Azorų salos – kurią salą aplankyti ir ką pamatyti?

Azorų salos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Azorų salos

Atlanto vandenyne plačiai išsidriekusios Azorų salos – tikras rojus aktyvių atostogų mėgėjams. Išskirtinio grožio gamtos kampelyje nėra kada ramiai sėdėti – kviečia viršukalnės, vandenyno bangos, paslaptingi urvai ir turtinga kultūra. Nuošalusis Azorų salynas pastaraisiais metais tapo lengvai pasiekiamas, tad jei mėgstate nuotykius, žygius ir vandens sportą, nieko nelaukę planuokite kelionę į patį Europos kraštą.

  Pigūs skrydžių bilietai

Sala San Migelis – tikrai bus ką nuveikti

Pažintį su Azorais keliautojai dažniausiai pradeda nuo didžiausios salos San Migelio. Ji išsidėsčiusi salyno rytuose. Būtent San Migelio saloje yra didžiausias Azorų miestas Ponta Delgada. Sala dar vadinama „žaliąja“ ir žvelgiant iš viršaus primena didelį smaragdą – jos derlingos pievos, vešlūs miškai ir kalnų ežerai tviska vis kitokiais žaliais atspalviais. Tuo įsitikinsite pakilę iki Sete Cidades ežero, kerinčio pasakišku gamtovaizdžiu. Geriausi vaizdai į jį atsiveria nuo Vista do Rei apžvalgos taško, bet verta ežerą apeiti ratu ir apžiūrėti iš visų pusių.
Jei jau esate vakarinėje salos pusėje, aplankykite Boca do Infierno apžvalgos aikštelę, iš kurios atsiveriantys kvapą gniaužiantys vaizdai puikiai atskleidžia, kaip vulkaninė veikla suformavo Azorų salas. O pasigrožėjus žaliąja sala verta nusileisti iki vandenyno kranto, iki Ponta da Ferraria kyšulio, kur galima pasimėgauti maudynėmis karštame vandenyne. Bangas natūraliai įšildo karšto vandens šaltiniai – tai išskirtinis baseinas po atviru dangumi.

San Migelio sala
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  San Migelio sala

Furnas – ežerų ir garuojančių duobių miestelis

Žemės gelmės po Azorais nerimsta – vulkaninė veikla tebėra aktyvi. Viena geriausių vietų ją stebėti iš arti – Furnas miestelis. Toliau nuo pakrantės įsikūrusi gyvenvietė primena iš lėto burbuliuojantį katilą – šen bei ten orą drumsčia iš žemės besiveržiantys karšti garai. Atostogų Azoruose metu Furnas miesteliui verta skirti vieną dieną – pasivaikščioti dairantis fumarolių, geizerių ir purvo vulkanų, paragauti karštuose garuose pagaminto maisto ir nuvykti iki ramybe alsuojančio Furnas ežero. Kad viešnagė šiame miestelyje įsimintų visam gyvenimui, skirkite laiko parkui Terra Nostra – tai svaiginančio grožio botanikos sodas, kuriame tyliai šnara palmės, čirškia paukščiai ir galima pasimaudyti karštuosiuose baseinuose.

Furnas miestelis
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Furnas miestelis

Mažiausia sala Azoruose – Korvas

Iš didžiausios salos San Migelio – į pačią mažiausią ir šiauriausiai esančią salą Azoruose – Korvą. Ji 6 km pločio ir vos 4 km ilgio, tačiau tai nereiškia, kad miniatiūrinėje Azorų saloje nėra ką pamatyti. Šis UNESCO saugomas atokus sausumos lopinėlis žavi atšiaurumu, ugnikalnių suformuotu kraštovaizdžiu ir autentiška gyvenviete (vienintele saloje!). Klaidžiojant po salą galima aptikti senųjų vėjo malūnų, pastatytų iš vulkaninių akmenų, pasigėrėti bangų mūša į juodo smėlio arba akmenų paplūdimius. Korvo sala – tikras žygeivių rojus. Minant jos takais gamtos didybė ir grožis kiekviename žingsnyje atima žadą.

