Kopenhaga per vieną dieną: ką aplankyti?

Kelionė į Kopenhagą
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė į Kopenhagą

Danijos sostinė Kopenhaga jau ne vienus metus nesitraukia iš miestų, kuriuose geriausia gyventi, dešimtuko. Puiki infrastruktūra, tvarus ir stilingas gyvenimo būdas ir skandinaviškas paprastumas – tai tik kelios šio spalvingo miesto patrauklumo apraiškos. Pridėjus turtingą kultūrinį palikimą ir visą plejadą pasaulinio lygio restoranų tampa aišku, kodėl Kopenhaga taip patinka ir vietiniams, ir turistams. Skubančių keliautojų laimei miestas kompaktiškas, todėl jį apžiūrėti galima ir per vieną dieną. Ką būtina aplankyti Kopenhagoje trumpos viešnagės metu, kad ji būtų kuo įsimintinesnė?

  Pigūs skrydžių bilietai

Faktai apie Kopenhagą – valiuta, kainos ir dviratininkai

Apie Kopenhagą ir jos gyvenimo ritmą bene geriausiai pasakoja faktai. Dalijamės keliomis svarbiomis smulkmenomis, kurios padės pasiruošti sklandžiai kelionei.

Nors Danija priklauso Europos Sąjungai ir Šengeno erdvei, vykstant į šią šalį patartina turėti asmens dokumentą: pasą arba asmens tapatybės kortelę. Reikia pagalvoti ir apie piniginius reikalus, mat šalis nepriklauso euro zonai. Kopenhagoje kaip ir visoje Danijoje galiojanti valiuta yra krona. Vienas euras prilygsta daugmaž 7 kronoms. Jų lengvai gausite nuvykę tiesiai į miestą – pakaks susirasti artimiausią bankomatą. Nenustebkite – grynųjų gali ir neprireikti, mat Kopenhagoje vis daugėja parduotuvių ir maitinimo įstaigų, priimančių tik banko korteles.

Kainos Kopenhagoje nėra žemos – nusiteikite, kad šiam miestui reikės skirti didesnį kelionės biudžetą. Štai dvivietis kambarys kukliame viešbutyje kainuos mažiausiai 66 eurus, o pietūs paprastoje užkandinėje gali atsieiti 16 eurų. Šiek tiek mažiau – apie 13 eurų – kainuos dviračio nuoma dienai. Na, o jei užsimanysite apsilankyti viename aukščiausio lygio restoranų, biudžetas išsipūs ir kelis kartus.

Kalbant apie dviračius, nėra geresnio būdo Kopenhagoje įsilieti į vietinių gretas nei skrieti su vėjeliu miesto gatvėmis. Dviračiai Kopenhagoje – gerbiama transporto priemonė ir netgi gyvenimo būdas. Jei turite nedaug laiko miestui apžiūrėti, išsinuomokite dviratį ir nė nemirktelėję aplankysite visas įdomiausias vietas. O jei nuspręsite vaikščioti pėsčiomis, nevėpsokite – netyčia atsidūrę ant dviračio tako sulauksite danų nepasitenkinimo.

Nemokami miesto dviračiai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nemokami miesto dviračiai

Įdomios vietos neturintiems laiko

Jei viešnagei Danijos sostinėje negalite skirti daug laiko, iš įdomių Kopenhagos vietų išsirinkite pačias verčiausias jūsų dėmesio. Į šį sąrašą įtraukite ikoniškus objektus, be kurių apsilankymas Kopenhagoje nueitų veltui. Visų pirma tai garsioji Kopenhagos Undinėlė – Hanso Kristiano Anderseno pasakos herojė, įamžinta skulptūroje. Mažoji undinėlė iš tiesų nedidelė, ypač kai ją užstoja minios smalsuolių. Tačiau skulptūra, ne sykį nukentėjusi nuo vandalų, gyva, išraiškinga ir skandinaviškai paprasta. Tikriausiai todėl ji ir tapo Kopenhagos simboliu.

Nuo Undinėlės paėjus apie 5 min. galima apžiūrėti įspūdingo dydžio Gefionos fontaną. Jis dedikuotas skandinavų deivei Gefionai, pasak legendos, išplėšusiai iš Švedijos gabalą žemės ir perkėlusiai prie Danijos krantų. Tikima, kad Gefionos fontanas pildo norus. Įmeskite ir jūs pinigėlį – galbūt išsipildys noras sugrįžti į gražiąją Kopenhagą ilgesnei viešnagei.

Dar viena ikoniška Kopenhagos vieta – spalvingų namų supamas Nyhavn kanalas. Pasigėrėkite ne vieną šimtmetį skaičiuojančiais fasadais, atraskite namą, kuriame kadaise gyveno H. K. Andersenas ir, jei danguje šypsosi saulė, pasėdėkite krantinėje besigėrėdami įvairiausio dydžio ir formų laiveliais.

Viešnagė Kopenhagoje neįsivaizduojama be apsilankymo vaizdingajame Tivoli parke. Tai XIX a. įkurtas pramogų parkas, kuriame galima pasivažinėti senais autentiškais atrakcionais. Patrauklus jis įvairaus amžiaus lankytojams – be atrakcionų, Tivoli parkas vilioja gardžiais užkandžiais, nemokamais koncertais ir šeštadieniniais fejerverkais. Sakoma, kad gražiausia parke saulei leidžiantis, kai sužimba atrakcionus apraizgiusios lempelės.

