Ką aplankyti Kipre: Larnaka, Pafosas ir kiti kurortai saloje

Kelionė į Kiprą
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kelionė į Kiprą

Norint anksčiau pradėti vasarą arba ją pratęsti, šiltų Viduržemio jūros bangų skalaujamas Kipras – tobulas atostogų pasirinkimas. Sala poilsiautojus traukia saulėtomis dienomis, įdomia ir turtinga istorija ir pasakiškai gražiais paplūdimiais. Lankytinos vietos Kipre išsibarsčiusios po visą salą, todėl verta išsinuomoti automobilį arba motorolerį ir atrasti gražiausius šios šalies kampelius. Kelionės į Kiprą metu atradimų tikrai netrūks, o jei sunku išsirinkti kurortą, kuriame norėtumėte apsistoti, galbūt pravers mūsų patarimai.

  Pigūs skrydžiai į Kiprą

Larnaka – Palmių alėja ir paplūdimiai

Daug keliautojų bent trumpam stabtelėti suvilioja trečias pagal dydį miestas Kipre – Larnaka. Tai svarbus kurortas, galintis pasigirti stebėtino grožio paplūdimiais. Vienas populiariausių ir triukšmingiausių – Makenzio paplūdimys, kuriame nestinga barų ir restoranų. Mėgaujantis šilta saule ten galima pragulėti visą dieną – ir tikrai neatsibos, nes prie pat paplūdimio yra Larnakos tarptautinis oro uostas, taigi, tingias atostogų valandas galima leisti stebint kylančius ir besileidžiančius lėktuvus. Poilsiautojai mielai renkasi ir arčiau miesto centro esantį Finikoudes paplūdimį. Palei jį driekiasi garsioji Palmių alėja, kurioje šurmulys netyla iki pat paryčių. Orai Larnakoje, Kipre, tokioms linksmybėms palankūs kone ištisus metus – jau nuo balandžio mėnesio galima mėgautis malonia šiluma.

Tačiau Larnakos lankytinos vietos neapsiriboja vien smėlėtais paplūdimiais. Tai senas miestas, kuriame istorija alsuoja kone kiekvienoje gatvelėje. Verta aplankyti salos globėjo Šv. Lozoriaus bažnyčią ir greta veikiantį muziejų, taip pat viduramžius menančią Larnakos pilį. Mėgstantys nardyti turėtų nepraleisti galimybės iš arti apžiūrėti 1980 m. pačios pirmosios kelionės metu nuskendusį laivą „Zenobia“. Įdomybių Larnakoje netrūksta ir virš vandens. Netoli oro uosto plyti druskos ežeras, žiemos mėnesiais priviliojantis rausvuosius flamingus. Ant jo kranto stūkso XVIII a. statyta Hala Sultono Tekės kompleksas, apjungiantis mečetę, mauzoliejų ir kapines.

Atostogos Larnakoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atostogos Larnakoje

Pafosas – deivės Afroditės gimtinė

Pafosas – Kipro pietvakarinėje pakrantėje esanti gyvenvietė, kurioje kurortinę dvasią papildo istorinės reikšmės objektai. Tikima, kad būtent Pafoso pakrantėje kadaise išsilaipino iš jūros putos gimusi grožio ir meilės deivė Afroditė. Pafoso lankytinos vietos keliautojus nukelia į tolimą praeitį. Štai Karalių kapai, uolose iškaldintos kapavietės, siekia IV a. pr. m. e. Tokio pat amžiaus ir statiniai, esantys Pafoso archeologiniame parke. Jame galima pažiūrėti tvirtovių, šventyklų ir namų griuvėsius, iki šių dienų išlikusį amfiteatrą. Statiniuose gausu romėnų laikų mozaikų. Tai tikras istorinis lobynas, kuris vis dar ne iki galo atrastas – tikima, kad Pafosas dar turi archeologinių paslapčių.

Archeologinio parko teritorijoje stūkso ir du Pafoso simboliai: baltas švyturys ir ant pat jūros kranto esanti tvirtovė, dabartinį pavidalą įgijusi XVI a. O norint pajusti autentišką miestelio veidą, reikėtų nerti gilyn į senąsias gatveles, toliau nuo paplūdimio barų ir linksmybių. Ten verda tikrasis Pafoso gyvenimas, ten vietiniai dirba, valgo arba susėdę pavėsyje aptaria dienos įvykius.

