Ką pamatyti Neapolyje ir kokią picą rinktis?

Savaitgalis Neapolyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Savaitgalis Neapolyje

Italijoje šiaurinę Neapolio įlankos pakrantę juosia to paties pavadinimo miestas, Kampanijos regiono sostinė. Neapolis Italijoje garsėja ilga ir įdomia istorija, mafijos karais ir, žinoma, gardžiąja pica. Keliautojai, plūstantys į šį gražų miestą, žino: yra ką pamatyti ne tik Neapolyje, bet ir už jo ribų – pradedant snūduriuojančiu Vezuvijumi ir jo papėdėje kadaise gyvavusia Pompėja, baigiant įkvepiančio grožio ir savito charakterio Kaprio sala. Vien todėl kelionės į Italiją metu verta Neapoliui skirti bent porą dienų. Kuo dar sužavės šis miestas ir kaip pasiruošti viešnagei jame?

  Pigūs skrydžiai į Neapolį

Italija – kuo garsėja ši šalis?

Apie Italiją tikriausiai svajoja kiekvienas keliautojas. Dažnai toji šalis taip pakeri, kad į ją vykstama ne vieną ir ne du kartus, juolab kad valstybė didelė ir marga, o kiekvienas jos regionas pasižymi žavingais savitumais. Visą Apeninų pusiasalį ir kelias aplinkines salas apimanti Italija savo šaknis sieja su keltų, etruskų gentimis ir, žinoma, didžiąja Romos imperija. Tūkstantmečių senumo istorija ir įvairios tautos, palikusios Italijoje savo žymę, suformavo spalvingą ir įvairią kultūrą. Daugeliui ši šalis asocijuojasi su jaukiais viduramžius menančiais miesteliais, vaizdingomis jūros pakrantėmis, snieguotomis Alpėmis, turtingomis meno galerijomis, vynuogynais ir gardžiu šviežiu maistu. Būtent todėl Italijos lankytinų vietų sąrašas labai ilgas – nuo romantiškosios Venecijos iki ugningojo Palermo. Garbingą vietą lankytinų vietų sąraše užima ir Neapolis – Kampanijos regiono sostinė, didelis ir svarbus uostas. Miestas garsėja kaip picos gimtinė, o jo senamiestis pripažįstamas didžiausiu visoje Europoje. Neapolis svečius pasitinka nežabota energija ir netikėta elegancija.

Tavo atostogos Neapolyje!
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tavo atostogos Neapolyje!

Orai Neapolyje: kada geriausia ten keliauti?

Prie įlankos prisiglaudusiame mieste susitinka jūrinis ir žemyninis klimatas, todėl orai Neapolyje yra gana nuosaikūs ir švelnūs, ypač žiemos mėnesiais. Tuo metu vidutinė temperatūra siekia apie 8–9 °C šilumos ir nors saulėje įdegti nepavyks, keliaujant į Neapolį žiemą galima sutaupyti ir išvengti didelių minių. Balandžio–gegužės ir rugsėjo mėnesiai yra tobuli aktyvioms atostogoms Neapolyje. Dienomis oras įšyla iki 18–25 °C, rečiau ir ne taip gausiai lyja, be to, tikėtina, kad visos kelionės metu danguje šypsosis saulė. Vasarą vykti į Neapolį patariama tik karščio mėgėjams, mat temperatūra gali šoktelėti ir iki 30 °C. Žinoma, tai puikus oras pažinčiai su Neapolio paplūdimiais. Kadangi mieste svarbią vietą užima uostas, paplūdimių geriau ieškoti Neapolio pakraščiuose. Bene prasčiausias metas atostogauti Neapolyje yra rugpjūtis – gali tekti kentėti dideles turistų minias ir karštį. Be to, tą mėnesį didžioji dalis italų taip pat atostogauja, todėl nenustebkite išvydę užrakintas dar prieš kelionę nusižiūrėtos kavinės duris.

Lankytinos vietos Neapolyje: pasiruoškite daug fotografuoti

Išsirinkote tinkamiausią metą kelionei į Neapolį? Tuomet laikas susipažinti su įdomiausiomis lankytinomis vietomis šiame mieste ir jo apylinkėse. Perspėjame: visoms apžiūrėti prireiks ne vienos dienos! Juk Neapolio istorija siekia tūkstantmečius, o vos prieš porą šimtmečių tai buvo antras pagal dydį miestas Europoje.

Su turtinga miesto istorija supažindina gausi Nacionalinio archeologijos muziejaus ekspozicija, o štai meno mylėtojams verta užsukti į Kapodimontės muziejų, kuriame saugomi tokių garsių kūrėjų kaip Botičelis, Ticianas ir Karavadžas darbai. Praeities didybę mena puošnūs karališkieji rūmai, iškilę XVI a. Šiuo metu juose veikia muziejus, pristatantis gausią baroko dirbinių ir baldų kolekciją.

