Guangdongo provincija Kinijoje: ką pamatyti Guangdžou, Šendženo ir Donguano miestuose?

Guangdžou naktinė panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Guangdžou naktinė panorama

Kinija – daugiamilijoninė valstybė, didžiausių šalių lentelėje užimanti garbingą ketvirtą vietą. Įspūdingas dydis lemia didžiulę geografinę ir kultūrinę įvairovę – nuo retai gyvenamų stepių iki vešlių atogrąžų miškų. Vienos kelionės metu neįmanoma visko aprėpti, tačiau norintiems išvysti kuo didesnę įvairovę ir šiuolaikinį valstybės veidą, geriausia vykti į Pietų Kinijoje esančią Guangdongo provinciją. Čia nežemiško grožio gamta ir futuristiniai miestai, čia turtingas istorinis paveldas ir net žiemą tvyro maloni 18 °C šiluma. Kviečiame pažinti vieną įdomiausių Kinijos vietų.

  Pigūs skrydžių bilietai

Keli faktai apie Guangdongo provinciją ir gražiausius jos miestus

Guangdongo provincija plyti Kinijos pietuose, ten, kur Perlų upė plačiomis žiotimis įsilieja į Pietų Kinijos jūrą. Čia pat – buvusi britų kolonija Honkongas ir kadaise portugalų valdytas Makao. Dėl patogios geografinės padėties Guangdongo provincijoje nuo seno klestėjo prekyba, nuo Perlų upės krantų tęsėsi jūrinis Šilko kelias, kuriuo kiniškos prekės pasiekdavo net Egiptą. Tad Guangdongo miestai, ypač Guangdžou, ne vieną šimtmetį klestėjo, juose pynėsi kultūros ir tradicijos. Tuo tarpu kaimyniniai Šendženas ir Donguanas – jau šių laikų išauginti didmiesčiai, į kuriuos suplūdo milijonai regiono kinų, ieškoję geresnio gyvenimo.

Guangdongas – gausiausiai apgyvendinta Kinijos provincija. Joje suskaičiuojama daugiau nei 113 mln. gyventojų – vieni įsikūrę visam laikui, kiti apsistoję tik trumpam, ieškodami sezoninių darbų. Drauge tai ir ekonomiškai stipriausia šalies provincija. Už šį rodiklį reikėtų dėkoti Guangdžou ir Šendženui – Kinijos ekonomikos ir technologijų centrui.

Didžiuma Guangdongo gyventojų bendrauja kantono kalba, kuri skambesiu ir tam tikrais gramatiniais niuansais skiriasi nuo valstybinės kinų mandarinų kalbos.

Guangdongo provinciją nuo Lietuvos skiria viso labo 5 valandos – kai Vilniuje vidurdienis, Pietų Kinijoje jau 17 val. Metas baigti darbus ir pasinerti į provincijos miestų siūlomas pramogas.

Šendženo panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Šendženo panorama

Guangdžou – miestas, kuriam operos namus kūrė Zaha Hadid

Guangdžou miestas – tai per šimtmečius skirtingų kultūrų sukurtas šedevras. Tingiai srūvančius Perlų upės vandenis čia supa stiklo bokštai, bet čia pat ir tylios, ramios gatvelės, ūksmingi parkai ir tradicinės turgavietės. Gyvenimas šiame didmiestyje teka taip pat lėtai kaip jį kertanti upė, todėl atsipalaiduokite ir palengva mėgaukitės laiku, praleistu Guangdžou.

Europiečių palikimas Shamian saloje

Jei į Kinijos kultūrą norisi panirti pamažu, nenutolstant nuo pažįstamų vakarietiškų vaizdinių, keliaukite į vadinamąją Shamian salą. Šį sausumos lopinėlį vakariečiai įsigijo XIX a. viduryje, po Antrojo Opijaus karo. Dirbtiniu kanalu atskyrė nuo sausumos ir įkūrė miestą mieste. Tai jaukus didmiesčio kampelis, kuriame vienas paskui kitą rikiuojasi senieji viešbučiai, vilos, restoranai ir kavinės. Nestinga jame ir pastatų, regis, taip ir nepakitusių per daugiau nei 150 metų.

Tikrosios Kinijos dvasia tradicinės medicinos turguje

Apžiūrėjus europietišką Guangdžou kampelį pats metas stačia galva nerti į kinų kultūrą. Nėra tam geresnės vietos nei kitoje kanalo pusėje veikiantis Qingping tradicinės kinų medicinos turgus. Ši prekyvietė kvapais, vaizdais ir garsais užkariaus visas jusles.

Tradicinės architektūros šedevras – Čenų klano protėvių rūmai

Pažintį su tradicine Kinijos kultūra pratęskite šiauriau turgaus esančiuose Čenų klano protėvių rūmuose. Kantono stiliumi XIX a. pab. pastatytas architektūrinis kompleksas aprėpia šventyklą, Konfucijaus mokyklą, gyvenamuosius pastatus. Statinius puošia meistriški medžio raižiniai. Šiuo metu komplekse veikia Guangdongo liaudies meno muziejus.

Ateities architektūra Perlų upės naujamiestyje

Guangdžou – ne vien tradicinės architektūros miestas. Perlų upės naujamiestis – tikra modernios architektūros oazė. Čia stypso elegantiškasis Kantono bokštas, dunkso architektės Zahos Hadid suprojektuoti Guangdžou operos rūmai, fasado formomis primenantys akmenukus Perlų upės dugne. Dėmesio vertas ir Guangdongo muziejus, kurio pastatą įkvėpė tradicinės kiniškos lakuotos dėžutės. Naujamiestis bene gražiausiai atrodo saulei nusileidus, kai pastatai nušvinta neoninėmis spalvomis.

