Ką pamatyti Lietuvoje: Birštonas ar Druskininkai?

Birštonas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Birštonas

Nors visada smagu atrasti užsienio kraštus, neretai daug laimės suteikia trumpos išvykos į gražiausias Lietuvos vietas. Mūsų nedidelėje šalyje gausu įdomių lankytinų vietų, todėl pradėjus svarstyti, ką pamatyti Lietuvoje, gali būti sunku išsirinkti. Dažnai savaitgalio išvykoms arba trumpoms atostogoms keliautojai renkasi kurortus, ypač populiarūs prie Nemuno besiglaudžiantys miestai: Birštonas ir Druskininkai. Pabandykime išsiaiškinti, ką kiekvienas jų gali pasiūlyti poilsiautojams.

Trumpai apie miestus

Birštoną ir Druskininkus, plytinčius prie to pačio Nemuno, skiria viso labo 90 km atstumas. Abu miestai pripažinti kurortais ir neabejotinai patenka į lankomiausių Lietuvos vietų sąrašą, tačiau pasižymi savita dvasia ir žavesiu. Birštonas savo istoriją skaičiuoja dar nuo viduramžių – jau XIV a. buvo minima gyvenvietė „ties sūriu vandeniu“. XV a. Birštoną pamėgo Lietuvos kunigaikščiai, turėję čia medžioklės dvarą. Vėlesniais šimtmečiais miestelio svarba išblėso, tačiau Europoje ir Rusijos imperijoje pradėjus populiarėti mineralinių vandenų gydykloms Birštonas pradėjo augti kaip kurortas. Pirmojo pasaulinio karo metais smarkiai nukentėjęs miestas tarpukariu pakilo it feniksas iš pelenų – lankytojus traukė ne tik mineralinės ir purvo vonios, bet ir miškingos kilpomis vingiuojančio Nemuno pakrantės. Gamtos turtai ir maloni ramybė – iki šiol pagrindinis Birštono žavesys.

XVII a. siekiantys Druskininkai – skaitlingesnis miestas už Birštoną, pastarąjį gyventojų skaičiumi lenkiantis keleriopai. Jau XVIII a. buvo pripažinta Druskininkų mineralinių šaltinių nauda sveikatai, o XIX a. miestelis tapo populiariu kurortu. Tą metą mena gražios medinės Druskininkų vilos. Bėgant dešimtmečiams Druskininkai vis labiau augo ir plėtėsi, steigėsi vis daugiau gydyklų. Ypač spartų šuolį miestas patyrė sovietų okupacijos metais, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę pamažu tapo šiuolaikišku kurortu, Lietuvos ir užsienio svečius viliojančiu ištisus metus.

Stačiatikių bažnyčia, Druskininkai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Stačiatikių bažnyčia, Druskininkai

Kur apsistoti?

Daug lankytinų vietų Lietuvoje automobiliu pasiekiama lengvai ir greitai, todėl gali pasirodyti, kad neverta planuoti nakvynės – juk galima vos per porą valandų grįžti namo. Tačiau tokiuose kurortuose kaip Birštonas ir Druskininkai būtina apsistoti bent nakčiai – tik tuomet pavyks ir apžiūrėti miestus, ir pasimėgauti SPA malonumais. Abu kurortus mėgsta ne tik lietuviai, bet ir užsienio svečiai, todėl nakvynės vietų pasiūla labai didelė. Sprendžiant klausimą, kur apsistoti Birštone arba Druskininkuose, reikia įvertinti, kokios patirties norėtumėte. Jei rūpi tik atsipūsti nuo rūpesčių, pasivaikščioti po miestelius ir pasigėrėti Nemuno krantais, pakaks kambario svečių namuose arba nedideliame viešbutyje. Tačiau lankantis kurorte nepasimėgauti SPA masažais, gydomosiomis purvo arba mineralinėmis voniomis – tikra nuodėmė. Būtent todėl siūlome ieškoti viešbučių, siūlančių SPA su nakvyne. Juose įprastai galima paplaukioti baseine, pasikaitinti pirtyse, pasilepinti masažais ir kitomis sveikatinimo procedūromis, pagurkšnoti mineralinio vandens. Didesniuose nakvynės ir SPA kompleksuose galima užsisakyti ir gydytojo konsultaciją. Profesionalas padės sudaryti sveikatinimosi planą visos viešnagės metu. Tai ypač pravartu, jei apsistoti Druskininkų arba Birštono SPA ketinate bent kelioms dienoms.