Neapolio lankytinų vietų rikiuotėje išsiskiria XIII a. siekianti katedra, kurios interjere ir eksterjere susipina gotikos, renesanso, baroko ir neogotikos elementai. Šventovė, ištvėrusi ne vieną istorijos audrą, garsėja įspūdingomis freskomis, IV a. mozaikomis ir užburiančio grožio altoriais. Nepaprastu puošnumu keliautojus taip pat žavi barokinė Sansevero koplyčia, galinti pasigirti spalvingomis freskomis ir neįtikėtinai realistiška Džiuzepės Sanmartino skulptūra, vaizduojančia drobule uždengtą Kristų.

Neapolio katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Neapolio katedra

Neapolis visus, norinčius panirti į istoriją, kviečia aplankyti Šventojo Genaro katakombas. Šis kruopščiai atkurtas II a. kapinynas nukelia lankytojus į pirmuosius krikščionybės metus. Beje, tai ne vienintelė lankytina vieta Neapolyje, slypinti po žeme. XVII a. iškastas Burbonų tunelis Antrojo pasaulinio karo metais teikė prieglaudą miesto gyventojams antskrydžių metu, o po žeme išlikusios vandens cisternos ir parduotuvių fasadai atskleidžia, kaip Neapolis atrodė graikų ir romėnų laikais. Po požeminį Neapolį vykdomos ekskursijos – nepraleiskite progos dar geriau pažinti šį miestą. Keliaudami būtinai užsukite ir į metro stoteles, prilygstančias tikriems meno kūriniams. Viena įspūdingiausių – Toledo metro stotis.

Katakombos Neapolyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Katakombos Neapolyje

Įžymios vietos greta Neapolio: tobulas pasirinkimas trumpoms išvykoms

Ne tik Neapolis, bet ir miesto apylinkės gali pasigirti įdomia ir turtinga istorija. Bene didžiausio keliautojų dėmesio sulaukia I a. Vezuvijaus sunaikinta Pompėja. Šiuo metu snūduriuojantis ugnikalnis kadaise vos per kelias valandas po storu pelenų sluoksniu palaidojo visą miestą. Nespėję pabėgti gyventojai liko amžiams įkalinti vienoje akimirkoje. Ilgą laiką Pompėja buvo pamiršta, bet pamažu Romos imperijos miestą pavyko atkasti. Pradėjus archeologinius kasinėjimus paaiškėjo, kad po lavos ir pelenų sluoksniu puikiai išsilaikė freskos, pastatai, grafičiai. Dabar lankant prie Vezuvijaus esančią Pompėją galima geriau pažinti kasdienį Romos imperijos gyvenimą.

Turint truputėlį daugiau laiko verta aplankyti Tirėnų jūros skalaujamą Kaprio salą. Šiame nedideliame sausumos lopinėlyje smagu pajusti lėtesnį gyvenimo tempą, pasigrožėti kvapą gniaužiančiomis panoramomis, pasimėgauti paplūdimio malonumais ir pavakaroti su vietiniais. Paklaustas, ką pamatyti Kaprio saloje, dažnas paminės švedų gydytojo ir rašytojo Akselio Miuntės vilą San Mikelę. Būtinai stabtelėkite prie vilą ir visą salą saugančio sfinkso – iš ten atsiveria nuostabi jūros panorama.

Kerinčių vaizdų taip pat padovanos įspūdingoji Amalfio pakrantė, esanti piečiau Neapolio. Norint ja pasigėrėti, geriausia išsinuomoti automobilį ir neskubant keliauti nuo vieno kurortinio miestelio iki kito. Jei nesinori vairuoti, galima užsisakyti ekskursiją arba pasisamdyti vairuotoją – tuomet beliks atsipalaiduoti ir mėgautis pro šalį slenkančiais vaizdais.

Kaprio sala
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kaprio sala

Itališka pica: ką žinoti ir kokią rinktis?

Neapolis – picos gimtinė, tad viešint mieste neparagauti šio tradicinio itališko patiekalo būtų tikra nuodėmė. Pirmoji picerija Neapolyje duris atvėrė 1830 m., tačiau ir iki to laiko miesto gatvėse buvo prekiaujama šviežiai iškeptais tešlos papločiais. Legenda byloja, kad klasikinė pica „Margarita“, šiandien randama viso pasaulio picerijose, buvo išrasta būtent Neapolyje 1889 m. Joje derėjo Italijos vėliavos spalvos: žalia (bazilikai), balta (mocarela) ir raudona (pomidorai). Sakoma, kad norint įvertinti, ar restorane kepamos geros picos, būtina užsisakyti „Margaritą“. Tik taip galima suprasti, ar naudojami kokybiški ingredientai – naminis pomidorų padažas, švieži bazilikai ir gardi karvės pieno mocarela. Tarp geriausių Neapolio picerijų, tiekiančių kone tobulas „Margaritas“, rikiuojasi „Pizzeria Sorbillo“, „La Notizia“ ir „Pizzeria Starita“. Taip pat verta aplankyti „Pizzeria di Matteo“, kur kadaise valgė JAV prezidentas Bilas Klintonas, ir knygos „Valgyk, melskis, mylėk“ išgarsintą „Da Michele“.

