Kelionė į Gruziją: ką pamatyti ir išragauti?

Panoraminis Kinčcha krioklio vaizdas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Panoraminis Kinčcha krioklio vaizdas

Svetingąją Gruziją kasmet pamilsta vis daugiau keliautojų. Nuostabi gamta, gardus maistas, istorijos pėdsakai miestuose, šiltas vietinių gyventojų bendravimas – dėl šių priežasčių kelionė į Gruziją ne vienam virsta svajonių atostogomis. Kviečiame artimiau pažinti šią Kaukazo šalį. Nežinia – galbūt vos perskaitę paskutinį sakinį jau dairysitės poilsinės kelionės į Gruziją.

Magiškieji Gruzijos peizažai

Kalnų suformuota Gruzijos gamta nepalieka abejingų. Snieguotos viršukalnės, vešlios granatmedžių giraitės slėniuose ir plati Juodosios jūros pakrantė – šalies peizažai nuo vieno krašto iki kito keri ir žavi, viliodami juos atrasti skirtingais metų laikais. Šalies gamtovaizdžiai tokie įvairūs, kad net trumpos kelionės metu galima pasijusti it aplankius kelias skirtingas valstybes. Štai rytų Gruzijoje plytintis Kachetijos regionas dažnam lankytojui atrodo it nužengęs iš kito pasaulio. Atšiaurios raudonos uolos primena Mėnulio arba net Marso kraštovaizdį. Šiame regione galima aplankyti VI a. siekiančius atsiskyrėlių vienuolynus, garsėjančius puikiai išsilaikiusiomis viduramžių freskomis.

Nežemišką įspūdį sukelia ir Vardzija – pietinėje šalies dalyje uolose iškaldintas vienuolynas. Žvelgiant iš tolo atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas – skardyje juoduoja dešimtys angų. Tai viduramžiais Vardzijoje įsikūrusių krikščionių palikimas, tikras urvų labirintas, atskleidžiantis tenykštį gyvenimą.

Lankantis Gruzijoje nevalia praleisti progos išvysti Kaukazo kalnus. Nuostabios panoramos atsiveria riedant vadinamuoju Gruzijos karo keliu, kuriuo iš sostinės Tbilisio galima pasiekti aukščiausią šalies viršukalnę – užgesusį ugnikalnį Kazbeką. Pasak legendos, būtent prie šio kalno dievai prirakino Prometėją už tai, kad padovanojo žmonėms ugnį. Kazbeko apylinkės taip ir vilioja leistis bent į trumpą žygį.

Pasakiškų vaizdų galima išvysti ir vakarinėje Gruzijos dalyje. Paklausus keliautojų, ką Gruzijoje pamatyti būtina, dauguma mini slėpiningąjį Martvilio kanjoną. Nors vaizdai iš viršaus gražūs, geriausia kanjoną pažinti plaukte valtimi – taip atsiveria visa jo didybė ir paslaptingumas. Keliaujant nuo Martvilio kanjono į šiaurę, įspūdingi kraštovaizdžiai keičia vienas kitą kaip kaleidoskope – žaliuojantys slėniai, dangų remiantys kalnai, žydros kalnų upės ir ledynai. Visa tai – Svanetijos regiono grožis, kurį papildo turtingas istorinis ir kultūrinis palikimas.

Gruzija. Martvilio kanjonas
Nuotraukos autorius – „Novaturas”.  Gruzija. Martvilio kanjonas

Neaplenkite šių miestų

Gruzijos lankytinos vietos – ne tik įspūdingi kalnai ir jų atšlaitėse dunksantys vienuolynai ar garmantys kriokliai. Viešint Sakartvele būtina bent dalį laiko skirti ir jo miestams. Kiekvienas išsiskiria savita atmosfera ir visi be išimties pavergia turtinga istorija.

Pažintį su Gruzijos miestais verta pradėti nuo sostinės Tbilisio – energingo ir įtraukiančio didmiesčio, plytinčio vaizdingame slėnyje. Tbilisis skaičiuoja jau daugiau kaip 1500 metų ir nors miestas ne kartą buvo nugriautas ir atstatytas, jame gausu istorijos atgarsių. Vienas jų – ant kalvos stūksanti IV a. Narikalos tvirtovė. Dėmesio verta ir tik šiek tiek už ją jaunesnė Ančiskačio bazilika – seniausia bažnyčia Tbilisyje. Miestą geriau pažinti padės apsilankymas istorinėse sieros pirtyse, veikiančiose jau 700 metų, ir šurmuliuojančiame turguje, kuriame pirkėjus vilioja gruziniški prieskoniai. Jei sunku išsirinkti, pakanka užklausti prekeivių, ir jie mielai papasakoja, kokius patiekalus jais gardinti.

  Pigūs skrydžiai į Tbilisį

Visai netoli Tbilisio plyti dar vienas istorinės reikšmės miestas – Mccheta. Kadaise tai buvo Gruzijos sostinė. Mccheta – krikščionybės regione lopšys. Nors miestelis nedidelis, jis prilygsta muziejui po atviru dangumi. Čia greta viduramžių bažnyčių dunkso antikos laikus menantys griuvėsiai. Šalia miestelio stūkso VI a. iškilęs Džvario vienuolynas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Keliautojų dėmesio vertas ir antras pagal dydį miestas Gruzijoje – Kutaisis. Dažno lietuvio pažintis su Sakartvelu prasideda būtent čia, vienoje seniausių pasaulio gyvenviečių. Kutaisis siekia antikos laikus, jis minimas senuosiuose graikų padavimuose. Senoji miesto dalis žavi puikiai išsilaikiusiu viduramžius menančių gatvelių tinklu ir Bagrato katedros griuvėsiais. Kutaisio apylinkėse dunkso senasis Gelačio vienuolynas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame ilsisi daugelio žymių Gruzijos valdovų palaikai.