Video
Guangzhou China video.  Where to Go in Guangzhou丨Guangzhou Tourism Demonstration Video for World Routes 2018

Šendženas – vieta, kurioje susipina verslas ir kultūra

Šiuolaikinis Šendženas – Kinijos Silicio slėnis, šiame mieste telkiasi šiuolaikinės technologijos, klesti verslas. Tačiau dar palyginti neseniai didmiesčio vietoje ant pelkėto Perlų upės kranto plytėjo eilinis  miestelis su veikiančiu turgumi. 1980 m. nuspręsta toje vietoje įsteigti Ypatingąją ekonomikos zoną ir vos per tris dešimtmečius nedidelė gyvenvietė virto daugiamilijoniniu miestu. Šendženas – kiekvieno futuristo svajonė, tačiau ir šiame mieste galima aptikti autentiškos Kinijos trupinėlių.

Laisvės dvasia OCT-LOFT kvartale

Kadaise šioje Šendženo dalyje veikė TV ir kitų elektroninių prietaisų gamyklos, o šiandien verda kultūrinis gyvenimas. Gamyklose įsikūrė meno galerijos ir butikai, kavinės, barai, restoranai ir knygynai. OCT-LOFT smagu pasivaikščioti net ir jei ypatingai nesidomite menu – čia tvyro atpalaiduojanti laisvės dvasia.

Pabėgimas į gamtą Lianhua Shan parke

Vešli ir spalvinga gamtos oazė pačioje Šendženo širdyje – tai ant kalvos plytintis Lianhua Shan parkas, iš kurio atsiveria nuostabūs didmiesčio vaizdai. Čia malonu pasivaikščioti, pasigėrėti ryškiaspalvėmis gėlėmis ir stebėti vietinius, virš parko vejų skraidinančius aitvarus.

Nauji pirkiniai Šendženo elektronikos turguje

Nieko stebėtino, kad mieste, gimusiame iš elektronikos gamyklų, veikia šių gaminių prekyvietė. Tai didžiulis kompleksas, į kurį verta užsukti vien tam, kad išvystumėte, kiek daug įvairių elektronikos gaminių gaminama Kinijoje. Jei planuojate kažką įsigyti, apsidžiaugsite patraukliomis kainomis, kurios trumpų derybų metu dar labiau sumažės. Tačiau atminkite, kad pardavėjai pirmenybę teikia didmenininkams. Be to, retas prekeivis kalba angliškai.

Video
Bloomberg video.  Welcome to Shenzhen, China's Tech Megacity

Donguanas – miestas prie Perlų upės

Šiauriau Šendženo plyti dar vienas Guangdongo provincijos didmiestis – Donguanas. Jam suklestėti taip pat padėjo fabrikai – būtent iš čia po pasaulį pasklisdavo žaislai, drabužiai ir batai, pažymėti etikete „Made in China“. Šiandien miestas taikosi į išmaniąsias technologijas ir robotikos sritį, tačiau ir Donguane susipina verslas ir kultūra.

Atverskite istorijos puslapį Opijaus karų muziejuje

XIX a. tarp Kinijos ir Vakarų valstybių įvyko du ginkluoti konfliktai, vadinami Opijaus karais. Prieš pirmąjį Donguano teritorijoje, Humeno mieste, buvo sudegintas didžiulis opijaus kiekis. Šį įdomų istorijos etapą pristato toje vietoje, netoli Perlų upės, veikiantis Opijaus karų muziejus.

Kultūrinio gyvenimo židinys – Yulan teatras

Donguanas garsėja ne tik kaip gamyklų miestas, bet ir kaip kultūros, ypač tradicinės Kantono operos, židinys. Šiandien kultūrinis miesto gyvenimas verda Yulan teatre, kuris iš išorės primena besiskleidžiantį lotoso žiedą.

(Beveik) apleistas Naujasis Pietų Kinijos prekybos centras

Dar viena įdomi vieta Donguane – funkcionuojantis, tačiau beveik visiškai tuščias Naujasis Pietų Kinijos prekybos centras. 2005 m. atidarytas tuo metu pagal plotą didžiausias prekybos centras turėjo tapti didmiesčio traukos centru, tačiau dabar lankytojų sulaukia tik keli greitojo maisto restoranai, kino teatras ir atrakcionų parkas. Galima apžiūrėti, kaip atrodo apleistoji prekybos centro dalis, tačiau tai reikėtų daryti vogčiomis – smalsuolius medžioja apsaugininkai.

Video
Dongguan Israel video.  Introduction to Dongguan, China

Ką svarbu žinoti vykstant į Kiniją?

Kelionei į Kiniją reikia tinkamai pasiruošti, pradedant nuo biurokratinių formalumų. Vykstant į Kiniją viza reikalinga, dėl jos reikia kreiptis į Vilniuje veikiančią Kinijos ambasadą. Teikiant prašymą išduoti vizą reikia pateikti ne tik asmens dokumentą, bet ir biometrinius duomenys, t. y. pirštų antspaudus. Atminkite, kad pasas turi galioti 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos. Turistinė viza į Kiniją kainuoja apie 110 eurų.

Keliauti į Guangdongo provinciją palankiausia pavasario arba rudens mėnesiais, nes vasarą prasideda liūčių sezonas. Pavojingiausi mėnesiai – rugpjūtis–rugsėjis, mat tuomet pakrantę gali nusiaubti taifūnai.

Pietų Kinijos miestai – malonus atradimas smalsiam keliautojui. Palei Perlų upę išsidėstę didmiesčiai puikiai atskleidžia šalies raidą, juose dera ir praeities atodūsiai, ir skambūs ateities aidai.

Į viršų