Pafoso pakrantė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Pafoso pakrantė

Nikosija: kuo ypatinga Kipro sostinė?

Jei manote, kad Afroditės salos žavesys slypi tik pakrančių miesteliuose, nepraleiskite progos aplankyti Nikosijos – Kipro sostinės. Centrinėje salos dalyje, toli nuo smėlėtų ir uolėtų paplūdimių esantis miestas keliautojus pakeri unikalia atmosfera ir jaukiomis, senomis gatvelėmis. Nikosija dažnai vadinama išskirtine sostine. Tai tiesa – per patį miesto vidurį driekiasi… tarptautinė siena, skirianti graikišką Kipro dalį nuo turkiškosios. Turistai sieną gali kirsti laisvai ir vienos kelionės metu įvertinti abu miesto veidus. Turkiškoji Nikosijos dalis daugeliui pasirodo chaotiškesnė, ne tokia išpuoselėta kaip graikiškoji.

Nikosijos lankytinos vietos atspindi ilgą miesto istoriją. Verta aplankyti Nikosijos arkivyskupo rūmuose įsikūrusį Bizantijos muziejų, kuriame eksponuojami religiniai IX–XVI a. kūriniai, įskaitant gausią ikonų kolekciją. Religija mieste, regis, užima svarbią vietą – iš viso Nikosijoje suskaičiuojama daugiau nei 50 įvairių maldos namų. Iš jų bene svarbiausia – šiaurinėje dalyje esanti XIII a. Selimijos mečetė. Šias ir kitas lankytinas vietas juosia XVI a. venecijiečių pastatyta Nikosijos gynybinė siena, iš viršaus atrodanti tarytum gėlė arba snaigė. Sienoje išlikę treji vartai: Famagustos, Kirenijos ir Pafoso.

Nikosijos miesto panoraminis vaizdas, Kipras
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nikosijos miesto panoraminis vaizdas, Kipras

Famagusta – miestas vaiduoklis

Kirtus sieną ir patekus į turkiškąją salos dalį metas artimiau pažinti šiaurės Kiprą. Turizmas šioje salos dalyje išvystytas mažiau, tačiau įdomių lankytinų objektų tikrai netrūksta. Būtent Turkijai priklausančioje teritorijoje yra į Kipro įdomių vietų sąrašą patenkanti Famagusta – vaiduoklių miestas. XX a. pirmoje pusėje šį pakrantės miestą pamėgo turistai iš Europos šalių. Famagusta netruko virsti populiariu, klestinčiu kurortu, tačiau 1974 m. į salą įsiveržus turkams ir okupavus šiaurinę salos dalį greta Famagustos esantis Varošos kurortas buvo apleistas. Miestu vaiduokliu virtusi gyvenvietė ilgus dešimtmečius buvo visiškai pamiršta, tačiau pastaraisiais metais keliautojų susidomėjimas šiuo unikaliu objektu atgijo.

Garsioji Famagusta Kipre turi ką pasiūlyti ne tik šiurpių pojūčių mėgėjams. Gyvenamoje miesto dalyje galima apžiūrėti venecijiečių statytą gynybinę sieną, Šv. Nikolajaus katedrą.

Limasolis paliks įspūdį teatrų ir vyno mėgėjams

Visiškai kitokį įspūdį paliks antras pagal dydį miestas Kipre – Limasolis. Tai judrus ir energingas kurortas, esantis pietinėje salos dalyje. Mieste, regis, niekada nesibaigia festivaliai, todėl nusiteikite pasilinksminti drauge su vietiniais ir kitais keliautojais. O jų netrūksta – vienus privilioja geras vietinis vynas ir, žinoma, jam skirtas festivalis, kitus – net 16 km besitęsiantys saulės nubučiuoti paplūdimiai. Limasolis patinka ir teatro mėgėjams, mat mieste vyksta didžiojo bardo Šekspyro kūrybos naktys ir senųjų graikų dramų festivalis.

Tačiau miestą verta pažinti ne tik per renginius – reikėtų skirti laiko ir Limasolio lankytinoms vietoms. Pasivaikščioti po naujam gyvenimui prikeltą senąjį uostą, apžiūrėti XII a. siekiančią Limasolio pilį ir dar senesnius laikus menantį Kouriono amfiteatrą. Norite panirti į šurmulį? Traukite tiesiai į Limasolio promenadą – žavingą pėsčiųjų alėją, iš kurios atsiveria nuostabūs žydros Viduržemio jūros vaizdai.

