Savaitgalio kelionė į Amsterdamą – ką pamatyti?

Amsterdamas vakare
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Amsterdamas vakare

Geometriškas kanalų tinklas, siaurose gatvelėse įsispraudę butikai ir lig vėlumos netylantys pašnekesiai baruose – Olandijos sostinė Amsterdamas pasižymi kerinčiu jaukumu. Žvelgiant į XVII a. menančių pastatų fasadus lengva įsivaizduoti, kad laikas sustojo, o riedant dviračiais apima svaiginantis laisvės pojūtis. Šis miestas – puikus pasirinkimas savaitgalio kelionei. Tad ką Amsterdame pamatyti per porą dienų?

  Pigūs skrydžių bilietai

Dėmesio vertos lankytinos vietos Amsterdame

Kadaise Amsterdamas buvo vienas svarbiausių pasaulio uostų. Tas laikotarpis, vadinamas Aukso amžiumi, miestui padovanojo pirklių vilas ir rūmus, taip pat didžiules meno kolekcijas. Nestinga mieste ir išskirtinės laisvės dvasia alsuojančių vietų. Kurios lankytinos vietos Amsterdame vertos keliautojų dėmesio?

Svaigusis raudonųjų žibintų kvartalas

Pikantiškų patirčių trokštantys keliautojai bene pirmiausia skuba į Amsterdamo raudonųjų žibintų kvartalą, esantį pačiame miesto centre, istoriniame De Wallen rajone. Jame gausu suaugusiesiems skirtų pramogų: viešnamių, sekso prekių parduotuvių, erotinių teatrų, marihuanos parduotuvių. Turistai po raudonųjų žibintų kvartalą Amsterdame vaikštinėja norėdami paganyti akis į raudonai arba mėlynai apšviestuose languose klientų laukiančias prostitutes. De Wallen rajone organizuojamos ir ekskursijos. Turų po raudonųjų žibintų kvartalą kainos svyruoja nuo 40 iki 200 eurų.

Šv. Mikalojaus bazilika ir tiltas, Amsterdamas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Šv. Mikalojaus bazilika ir tiltas, Amsterdamas

Kaip nepasiklysti Amsterdamo kanaluose?

Žvelgiant į miestą iš aukštai aiškiai mėlynuoja garsieji Amsterdamo kanalai. Šie vandens keliai sudėjus driekiasi net kelis šimtus kilometrų. Jie ne tik suteikia miestui žavesio, bet ir tampa puikia pramoga vietiniams bei turistams. Ar nenorėtumėte atrasti Amsterdamo grožio lėtai plaukdami laiveliu? Pasiplaukiojimas Amsterdamo kanalais priklausomai nuo turo operatoriaus ir trukmės kainuoja nuo 12 iki 30 eurų. Taip pat galima išsinuomoti valtis privačioms ekskursijoms. Pasiplaukiojimų metu aplankomi pagrindiniai Amsterdamo kanalai: Džentelmenų, Imperatoriaus, Princo.

Aplankykite Jordaan rajoną

Kelionės metu norint patirti jaukų, svetingą ir kūrybingą Amsterdamą būtina aplankyti Jordaan rajoną. Siauros nedidelio kvartalo gatvelės trykšta energija, talpina daugybę galerijų, įdomių parduotuvių ir šurmuliuojančių barų. Geriausia Jordaan pažinti tiesiog klaidžiojant gatvėmis – niekada nežinia, ką įdomaus ir netikėto išvysite pasukę už kampo.

Olandų nacionalinis operos ir baleto teatras

Amsterdame netrūksta kultūrinių erdvių. Viena jų – ant Amstelio upės krantų dunksantis Olandų nacionalinis operos ir baleto teatras. Tai tikras kultūros centras, kuriame, be operos bei baleto trupių ir orkestro, telpa ir Amsterdamo savivaldybės administracija. Sumaniu pastato išdėstymu galima pasigėrėti apsilankius kasos darbo valandomis. Įėjimas nemokamas. Bilietus į operos ir baleto spektaklius geriausia užsisakyti iš anksto, nes artėjant pasirodymo datai jie brangsta.
Adresas: Amstel 3

Balerinos
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Balerinos

Vondelpark parkas

Net pačiame įdomiausiame mieste retkarčiais kyla noras pabėgti į gamtą. Būtent todėl rekomenduojame į Amsterdamo lankytinų vietų sąrašą įtraukti Vondelpark parką. Iki pat 1953 m. tai buvo uždara tik turtingiesiems skirta žalumos oazė. Šiandien Vondelpark gali aplankyti visi. Parke laukia dviračių ir pėsčiųjų takai, vešlios vejos, taip ir kviečiančios prisėsti iškylai, raibuliuojantys tvenkiniai, vietos pavalgyti ir net teatras po atviru dangumi. Tai puiki vieta atsipalaiduoti ir susipažinti su vietiniais.

Geriausi Amsterdamo turgūs – ką įsigyti?

