Imperatoriškasis Marakešas: ką būtina aplankyti?

Marakešas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Marakešas

Centrinėje Maroko dalyje, prie pat Atlaso kalnų, plyti Marakešas – vienas svarbiausių imperatoriškųjų šios šalies miestų. Atvykėlius jis stebina energija, spalvomis ir garsais, todėl neretai Marakešas pavadinamas miestu, tobulai atspindinčiu Maroko esmę. Slėpiningos medinos gatvelės, didingi rūmai ir triukšmingos aikštės – Marakešo lankytinos vietos pakeri keliautojus ir nepaleidžia. Pamėginkime įminti šio miesto žavesio paslaptį.

  Pigūs skrydžiai į Marakešą

Marakešo miesto istorija

Marakešas – Maroko dvasią įkūnijantis miestas, kuriam dėl didingos praeities priskiriamas epitetas „imperatoriškasis“. Marakešo teritorijoje berberų gyventa nuo pat neolito laikų, tačiau pats miestas oficialiai įkurtas tik XI a. Miesto įkūrėju laikomas Abubakras ibn Umaras – tuometinio valdovo Jusufo ibn Tašmino pusbrolis. Prie Atlaso kalnų prisišliejęs miestas netruko tapti svarbiu kultūriniu, religiniu ir prekybiniu centru. Marakešo klestėjimas tęsėsi kelis šimtmečius, kol jį svarba pranoko Fesas. Tačiau raudonasis miestas, taip vadintas dėl raudono smiltainio pastatų, XVI a. vėl tapo karalystės sostine. Tuo metu Marakešą papuošė įspūdingi El Badžio rūmai, buvo restauruotos apgriuvusios skulptūros. 1912 m. miestas tapo Prancūzijos protektoratu ir šį statusą išlaikė iki pat 1956 m., kai Marokas paskelbė nepriklausomybę. Šiandieninis Marakešas – daugiakultūris miestas, kuris vis labiau auga ir plečiasi. Kasmet jį atranda vis daugiau keliautojų, kuriuos privilioja turtinga istorija, įdomi kultūra ir lankytinų objektų gausa.

Lankytinos Marakešo vietos

Pažintį su lankytinomis Marakešo vietomis galima pradėti nuo vieno seniausių statinių mieste – XII a. iškilusios Kutubijos mečetės. Jos minaretas šauna net į 70 m aukštį. Ši mečetė laikoma viena gražiausių ir įspūdingiausių ne tik Maroke, bet ir visame pasaulyje. Netoli jos plyti bene lankomiausia vieta Marakeše – Djemaa El Fna aikštė. Tai tikroji miesto širdis, kurioje kasdien šimtai prekeivių siūlo turistams vietines gėrybes. O jei apsipirkti nesinori, visada galima pasigėrėti akrobatų ir net gyvačių kerėtojų pasirodymais. Greta garsiosios aikštės glaudžiasi populiari turgavietė, kurioje galima įsigyti marokietiškų prieskonių, džiovintų vaisių, muilų ir įvairių suvenyrų. Tik nepamirškite derėtis – prekeiviai tik to ir laukia.

Lankantis Marakeše verta panirti ir į medinos šurmulį. Senasis įtvirtintas miesto centras įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Siauros ir slėpiningos Marakešo medinos gatvelės paklaidina ne vieną keliautoją, bet nerimauti neverta – paslaugūs vietiniai tikrai padės atrasti kelią. Žinoma, už tai galbūt paprašys kelių dirhamų.

Daug keliautojų sutraukia ir įspūdingi Bahia rūmai. Tai XIX a. iškilęs ištaigingas rūmų ir net 3 ha užimančių sodų kompleksas. Arabiškais raštais dekoruoti rūmai apstulbina grožiu ir didybe. Netoli jų dunkso El Badžio rūmų griuvėsiai. Tai buvusi Maroko karalių rezidencija, iš tolo viliojanti rausvomis sienomis. Greta veši senas apelsinmedžių sodas.

Jei vaikštinėdami po Marakešą pasiilgsite gaivinančios žalumos, būtinai užsukite į šiek tiek toliau nuo miesto centro žaliuojantį Mažorelio botanikos sodą. Menininko Jacque’o Majorellio sukurtas sodas stulbina egzotinių augalų gausa ir su žaluma organiškai susiliejusiais arabiško meno kūriniais.

Norint artimiau pažinti Maroko istoriją, meną ir kultūrą reikėtų apsilankyti muziejuje Dar Si Said. Jis veikia medinoje, netoli Bahia rūmų.

Judri Djemma el Fna aikštė
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Judri Djemma el Fna aikštė

Įspūdingieji Atlaso kalnai

Marakešą nuo didingųjų Atlaso kalnų skiria toks nedidelis atstumas, kad svečiuojantis mieste tikra nuodėmė neišsiruošti į pažintinę ekskursiją. Juolab kad Marakeše gausu agentūrų, siūlančių vienos dienos išvykas, kurių metu galima pasigėrėti nuostabiais kraštovaizdžiais, aplankyti berberų kaimą ir pasimėgauti tradiciniu maistu. Ištvermingesni keliautojai gali leisti į žygį. Dažniausiai siūlomos išvykos į žaliuojantį Ourikos slėnį, iš kurio visu gražumu atsiveria snieguotos Atlaso viršukalnės. Tačiau keliautojai taip pat spėjo pamėgti ekskursijas į Imlilį – nedidelį miestelį, esantį aukščiausio Maroko kalno Tubkalio papėdėje. Jei pasiseka, išvykos metu galima aplankyti ir berberų turgų, iš pirmų rankų įsigyti ekologiškų užmiestyje augintų vaisių bei daržovių.

