Kasablanka: ką nuveikti ir pamatyti?

Didžioji Hasano II mečetė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Didžioji Hasano II mečetė

Daugelį keliautojų, vykstančių į Šiaurės Afrikoje esantį Maroką, labiausiai traukia spalvingasis Marakešas arba vandenyno bangų skalaujamas Agadyras. O štai Kasablanka, Maroko didžiausias miestas, neretai lieka primiršta. Ir visai be reikalo – Kasablankoje tikrai yra ką pamatyti, pradedant didingomis mečetėmis, baigiant jaukiomis medinos gatvelėmis. Be to, šiame mieste Maroko spalvos atmieštos europietiškais potėpiais, todėl Kasablanka patiks tiems, kuriems Marakešas pasirodys pernelyg egzotiškas.

  Pigūs skrydžių bilietai

Didžiausias Maroko miestas, primenantis Europą

Maroko vakaruose, ant Atlanto vandenyno kranto, plyti Kasablanka – didžiausias ir europietiškiausias šalies miestas. Tai verslo, finansų, kultūros ir ekonomikos centras, pulsuojantis jaunatviška energija ir veržlumu.

Šį gražų miestą bėgant šimtmečiams tarytum spalvingą mozaiką kūrė ne viena tauta. VII a. pr. m. e. berberų įkurta Kasablanka netruko tapti svarbiu regioniniu uostu. Juo mielai naudojosi finikiečiai ir romėnai, o viduramžiais mieste įsitvirtino arabai. XV a. pr. gyvenvietė, tuo metu vadinta Anfa, tapo laisvu miestu, kuriame saugų prieglobstį rasdavo plėšikaujantys piratai. Vėliau portugalai miestą sugriovė, o jo vietoje pastatė naują, kuriam prigijo Kasablankos vardas, kurio reikšmė – „baltas namas“. Gyvenvietė labiausiai išaugo XIX a. sustiprėjus prekybiniams ryšiams su britais, o XX a. pr. Kasablanka atiteko prancūzams. Jų pėdsakai šiandieniniame mieste bene ryškiausi, tačiau Kasablanka stengiasi suformuoti savitą identitetą, kuriame susijungia įvairių tautų įtaka.

Pasiekti Kasablanką paprasčiausia lėktuvu – greta miesto veikia tarptautinis oro uostas. Į Kasablanką taip pat galima atvykti iš kitų Maroko miestų, pvz., Feso, Agadyro arba Marakešo. Šalyje reguliariai kursuoja autobusai ir traukiniai, tačiau vertėtų atminti, kad tokiai kelionei reikės skirti nemažai laiko.

Pasiruošti kelionei į Kasablanką paprasta – tereikia turėti pasą, galiojantį bent 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos datos. Keliautojai iš Lietuvos Maroke be vizos gali išbūti 90 dienų. Tačiau turėkite omenyje, kad reikės praeiti pasų patikrą ir galbūt nurodyti vietos, kurioje ketinate apsistoti, adresą.

Maroko piniginis vienetas – dirhamas. Vienas euras prilygsta maždaug 10 dirhamų. Maroko miestuose ir kurortuose netrūksta bankomatų, todėl prireikus grynųjų atsargas pasipildysite greitai ir paprastai. Beje, iš šalies negalima išsivežti dirhamų, todėl paskutinį vakarą pasistenkite išleisti visus vietinius pinigus.

Tramvajus Kasablankoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tramvajus Kasablankoje

Pasiklyskite siaurose senosios medinos gatvelėse

Kiekvieno Maroko miesto širdis plaka senojoje medinoje – centrinėje dalyje, kurią sudaro vingrus siaurų gatvelių tinklas. Ne išimtis ir Kasablanka, tačiau šiame mieste medina siekia vos XIX a. ir buvo pastatyta prancūzų. Nors miesto centrui galbūt stinga ypatingo praeities dvelksmo, o jame įsikūrusios parduotuvės nežavi unikalių dirbinių gausa, Kasablankos medina – gražus ir jaukus kvartalas, kuriame smagu pasivaikščioti. Siauros vingiuojančios medinos gatvelės tiesiog sutvertos pasiklysti, o aptikus žaliuojantį skverelį galima trumpam pabėgti nuo kaitrios saulės. Medinoje nestinga šurmuliuojančių kavinių – prisėskite jose atsikvėpti, atsigerti tradicinės mėtų arbatos ir pasimėgauti marokietišku gyvenimu.

Vaikštinėdami medinoje rasite ir mečečių, ir bažnyčių, ir net sinagogą. Tai puikus Kasablankos kultūrinės ir tautinės įvairovės atspindys. Ištrūkus iš medinos laukia Kasablankos prieplauka ir uostas. Toje pusėje dunkso XVIII a. įtvirtinimų griuvėsiai, vadinami sqala. Nuo jų atsiveria gražūs vandenyno vaizdai.

Senoji Medina
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Senoji Medina

Pasivaikščiokite po gražiausias architektūrines vietas

Tarp Kasablankos lankytinų vietų – ne vienas įstabaus grožio architektūrinis paminklas. Iš jų labiausiai išsiskiria Hasano II mečetė, stūksanti ant pat Atlanto vandenyno kranto. Buvusio Maroko karaliaus jubiliejui skirtas statinys stebina elegantiškomis linijomis ir stulbinamo aukščio – net 210 m – minaretu. Meistrų išraižytos medžio detalės, marmuro grindys, paauksuotos lubos ir stulbinančios mozaikos – visa tai Hasano II mečetę paverčia tikru meno kūriniu. Tai didžiausi musulmonų maldos namai Afrikoje. Į juos reikėtų ateiti apsirengus uždaresniais drabužiais, o norint apžiūrėti atidžiau galima prisijungti prie turų.

