Kelionė į Koso salą: turistus itin traukiantis Graikijos „plaukiojantis sodas“

Atostogos Koso saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Koso saloje

Žydroje Egėjo jūroje išsibarstę tūkstančiai didesnių ir mažesnių Graikijai priklausančių salų. Iš jų visų Kosas išsiskiria vešliomis, žaliuojančiomis lygumomis ir turtinga istorija. Kelionė į Koso salą – puiki proga neišleidžiant visų santaupų geriau pažinti Graikijos kultūrą ir nacionalinę virtuvę, pasilepinti saulės spinduliais ir pasinerti į intriguojančią antikos istoriją.

  Pigūs skrydžiai į Koso salą

Koso salos istorija

Koso sala, esanti prie pat dabartinės Turkijos krantų, senovės graikams buvo žinoma nuo neatmenamų laikų. Dar Homeras „Iliadoje“ aprašė, kaip Koso gyventojai kovėsi Trojos kare graikų pusėje. Sala minima ir antikos legendose, pasakojančiose apie pusdievio Heraklio žygdarbius. Bėgant šimtmečiams Kosas iškilo kaip medicinos dievo Asklepijo kulto vieta ir švietimo centras. Iš ten kilo medicinos tėvu laikomas gydytojas Hipokratas. Sakoma, kad saloje tebeauga platanas, po kuriuo šis šviesuolis kadaise sėdėjo vesdamas pamokas mokiniams.

Per ilgą ir permainingą istoriją pasikeitė ne vieni Koso šeimininkai – bent trumpai salą valdė persai, makedoniečiai, egiptiečiai, romėnai, Bizantijos imperija, krikščionių riteriai joanitai, osmanai, italai… Antrojo pasaulinio karo metu teises į Kosą reiškė net britai ir vokiečiai – visiems rūpėjo strategiškai palankioje vietoje esanti sala. Nors graikų kultūra ten atsiskleidžia ryškiausiai, taip jau susiklostė, kad Koso sala Graikijai priklauso gana neilgai – tik kiek daugiau nei šešiasdešimt metų, nuo 1947-ųjų.

Atostogos Koso saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Koso saloje

Ekskursijos Koso saloje

Visi salos šeimininkai paliko savo pėdsakų, kuriais sekant atsiskleidžia įdomi ir marga Koso praeitis. Laimė, sala kompaktiška, maždaug 40 km ilgio ir vos 10 km pločio, todėl vienos kelionės metu galima ją visą apžiūrėti. Tam net nebūtina nuomotis automobilio – dviračių nuoma Kose gana nebrangi, o pažvelgus į Koso salos žemėlapį tampa aišku, kad kalnų beveik nėra. Todėl pažinti salą minant dviračio pedalus – vienas malonumas.

Išsiruošus apžiūrėti salos geriausia pradėti nuo Koso miesto – transporto, turizmo ir pramogų sostinės. Būtent ten stūkso riterių joanitų pastatydinta pilis, antikos laikus siekiantis Odeonas, veikia įvairūs muziejai ir tradicinis hamamas – arabiška pirtis. Kiek tolėliau nuo uosto lankytojų laukia Hipokrato muziejus ir bene lankomiausia Koso salos vieta – Asklepionas. Tai archeologinis kompleksas, kurį sudaro romėnų pirčių griuvėsiai ir dievo Asklepijo šventyklos likučiai.

Išsinuomavus transporto priemonę verta aplankyti tradicinį kaimelį Pilę (Pyli), garsėjantį žaviais baltasieniais nameliais, ir senąją Antimachijos gyvenvietę, kurioje išlikę tradiciniai graikiški malūnai. Turistų išskėstomis rankomis laukia ir pajūrio miesteliai Kardamena bei Kefalas. O jei ekskursijos Koso saloje atsibodo, pats metas šokti į laivelį ir apžiūrėti kaimynines salas arba net Turkijos pakrantės kurortą Bodrumą. Tiesa, vykstant ten reikia pasiimti pasą – asmens tapatybės kortelės nepakaks.

Virtuvė: ką skanaus paragauti?

Koso sala – tikras gardaus maisto mylėtojų rojus. Egėjo jūra dovanoja žuvis ir jūrų gėrybes, kurios dažnai patiekiamos keptos, pagardintos šlakeliu vietinio alyvuogių aliejaus. Tuo tarpu derlingi kalvų šlaitai ir lygumos leidžia vystyti žemdirbystę. Ūkininkai Koso saloje augina alyvuoges, migdolus, figas, vynuoges – visų šių gėrybių tikrai verta paragauti ir dar namo lauktuvių parvežti. Būtina paskanauti ir vietinio delikateso – raudoname vyne marinuoto ožkų pieno sūrio, vadinamo posa. Dėmesio verti ir kosietiški desertai – įvairūs pyragėliai, gardinti migdolais, sirupu ir medumi. Kalbant apie medų, Kosas garsėja aromatingu čiobrelių medumi.