Lankytinos vietos šiuose kurortuose

Net jei į Birštoną arba Druskininkus užsukote trumpam, nepraleiskite progos apžiūrėti šių vaizdingų miestelių. Nemuno slėnyje plytintis Birštonas garsėja žaluma ir ramybe. Geriausia šį kurortą apžiūrėti riedant dviračiu, juolab kad Birštono dviračių takai tvarkingi ir patogūs, o sezono įkarštyje nuomos punktų galima rasti ant kiekvieno kampo. Keliaujant dviračiu Birštono lankytinos vietos lengvai pasiekiamos. Viena jų – istorinės svarbos kurhauzas, esantis greta Vytauto parko. XIX a. siekiantis medinis pastatas iš kartos į kartą buvo tausojamas, todėl bėgant dešimtmečiams beveik nepasikeitė. Greta žaliuojančiame parke stūkso Vytauto kalnas, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužianti Nemuno panorama. Netoli kurhauzo dangų remia mūrinė Šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Neogotikinio stiliaus šventovė iškilo XX a. pr. ankstesnės miesto bažnyčios vietoje. Su ilga kurorto istorija supažindina gražioje medinėje viloje įsikūręs Birštono muziejus, įėjimas į kurį visiems nemokamas. Keliaujant miestelio parkais ir gatvėmis galima apžiūrėti skulptūras bei fontanus.

Druskininkų lankytinų vietų sąrašas dar ilgesnis – juk ir kurortas didesnis. Pradėti galima nuo vieno naujausių, bet miesto svečių jau pamėgto objekto – grojančio Druskininkų fontano. Kurorto centre esantis fontanas džiugina šviesų ir muzikos šou, o panorėjus trumpąja žinute galima užsakyti pageidaujama dainą. Savito žavesio kurortui suteikia senosios medinės vilos – vaikštinėjant miesto gatvėmis galima pasijusti it muziejuje po atviru dangumi. Jei norisi geriau pažinti kurortą, galima užsukti į Druskininkų muziejų, veikiantį puošnioje mūrinėje viloje ant Druskonio ežero kranto. Visai netoli ir garsaus kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziejus. Užsimanius grįžti į praeitį, verta užsukti į greta Druskininkų veikiantį Grūto parką, kuriame eksponuojamos senos sovietinės skulptūros.

Druskininkų fontanas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Druskininkų fontanas

Pramogos: SPA ir kiti malonumai

Istorinių vietų lankymas – toli gražu ne vienintelės pramogos Birštone arba Druskininkuose. Abiejuose kurortuose verta išbandyti SPA, gydomųjų purvo ir mineralinių vonių malonumus. Miestuose galima rasti ir ekstremalesnių veiklų. Štai Birštone rekomenduojama pasiplaukioti laiveliu. Tiesiog nusileiskite iki Birštono prieplaukos ir susitarkite su patikusio laivelio kapitonu dėl pasiplaukiojimo. Gražūs vaizdai ir maloni atmosfera garantuoti. Pasigalynėti su Nemunu galima ir patiems – išsinuomavus irklentę. Tuo tarpu Druskininkuose į Nemuno vandenis galima pažvelgti iš oro – tam įrengtas Druskininkų lynų kelias. Daugiau nei 1 km besidriekiantis lynų kelias suteikia galimybę pasigėrėti žaliais kurorto pušynais ir Nemuno vingiais, tarpukariu populiaria Druskininkų Meilės sala. Lynų kelias – patogus būdas iš daugelio pamėgto Druskininkų vandens parko patekti į kitame upės krante veikiantį žiemos sporto kompleksą „Snow Arena“. Taip vieno apsilankymo metu galima suderinti visas Druskininkų pramogas – nuo vandens iki sniego. Jei labiau norisi pakvėpuoti grynu oru, laukia puikūs Druskininkų dviračių takai ir žaliuojantys parkai.

