Izraelis ir Jordanija: įspūdį paliks šios lankytinos vietos

Uostas ir kalnai Eilate
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Uostas ir kalnai Eilate

Kelionė į Izraelį ir kaimyninę Jordaniją atveria puikias galimybes pažinti senųjų civilizacijų miestus ir pasigrožėti gamta, o tikintiesiems suteikia progą žengti Jėzaus ir pirmųjų krikščionių pėdomis. Abi šalys nedidelės, taigi tokias Izraelio lankytinas vietas kaip Betliejus ar Nazaretas ir populiarias Jordanijos lankytinas vietas, pavyzdžiui, paslaptingąją Petrą, galima patogiai apžiūrėti vienos kelionės metu.

  Pigūs skrydžiai į Izraelį

Ką turite žinoti: vizos ir kiti patarimai

Kelionė į Jordaniją ir Izraelį prasideda nuo tinkamo pasirengimo. Nors šalys išsidėsčiusios greta viena kitos, turi kultūros ir istorijos sąsajų, įvažiavimo sąlygos į jas šiek tiek skiriasi. Štai vykstant į Izraelį vizos nereikia – Lietuvos Respublikos piliečiai šioje valstybėje gali praleisti 90 dienų. Tačiau įsitikinkite, kad pasas galios 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos. Be to, jūsų gali būti paprašyta pateikti kelionės bilietą atgal. Tuo tarpu vykstant į Jordaniją viza reikalinga, ją galima įsigyti atvykus į pasienio punktą arba užsisakyti iš anksto Jordanijos atstovybėje. Jei nenorite sukti galvos dėl papildomų rūpesčių, visus su Jordanijos viza susijusius reikalus galite patikėti kelionių agentūrai.

Verta iš anksto pasidomėti ir piniginiais reikalais. Izraelio valiuta – šekelis, o Jordanijoje cirkuliuoja dinarai, todėl rekomenduojame išsiaiškinti, kur ir kaip išsikeisti eurus į vietinius pinigus. Atminkite, kad ne visose gyvenvietėse gali būti lengvai prieinamų bankomatų.

Keliautojams, besidomintiems padėtimi Artimuosiuose Rytuose, neišvengiamai kyla klausimas: ar saugu Izraelyje. Keliauti šioje šalyje nėra pavojinga, tačiau rekomenduojama vengti tam tikrų teritorijų: Gazos ruožo, pasienio su Sirija ir Libanu, Golano aukštumų. Izraelyje saugumo padėtis gali netikėtai pasikeisti, todėl reikėtų sekti naujienas ir vengti masinio susibūrimo vietų. Tokios pat rekomendacijos galioja ir kelionės į Jordaniją metu.

Vykstant į Izraelį reikia atminti, kad šioje šalyje laikomasi šabo – nuo penktadienio saulėlydžio iki šeštadienio saulėlydžio neveikia visuomeninis transportas. Tačiau dauguma muziejų ir restoranų dirba, todėl didelių nepatogumų keliautojai nepatiria. Nebent gauna progą sulėtinti tempą ir atsipūsti. Tiek Izraelio, tiek Jordanijos religiniuose objektuose patartina rengtis kukliai, gerbiant tenykščius papročius.

Prieplauka Akaboje, Jordanijoje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Prieplauka Akaboje, Jordanijoje

Izraelis ir neįkainojami šalies turtai

Nazaretas ir Betliejus

Izraelis – turtingos istorijos ir senos kultūros šalis. Keliaujant per valstybės miestus prieš akis iškyla vietovės, aprašytos istorijos vadovėliuose arba Šventajame Rašte. Viena iš vietovių, itin svarbių tikintiesiems, yra Betliejus. Šis Vakarų krante, visai netoli Jeruzalės, esantis miestas laikomas Jėzaus gimimo vieta. Tai įamžina ir garsiausia Betliejuje Jėzaus Gimimo bazilika, kurios sienas puošia šimtmečių senumo mozaikos ir ikonos. Dėmesio verta ne tik šventovė, bet ir gražus, šviesus Betliejaus senamiestis.

Jėzaus gyvenimo istoriją tęsia kiek šiauriau esantis Nazaretas – miestas, garsėjantis biblinėmis lankytinomis vietomis. Nazaretas Izraelyje išsiskiria kaip didžiausią arabų populiaciją turintis miestas. Vaikštinėjant jo gatvėmis aiškiai justi kultūrų samplaika. Viešint Nazarete būtina aplankyti Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią, Šv. Šeimos namą, Šv. Apsireiškimo grotą, kurioje, pasak Biblijos, arkangelas Gabrielius apsireiškė Marijai. O jei labiau rūpi pasaulietiniai dalykai, nepraleiskite progos užsukti į spalvingą turgų arba paragauti kardamonais pagardintos kavos, kurios viliojamas kvapas tvyro Nazareto gatvelėse.

