Ką pasirinkti savaitgalio kelionei: Splitą ar Rijeką?

Splito miesto panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Splito miesto panorama

Nesunku atspėti, kodėl Adrijos jūros glostomą Kroatiją taip mėgsta keliautojai: gražūs paplūdimiai, antiką menantys miestai ir nuostabus oras ne vieną vilioja čia atostogauti. Rodos, kad ir kur benuvyktum, visur gražu ir įdomu. Todėl išsirinkti vieną Kroatijos kurortą savaitgalio kelionei – tikras iššūkis. Padėsime jį įveikti ir supažindinsime su dviem ypatingais šios šalies miestais: Splitu ir Rijeka.

  Pigūs skrydžių bilietai

Svarbiausi skirtumai

Iš tiesų šie du kurortai turi daug panašumų: abu įsikūrę ant žydros Adrijos jūros, abu skaičiuoja jau ne vieną tūkstantmetį ir gali pasigirti istorinių objektų gausa, iš abiejų lengva pasiekti nuostabiąsias Kroatijos salas. Tačiau kuo Splitas ir Rijeka skiriasi?
Visų pirma, geografine padėtimi – Splitas yra piečiau Rijekos. Ir nors miestuose klimatas panašus, Splite didesnė tikimybė patirti alinančius vasaros karščius. Kurortai šiek tiek skiriasi ir dydžiu: Splito gyventojų skaičius siekia apie 178 tūkst., o Rijekoje gyvena 50 000 mažiau. Keliautojai taip pat pastebi, kad šiedu kurortai skiriasi kainomis – Splite maisto ir gėrimų kainos dažnai kone ketvirčiu didesnės.
Jei esate gamtos mylėtojai, rinkdamiesi kurortą galite atsižvelgti ir į tai, kiek jis arti vieno ar kito gamtos objekto. Štai iš Splito lengviau pasiekti garsiuosius Plitvicų ežerus, o Rijeka plyti prie pat vaizdingojo Istrijos pusiasalio ir Risnjako nacionalinio parko.

Ką pamatyti ir nuveikti Splite?

Renkantis atostogų vietą Kroatijoje didelės įtakos turi veiklų ir lankytinų vietų gausa. Splitas tikrai turi ką pasiūlyti smalsiems ir aktyviems keliautojams.

Splitas, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Splitas, Kroatija

Senamiestis

Splito senamiestis – nedidelis, bet labai išpuoselėtas ir jaukus. Vaikštinėjant jo gatvelėmis atsiveria ilgametė istorija, prasidėjusi nuo graikų, romėnų, o vėliau kurta italų, prancūzų. Tai žavi vieta pasivaikščioti, tačiau įdienojus gali tekti trintis pečiais su kitais turistais.

Diokletiano rūmai

Senamiesčio pažiba – rūmai, VII a. pastatyti Romos imperatoriui Diokletianui. Puikiai išsilaikęs tvirtovę primenantis statinys užburia didybe. Rūmus pažinti padės gido vedama ekskursija. Anksti ryte arba saulei leidžiantis Diokletiano rūmai sušvinta skirtingomis spalvomis.

Katedra

Splito panoramoje išsiskiria dailiomis arkomis išsipuošęs bokštas. Jis priklauso IV a. siekiančiai Šv. Domniaus, miesto globėjo, katedrai. Statinio fasade pinasi antikos ir romaninės architektūros bruožai.

Splitas, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Splitas, Kroatija

Campanile

Campanile – tai minėtasis Šv. Domniaus katedros bokštas, pasipuošęs elegantiškomis arkomis. Į šį 65 m aukščio Splito simbolį galima užkopti laiptais. Nuo viršaus atsiveria graži panorama.

Mestrovic meno galerija

Tolėliau nuo senamiesčio, Marjano kalvos šlaite, veikia kroatų menininko Ivano Meštrovičiaus vardo meno galerija. Ji įsikūrusi neoklasicistinio stiliaus pastate, supamame nepriekaištingai sutvarkyto sodo. Iš galerijos atsiveria gražūs Adrijos jūros vaizdai.

Žvejų turgus

Iš meno pasaulio – tiesiai į Splito kasdienybę. Viešint šiame Kroatijos mieste verta užsukti į pačiame centre veikiantį žvejų turgų, Splite vadinamą Peskarija. Čia galima pabendrauti su žvejais ir nusipirkti šviežios žuvies vakarienei. Turgus veikia nuo 6.30 iki vidurdienio.

Jūros gėrybių lėkštė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Jūros gėrybių lėkštė

Marjan

Rinkdamiesi, ką aplankyti Splite, į lankytinų vietų sąrašą įtraukite Marjano parką. Tai kalvota gamtos oazė, kurioje galima vaikščioti, važinėtis dviračiais, ieškoti nuošalių pakrantės ruožų ir grožėtis iš aukštai atsiveriančiais Splito ir jūros vaizdais.

Pasiplaukiokite jachta

Plaukimas jachta iš Splito – puiki pramoga. Vienai dienai arba kelioms valandoms pabėkite iš turistų pamėgto miesto ir atraskite Adrijos jūros platybes, jose pabirusių Kroatijos salų žavesį.

Nukeliaukite į Bračo salą

Kalbant apie salas, iš Splito lengva patekti į kaimyninę Bračo salą, mat reguliariai kursuoja keltai. Brače galima praleisti ir visą dieną – ten daug gražių panoramų, driekiasi vaizdingi žygių takai ir plyti fantastiški paplūdimiai.