Atostogos Neapolyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Neapolyje

Itališkas žodynėlis: būtiniausios frazės

Neapoliečiai – išdidūs žmonės, besididžiuojantys savo kalba ir kultūra, todėl vienas kitas itališkas žodis iš keliautojo lūpų tikrai juos pamalonins. Dalinamės trumpu italų kalbos žodynėliu, praversiančiu kelionėje.

Itališkai Lietuviškai
Buongiorno Labas rytas
Buonasera Labas vakaras
Ciao Labas / ate (neformaliai)
Mi scusi Atsiprašau
Per favore Prašau
Grazie Ačiū
Prego Nėra už ką
Arrivederci Viso gero
Benne Gerai
Taip
No Ne
Quanto costa? Kiek kainuoja?
Dov’è il bagno? Kur tualetas?
Cin cin! Į sveikatą!

Kokius atsiliepimus apie Neapolį palieka ten keliavusieji?

Atsiliepimai apie Neapolį gali pasirodyti prieštaringi – vieni keliautojai miestą akimirksniu įsimyli, kiti nusivilia jame tvyrančiu chaosu. Tačiau dėl vieno sutariama: kito tokio miesto nėra visame pasaulyje. Pulsuojanti Neapolio energija užburia ir įtraukia, o turtinga istorija sužavi. Gatvių ir aikščių šurmulį vos panirus po žeme pakeičia didinga praeities ramybė. Galbūt todėl ne vienas keliautojas Neapolį pavadino kontrastų miestu. Daugelis tvirtina, kad jam pažinti nepakanka vienos dienos ir net vienos viešnagės – visu grožiu miestas atsiskleidžia tik po antros ar trečios kelionės. Neapolį aplankiusių atostogautojų manymu, verta skirti laiko ir aplankyti senąją Pompėją, o panorėjus ištrūkti iš miesto jie rekomenduoja nuplaukti į Kaprio salą arba pasigrožėti Amalfio pakrante.

Neapolis – gaivališkas, energingas miestas, kuriame istorijos klodai vis dar lengvai pasiekiami kiekvienam panorėjusiam. Lankytinų vietų gausa ir savitas charakteris paverčia Neapolį vienu įdomiausių Italijos ir net Europos miestų – gal būtent šiemet tuo įsitikinsite ir Jūs?

Savaitgalis

Kai kyla noras pailsėti nuo darbų, paįvairinti kasdienybę, pažymėti svarbią progą, papramogauti, kažką padovanoti ar išskirtinai atšvęsti, tam puikiai tinka savaitgalio kelionės. Pasiūlysime savaitgalio kelionių už gerą kainą ir įgyvendinsime visas idėjas – ar tai būtų įdomi pažintinė kelionė autobusu, trumpa savaitgalio išvyka lėktuvu, ilgojo savaitgalio kelionė per šventes, ar poilsio kelionė savaitgaliui.

Populiaru savaitgalį leisti Europos sostinėse – patogu trumpai keliauti, kai siūlomas tiesioginis skrydis ir geras viešbutis su pusryčiais miesto centre. Tikrai galėsite pasisemti įspūdžių: įtraukia muziejai ir mokslo centrai, vilioja parduotuvės, pakeri architektūra, skulptūros, didingi rūmai, pilys ir bažnyčių bokštai, pramogomis alsuoja miesto šventės ir karnavalai, prie stalo kviečia gurmaniška vietos virtuvė. Dažno turisto mėgiama savaitgalio kelionė į Romą, Paryžių, Briuselį, Madridą, Stokholmą, Oslą, Kijevą, Berlyną – ar jau visur buvai?

Rekomenduojame nebrangiai pasižvalgyti po savaitgaliais lankomiausius Europos miestus: siūlome pigias savaitgalio keliones į Milaną, Neapolį, Nicą, Barseloną, Lvovą, Stambulą, Gdanską ir daugelį kitų – tikrai atrasite, ką ten veikti! O jei norisi iškeisti miestą į salą, drąsiai rinkitės savaitgalio kelionę į Maltą, Korfu ar Maljorką.

Į viršų