Europiečių palikimas – Kasablankos Švč. Jėzaus širdies katedra. Jos interjere ir eksterjere susilieja art deco, maurų architektūros ir neogotikos bruožai. Šiuo metu katedra nenaudojama pagal paskirtį – joje veikia parodų erdvė. Prie pat kyla naujutėlis Didysis Kasablankos teatras, kurį ketinama atidaryti 2019 m. rugsėjį. Šviesiame moderniame statinio fasade galima aptikti europietiškos ir arabiškos architektūros atgarsių.

Visai kitokį įspūdį sukuria Mahkama du Pacha – puošnus, raštais margintas pastatas, kuriame šiuo metu veikia teismas. It tiesiai iš arabiškų pasakų nužengęs statinys gražus ir iš vidaus, ir iš išorės, tačiau patekti į jo menes nelengva – tenka taikytis prie teismo posėdžių grafiko.

Puošnumu stebina ir greta Mahkama du Pacha esantys karališkieji rūmai. Tai Maroko karaliaus rezidencija, todėl patekimas į vidų labai ribotas. Vis dėlto verta užsukti ir pasigėrėti pasakiškai gražiais vartais.

Didžioji Hasano II mečetė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Didžioji Hasano II mečetė

Apsipirkite didžiausiame prekybos centre Afrikoje

Viešint Maroke verta pamatyti puošnias mečetes ir įspūdingus rūmus, tačiau kodėl nepasimėgavus ir žmogiškaisiais malonumais? Juolab kad Kasablankoje veikia didžiausias prekybos centras Afrikoje – Morocco Mall. Miesto pakraštyje esantis statinys užima net 190 000 m2 plotą. Prekybos centre rasite ne tik daugybę parduotuvių ir restoranų, bet ir kino teatrą, pramogų parką ir netgi didžiulį akvariumą. Povandeninį pasaulį galima apžiūrėti kylant liftu, o interaktyvūs ekranai leidžia dar geriau pažinti jo gyventojus – 37 rūšių žuvis ir tūkstančius koralų. Prekybos centre veikia ir tradicinė marokietiška turgavietė souk, kurioje galima įsigyti vietos meistrų kūrinių – nuo kilimų iki aksesuarų. Turgavietėje veikia berberų kavinė, vaišinanti mėtų arbata.

Ką nuveikti meno ir kultūros mėgėjams?

Poilsis Kasablankoje patiks ir meno bei kultūros mėgėjams – mieste veikia ne vienas muziejus ir galerija. Vienas unikaliausių – Maroko žydų muziejus, vienintelis toks visame arabų pasaulyje. Muziejus pasakoja apie ilgą žydų istoriją Kasablankoje ir visoje šalyje. Įdomų apsilankymą tik dar labiau praturtina vilą supantis vešlus sodas.

Maroko paveldą pristato Abderrahman Slaoui fondo muziejus, turintis gausą keramikos dirbinių, baldų, berberų papuošalų ir kvepalų buteliukų kolekciją. Tai puiki vieta atsikvėpti nuo Kasablankos šurmulio ir pasinerti į Maroko kultūrą.

Atokiau nuo miesto centro baltasienėje viloje veikia nedidelė galerija Villa des Arts de Casablanca. Nors jos kolekcija negausi, galerijoje galima maloniai praleisti valandėlę gėrintis modernaus meno kūriniais.

Kitas nedidukas muziejus Kasablankoje – Dar Al Ala – patiks muzikos mėgėjams. Jame eksponuojami instrumentai, galima pasiklausyti tradicinių andalūzų ir maurų melodijų.

Video
Sami Saif Sirelkhatim video.  CASABLANCA, MOROCCO: THE LARGEST CITY!

Apsilankykite skaniausiose Kasablankos vietose

Viešnagė Kasablankoje, Maroke, neįsivaizduojama be gardžių kulinarinių potyrių. Kultūrų samplaika šiame mieste sukūrė spalvingą gastronominį paveikslą, patiksiantį tikriems gurmanams. Kasablankoje galima paragauti ir vietinio maisto, ir užsienio virtuvių patiekalų. Jei esate linkę paeksperimentuoti, paragaukite mėsainių arba tadžinų su kupranugario mėsa. Nebrangių valgių su šiuo ingredientu rasite užeigoje Ibil Snack.

Lankydamiesi Kasablankoje būtinai užsukite į mahlaba – taip vadinami sulčių barai, kuriuose galima paragauti tirštųjų kokteilių su avokadais ir džiovintais vaisiais. Tuose pačiuose baruose rasite ir tradicinių sočių blynų msmen.

Ieškote neįprastų skonio derinių? Paragaukite pyragėlių bastilla, kuriuose marokiečiai derina sūrią jautieną, migdolus ir cukraus saldumą. Tai sotus ir nebrangus patiekalas.

Taip pat nepraleiskite progos prisivalgyti šviežių ir sultingų vaisių – jų pasirinkimas Maroke didelis.

Šiaurės Afrikoje esanti Kasablanka – tai kultūrų kryžkelė, modernus ir europietiškas Maroko miestas. Apsistokite čia vienai kitai dienai arba pasilikite ilgesnių atostogų – jos šiame didmiestyje tikrai neprailgs.

Į viršų