Korvo sala
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Korvo sala

Terseira – festivalių sala

Centrinėje Azorų dalyje plytinti Terseira – viena lengviausiai pasiekiamų salyno salų, mat turi tarptautinį oro uostą. Šis kampelis siūlo daugybę potyrių ir privalo būti įtrauktas į Azorų lankytinų vietų sąrašą. Saloje galima lengvai derinti aktyvų ir pasyvų poilsį. Jei norisi pusdieniui stabtelėti atsipūsti, užsukite į Praia da Vitoria miestelio paplūdimį. Nors Atlanto vandenynas net vasaros mėnesiais būna gaiviai vėsus, galimybė pasikaitinti po Azorų saule tiesiog nepamainoma. Po paplūdimio malonumų panorėjus pramankštinti kojas verta pasivaikščioti Monte Brasil pusiasalyje. Iš viršaus atsiveria pasakiški vaizdai. Norisi didesnių nuotykių? Terseiros saloje jų tikrai yra. Bene įdomiausias – galimybė nusileisti į ugnikalnio kraterį, esantį pačiame salos centre. Nebijokite – ugnikalnis seniai užgesęs, dabar likę tik slėpiningi urvai ir pačioje apačioje telkšantis ežeras. Pasivaikščiojimas po kraterį – nekasdienė pramoga, įsiminsianti visam gyvenimui.
Patenkinus adrenalino poreikį galima sugrįžti į civilizaciją ir aplankyti didžiausią salos miestą Angra do Heroišmą. Kadaise, kai Atlanto vandenyną skersai raižė pirklių laivai, šis uostas jiems buvo svarbi sustojimo vieta. Klestėjimo laikotarpio palikimas iki šiol gyvas – miestą puošia puikiai išsilaikę spalvingi pastatai, stebina barokinių bažnyčių gausa. Dėl gausaus istorinio ir kultūrinio palikimo Angra do Heroišmas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Na, o apžiūrėjus lankytinas vietas metas pasinerti į linksmybių sūkurį. Terseira ne veltui vadinama festivalių sala – jos gyventojai mėgsta švęsti ir tai daro dažnai. Planuodami kelionę į Azorus pasidomėkite, ar tuo metu nevyks šventė, pvz., karnavalas, Joninės arba vyno šventė.

Terseira sala
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Terseira sala

Vulkaninė Fajalo sala

Centrinėje salyno dalyje esantis Fajalas – dar viena keliautojų dėmesio verta Azorų sala. Nors žalumu ji neprilygsta San Migeliui, o linksmybėmis – Terseirai, Fajalas pasižymi savitu žavesiu. Svarbi šios salos tapatybės dalis – vulkaninės veiklos suformuotas kraštovaizdis, primenantis Mėnulio paviršių. Tai puiki vieta aktyviems atostogautojams. Užsukus į Fajalo salą būtina užkopti į ugnikalnio viršūnę ir apžiūrėti kraterį stačiomis sienomis. Jį visą galima apeiti ratu – žygis nesunkus ir trunka apie 2 val.
Ne ką mažiau įspūdingas žygis laukia Capelinhos kyšulyje. Dalis jo susiformavo palyginti neseniai – po 1957 m. įvykusio ugnikalnio išsiveržimo. Pasivaikščiojimas po kyšulį – it apsilankymas Mėnulyje. Žygis bus dar įdomesnis, jei užsuksite į buvusiame švyturyje įrengtą muziejų. Švyturys minėtojo išsiveržimo metu beveik visas pasislėpė po dulkių ir akmenų sluoksniais.
Pasibaigus žygiams metas pailsėti pagrindiniame Fajalo salos paplūdimyje. Čia žydros vandenyno bangos gražiai kontrastuoja su juodu vulkaninės kilmės smėliu.