Keliautojus Atlaso kalnų vaizdai tiesiog užburia – stačiuose šlaituose tarytum pakibę berberų kaimeliai, žaliuojančios terasos, šniokščiantys kriokliai, snieguotos viršūnės ir slėpiningi tarpekliai. Visa tai galima apžiūrėti pėsčiomis, džipais arba jote ant kupranugarių arba mulų. Nepamirštama patirtis!

Atlaso kalanai
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Atlaso kalanai

Marakešo orai: kada geriausia vykti?

Marakeše, besiglaudžiančiame prie Atlaso kalnų, vyrauja karštas ir sausas klimatas. Žiemos mėnesiais, pradedant lapkričiu, pagausėja kritulių, o temperatūra nukrenta iki maždaug 12 °C. Orai Marakeše vasarą sausesni ir karštesni. Liepą–rugpjūtį vidutinė oro temperatūra – apie 28 °C, tačiau pasitaiko ir tvilkančio karščio bangų. Būtent todėl nerekomenduojama į Marakešą vykti vasarą, ypač norint aktyvių atostogų. Maloniausia temperatūra vyrauja balandžio–birželio ir rugsėjo–spalio mėnesiais. Tačiau kad ir kada benuvyktumėte į šį miestą, tikėtina, kad atostogų metu dažną dieną šypsosis saulė.

Marokas: kainos, viza ir kiti praktiniai patarimai

Turistų džiaugsmui kelionė į Maroką nepridaro papildomų rūpesčių. Vykstant į šią šalį vizos nereikia, o lietuviams joje galima išbūti 90 dienų. Tereikia turėti pasą, galiojantį mažiausiai 6 mėnesius po kelionės pabaigos. Vienintelis formalumas atvykus – pasų patikra, kurios metu gali tekti atsakyti į klausimus apie kelionės tikslą ir trukmę.

Skiepų keliaujant į Maroką taip pat neprireiks. Žinoma, keliautojams patartina būti pasiskiepijus nuo tokių ligų kaip hepatitas A ir B, vidurių šiltinė, stabligė ir difterija.

Kainos Maroke nedidelės – tiek maisto, tiek nakvynės. Priimtina (o ir palankiausia) atsiskaityti vietine valiuta – dirhamais. Miestuose ir kurortuose tikrai netrūksta bankomatų, kuriais galima pasinaudoti prireikus grynųjų pinigų. Atokesnėse vietovėse bankomatų pasitaiko rečiau, todėl prieš vykstant į kalnus arba dykumą patartina apsirūpinti grynųjų pinigų atsargomis. Nepamirškite, kad Maroke priimta derėtis – perkant turgavietėse, tariantis dėl gido arba taksi paslaugų kainos. Tai darykite pagarbiai ir maloniai. Jei derėsitės tik dėl pramogos ir pagaliau sutarę kainą atsisakysite įsigyti daiktą, pardavėjas gali įsižeisti.

Keliaujant po Maroką, ypač jei tai pirmasis vizitas arabiškos kultūros šalyje, vakarietiškus įsitikinimus geriau palikti lėktuve, antraip chaotiškas eismas ir kartais įkyrus prekeivių dėmesys gali pradėti erzinti. Visa, kas neįprasta, traktuokite kaip kultūrinį ypatumą. Tuomet kelionė bus įdomi ir įkvepianti.

Marakešas, Marokas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Marakešas, Marokas

Keliautojų į Maroką atsiliepimai

Kokiais atsiliepimais apie Maroką dalinasi atostogautojai? Ir patyrusiems keliautojams, ir tiems, kuriems kelionė į Maroką – pirma išvyka už Europos ribų, ši šalis palieka neišdildomą įspūdį. Pasak atostogautojų, ši Šiaurės Afrikos valstybė apsvaigina grožiu, įdomia ir turtinga kultūra, gardžiu maistu ir ryškiomis spalvomis. Daugelį stebina tai, kad Maroke keliaujant iš vakarų į rytus siautulingas Atlanto vandenyno bangas pakeičia dangų remiantys Atlaso kalnai ir spalvų palete kerinti Sacharos dykuma. Tačiau gamtos grožis – ne vienintelis Maroko privalumas. Keliautojai ne mažiau žavisi ir šalies miestais, jų architektūra, ypač painiomis medinų gatvelėmis. Daug liaupsių atostogautojai skiria šurmuliuojančiam Marakešui, kurio spalvos ir garsai daugeliui įkūnija pačią Maroko dvasią. Nemažai keliautojų teigia, kad mielai sugrįžtų į šį gyvybe kunkuliuojantį miestą.

Marakešas neretai pavadinamas pačiu marokietiškiausiu miestu. Tikriausiai tai tiesa – šiame didingame mieste susipina visos Maroką kūrusios kultūros. Tai įdomus, gyvybingas ir energingas miestas, kurį pamilus nesinori išvykti.

Į viršų