Savaitė Graikijoje, Koso saloje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Savaitė Graikijoje, Koso saloje

Viešbučiai Koso saloje – kaip išsirinkti?

Kosas kasmet sulaukia dešimčių tūkstančių svečių, todėl ir turizmo pramonė saloje puikiai išvystyta, nestinga įvairaus lygio viešbučių ir svečių namų. Apgyvendinimo įstaigos atokiau nuo didesnių gyvenviečių ir pagrindinių kurortų kainuos mažiau, tačiau papildomo atstumo nereikėtų baimintis – kompaktiškoje saloje viskas gana lengvai pasiekiama automobiliu, motoroleriu arba dviračiu.

Taikydamiesi prie turistų pageidavimų, viešbučiai Koso saloje dažnai siūlo paketus „viskas įskaičiuota“. Jei jūsų tikslas – ramios atostogos prie jūros arba baseino, tokie pasiūlymai verti dėmesio. Tuomet nereikės sukti galvos, ką ir kur valgyti. Tačiau jei labiau rūpi kuo geriau pažinti Koso salą, jos kultūrą ir virtuvę, geriau rinktis nakvynę tik su pusryčiais.

Renkantis viešbutį svarbu atsakyti į klausimą, ko norėsis atostogų metu: visiškos ramybės ar šurmulio. Pramogas ir linksmybes mėgstantys poilsiautojai turėtų apsistoti Koso mieste, kur netrūksta parduotuvių, barų ir restoranų, o šėlionės, regis, trunka ištisą naktį. Tuo tarpu ištroškusiesiems ramybės verčiau rinktis mažesnius pajūrio kurortus, pvz., Kefalą.

Kiek kainuoja atostogos Koso saloje?

Turistus Koso sala vilioja ne tik gražiais peizažais, auksiniais paplūdimiais ar turtingu istoriniu palikimu, bet ir patraukliomis kainomis. Kelionė į Kosą neretai atsieina pigiau nei į kurią kitą Graikijos vietovę – ir vien todėl, kad skrydžiai į Koso salą yra tikrai nebrangūs. Žinoma, patartina nesnausti ir kelionę užsisakyti kuo anksčiau. Nakvynė Koso saloje taip pat nekainuos labai brangiai, ypač nusprendus apsistoti kiek toliau nuo didžiausių kurortų.

Maisto ir gėrimų kainos Koso saloje gana patrauklios – pietūs restorane vienam asmeniui atsieina 10–15 eurų. Mažesnėse ir kuklesnėse užkandinėse kainos dar priimtinesnės, o patiekalai, pagaminti iš šviežių ingredientų, – gardūs ir sotūs.

Degalai Koso saloje kainuoja šiek tiek brangiau nei Lietuvoje, todėl planuojantieji išsinuomoti automobilį turėtų į tai atsižvelgti. O jei nesinori vis pildyti degalų bako, puikiai galima išsiversti keliaujant autobusais arba išsinuomotais dviračiais. Juolab kad dviračio nuoma dienai kainuoja vos 3–5 eurus.

Poilsiautojų atsiliepimai

Keliautojų atsiliepimai apie Koso salą beveik vien teigiami. Ir nieko stebėtino – tai tikras atostogų rojus. Vidutinė oro temperatūra Koso saloje vasarą siekia 25 °C, o vanduo įšyla iki 24 °C. Nors dauguma turistų Kosą lanko šiltuoju metų laiku, atvykusieji žiemą taip pat nesigaili, nes tuomet tvyro malonūs pavasariški orai.

Skaitant atsiliepimus apie atostogas Koso saloje, į akis krenta ir keliautojų liaupsės vaizdingai salos gamtai, turtingam istoriniam ir kultūriniam paveldui. Ne mažiau pagyrų sulaukia ir gražūs paplūdimiai, trankus naktinis gyvenimas ir itin gardus maistas.

Buvusieji Kose pabrėžia, kad saloje tiesiog būtina išsinuomoti automobilį arba dviratį ir taip atrasti visas šio sausumos lopinėlio grožybes – pradedant jaukiais kaimeliais, baigiant nuošalesniais paplūdimiais.

Žaliuojanti ir žydinti Koso sala, dar vadinama „plaukiojančiu sodu“, jau seniai tapo turistų pamėgta atostogų vieta. Žydra Egėjo jūra, maloni šiluma, skanus maistas ir turtinga istorija pakeri ne vieną joje apsilankiusį, todėl užuot toliau svajojus apie šį rojaus kampelį, verčiau dabar pat planuoti būsimą kelionę.

Į viršų