Bračo sala, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Bračo sala, Kroatija

Nuvykite prie Plitvicų ežerų

Norėtumėte aplankyti UNESCO saugomą Plitvicų nacionalinį parką? Sėskite į išsinuomotą automobilį arba susiraskite turus organizuojančią kompaniją. Atstumas nuo Splito iki Plitvicų – kiek daugiau nei 200 km. Tokia ekskursija supažindins su vienu gražiausių Kroatijos kampelių ir leis išvysti kitokį šalies veidą. Nusiteikite daug vaikščioti.

Gražiausi paplūdimiai

Kokia viešnagė Kroatijos kurorte be paplūdimio malonumų? Paplūdimiai Splite gražūs, tvarkingi ir lengvai pasiekiami net pėsčiomis. Apsilankykite populiariajame Bačvice, vietinių ir turistų pamėgtuose Zvončas ir Ježinac paplūdimiuose. Tylių ir vaizdingų pajūrio ruožų rasite Marjano parke.

Ką pamatyti Rijekoje?

O kokios Rijekos lankytinos vietos labiausiai sužavi keliautojus? Iš anksto perspėsime: šiame prie Kvarnerio įlankos prigludusiame kurorte taip pat nepritrūks veiklos.

Rijeka, Kroatija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Rijeka, Kroatija

Trsato pilis

Ant kalvos virš Rijekos dunksanti Trsato tvirtovė – vienas miesto simbolių. Pilis iškilo XIII a. ankstesnių romėnų įtvirtinimų vietoje. Tai ne tik įdomus istorinis objektas, bet ir vieta, iš kurios miestas ir jo apylinkės atsiveria visu gražumu.

Katedra

Nusileidus į senamiestį būtina apžiūrėti barokinę Šv. Vito katedrą. Ji unikali tuo, kad visoje Kroatijoje yra vienintelė rotonda – apvaliasienė bažnyčia. Užėjus į šventovę galima pasigėrėti puošniu altoriumi, gotikos stiliaus Nukryžiuotuoju ir spalvingais vitražais.

Korzo gatvė

Pagrindinė Rijekos arterija – Korzo gatvė. Joje niekada netrūksta gyvybės ir šurmulio, čia pasižiūrėti į kitus ir parodyti save susirenka vietiniai ir turistai. Korzo gatvėje gausu kavinių, parduotuvių ir restoranų.

Centrinės aikštės panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Centrinės aikštės panorama

Uostas

Prie pat senamiesčio prisišliejęs Rijekos uostas taip pat nestokoja šurmulio ir energijos. Geriausia jame verdantį gyvenimą stebėti įsitaisius ant molo arba krantinės. Prisėskite jaukioje kavinėje arba tiesiog po atviru dangumi ir akimis išlydėkite išplaukiančius laivus.

Miesto rotušė

Viena Rijekos puošmenų – klasicistinio stiliaus miesto rotušė, kurioje iki XIX a. veikė augustinų vienuolynas. Beje, tai ne vienintelis administracinis kurorto pastatas – Kobler aikštėje iki šiol stūkso kukli senoji rotušė, kurios sienose matyti viduramžius menančių elementų.

Fontanas Kobler aikštėje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Fontanas Kobler aikštėje

Gubernatorių rūmai

Dar viena architektūrinė Rijekos pažiba – įspūdingieji Gubernatorių rūmai, kuriuose šiuo metu veikia Jūrų ir istorijos muziejus. Šie rūmai iškilo XIX a. pab. ir gali pasigirti itin puošniu eksterjeru ir kruopščiai išsaugotu interjeru.

Lurdo kapucinų bažnyčia

Ilgą Rijekos lankytinų vietų sąrašą papildo neogotikinio stiliaus Lurdo kapucinų bažnyčia. Tai įspūdingas ir įmantrus statinys, iškilęs pirmoje XX a. pusėje. Brėžiniuose buvo numatytas ir bokštas, tačiau kapucinų ordinas jam pristigo lėšų.

Peek ir Poke kompiuterių muziejus

Kelionės metu nesinori nutolti nuo technologijų? Rijekoje veikia žavingas kompiuterių muziejus Peek & Poke, pristatantis IT raidą nuo pat septintojo XX a. dešimtmečio. Tai įdomi kelionė laiku, patiksianti ir suaugusiems, ir vaikams.

Risnjako nacionalinis parkas

Viešint Rijekoje rekomenduojame trumpam pabėgti iš miesto į gamtos prieglobstį – Risnjako nacionalinį parką. Vos už 15 km nuo Adrijos jūros pakrantės prasideda kalnuočiausias Kroatijos regionas, kuriame galima leistis į žygius pėsčiomis arba dviračiais, pakilti į viršukalnes, o žiemą – užsiimti slidinėjimu.

Risnjako nacionalinis parkas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Risnjako nacionalinis parkas

Geriausi paplūdimiai

Jei prie širdies vis dėlto labiau jūra, jums pasisekė – aplink Rijeką daug gražių paplūdimių. Lengviausia pasiekti rytiniame miesto pakraštyje esančius Pečinės paplūdimius, tačiau švariausi ruožai plyti į vakarus nuo Rijekos senamiesčio. Tai Kostanj ir Ploče paplūdimiai. Visi gražiausi Rijekos paplūdimiai lengvai pasiekiami viešuoju transportu.

Splitas ir Rijeka – labai panašūs Kroatijos kurortai, lepinantys ir istorijos, ir gamtos mėgėjus. Abu miestai verti aplankyti, tad kodėl jų neįtraukus į vienos kelionės planą? O gal labiau patiks kiekvienais metais atrasti vis kitą Kroatijos kampelį?

Video
4K Urban Life video.  Kroatija
Į viršų