Upa Medical Spa viešbutis
Nuotraukos autorius – „Upa Medical Spa”.  Upa Medical Spa viešbutis

Kur skaniai pavalgyti?

Pasimėgavus žemės bei vandens pramogomis Druskininkuose ir Birštone neabejotinai pabus alkis. Laimė, šiuose kurortuose gausu kavinių ir restoranų, siūlančių gardų ir kokybišką maistą. Gurmanų teigimu, vien dėl jo verta atvykti į šiuos miestus. Iš Birštono kavinių ir restoranų išsiskiria tokios įstaigos kaip „Kurhauzas“, „Skonių svetainė“, „BIR.BUR.BAR“ ir „Vytautas Mineral SPA“ restoranai.

Atsakymo į klausimą, kur pavalgyti Druskininkuose, taip pat nereikės ilgai ieškoti. Kurortas jau seniai tapo kulinarine destinacija vien dėl tokių restoranų kaip „Toli Toli“, „Sicilia“ „The House“ ar „Elingas“. O kur dar „Velvetti“, įtrauktas į 2018 m. geriausių Lietuvos restoranų 30-uką. Akivaizdu, kad alkti neteks!

Cepelinai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Cepelinai

Renginiai miestuose

Abu Lietuvos kurortai lankytojų sulaukia ištisus metus, taigi, ir kultūrinis gyvenimas miestuose verda be pertrūkių. Apie visus Druskininkų renginius galima sužinoti užsukus į turizmo informacijos centrą, tačiau žinokite, kad pasirinkimas didelis – galima lankytis koncertuose, užsukti į galerijas, pažiūrėti filmą arba spektaklį. O kur dar įvairios sporto varžybos!

Įdomu, kas vyksta Birštone? Taip pat drąsiai sukite į kurorto turizmo informacijos centrą ir sužinosite, kokios parodos, koncertai ir spektakliai laukia lankytojų ir žiūrovų. Nepamirškite pasidomėti įvairiomis mankštomis ir treniruotėmis – net poilsiaujant pravartu pasportuoti.

Ką veikti žiemą?

Nors gyvenimas kurortuose verda ištisus metus, galbūt jums smalsu, ką veikti Birštone ir Druskininkuose žiemą. Neišsigąskite šaltuko! Nors dviračiais nepasivažinėsite ir laiveliais nepasiplaukiosite, pramogų galite ieškoti po stogu. Štai Birštone geriausia mėgautis SPA malonumais. Tuo tarpu Druskininkuose veiklų pasirinkimas šiek tiek didesnis. Net pačiame viduržiemyje galima pramogauti Druskininkų vandens parke arba išbandyti „Snow Arena“ slidinėjimo trasas. Jei norisi laiką leisti gryname ore, išsinuomokite lygumų slides ir pasimėgaukite Druskininkų pušynais. O jei labiau norisi pailsinti kūną, jūsų visada lauks vienas iš daugelio Druskininkų SPA.

Jei svarstote, kur nuvykti Lietuvoje savaitgaliui arba kelioms dienoms, Birštonas arba Druskininkai – tobulas pasirinkimas. Kurį kurortą išsirinksite, priklausys nuo prioritetų, tačiau abu svečiams gali pasiūlyti pramogas, įdomias lankytinas vietas ir, žinoma, SPA malonumus.

Į viršų