Gruzijos miestai: aplankykite antikos laikus menantį Kutaisį

Kutaisio panorama
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kutaisio panorama

Kalnuotosios Gruzijos miestai vienas už kitą įdomesni ir įspūdingesni. Jie – viena priežasčių, kodėl turistinės kelionės į Gruziją tampa vis populiaresnės. Iš šalies gyvenviečių savita atmosfera ir ilga, antikos laikus siekiančia istorija išsiskiria Kutaisis – antrasis pagal dydį Gruzijos miestas, Imeretijos regiono centras. Kviečiame susipažinti su miestu, minimu net senovės graikų mituose.

  Pigūs skrydžiai į Kutaisį

Kutaisis ir antikinės Graikijos palikimas

Dažnas keliautojas nustemba, kai kelionė į Kutaisį virsta gyva, įtraukiančia istorijos pamoka. Tačiau pasigilinus į miesto praeitį tampa aišku, kad jis turi daug stulbinamų paslapčių. Antikos laikais Kutaisis, tuo metu vadintas Aia, buvo Kolchidės karalystės sostinė. Archeologiniai radiniai byloja, kad miestas egzistavo jau VI–V a. pr. m. e. Taigi, tai neabejotinai viena seniausių gyvenviečių Gruzijoje ir netgi Europoje. Aia apdainuota antikinės Graikijos pasakojimuose – būtent į šį miestą keliavo aukso vilnos ieškoję argonautai, kuriuos vedė didvyris Jasonas. Tų laikų priminimas – Kutaisio centre trykštantis Kolchidės fontanas, apipavidalintas graikų mito elementais.

Greta Kutaisio yra dar vienas objektas, siejamas su antikinės Graikijos mitais. Tai Prometėjo urvas. Tikima, kad legendinis titanas buvo prirakintas prie kalno šlaito būtent Gruzijos teritorijoje – aukščiausiame Kazbeko kalne. Tokią dievų bausmę Prometėjas užsitraukė už tai, kad padovanojo žmonėms ugnį. Nors netoli Kutaisio esantį urvą ir Kazbeko kalną skiria nemenkas atstumas, stalaktitų ir stalagimtų gausiam Kumistavio urvui suteiktas Prometėjo vardas. Įspūdingai apšviestas urvas kasmet pritraukia nemažai lankytojų ir tikrai vertas trumpos kelionės iš Kutaisio centro.

Prometėjo urvas
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Prometėjo urvas

Lankytinos vietos Kutaisyje

Antikinės Graikijos aidai – toli gražu ne vienintelės lankytinos vietos Kutaisyje. Bėgant šimtmečiams miestas neišvengė permainų – keitėsi jo šeimininkai, o vienu metu Kutaisis buvo ir Gruzijos sostinė. Nuo XVI a. mieste, tuo metu buvusiame Imeretijos karalystės sostine, šeimininkavo osmanai. Vėliau Kutaisis drauge su visa Imeretijos karalyste atiteko Rusijos imperijai. Visi pokyčiai įsispaudė Kutaisio gatvėse, todėl nedideliame mieste gausu įdomiu lankytinų vietų.

Štai greta botanikos sodo stūkso Bagrato katedra. Šventovė iškilo X–XI a. pirmojo suvienytos Gruzijos valdovo Bagrato III nurodymu. Statinys svarbus visai Gruzijai tiek istorine, tiek architektūrine prasme, o nuo jo prieigų atsiveria gražūs apylinkių vaizdai.

Kitapus Rionio upės plytintis Kutaisio senamiestis – jauki pasivaikščiojimų vieta ir muziejus po atviru dangumi. Jį puošia didingi Operos rūmai, elegantiški XIX a. pastatai, jau minėtasis Kolchidės fontanas, vakarais nušvintantis įvairiausiomis spalvomis. Vienas lankomiausių objektų senamiestyje – Žaliasis turgus. Prekyvietėje galima paskanauti tradicinių gruziniškų valgių, įsigyti prieskonių, saldumynų, vaisių, riešutų ir sūrių. Drauge tai proga pajusti vietinių gyvenimo ritmą, šnektelėti su draugiškai nusiteikusiais kutaisiečiais.

Dėmesio vertų traukos objektų yra ne tik pačiame Kutaisyje, bet ir miesto apylinkėse. Vienas jų – 11 km į vakarus esantis Gelačio vienuolynas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Gruzijoje itin vertinamas vienuolynas buvo pamažu statomas kelis šimtmečius, jo viduje galima apžiūrėti įspūdingas freskas ir mozaikas. Gelačio vienuolyno šventoriuje ilsisi iškilių Gruzijos valdovų palaikai. Netoliese dunkso dar vienas religinis objektas – Motsametos bažnyčia, siekianti XI a. Legenda byloja, kad apsilankius šioje bažnyčioje pildosi norai – tereikia tris kartus pralįsti po karstais, kuriuose saugomos šventųjų relikvijos. O jei nesinori šitaip mankštintis, galima pasigėrėti kvapą gniaužiančiais vaizdais, atsiveriančiais nuo bažnyčios prieigų, mat šventovė iškilusi aukštai virš Ckalcitelos upės.