Jeruzalė

Viešint Izraelyje privalu aplankyti šalies sostinę ir vieną seniausių pasaulio miestų – Jeruzalę. Tai trijų religijų miestas, svarbus žydams, krikščioniams ir musulmonams. Senos Jeruzalės gatvės, aikštės ir akmeninės pastatų sienos alsuoja istorija – kur bepasisuksi, laukia vienas už kitą įspūdingesni lankytini objektai. Jeruzalę patogu pažinti keliaujant kvartalais. Musulmonų kvartale stūkso ypatingos svarbos mečetės, jame driekiasi ir krikščioniams svarbus Kryžiaus kelias – Via Dolorosa. Tai juo į Golgotą nešinas kryžiumi buvo vedamas Jėzus. Krikščionių kvartale rasite pačią svarbiausią šventovę – Kristaus kapo baziliką, kaip tikima, pastatytą toje vietoje, kur Kristus buvo nukryžiuotas ir palaidotas, o vėliau prisikėlė iš mirusiųjų. Tuo tarpu žydų kvartale dunkso garsioji Raudų siena, kasdien sutraukianti maldininkus, trokštančius išsakyti savo prašymus Dievui. Prašymus priimta užrašyti ant lapelio ir įkišti į tarpą tarp sienos akmenų.

Tikintieji, lankydamiesi Jeruzalėje, taip pat nepraleidžia progos apsilankyti Getsemanės sode, kuriame po Paskutinės vakarienės meldėsi Jėzus, ir užkopti į Alyvmedžių kalno viršūnę.

Uolos kupolas, Islamo šventykla įsikūrusi ant šventyklų kalno, Jeruzalė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Uolos kupolas, Islamo šventykla įsikūrusi ant šventyklų kalno, Jeruzalė

Tel Avivas

Jei Jeruzalė – religinis Izraelio centras, tai Tel Avivas laikomas niekada nemiegančia pramogų ir linksmybių sostine. Viduržemio jūros skalaujamas miestas pasižymi laisva, jaunatviška atmosfera. Tarp Tel Avivo lankytinų vietų rikiuojasi bauhaus architektūros paminklai ir kvapais bei spalvomis viliojantys turgūs. Praeities ir dabarties vienybė puikiai atsiskleidžia XIX a. siekiančiame Saronos kvartale, o viena turtingiausių meno kolekcijų vilioja Tel Avivo Meno muziejus. Dėmesio verta ir Tel Avivui pradžią davusi viena seniausių gyvenviečių Izraelyje – Jafa. Tai senasis uostas, jaukiose senose jo gatvelėse galerijas ir parduotuves įkūrė įvairūs menininkai – nepraleiskite progos ten apsilankyti ir įsigyti vieną kitą unikalų suvenyrą. Nereikėtų pamiršti ir smėlėtų saulės nubučiuotų paplūdimių – jų Tel Avive suskaičiuojama net 16!

Hilton paplūdimys Tel Avive
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Hilton paplūdimys Tel Avive

Eilatas

Paplūdimių netrūksta ir Eilate – piečiausiame Izraelio kurorte, prigludusiame prie šiauriausio Raudonosios jūros taško. Šiltus jos vandenis, kuriuose verda spalvingas žuvų ir koralinių rifų gyvenimas, jau spėjo pamėgti ne tik Izraelio gyventojai, bet ir poilsiautojai iš kitų kraštų. Nors atsiliepimuose apie Eilatą dažniausiai minima maloni kurortinė atmosfera ir neprilygstamas poilsis, aktyvių atostogų mėgėjai taip pat ras ką veikti. Lankytinų vietų Eilate gausu. Viena populiariausių – povandeninė observatorija, suteikianti progą pažvelgti į įdomų povandeninį Raudonosios jūros pasaulį. Norintieji jį pažinti dar artimiau gali panardyti Koralinio rifo nacionaliniame parke – ten galima užsiimti ir paviršiniu, ir giluminiu nardymu. O jei labiau vilioja pramogos sausumoje, aplankykite išskirtiniu kraštovaizdžiu garsėjantį Timnos parką arba slėpiningąjį Raudonąjį kanjoną.

Raudonosios jūros pakrantė Eilate, Izraelyje
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Raudonosios jūros pakrantė Eilate, Izraelyje

Jordanija: pajuskite Artimuosius Rytus

Nebo kalnas

Jordanija, nors Izraelio kaimynė, keliautojus pasitinka kitokia dvasia. Tai įspūdinga šalis, gausi gamtos, istorijos ir kultūros paminklų. Dažnai vienas objektas svarbus visais atžvilgiais. Vienas tokių – Nebo kalnas, dunksantis į šiaurės rytus nuo Negyvosios jūros. Manoma, kad būtent nuo jo Mozė, keturiasdešimt metų klaidžiojęs po dykumą, išvydo Pažadėtąją žemę. Nuo Nebo kalno atsiveria graži Jordano slėnio panorama. Ant Nebo kalno stūkso Mozės bazilika, pastatydinta vienuolių pranciškonų rūpesčiu. Ji iškilo senos šventovės vietoje. Užėjus vidun galima pasigėrėti puikiai išsilaikiusiomis grindų mozaikomis.