Tivoli parkas Kopenhagoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Tivoli parkas Kopenhagoje

Lankytinos vietos, kurių negalite praleisti

Planuojate apžiūrėti Kopenhagą per vieną dieną? Į lankytinų vietų sąrašą įtraukite meno, kultūros ir gamtos objektus, kurių nevalia praleisti. Vienas tokių – Kopenhagos zoologijos sodas, esantis Frederiksbergo savivaldybėje. Tai vienas seniausių zoologijos sodų Europoje, veikiantis nuo 1859 m. Jame galima apžiūrėti daugiau nei 4000 gyvūnų rūšių, įskaitant didžiąsias pandas.

Visai šalia žaliuoja romantiškasis Frederiksbergo parkas, kviečiantis ilgiems pasivaikščiojimams. Parke stūkso XVIII a. siekiantis Kiniškasis paviljonas, o netoli jo auga vadinamasis žindukų medis, kuriam mažyliai ir jų tėveliai patiki saugoti nebereikalingus žindukus.

Arčiau centro XVIII a. rūmuose veikia Nacionalinis Danijos muziejus. Turint laiko jame galima praleisti visą popietę. Muziejaus kolekcija itin turtinga, ji aprėpia ir priešistorę, ir vikingų laikus menančius artefaktus, ir net istorinius danų žaislus. Muziejuje taip pat atkurtas XVIII a. Kopenhagos butas. Mažiesiems patiks jiems skirtas muziejukas.

Gausybė meno kūrinių ir antikos laikus menančių objektų saugoma Naujojoje Karlsbergo gliptotekoje, veikiančioje netoli Nacionalinio Danijos muziejaus. XIX a. aludario Karlo Jakobseno įkurtas muziejus aprėpia net 3500 metų meno istorijos. Tai unikali galimybė pakeliauti laiku. O jei galva apsvaigs nuo meno vertybių gausos, galima atsikvėpti gražiame Žiemos sode. Jei tik įmanoma, apsilankymą planuokite antradienį – tą dieną įėjimas nemokamas.

Didžiosios pandos Kopenhagos zoologijos sode
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Didžiosios pandos Kopenhagos zoologijos sode

Karališkasis miesto veidas

Ką Kopenhagoje pamatyti didingos architektūros mėgėjams? Atsakymas vienas – po miestą išsibarsčiusius istorinius pastatus ir karališkuosius rūmus. Pradėkite nuo pačiame Kopenhagos centre esančios tvirtovės Kastellet. Tai vienas geriausiai išsilaikiusių fortų Šiaurės Europoje, siekiantis XVII a. Žvelgiant iš oro tvirtovė primena penkiakampę žvaigždę, o jos teritorijoje stūkso bažnyčia ir vėjo malūnas. Tai populiari pasivaikščiojimų vieta.

Už mažiau nei 10 min. kelio dviračiu nuo tvirtovės Kastellet dunkso Kristijansborgo rūmai. Įspūdingo dydžio statinyje šiuo metu posėdžiauja Danijos parlamentas ir Aukščiausiasis teismas, veikia Ministro pirmininko kabinetas. Apsilankius rūmuose galima apžiūrėti karališkąsias menes, XI a. griuvėsius ir karališkąją virtuvę. Iš rūmų bokšto atsiveria nuostabūs Kopenhagos vaizdai.

Aplankius Kristijansborgo rūmus verta užsukti į XVII a. pr. pastatytą Danijos karaliaus rezidenciją – Rosenborgo pilį. 24 pilies kambariuose galima susipažinti su Danijos valdovais, be to, rūmuose saugomos karališkosios regalijos: karūna ir brangakmeniais nusagstytas kardas. Pilį supa išpuoselėti Karaliaus sodai.

Šiek tiek tolėliau nuo centro, šalia Kopenhagos zoologijos sodo, dunkso dar viena pilaitė – Frederiksbergo rūmai. Kadaise jie taip pat iškilo kaip karaliaus vasaros rezidencija, tačiau šiandien rūmų patalpose veikia Karališkoji Danijos karininkų akademija. Lankytojai įleidžiami kiekvieno mėnesio paskutinį šeštadienį.

Kristijansborgo rūmai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kristijansborgo rūmai

Kodėl verta apsilankyti Kristianijoje?

Visuose Kopenhagos lankytinų vietų sąrašuose rasite įtrauktą Kristianiją – laisvąjį miestą, kurį XX a. aštuntajame dešimtmetyje įkūrė skvoteriai. Laisvės ir anarchijos dvasia šiame bohemiškame Kopenhagos kampelyje justi iki pat šių dienų. Kristianijos gatvėse prekystalius įsirengę lengvųjų narkotikų prekeiviai, veikia ekologiški restoranėliai, meno galerijos, rankų darbo gaminiais prekiaujančios krautuvėlės, muzikos klubai. Vaikštinėjant laisvojo miesto gatvėmis stulbina jo gyventojų išmonė ir fantazija statant būstus. Turistai perspėjami, kad Kristianija nėra saugiausias Kopenhagos kampelis. Lankantis laisvajame mieste rekomenduojama nefotografuoti, nekalbėti telefonu ir kitaip neatkreipti į save dėmesio, ypač liūdnai pagarsėjusioje Pusher gatvėje, kurioje telkiasi daugiausiai narkotikų prekeivių. Norint saugiai patirti Kristianijos atmosferą patartina prisijungti prie vasaros mėnesiais vykstančių ekskursijų. Jas veda laisvajame mieste ilgą laiką gyvenantys ir jį puikiai pažįstantys asmenys. Kristianija – unikalus ne tik Kopenhagos, bet ir bene visos Šiaurės Europos objektas, vertas bent trumpo apsilankymo.

Kopenhaga – spalvingas ir įdomus miestas. Turėdami bent menkiausią galimybę praleiskite jame pusdienį arba dieną – tiek tikrai pakaks, kad pasimėgautumėte daniška atmosfera ir apžiūrėtumėte įdomiausius lankytinus objektus.

Į viršų