Kutaisio apylinkės siūlo atradimų ne tik padebesiuose, bet ir požemiuose. Be Prometėjo urvo, verta aplankyti ir už 6 km į šiaurės vakarus nuo miesto esantį Sataplijos gamtos rezervatą. Jame plyti ištisas kompleksas požeminių urvų, pasipuošusių įspūdingais stalaktitais bei stalagmitais. Rezervato teritorijoje veikiančiame muziejuje galima apžiūrėti dinozaurų pėdsakus, išlikusius iki mūsų dienų. Be to, ten veikia apžvalgos aikštelė stiklinėmis grindimis, iš kurios atsiveria nuostabūs Imeretijos regiono vaizdai.

Kutaisis. Bagrat katedra
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Kutaisis. Bagrat katedra

Kaip geriausia pasiekti Kutaisį

Kutaisis išsidėstęs strategiškai patogioje vietoje – visai čia pat vaizdingi Imeretijos kalnai ir slėniai,  o dėl nedidelio atstumo tarp Kutaisio ir Batumio Juodąją jūrą galima pasiekti vos kiek daugiau nei per valandą. O ir iki Gruzijos sostinės netoli – atstumas Kutaisis–Tbilisis tėra 235 km. Būtent todėl keliautojai dažnai renkasi skristi tiesiai į Kutaisį ir iš ten vykti į kitus Gruzijos miestus bei regionus. Lietuviams tai taip pat patogiausias maršrutas, kadangi šiltuoju metų laiku vykdomi tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus.

Tačiau kelionę į Kutaisį galima planuoti ir iš kitų Gruzijos miestų. Tarp Kutaisio ir, pavyzdžiui, Batumio arba sostinės Tbilisio reguliariai kursuoja maršrutiniai autobusiukai bei traukiniai, o bilietų kainos nedidelės. Jei norisi pamatyti kuo daugiau šalies, tai puikus būdas keliauti, drauge užsukant ir į kitas lankytinas Gruzijos vietas.

Kokių kainų tikėtis?

Planuojant kelionę svarbu numatyti ir kuo tikslesnį biudžetą. Laimė, kainos Kutaisyje labai draugiškos piniginei. Štai soti trijų patiekalų vakarienė dviem restorane kainuoja apie 16 eurų, o puodelis kapučino – 1,3 euro. Mažas buteliukas vandens atsieina vos 16 euro centų. Dar mažiau – viso labo 13 centų – kainuoja kelionė viešuoju transportu, nors keliautojai tvirtina, kad tokiame kompaktiškame mieste kaip Kutaisis viskas lengvai pasiekiama pėsčiomis. O prireikus pasiekti už miesto ribų esančius lankytinus objektus, galima drąsiai sėsti į taksi – vieno kilometro atstumas kainuoja 0,60 euro.

Nedidelės kainos vyrauja ir viešbučiuose bei svečių namuose, ypač nusprendus apsistoti mažose šeimoms priklausančiose nakvynės vietose. Jei norisi dar daugiau sutaupyti, patartina kambarius užsakyti gerokai iš anksto, nes įsibėgėjus turistiniam sezonui nakvynės kainos šokteli į viršų.

Kiti kelionės malonumai: muziejai, lankytinos vietos, – Kutaisyje taip pat kainuoja nebrangiai. O suvenyrus patartina pirkti turgavietėse. Jų kainos oro uoste kur kas didesnės.

Gruziniški pietūs
Nuotraukos autorius – „123rf.com”.  Gruziniški pietūs

Orai Kutaisyje

Įsitikinus, kad Kutaisis vertas aplankyti, belieka nuspręsti, kada rengti kelionę. Šiame Gruzijos mieste vyrauja drėgnas subtropinis klimatas. Žiemos čia drėgnos ir vėsios, dažnai pasitaiko sniego, o šalčiausias mėnuo – sausis. Ne pats palankiausias metas keliauti. Tuo tarpu orai Kutaisyje vasarą kur kas malonesni – sausi, saulėti ir šilti. Pats tas atostogauti ir keliauti. Vidutinė temperatūra karščiausią metų mėnesį – rugpjūtį – siekia apie 25 °C. Tačiau net vasarą gali pasitaikyti gausių kritulių, todėl ruošiantis kelionei verta į lagaminą įsimesti skėtį arba apsiaustą nuo lietaus.

Keliautojų pamažu atrandamas Kutaisis – Gruzijos pasididžiavimas. Tūkstantmečių senumo miestas pasižymi elegantiška nostalgija ir turtingu istoriniu paveldu. Be to, tai puikus atspirties taškas atrandant vieną gražiausių šalies regionų – Imeretiją. Pats metas pažinti šį kerintį Gruzijos miestą!

Į viršų