Madaba

Mozaikomis garsėja ir netoli Nebo kalno plytinti Madaba – biblinius laikus siekiantis miestas. Bizantijos laikais jo pastatus išpuošė įspūdingo grožio mozaikos. Dalis jų išliko iki šių dienų kaip praeities priminimas. Bene populiariausias lankytinas objektas – Šv. Jurgio bažnyčia, kurioje saugomas seniausias pasaulyje Šventosios Žemės žemėlapis-mozaika. Ji ilgus šimtmečius slypėjo po žeme, kol statant bažnyčią buvo prikelta iš užmaršties. Spalvingas bizantines mozaikas taip pat galima apžiūrėti Archeologijos muziejuje, Mergelės Marijos bažnyčioje ir Apaštalų bažnyčioje. Mozaikų menas Madaboje atgaivintas, apsilankius dirbtuvėse galima stebėti, kaip meistrų rankose gimsta šie šedevrai, o patikusius įsigyti.

„Dingęs“ Petros miestas

Jordanijos vakaruose, Mozės slėnyje, slepiasi viena įspūdingiausių vietovių visame pasaulyje – rausvose uolose išskaptuotas Petros miestas. Dykumų rože vadinama Petra – Jordanijos pažiba ir bene lankomiausias objektas, tačiau dar palyginti neseniai pasaulis apie ją net nenutuokė. XIX a. pab. iš naujo atrasta senosios Nabatėjos sostinė keliautojus stebina uolose išskaptuotais nekropoliais, šventyklomis ir kitais statiniais. Petrą galima apžiūrėti ir dienos metu, ir saulei nusileidus, kuomet tūkstantmečius skaičiuojantys statiniai apšviečiami, sukuriant magišką įspūdį.

Petra, Jordanija
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Petra, Jordanija

Wadi Rum dykuma

Nežemišką įspūdį palieka ir apsilankymas Jordanijos pietuose plytinčioje Wadi Rum dykumoje, dar vadinamoje „Mėnulio slėniu“. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta dykuma kerinčiai graži ir paslaptinga. Kintant šviesai kinta ir jos spalvos, todėl verta joje praleisti daugiau laiko, pasitikti arba palydėti saulę. Jei Wadi Rum ir dienos šviesoje atrodo fantastiškai, palūkėkite nakties – tuomet atsiveria visiškai kitas dykumos veidas. Daugelis keliautojų nusprendžia nakvoti dykumoje, beduinų stovyklavietėje. Tai puiki proga ne tik pasigrožėti žvaigždėtu dangumi, bet ir susipažinti su tradiciniu klajoklių gyvenimo būdu.

Wadi Rum taip pat žinomas kaip Mėnulio slėnis esantis pietinėje Jordanijoje 60 km į rytus nuo Akabos
Nuotraukos autorius – „123rf.come”.  Wadi Rum taip pat žinomas kaip Mėnulio slėnis esantis pietinėje Jordanijoje 60 km į rytus nuo Akabos

Ką pirkti lauktuvėms?

Tokią įdomią ir įspūdingą kelionę norėsis prisiminti dar ilgai, bet ką pirkti Izraelyje ir Jordanijoje lauktuvėms? Patartume apsilankyti vietinėse turgavietėse ir įsigyti kvapnių ryškiaspalvių prieskonių, priminsiančių tradicinę šių šalių virtuvę, arba kardamonais skanintos maltos kavos.

Vienas iš vertingiausių objektų Jordanijoje ir Izraelyje – Negyvoji jūra, todėl neprašausite įsigiję iš jos mineralų pagamintos kosmetikos. Jei nenorite permokėti, sukite į vaistines – jose gaminiai su Negyvosios jūros mineralais dažniausiai pigesni. Biblines vietoves primins rožančiai, ikonos ir kiti religiniai suvenyrai. Taip pat galite parsivežti sidabrinių papuošalų.

Kad ir ką nuspręstumėte parsivežti lauktuvių, atminkite, kad kainos Izraelyje ir Jordanijoje yra gana aukštos, ypač greta turistų lankomų objektų. Jei nenorite išlaidauti, lankykitės turgavietėse ir derėkitės, tačiau tai darykite pagarbiai ir tik tada, jei esate nusiteikę pirkti.

Izraelis ir Jordanija – dvi savitos, tačiau istorijos susietos šalys. Abi žavingos, viliojančios didelės kultūrinės ir istorinės reikšmės objektais bei užburiančia gamta. Keliautojų atsiliepimai apie Izraelį ir Jordaniją tik patvirtina, kad į šias šalis verta keliauti ne kartą.

Į viršų