Norite išvysti tikrąjį miesto veidą? Keliaukite į artimiausią turgavietę! Amsterdame veikia ne vienas turgus, suteikiantis progą pasitrinti pečiais su vietiniais ir įsigyti šio to lauktuvėms. Didžiausias miesto turgus – Albert Cuypmarkt. Jame rasite ir drabužių, ir namų apyvokos prekių, ir gėlių svogūnėlių, ir vietinių ūkininkų gėrybių. Išalkus pakaks užsukti į vieną daugelio kavinių. Turgus veikia visomis savaitės dienomis, išskyrus sekmadienį. Jei domitės sendaikčiais, užsukite į Waterlooplein blusų turgų. Jame priimta derėtis.

Amsterdamo botanikos sodas

Jei turguje pernelyg triukšminga, kodėl neužsukus į Amsterdamo botanikos sodą Hortus Botanicus? Tai vienas seniausių botanikos sodų, įsteigtas 1638 m. vaistiniams augalams auginti, mat tuo metu šalį kamavo maro epidemija. Vėliau jis buvo perkeltas ir tapo prieglobsčiu šimtams egzotinių augalų rūšių, olandų atsigabentų iš tolimiausių kraštų. Šiandien Amsterdamo botanikos sode auga per 6000 skirtingų augalų.
Adresas: Plantage Middenlaan 2a
Bilieto kaina: ~ €9 suaugusiesiems; ~ €5 vaikams, studentams ir senjorams.

Tulpių laukas, Nyderlandai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tulpių laukas, Nyderlandai

Užsukite į senąją bažnyčią: Oude Kerk

De Wallen rajone esanti senoji bažnyčia Oude Kerk dar viena didingos praeities liudytoja, šiandien apsupta šviečiančių raudonųjų žibinto kvartalo langų. 1306 m. iškilusi bažnyčia – seniausias išlikęs Amsterdamo pastatas. Jame palaidota daug garsių miestiečių, užėjus į vidų galima pasigėrėti vargonais ir unikaliais medžio raižiniais. Kartu su gidu galima pakilti į šventovės bokštą.
Adresas: Oudekerksplein 23
Bilieto kaina: ~ €12 suaugusiesiems; vaikams nemokamai. Kasoje priimamos tik banko kortelės.

Amsterdamą apvažiuokite geltonuoju dviračiu

Amsterdamas – tikras dviračių miestas. Vietiniai ekologiškomis dviratėmis priemonėmis zuja į darbą, keliauja į pasimatymus ir po ilgos dienos grįžta namo. Pasijuskite vietiniu – išsinuomokite geltonąjį dviratį. Galite leistis į gido vadovaujamą miesto arba užmiesčio ekskursiją arba išsinuomoti dviratį savarankiškam pasivažinėjimui. Viena para kainuoja 12 eurų, tačiau išsinuomojant reikalinga palikti užstatą ir asmens dokumentą. Paprastesnė alternatyva – dviračių tinklas FlickBike. Jam priklausančius dviračius galima išsinuomoti parsisiuntus programėlę, o 1 valanda kainuoja 2 eurus.

Įdomios parodos, muziejai, renginiai

Kultūrinis gyvenimas Amsterdame net kunkuliuoja. Paįvairinkite savo viešnagę apsilankydami muziejuje, parodoje arba įdomiame renginyje. Pristatome glaustą parodų ir renginių Amsterdame gidą.

Mergina Amsterdame
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Mergina Amsterdame

Valstybinis olandų muziejus – Rijksmuseum

Net jei Nyderlandų sostinėje turite vos porą dienų, skirkite laiko apsilankymui valstybiniame muziejuje Rijksmuseum. Didingame XIX a. siekiančiame pastate eksponuojami senųjų meistrų ir visame pasaulyje žinomų tapytojų: Rembranto, Vermejerio, Van Gogo, – kūriniai.
Adresas: Museumstraat 1
Bilieto kaina: ~ €20; bilietus patartina užsisakyti iš anksto internetu.

Van Gogo muziejus

Tarp įdomiausių Amsterdamo lankytinų vietų garbingą poziciją užima vieno garsiausių olandų kūrėjų Vincento Van Gogo vardo muziejus. Jame rasite didžiausią pasaulyje tapytojo darbų kolekciją, taip pat amžininkų Gogeno, Tulūzo-Lotreko, Monė ir kt. kūrinius.
Adresas: Museumplein 6.
Bilieto kaina: ~ €19.

Stedelijk muziejus

Dar vieną meno istorijos puslapį atverčia Stedelijk – Miesto muziejus. Ši įstaiga gali pasigirti turtinga meno dirbinių kolekcija, aprėpiančia Pikaso, Matiso, Modriano, Yayoi Kusamos ir kitų XX a. dailininkų darbus.
Adresas: Museumplein 10.
Bilieto kaina: ~ €18.50.

Anos Frank muziejus

Apsilankymas Anos Frank muziejuje – sukrečiantis potyris. Šis nedidelis muziejus, įrengtas name, kurio priestate Antrojo pasaulinio karo metais nuo nacių slėpėsi Frankų šeima, liudija tragišką Amsterdamo istorijos etapą. Ekspozicijos pažiba – po stiklu saugomas paauglės Anos dienoraštis, dokumentuojantis tą sudėtingą metą.
Adresas: Westermarkt 20.
Bilieto kaina: ~ €10.50, bilietus ir lankymo laiką reikia rezervuoti iš anksto internetu.