Fajalo sala
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Fajalo sala

Kitos salos ir jų įdomybės: sūriai, banginiai ir krateriai

Ne visi keliautojai atostogų Azoruose metu ryžtasi užsukti į visas 9 pagrindines salas. Tačiau turint laiko verta šiam kraštui skirti daugiau dėmesio. Štai aukštikalnių ir vyno mėgėjams patiks Piko sala, besipuikuojanti aukščiausiu Azorų salų kalnu, siekiančiu 2351 m aukštį. Kalną verta ne tik apžiūrėti iš šono, bet ir į jį užkopti, mat nuo viršaus atsiveria kerintys viso salyno vaizdai. Jei norite nuo viršūnės stebėti saulėtekį, verta pasisamdyti gidą, kuris padės taką įveikti tamsoje. Po nelengvo žygio atgauti jėgas padės vietinis Piko salos vynas. Vynuogės čia auginamos nuo pat XV a., o vynuogynai, išaugę vulkaninėje dirvoje, yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Piko sala taip pat viena tinkamiausių banginiams stebėti – tiesiog užsisakykite turą ir pasiplaukiojimo metu galbūt pasiseks išvysti bent kelias iš 24 delfinų ir banginių rūšių, gyvenančių aplink Azorų salyną.
Šiauriau Piko salos esantis San Žoržas dar nėra atrastas turistų, todėl viešnagė šioje Azorų salyno dalyje padėtų pajusti vietinį gyvenimo ritmą. San Žoržas sužavės dramatiškais gamtovaizdžiais: stačiomis uolomis, smingančiomis į vandenyną, ir ramiais idiliškais užutėkiais. Sakoma, kad šioje saloje gaminamas skaniausias Azorų sūris. Būtinai jo paragaukite.

San Migelis, Azorai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  San Migelis, Azorai

Kada keliauti ir ką parvežti lauktuvių?

Azorų salų klimatui didelę įtaką daro aplinkui plytintis Atlanto vandenynas, jo šiltosios ir šaltosios srovės. Jei norite būti garantuoti, kad lietaus debesys netemdys gražiųjų salyno vaizdų, geriausia kelionę į Azorus planuoti gegužės–spalio mėnesiais, tačiau turėkite omenyje, kad liepą–rugpjūtį pats turistinio sezono įkarštis. Atostogos Azoruose žiemą taip pat gali būti smagios – tuo metu ypač malonu pamirkti karštuosiuose baseinuose, – tačiau tuo metu dažniau ir gausiau palyja. Jei kelionės metu svajojate išvysti banginius, keliaukite balandžio–rugsėjo mėnesiais.
Kokios lauktuvės iš Azorų būtų pačios prasmingiausios? Į pirkinių krepšelį būtinai įsidėkite sūrio, vietinio konservuoto tuno, vyno arba kitų tradicinių alkoholinių gėrimų. Taip pat paieškokite vytintų mėsų ir dešrų, o saldumynų mėgėjams neabejotinai patiks azorietiški pyragėliai queijadas da Vila.

Azorų salos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Azorų salos

Kaip planuoti atostogas Azoruose

Žvelgiant į žemėlapį gali kilti klausimas: kam priklauso Azorai? Tiek nuo Afrikos, tiek nuo Šiaurės Amerikos salynas nutolęs po daugiau nei tūkstantį kilometrų, tačiau iš tiesų ši salų grupė priklauso Europai, tiksliau, Portugalijai. Kadaise atradę įstabiąsias salas portugalai taip ir nepaleido jų iš savo rankų, tad dabar ES gyventojai gali džiaugtis galimybe nukeliauti į Atlanto vandenyną be didelių organizacinių rūpesčių. Nereikės nei vizos, nei ypatingų leidimų – tik užsisakyti skrydžio bilietus ir susidėti lagaminus. Dėliodamiesi kelionės planą nepamirškite pasidomėti, kaip geriausia patekti iš vienos salos į kitą. Vieni keliautojai renkasi skrydžius, kiti – keltus arba trumpus turus, tačiau vieno teisingo būdo keliauti po Azorus nėra. Keliaujant savarankiškai didesnėse salose patogu išsinuomoti automobilius – taip net per gana trumpą laiką galima daug pamatyti.

Azorų salos – Portugalijos pasididžiavimas. Ir ne veltui – įspūdinga gamta ir turtinga kultūra šiame salyne žada unikalius potyrius keliautojams. Tą patvirtina ir kitų turistų atsiliepimai apie Azorus. Vieni žada sugrįžti dar bent kartą, kiti meile šiam rojaus kampeliui užsikrečia visam gyvenimui. Gal tarp pastarųjų būsite ir jūs?

Video
Chris Hau video.  Azorų salos
Į viršų