Pastaraisiais metais vis daugiau lankytojų sulaukia prie Juodosios jūros įsikūręs Batumis – Gruzijos kurortas. Mieste vyrauja malonus subtropinis klimatas, todėl tai puiki vieta karštoms ir saulėtoms vasaros atostogoms. Nors Batumyje nestinga istorinės reikšmės objektų, bene didžiausias kurorto traukos centras – pajūriu besidriekianti pėsčiųjų promenada. Palei ją rikiuojasi fontanai ir parkai, o pačiame šiauriausiame gale į dangų šauna naujai pastatyti Batumio bokštai. Vieno jų, dekoruoto gruzinų abėcėlės raidėmis, viršuje veikia apžvalgos aikštelė. Šalia ir vienas miesto simbolių – judanti skulptūra „Ali ir Nino“, pasakojanti apie tragišką azerbaidžaniečio kario ir gruzinų princesės meilę.

Batumio panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Batumio panorama

Gruziniškas maistas jūsų nenuvils

Gruzija garsėja ne tik pasakiškais kraštovaizdžiais ir įdomiais miestais – viešnagė šioje šalyje suteikia progą geriau pažinti turtingą ir įvairią gruzinišką virtuvę. Gruziniškas maistas žavi keliautojus intensyviais skoniais. Dažno patiekalo paslaptis – gruziniški prieskoniai, be kurių būtų sunku atkartoti Sakartvelo virtuvės šedevrus. Kiekvienas regionas turi savitų kulinarinių ypatumų, tačiau kad ir kur bekeliautumėte nepraleiskite progos paragauti chinkalių – tradicinių gruziniškų koldūnų. Jei skonis sužavės, būtinai sudalyvaukite kulinarijos pamokoje ir išmokite jų pasigaminti patys. Dar vienas klasikinis Sakartvelo virtuvės patiekalas – chačapuri. Tai sūriu įdarytas mielinės tešlos pyragas, tiesiog sutirpstantis burnoje. Paragauti taip pat verta vištienos troškinio čachochbili, troškintos ėrienos čakapuli, tirštos jautienos sriubos charčo ir keptų baklažanų su graikinių riešutų užtepėle badridžani. Jei mėgstate aštriau, nepamirškite garsiosios gruziniškos adžikos ir nusiteikite gausiai pavalgyti, mat vakarienės metu patiekalai ant stalo keliauja kone be perstojo. Viską nuplaus taurė kita gruziniško vyno, palydėta skambių tostų. O padauginus maisto išgelbės garsusis gruziniškas mineralinis vanduo – buteliuko „Borjomi“ kaina parduotuvėje siekia vos 40 euro centų.

Chačiapuris
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Chačiapuris

Orai Gruzijoje: ko tikėtis?

Nors Gruzija nedidelė, dėl vyraujančio kalnuoto reljefo klimatas gana įvairus. Vakarinėje dalyje vyrauja šiltas ir drėgnas subtropinis klimatas, ypač lietingi būna rudens mėnesiai. Tuo tarpu rytinėje dalyje orai sausesni; vasaros karštesnės, o žiemos – šaltesnės. Temperatūrų skirtumus lemia ir aukštis virš jūros lygio. Net šiltesnėje vakarinėje dalyje pakilus į aukštikalnes gali prireikti storesnių drabužių. Keliautojams palankiausi orai Gruzijoje vyrauja pavasario pabaigoje, vasarą ir rudens pradžioje. Tuo metu galima pasidžiaugti visais šalies teikiamais malonumais.

Nemažai keliautojų į Gruziją vyksta ir žiemą, pradėjus veikti slidinėjimo kurortams. Nors patogumo lygiu jie dar nusileidžia populiaresniems Vakarų Europos kurortams, nedidelės kainos ir svetingi vietiniai kviečia slidinėjimo entuziastus grįžti vėl ir vėl. Populiariausias – Gudaurio kurortas, tačiau neblogų trasų galima rasti Mestijoje ir Bakuriane.

Kelionės į Gruziją įspūdžiai

Ne vienas keliautojas iš Gruzijos grįžo žibančiomis akimis ir troškimu ten grįžti dar kartą. Paklausti, kas lėmė tokius gerus įspūdžius po kelionės į Gruziją, atostogautojai atskleidė, kad sunku išrinkti vieną ypatingą dalyką. Jie tvirtino buvę pakerėti įspūdingos gamtos, skanaus maisto, turtingos kultūros, įdomios istorijos ir, žinoma, vietinių svetingumo. Dažnas gyrėsi Sakartvele susiradęs draugų. Atostogautojams malonų įspūdį paliko prieinamos kainos, graži miestų architektūra ir kalnų didybė. Keliautojų teigimu, įdomiai ir margai Gruzijai pažinti nepakanka vienos kelionės – būtina grįžti ir su šia šalimi užmegzti dar tvirtesnį ryšį.

Kelionė į Gruziją žada įdomius atradimus kalnuose, miestuose ir, žinoma, restoranuose. Tai turtingos kultūros ir istorijos šalis, lankytojus pasitinkanti itin svetingai. Kodėl netapus dar vienu Gruzijos pakerėtu keliautoju?

Į viršų