Muziejus
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Muziejus

Fotografijos parodos Huis Marseille muziejuje

Fotografijos mėgėjams nevalia praleisti 1999 m. duris atvėrusio muziejaus Huis Marseille. Muziejaus ekspozicija atskleidžia fotografijos meno raidą, jame dažnai rengiamos teminės parodos. Keičiantis parodoms muziejus užsidaro, tad prieš apsilankant reikėtų sekti informaciją Huis Marseille interneto puslapyje.
Adresas: Keizersgracht 401.
Bilieto kaina: ~ €9.

Amsterdamo šviesų festivalis

Gali pasirodyti, kad žiemos metu Amsterdame nėra ką pamatyti. Netiesa – į šį miestą gruodžio–sausio mėnesiais verta atvykti vien dėl užburiančio šviesų festivalio. Jo metu Amsterdamą nušviečia išmoningos instaliacijos, bent trumpam priversdamos žiemos tamsą atsitraukti. Geriausi vaizdai atsiveria plaukiojant laiveliais, todėl užsisakykite ekskursiją nutviekstais kanalais.

Spalvingasis tulpių festivalis

Nusprendus Amsterdamą aplankyti pavasarį laukia kitokia pramoga – garsusis tulpių festivalis. Ši spalvinga šventė žymi pavasario pradžią Olandijoje ir kasmet sutraukia milijonus lankytojų. 2020 m. festivalis tęsis nuo kovo 21 iki gegužės 10 d. Jos metu Amsterdamą taip pat nuspalvins tulpės, tačiau norint pajusti tikrąją festivalio dvasią verta nuvykti į Keukenhofą.

Ko paragauti lankantis Amsterdame?

Amsterdamas – maisto mylėtojų meka. Mieste nestinga pačių įvairiausių restoranų – vieni seka naujausiomis kulinarinėmis tendencijomis, kiti šiuolaikiniam valgytojui pristato tradicinę olandų virtuvę. Ko būtina paragauti viešint Amsterdame? Saldumynų mėgėjams patiks garsieji olandiški vafliai stroopwafel. Geriausia – dar karšti, tiesiai iš kepyklėlės. Sotesniam užkandžiui verta rinktis keptas bulvytes. Jos patiekiamos su įvairiais pagardais, pvz., majonezu, svogūnais ir žemės riešutų padažu. Amsterdamas – miestas prie vandens, tad būtinai paragaukite žalios silkės ir gruzdintos žuvies, vadinamos kibbeling. Nepamirškite ir sūrio – juk Olandija juo garsėja! Karališkam desertui rinkitės kremu įdarytus pyragaičius tompouce.

Restorano langas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Restorano langas

Keletas naudingų faktų apie Olandijos sostinę Amsterdamą

Ką dar derėtų žinoti apie Amsterdamą prieš išvykstant į kelionę? Štai keli naudingi faktai, praversiantys planuoti savaitgalio išvyką.

Gyventojų skaičius

Amsterdamas – didžiausias Nyderlandų miestas. Pačiame mieste gyvena 872 tūkst. žmonių, o pridėjus priemiesčius skaičius išauga iki 2,4 mln. Kasmet Amsterdamas sutraukia net 5 mln. turistų – dvigubai daugiau nei gyventojų.

Viešasis transportas Amsterdame

Tokiam dideliam miestui reikalinga naši ir plati viešojo transporto sistema. Amsterdamo viešasis transportas aprėpia traukinius, tramvajus, metro, autobusus ir keltus. Šis tinklas puikiai pritaikytas ir turistams, kurie gali įsigyti 24, 48 arba 72 val. galiojančias korteles, leidžiančias neribotai naudotis viešuoju transportu. Vieną valandą galiojančius bilietus galima įsigyti iš autobusų arba tramvajų vairuotojų, tačiau transporto priemonėse priimamos tik banko kortelės.

Dviračiai Amsterdame
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Dviračiai Amsterdame

Kainos

Kokių kainų Amsterdame gali tikėtis keliautojai? Dalijamės lentele, padėsiančia suplanuoti atostogų Amsterdame biudžetą.

Valandinis viešojo transporto bilietas – ~ 3.20 €
1,5 l vandens butelis parduotuvėje – ~ 0.83 €
Puodelis kavos – ~3 €
Bokalas pilstomo alaus – ~ 4–5 €
Duonos kepalas – ~ 1.45 €
Dvivietis kambarys viešbutyje – Nuo 118 €
Amsterdamo muziejų kortelė – ~ 75.50 €

Savaitgalio kelionė į Amsterdamą praturtins ir padovanos įvairiausių potyrių. Leiskitės šio užburiančio miesto pakerimi, atraskite paslėptus jo kampelius ir pajuskite Aukso amžiaus dvasią senuosiuose namuose ir rūmuose. Koks bus jūsų poilsis Amsterdame?

Video
DroneFanatic video.  Amsterdamas
Į viršų