-kuba. Parengta Kubos turistinė kortelė Jums bus išsiųsta paštu pasirinktu adresu ir ją turėsite jau po 2 darbo dienų.

Viskas, ką reikia žinoti vykstant: saugumas, kainos ir orai

Nors Kuboje iki šiol galioja autoritarinis režimas, šalyje keliautojai gali jaustis saugiai. Vietiniai draugiškai ir noriai priima keliautojus. Žinoma, reikėtų imtis bendrų atsargumo priemonių – neklaidžioti tamsoje nuošaliose gatvėse, nepalikti daiktų be priežiūros.

Daugelį keliautojų nustebina tai, kad kainos Kuboje yra dvigubos – turistinės ir skirtos vietiniams. Net valiutos cirkuliuoja dvi: pesai ir konvertuojamieji pesai. Pastarieji išduodami tik turistams. O ir kainos konvertuojamaisiais pesais kartais net keliasdešimt kartų didesnės už skirtas vietiniams. Dėl tam tikrų išlaidų, pavyzdžiui, mokesčio už taksi, dar galima derėtis, bet ar kaina už vakarienę buvo sąžininga, pasakyti niekas negalės. Mažiausios kainos Kuboje yra nedidelėse krautuvėse ir užkandinėse, skirtose vietiniams. Ten visos kainos nurodytos pesais. Jei pavyktų tokią rasti, sumuštinis su kumpiu ir sūriu nekainuotų nė 40 euro centų, o porcija ledų atsieitų vos 3 centus.

Dar vienas visiems keliautojams rūpintis klausimas – kokių orų tikėtis viešint Karibų jūros saloje. Kuba plyti piečiau Vėžio atogrąžos, todėl šalyje vyrauja tropinis klimatas. Oro temperatūra visus metus šilta – nuo 21 °C žiemą iki 27 °C ir daugiau vasarą. Sausesni orai Kuboje vyrauja lapkričio–balandžio mėnesiais, o nuo gegužės iki spalio tęsiasi liūčių sezonas. Rugsėjį ir spalį salą plaka uraganai – tuo metu reikėtų vengti kelionių į salą.

Pramokite ispaniškai – pravers viešint Kuboje

Keliaudami po Kubą norite padaryti įspūdį vietiniams? Ilgo skrydžio metu išmokite kelias naudingas frazes ispaniškai! Kubiečiai ispanų kalbai suteikė savito kolorito, todėl be įprastų mandagumo frazių verta įsidėmėti ir kelis neformalius posakius.

Travel On Spot yra prekės ženklas, priklausantis „Novaturo“ įmonių grupei. Tinklalapyje galite išsirinkti ir užsisakyti apgyvendinimo paslaugas visame pasaulyje – nuo paprasčiausių svečių namų iki prabangių, išskirtinių penkių žvaigždučių viešbučių.

Lietuviškai Ispaniškai
Labas ¡Hola!
Laba diena Buenos días
Labas, kaip sekasi (neformaliai) ¿Que vola?
Draugas Asere/acere
Kur yra?.. ¿Dónde está..?
Prašau Por favor
Ačiū Gracias
Atsiprašau Perdón/Discúlpame
Kiek kainuoja?.. ¿Cuánto cuesta..?
Iki pasimatymo ¡Hasta luego!
Ate (neformaliai) ¡Chao, pescao!
Nuostabu (neformaliai) Está volao

O jei norėsite išreikšti nuostabą dėl kokio nors gero dalyko, šūktelėkite: Água! Tas pats žodis pravers ir prašant atsigerti vandens.

Nepamirštamos atostogos Kuboje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nepamirštamos atostogos Kuboje

Ką kalba apsilankę Kuboje?

Viešėjusieji muzikos ritmu alsuojančioje Karibų jūros saloje tvirtina, kad poilsis Kuboje – tiesiog nepakartojamas. Vienoje šalyje galima suderinti ir tingias dienas auksiniuose paplūdimiuose, ir intensyvią pažintį su salos praeitimi. Turistai negaili pagyrų šiltiems ir draugiškiems vietiniams, džiaugiasi galimybe paragauti sultingų sunokusių vaisių, o vakarus leisti šokio ritmu. Atsiliepimai po kelionės į Kubą patvirtina, kad tai unikali šalis, kruopelė praeities greitai besikeičiančiame vis labiau modernėjančiame pasaulyje. Keliautojų nostalgiją pažadino kolonijinius laikus menantys pastatai ir senoviniai automobiliai – gyvi praeities eksponatai.

Kuba apsvaigins ir pakerės, apgaubs muzikos garsais ir tirštais cigarų dūmais. Kelionė į šią Karibų jūros salą – tai kelionė į praeitį, persmelkta nostalgijos ir romantikos.

Į viršų