Protaras – kur renkasi nardymo entuziastai

Viduržemio jūra taip pakerėjo, kad kilo noras pažinti jos gelmes? Tuomet traukite į Protarą – Kipro rytuose esantį nediduką kurortą. Prisiglaudęs prie kito populiaraus kurorto Kipre – Aja Napos – Protaras pasižymi malonia ir ramia atmosfera. Šį miestelį renkasi keliautojai, trokštantys pabėgti nuo šurmulio ir pasimėgauti nuostabiais paplūdimiais. Protarą pamėgo ir nardymo entuziastai, privilioti krištolo skaidrumo vandens. Kurorte veikia ne vienas nardymo centras, todėl pageidaujantiesiems išvysti spalvingą vandenų belieka išsirinkti priimtiniausią kainą. Po trumpų apmokymų lauks visam gyvenimui įsiminsianti patirtis.

Jei mieliau liktumėte vandens paviršiuje, rinkitės vieną iš pasakiško grožio paplūdimių, pavyzdžiui, Figmedžio, Kapario arba Loumos. Jei norite visiškos ramybės ir idilės, jūsų laukia nuošalesni Perneros, Glifades ir Nisia paplūdimiai.

Nuostabi natūralios kilmės akmeninė arka Protaro kurorte
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Nuostabi natūralios kilmės akmeninė arka Protaro kurorte

Ką paragauti Kipre?

Gastronominę Kipro kultūrą per tūkstantmečius sukūrė įvairios tautos, šios salos virtuvėje ryški graikų, turkų, italų, libaniečių ir sirų įtaka. Viešint Kipre būtina paragauti halumio – iš ožkų ir avių pieno pagaminto sūrio, kuris dažnai patiekiamas keptas. Nenuvils ir įvairi ant iešmų kepta mėsa, patiekiama su daržovėmis, padažais ir minkšta duona. Vienas tradicinių patiekalų – ttavas. Tai moliniuose induose troškinta aviena su ryžiais ir daržovėmis, pagardinta kuminais. Jei labiau mėgstate jautieną, paskanaukite stifado – cinamonu ir gvazdikėliais pagardinto jautienos troškinio su svogūnais. Desertui rinkitės loukoumades – gruzdintas spurgytes, patiekiamas su medaus padažu.

Visą kulinarinę Kipro įvairovę lengviausia atrasti restorane užsisakius meze – tai įvairių patiekalų rinkinys. Patiekalai ant stalo nešami vienas po kito, juos reikia neskubant skanauti, mėgaujantis maistu ir draugija. Maisto kainos Kipre nėra mažos, ypač populiariuose kurortuose. Štai vakarienė restorane vidutiniškai atsieina apie 40 eurų dviem asmenims. Tačiau turėkite omenyje, kad porcijos dažnai būna didelės, todėl jas galima dalintis.

Loukoumades deseras
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Loukoumades deseras

Atsiliepimai apie kelionę į Kiprą

Kokiais atsiliepimais apie Kiprą dalijasi kiti keliautojai? Kaip ir reikėtų tikėtis, abejingų salai, kurioje kone kasdien šviečia saulė, nėra. Daugelis atostogautojų gyrė orus Kipre, ypač rugsėjo ir spalio mėnesiais, teigdami, kad kelionė į šią salą – puiki proga pratęsti vasarą. Negailėta gerų atsiliepimų apie Larnaką – atostogautojams patiko gražūs miesto paplūdimiai ir senieji pastatai. Kiti salos kurortai keliautojams taip pat paliko gerą įspūdį. Buvusieji Protare žavėjosi smėlėtu pajūriu ir skaidriu, nardyti viliojančiu jūros vandeniu. Tuo tarpu dalydami atsiliepimus apie Pafosą atostogautojai liaupsino turtingą archeologinį palikimą ir gyvybe alsuojantį senąjį uostą.

Gražiojoje Afroditės saloje kurortų ir lankytinų vietų pasirinkimas toks didelis, kad tikrai nebus kada svarstyti, ką veikti Kipre. Tereikės atsipalaiduoti ir mėgautis saulės, jūros, skanaus maisto ir nuostabių potyrių atostogomis.

Į viršų